Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Colonie umană pe Marte până în 2023. Organizația "Mars One" caută voluntari

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostUnSceptic, on 12 ianuarie 2013 - 09:32, said:

Poti da link-uri? Eu stiu ca e undeva la 1%!

Venus mi se pare o planeta mai accesibila colonizarii umane dar peste 100 de ani.

Este nevoie de constructia unui ecran care sa blocheze o mare parte din razele soarelor in asa fel incat o parte din compusii gazosi sa se lichefieze/solidifice reducand astfel presiunea atmosferica. In urma acestui proces ar aparea acumulari mari de apa.

Apoi pot fi lansate alge pe toata planeta incat sa se produca mult oxigen care sa oxideze metalele de la suprafata si din apa. O parte din compusii toxici din apa s-ar depune... etc. Presiunea atmosferica va scadea si mai mult in urma reducerii cantitatii de oxigen din atmosfera prin oxidare si a carbonului prin captarea lui de catre alge.

Pentru inceput, coloniile umane se pot dezvolta in aparate de zbor de tip zepelin la inaltimi unde este o presiune atmosferica tolerabila. Pe masura ce presiunea atmosfera scade, putem reduce altitudinea la care se dezvolta coloniile si in final sa ajungem nivelul varfurilor montane si chiar mai jos.
Sonda Phoenix, a dat asemenea date, Sau cea de dinainte. Se pare ca e dubla ca densitate decit se credea. Dar recent e asa.
Cum ar putea exista nori pe cer, si ploaie la o densitate de 1 %?
Cine cunoaste acest gen de fizica ar putea face calcule si sa informeze daca e posibil la 1 % din atmosfera Terrei si acea gravitatie, sa condenseze apa, la o anumita inaltime. Si sa stea norii in echilibru acolo.

#56
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 12 ianuarie 2013 - 15:40, said:

Sonda Phoenix, a dat asemenea date, Sau cea de dinainte. Se pare ca e dubla ca densitate decit se credea. Dar recent e asa.
Cum ar putea exista nori pe cer, si ploaie la o densitate de 1 %?
Nori pe Marte? Nu are cum sa aiba loc condensarea sub forma lichida pe marte. Apa nu poate avea decat doua stari pe Marte, solida si gazoasa deoarece presiunea atmosferica este sub punctul triplu al apei.
http://www.sciencein...l.org/print/526

#57
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Păi nori subțiri există, doar că sunt formați din particule de gheață.

#58
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si pe Pamint sint nori din particule de gheata.
A facut cineva analiza acelor nori, pe Marte?
Stiu ca pe Pamint norii au fost studiati si direct din avion.

Sint dovezi de mici cursuri de apa, lacuri, ploi. Aici cu ploile sint indirect, fiindca au fost vazute scurgeri de apa periodice. deci de la ploi.
Sint citeva filmulete facute de una din sonde cu cerul cu nori de pe Marte. Identic cu cel de pe Pamint. Nori rarefiati.
E posibil sa fie falsuri, nu neg asta.

In deceniile trecute s-au spus citeva minciuni, ptr a reteza concurenta.
Ca Marte e rosie complet, nu are apa deloc, nu are viata deloc. Daca a avut, a fost acum miliarde de ani.
Au facut ei studiul vietii acolo? Aici apare minciuna, cu miliardele.
Nici nu se stia de zapada, calote glaciare, la nivelul oamenilor.
Cei ce au trimis sonde, stiau demult de apa pe Marte. Fiindca au avut mai multe sonde trimise si sateliti.
Se stia din deceniul 6 ca sint licheni, cel putin. Apareau zone verzi sezoniere.
S-a tacut apoi zeci de ani. Dintr-un anumit moment nu vor mai putea tine in loc aceste date.
Pe Marte e permafrost generalizat, deja e o certitudine.
Sint funduri de foste oceane, e iar clar.

Edited by NASTYPRIMUL, 13 January 2013 - 23:27.


#59
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostUnSceptic, on 12 ianuarie 2013 - 15:47, said:

Nori pe Marte? Nu are cum sa aiba loc condensarea sub forma lichida pe marte. Apa nu poate avea decat doua stari pe Marte, solida si gazoasa deoarece presiunea atmosferica este sub punctul triplu al apei.
http://www.sciencein...l.org/print/526
Eu nu am spus, de fapt nu am spus eu, ci altii, ca are loc condensarea la acea presiune. Ci ca sint date ca presiunea e mai mare.
Bun linkul.

#60
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Mi-ar fi plăcut şi mie să cred că Mars One e un program viabil, dar se pare că e mai degrabă visul mult prea ambiţios al câtorva naivi lipsiţi de resursele şi cunoştinţele necesare: https://medium.com/m...go-7e76df527ca0

#61
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Este complicat. Colonistii ar trebui sa manance fara paine. Nu au cum sa cultive cereale in capsulele alea.

#62
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostSorin84k, on 10 ianuarie 2013 - 00:37, said:

Sursa: http://www.antena3.r...ari-198495.html
Avand in vedere tehnologiile actuale, oamenii care ajung acolo, nu au un risc foarte ridicat sa se aleaga cu cancer de piele?
Pamantul ofera o zona sigura pana la o anumita altitudine, datorita campului electromagnetic, insa Marte, parca nu are asa ceva, si distanta pana la Marte, este fara camp electromagnetic.
PS: Cei care merg acolo, isi asuma extrem de multe riscuri.
Daca aici pe Pamant sunt o gramada de doctori si spitale, acolo numarul doctorilor o sa fie foarte limitat, la fel si resursele pentru efectuat operatii si tratamente.
Nup. Au un risc foarte ridicat sa faca un accident la lansare, sau dupa lansare, in timpul zborului sau la aterizare (ii zice amartizare, dar "e" deja prea multe denumiri si oricum cred ca in secolul urmator "terra" va fi cuvintul pentru "planeta"). Pina la cancer au mult. Iar aia mai fricosi vor fi trimisi cu tuburi de ulei de catina si cu tabachere cu morcovi ca sa rontaie morcovi in timp ce se ung cu uleiul ala.

Stii care sunt riscurile calatoriei submarine? Ce inseamna o decompresie la 200 metri adincime?

View PostTipiric, on 10 ianuarie 2013 - 00:45, said:

Voluntarii aia sunt pe post de cobai. Trebuie sa fii diliu sa faci asa ceva.
Pana una alta ei nu au mai fost nici pe Luna in ultimii 20 de ani dar viseaza la Marte? Si acum pe criza?

Cu teoria abiogena a petrolului, e posibil sa se descopere petrol pe alte planete. Nu zic ca se va zbura masiv pe Marte, dar pe Luna vor fi ceva rezbeluri.

#63
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
O sa fie razboaie pe Luna cand o sa fie Islamismul eradicat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate