Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Un loc de munca pe viitor.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
La facultate se invata ce sta la baza celor ce se cer pe piata. Mai departe te descurci pe domeniul(iile) pe care il alegi.
Web design (la ce se gandesc multi) nu inseamna programare, inseamna arta si cum sa instruiesti browserul sa afiseze la ce te-ai gandit.

#20
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
programator web =/= web design.
In ziua de azi ca sa faci bani, trebuie in primul rand sa fii inteligent si aici nu ma refer 3000 ron pe luna, salariu de 7000 ron in sus in Romania, sa fii istez, infentiv, sa rezolvi probleme repede si sa inveti repede de la altii. facultatile pe care le faci sunt doar formale. In al doilea rand, trebuie sa muncesti pe masura, sa inveti mereu, sa fii mereu cu un pas inaintea celorlalti. Adica angajatorul ala sa stie ca daca te da pe tine afara de acolo i se duce afacerea de rapa, sa fii un om de baza. Asa faci bani multi.

Edited by echo3, 10 January 2013 - 19:24.


#21
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
păi amice web design, programare web, etc, sînt printre domeniile cele mai simplu de învăţat direct de pe net, nu de la şcoală... dacă tu nu ai făcut pînă acum nici un site web de curiozitate, apoi să-i integrezi ceva dinamic, cu baze de date etc (sînt tone de aplicaţii de aşa ceva aproape gata făcute) nu prea te văd lucrînd în domeniu...

web-designerii, fie că e de artă fie că e de programare, sînt oameni pasionaţi, asta în primul rînd !!!

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostXON-XOFF, on 10 ianuarie 2013 - 21:30, said:

programare web, etc, sînt printre domeniile cele mai simplu de învăţat
Programarea (fie ea si web) e cam la fel peste tot. Pana la urma avem atit client-side dar si server-side. Si sa nu amestecam site-urile cu aplicatiile (web).

Edited by neagu_laurentiu, 10 January 2013 - 21:37.


#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@echo3, ai un exemplu concret de firma ce da 7000 ron la un web designer? Nu de alta, dar banii astia se dau la programatori SENIORI cu multa experienta in spate. Exista o persoana ce a parasit acest forum acum ceva ani, este una dintre primele persoane din romania ce au luat certificatul Zend pentru PHP. A lucrat pentru cele mai mari firme din RO ca programator si am avut multe de invatat de la el cand eram la inceput.
Nu o sa-i dau numele aici, o sa-i spun doar C.D.
Ca sa ajungi totusi la acel nivel ai nevoie de multi ani de cariera in spate si multe ore pierdute pentru ca in domeniul programarii mereu apar lucruri noi si trebuie sa fii mereu la curent cu noutatile.

#24
blackahead221

blackahead221

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2013
Salut.
Va cer si eu o parere sau mai bine zis doresc sa va intreb niste lucruri pe voi, cei care sunteti mai vechi in acest domeniu.Eu am aproape 36 de ani si am activat pana acum in diverse domenii...Ce-i drept, drumul vietii mele a fost cam intortocheat pana la aceasta varsta, in sensul ca am absolvit o facultate (mai precis cea de muzica la Spiru Haret, avand ca baza Scoala Populara de Arta sectia Percutie).La vremea aceea am optat pentru aceasta facultate ca fiind unica solutie la acea vreme.Dupa facultate am facut un curs la fostul C.P.I. (institutul de informatica de pe strada Ion Mihalache care acum am inteles ca se numeste altfel) de inginer de sistem, unde am studiat C++ (din care n-am priceput mai nimic la acea vreme), Linux, Windows 2000 server, topologii si tehnologii de retea si arhitectura calculatorului.Sa zic ca cursurile de retea, Win server si Linux mi-au folosit si le-am inteles, desi nu mi-am gasit la acea vreme sa lucrez in domeniu, din cauza faptului ca nu aveam experienta.Vreo 3 ani am lucrat ca profesor de muzica, ulterior schimbandu-mi meseria datorita salariului foarte mic si stresului foarte mare (e destul de greu sa lucrezi cu elevii, mai ales daca nu te pasioneaza si ai si un salariu de mizerie).Mi-am luat carnet de sofer profesionist si am lucrat ca sofer pana de curand.
Chestia e ca am invatat singur ceva html si am reusit sa creez si un sait static, care contine doar imagini si text (acest domeniu m-a interesat chiar din perioada in care faceam cursul la C.P.I., avand un coleg acolo care se ocupa cu asa ceva), dar din lipsa de timp si din cauza faptului ca a trebuit sa-mi intretin familia nu am reusit sa fac un curs in acest domeniu.
Zilele trecute insa, m-am inscris la un curs de web design nivel incepator, unde am inteles ca se studiaza html, css si animatie flash.Exista 2 module, de incepatori si avansati.Mi-as dori sa le fac pe amandoua +un curs de Javascript.
Ce intrebari as avea eu pentru voi (si va rog sa-mi raspundeti fara menajamente):
1. Credeti ca varsta pe care o am poate fi un impediment in a asimila cunostintele?
2. Varsta poate fi un impediment in cazul unei angajari, (in ideea ca un angajator se va gandi: "Uite-l si p-asta, s-a apucat de web la 35 de ani!")?
3. Daca nu am o facultate de profil informatic voi intelege ceea ce mi se va preda (html nu mi se pare greu, ma refer la css si javascript)?
4. In conditiile in care ( sa presupunem ca voi intelege si voi detine competentele necesare angajarii), lipsa experientei poate fi un impediment in cazul unei angajari, astfel incat sa nu-mi pot gasi niciun loc de munca in acest domeniu, nici chiar pe bani putini?
5. Credeti ca in aproximativ 6 luni, daca imi fac si un portofoliu, voi avea vreo sansa sa ma angajez macar pe un salariu mic?
Mentionez ca m-a pasionat dintotdeauna domeniul, insa, asa cum v-am spus, din lipsa de timp nu am putut sa urmez pana acum cursuri prin care sa-mi aprofundez cunostintele minime in domeniu pe care le detin.Astept parerile voastre, chiar sunt importante pentru mine.
O zi placuta!

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
1. Depinde de la om la om.
2. In mod normal nu dar s-au mai vazut cazuri de angajatori tampiti.
3. Pana la urma vorbim de programare. Deocamdata daca nu ai inteles nimic in trecut treaba nu-i buna. Fiindca programarea-i programare, limbajul e doar o unealta. Insa poate atunci nu erai interesat si ai o scuza. Vezi acum ce iese.
4. Lipsa experientei se compenseaza cu (mici) proiecte facute pe domeniul angajatorului, sa vada ca ai ceva in comun cu el.
5. Doar Cel De Sus Posted Image  poate sti viitorul. Dar 6 luni e putin. Minim 1 an de studiu, cu foarte multa munca si ai sanse.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2013 - 12:55.


#26
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
@blackahead221:
Daca-ti place ce faci, nimic nu mai conteaza. Daca asta-i darul tau catre oameni, din nou, nu mai conteaza nimic!
Important este sa-ti placa ce faci, restul e doar munca asidua...

Oamenii au tendinta de a-si pune singur piedici in calea viselor, fiie prin convingeri nesuportive, fie lasandu-se influientati de orice altceva decat vocea interioara...
Cea mai puternica bariera si principalul motiv in calea succesului si dezvoltarii personale este frica.

Un alt obstacol impresionat sunt convingerile proprii. Orice crezi cu adevarat, din toata fiinta, devine realitate! Nu crezi neaparat ceea ce vezi, ci mai degraba vezi ceea ce crezi deja.

Este valabil si ptr. initiatorul topicului...
Oamenii de succes definesc frica asa:

False Expectations Appearing Real !

Asta ti-o spune un programator care a avut numei note mici la matematica, care nu are studii superioare in domeniu, care a invatat autodidact web development, care s-a angajat prin 2002 web developer (mai mult bagator de seama), care a tacut si a furat meserie de la toti care au avut bunavointa sa-l invete, care a pierdut jdemii de ore noaptea invatant extras si extras si care, in urma cunostintelor si experientelor cumulate prin diversele firme mari si mici pe unde am lucrat de-a lungul timpului, am deschis o agentie web in plin an de criza si care este in continua crestere.

Cand ii aud pe picii astia cum se plang ca nu stiu de unde sa invete si cum sa invete, imi vine sa ... ii iau in brate!!

Imi aduc aminte ca nici calculator nu aveam cand "invatam" HTML-ul...
Si toti radeau de mine... inclusiv familia!
Am mancat 3 saptamani napolitate la munca (eram paznic) sa-mi pot pune bani deoparte pentru a-mi face rata la un calculator pe care l-am platit de 3 ori ( si pe care-l am si acum functional ; dehh... sunt un nostaljic incurabil). Dupa ce l-am luat, a trebuit sa mai astept 3 luni sa-mi iau monitor caci salariu nu-mi permitea sa acopar un credit ptr ambele...  prietena de atunci (sotia actuala) trebuia sa mai astepte ca n-avea vechime pe cartea de munca.
Mouse si tastaura, nici nu mai stiu cand mi-am luat...

Nu mai da vina pe nimeni. Asuma-ti propritatea vietii si a deciziilor, nu mai invinovatii pe nimeni.
Stiti ca ne ia maxim 3 sec sa gasim o scuza pentru orice???
Nu te mai lua dupa nimeni: cea mai ieftina marfa in ro este parerea: toti se pricep.
Cere sfaturi numai celora care au realizat deja ceea ce-ti doresti sa realizezi.
Viseaza, tinteste si actioneaza. ACUM! Timpul este acum, niciodata nu va fi momentul potrivit. Incercati sa ridicati mana ieri!!

Si nu uita:
LEARN BEFORE YOU EARN!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate