Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

The Science Delusion

  • Please log in to reply
29580 replies to this topic

#37
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 16 ianuarie 2013 - 15:33, said:

Nu-mi aduc aminte sa fi spus ceva la obiect in legatura cu cometele si falsificarea teoriei icey cosmic dust and snowball. Asta una la mana ...
Vezi cateva posturi mai inainte

View PostBilly, on 16 ianuarie 2013 - 15:33, said:

1. Cat de constante sunt "constantele" din Univers? Zii ceva de cea a gravitatiei (the big C) ori de cea a vitezei luminii (the small c) ...
Deocamdata sunt constante

View PostBilly, on 16 ianuarie 2013 - 15:33, said:

si 2. Daca "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, ci totul se transforma" ia sa-i zici tu lu' tata, DE UNDE a aparut domnul meu 96% din masa si energia Universului, pana de curand neluata deloc in seama si fara de care stiinta traia linistita, in ... bula ei?
De unde a aparut si cealalta 4%.

#38
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Pentru cine nu a descoperit inca Ghiata Rosie, incepeti cu aceasta discutie radiodifuzata de acest post de radio pe internet.

F O A R T E  interesant ...
Aa fac aceasta propunere incepand cu un Seeker, la fel cum si eu incerc sa ma autodefinesc, Susan Joy Rennison (honors degree in physics and geophysics).

Edited by Billy, 19 January 2013 - 22:34.


#39
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostBilly, on 16 ianuarie 2013 - 15:33, said:

1. Cat de constante sunt "constantele" din Univers? Zii ceva de cea a gravitatiei (the big C) ori de cea a vitezei luminii (the small c) ...
io ti-am mai spus de cateva ori ca iti bagi nasul in fizica de care nu ai habar si popularizezi aiurea tampeniile altora .. de exemplu, constanta gravitationala este G, nu C

si nu-mi spune ca ai tastat gresit, ca e ceva distanta intre ele

#40
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostCelest, on 19 ianuarie 2013 - 23:44, said:

io ti-am mai spus de cateva ori ca iti bagi nasul in fizica de care nu ai habar si popularizezi aiurea tampeniile altora .. de exemplu, constanta gravitationala este G, nu C

si nu-mi spune ca ai tastat gresit, ca e ceva distanta intre ele

Ai dreptate, am corectat, e big G, de la Gravitatie, evident.

#41
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Totusi dandanaua constantelor ramane.

E atat de mare incat se teoretizeaza un Multivers in care astea ar lua aproape toate valorile doar pentru a satisface, cumva, faptul ca, aici, sunt atat de...antropice.

Adica se motiveaza scara lor prin intamplare dar ioc vreo banuiala legata de necesitatea/originea lor.

Posted Image

#42
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View Posthoriapantea, on 10 ianuarie 2013 - 18:14, said:

Ai GPS in maina? De cate ori functioneaza , sa stii ca functioneaza bazat pe teoria relativitatii

Eu de cand am smartphone si computer hexacore n-am nici un dubiu ca americanii au fost pe luna timp de 4 ani, dar din rationamente economice au renuntat, ca nu era nimic acolo de valoare sa-si scoata investitia. Conspirationistii zic ca n-au fgost, dar ei zic ca americanii sunt doar o natie stupida care n-a realizat nimic. Stiu de la istorie ca tinerii oameni de stiinta ai japoniei si ai tigrilor asiatici s-au format in universitatile USA si UK. Accesul in ele s-a terminat, nu mai enevoie de elite, ci de boi la bandă. Sunt astazi tineri, in Romania si in alte tari, care nu invata nimic la scoala (nici nu pot pentru ca au probleme emotionale din cauza unor părinti din ce in ce mai scelerati, si profesori asisderea), care cu toate ca umbla cu smartphone-ul in mana (care are si GPS si de toate), ii poti prosti cum vrei, habar nu au de nimic, nici cultura stiintifica, nici deailalta, artistica, sunt efectiv masa de manevra, generatia always On viitoate generatie Armaghedon. De aceea toate delirurile conspirative de pe internet pot fi pentru ei pur si simplu devastatoare in plan psihic. Sunt unii care cred de exemplu ca lumea ar avea energie gratis de la soare, dar nu lasa corporatiile exploatatoare de petrol sa se obtina aceasta energie. Sunt altii care zic ca nu e nici o problema suprapopularea, ar fi spatiu doar in Australia pentru toti cei actuali 7 miliarde. Zic cum ma, la smecherasul care raspandeste asta pe net (are site-ul www.manolescubd.tk), ca Australia e 3 sferturi desert si ce e cultivabil e parjolit de arsite, tornade, inundatii. A, zice smecherasul, pai daca s-ar muta toti 7 miliarde acolo si ar face pipi, ar disparea desertul. Aha, deci tu raspandesti teroarea conspirationista total constient de minciunile ei si ale tale. Acesti tineri din ziua de azi, habar nu au cum functioneaza pe orizontala industriile, ca resursa primara sunt hidrocarburile, finite, neregenerabile. s.a.m.d am facut un topic mai la vale cu asta. Desigur, ca daca o sa apara profetul mincinos, ala profetit de Pavel, care o sa faca sa se coboare foc din cer, ca doar inca e inger, inca i s-au lasat ceva din puterile initiale, doar i s-a taiat accesul la celelalte lumi, dar cand a picat de sus, a picat in buzunare cu tot cu smartphone-ul lui. Asa ca, viitorul e foarte previzibil, pentru cei priceputi (aia pomeniti de Daniel), dar pentru dislexicii din ziua de azi, care nici nu pot citi cursiv un text (da, s-a facut un studiu, intre 50-60% dintre tinerii din Romania nu pot citi fara balbaiala, si asta denota si probleme de ordin emotional, psihologic, mediu familial infect), pentru ei saracii, pustiirea va fi distractia suprema, ca in finalul filmului Insula Dr. Moreau.

View Postmoti666, on 10 ianuarie 2013 - 17:38, said:

Te faci ca nu observi un amanunt esential, studiul este publicat tot de mediul stiintific.
Arata-mi un articol pseudostiintific retractat sau o erata la vreo carte sfinta Posted Image
existenta peer-review-ului este in sine un salt calitativ imens

La Biblie nu se mai poate face erata, la ce blesteme grele sunt puse in ea pentru cei care indraznesc sa critice ceva.

View Postioham, on 11 ianuarie 2013 - 02:46, said:

E posibil ca stiința sa sufere in viitor un fel de „suceala” in sensul recunoasterii unui Creator.
Ar fi un curs normal si scontat dat fiind ca se anunta timpuri zurlii,
iar lumea va astepta din ce in ce mai mult un „salvator”...
...decit ca acela va fi Antihrist, asa cum e scris.

Exact, iar salvarea majoritatii (care nu si-au spalat hainele in sangele Mielului, dar mai stie cineva cum se face spalarea asta? )va fi marea frigăruie de la Armaghedon, cu arme nucleare, dupa care toti cei responsabili vor fi aruncati in Iazul de Foc al Constiintei Morale, ca doar regretul e cea mai distructiva forta din univers  am auzit intr-un film recent.

View PostTOPCATBV, on 11 ianuarie 2013 - 12:08, said:

Stiinta se suceste dupa dovezi, nu dupa visele horror ale istericilor religiosi.

Stai linistit ca nu-l vor recunoaste pe ...mielul cu vocea de Balaur.

View Postcuculili, on 20 ianuarie 2013 - 00:59, said:

Totusi dandanaua constantelor ramane.

E atat de mare incat se teoretizeaza un Multivers in care astea ar lua aproape toate valorile doar pentru a satisface, cumva, faptul ca, aici, sunt atat de...antropice.

Adica se motiveaza scara lor prin intamplare dar ioc vreo banuiala legata de necesitatea/originea lor.

Posted Image

Ramane si dandanaua anomaliilor apei, care daca nu ar exista, viata nu ar fi posibila, si nimic nu poate explica acele anomalii, inca.

Edited by Oneiros, 20 January 2013 - 12:12.


#43
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

View PostBilly, on 09 ianuarie 2013 - 16:10, said:

Ehehei stimabilii mei parteneri de forumistica, iata ca din ce in ce mai abitir ... republica stiintei moderne, cea mainstream respectabila si, nu-i asa, plina de succese in tehnologica lume contemporana primeste lovituri tot mai bine tintite, mai frecvente si mai potential devastatoare de la ... imperiul adevaratilor oameni de stiinta care ... contraataca. Si contraataca tot mai des si cu ... arme tot mai elaborate.

Una dintre aceste "arme" este si recenta carte a lui Rupert Sheldrake intitulata in SUA "Science Set Free" iar in Marea Britanie (ce alt titlu ar fi fost mai potrivit decat) "The Science Delusion". Urmariti in continuare (daca aveti intr-adevar o minte deschisa si nepartinitoare) un video in care Rupert verbeste despre subiectul noii sale carti; SCIENCE SET FREE - Rupert Sheldrake

Si eu cred, ca multi altii, ca a venit timpul ca stiinta mainstream sa se elibereze de prejudecati.

PS Apropo, ati aflat ca nici Teoria Relativitatii Generale a lui Einstein nu se simte prea bine?
Mai Billy, daca ar exista un Dumnezeu ar trebui sa se lase cunoscut cu armele stiintei combinate cu cele ale filozofiei? Asa de prost ar trebui sa fie?
Eu zic ca ori...ori. Cai radicale Billy, radicale, nebunesti, ca doar traim in sec.XXI.

#44
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcuculili, on 20 ianuarie 2013 - 00:59, said:

Totusi dandanaua constantelor ramane.

E atat de mare incat se teoretizeaza un Multivers in care astea ar lua aproape toate valorile doar pentru a satisface, cumva, faptul ca, aici, sunt atat de...antropice.

Adica se motiveaza scara lor prin intamplare dar ioc vreo banuiala legata de necesitatea/originea lor.

Posted Image
De fapt multiversul rezulta (nu e ipoteza!) din aplicarea mecanicii cuantice la conditiile initiale ale universului.
Scara constantelor, cel putin o parte din ele, se incearca sa se explice prin supersimetrii, foarte probabil a fi puse in evidenta in urmatoarele experimente de la LHC.

#45
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nu ca as intelege eu supersimetria insa ma uit in jur si nu il vad pe s-cuculili. Posted Image
................
Descoperirilor noastre umane eu nu le-as spune chiar legi. Mai mult sperante.
Valabile local, nu?
Toate au galma lor, toate au nevoie de o usa pentru exceptii.
Asa si cu frumusetea super-simetriei care fara ruperea de simetrie nu ar cadra cu realitatea.
Ah, nici pe anti-cuculili nu il vad...companionul meu de antimaterie, ca doar ce noroc ca s-a transat (misterios?) la inceput, daravela in favoarea materiei (o alta galma)

Pe de alta parte, da, confirmarea ar mai simplifica cautarea fortei supreme (ca ramanem doar cu 2 de unit) insa constantele (cu o singura exceptie) isi vor pastra misterul.

Edited by cuculili, 22 January 2013 - 13:32.


#46
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postcuculili, on 22 ianuarie 2013 - 13:31, said:

Pe de alta parte, da, confirmarea ar mai simplifica cautarea fortei supreme (ca ramanem doar cu 2 de unit) insa constantele (cu o singura exceptie) isi vor pastra misterul.

Te referi la constanta ... nimic nu-i constant?

#47
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

View PostTOPCATBV, on 21 ianuarie 2013 - 10:01, said:

De fapt multiversul rezulta (nu e ipoteza!) din aplicarea mecanicii cuantice la conditiile initiale ale universului.
Scara constantelor, cel putin o parte din ele, se incearca sa se explice prin supersimetrii, foarte probabil a fi puse in evidenta in urmatoarele experimente de la LHC.
Mai, nu vrei tu sa aprofundezi teoria de baza a electronului?
Apoi ne explici cat de precis ne guverneaza stiinta conceptia despre lume, discutam despre o raza de fotoni si apoi tragem concluzia ca Dumnezeu nu exista, vrei?
Imediat ne limepezesti daca: "Știința îi ajută pe oameni să afle mai mult despre viețile lor și contribuie la dezvoltarea societății" sau daca disciplinele stiintifice pot suplini nevoia omului de infinit [ca n-o ai tu nu intra in calcul, Bayes te-ar contrazice].

Willard Van Orman Quine a demonstrat imposibilitatea unui limbaj de observare independent de teorie, așa că noțiunea însăși de a testa teoriile prin experimente este problematică.

Eu as zice ca e o observatie de bun simt, chestia cu: " dovedeste ca exista Dumnezeu" pare puerila din unghiul asta de vedere, nu crezi?

#48
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
RUPERT SHELDRAKE AT EU 2013—"SCIENCE SET FREE"
A highly popular talk by Rupert Sheldrake at the conference ELECTRIC UNIVERSE 2013: The Tipping Point, in Albuquerque, New Mexico.  Many scientists like to think that science already understands the ways of the natural world. The fundamental questions are answered, leaving only the details to be filled in. The impressive achievements of science seemed to support this confident attitude. But recent research has revealed unexpected problems at the heart of physics, cosmology, biology, medicine and psychology.
PART ONE:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0waMBY3qEA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PART TWO:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VRKvvxku5So?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dr. Sheldrake is a biologist and author of more than 80 scientific papers and 10 books, including Science Set Free (September 2012).
For more information on Dr. Sheldrake, see: http://www.sheldrake.org


Mi se pare nitel teozofic tipul, uneori, dar aici nu importa mult ce religie are ci cat valoreaza stiinta oficiala.
Iar in privinta asta e un bun articol, zic eu.

#49
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Din primul clip al lui Searcher star:
Dogme ale stiintei  Rupert Sheldrake

1.Natura ca o masina.
2.Total amount of matter and energy is the same exceptand mom BB cand totul a aparut din nimic.
3.Legile si constantele naturii sunt fixe in timp.
4.Materia este inconstienta
5.Natura nu are scop, ca si evolutia.
6.Mostenirea biologica este materiala (gene).
7.Memoria este ceea ce se stocheaza in creier. Tot ceea ce ne amintim este in capul nostru ca materie stocata.
8.Mintea este in interiorul capului, activitatea mentala este activitatea creierului
9.Fenomenele psihice sunt iluzorii. Nu poate exista telepatie pentru ca ar insemna activitate la distanta, iar totul se petrece in creier.
10.Medicina mecanicista este singura care functioneaza.

Edited by johnnickelby, 28 January 2013 - 10:31.


#50
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postsearcher-star, on 28 ianuarie 2013 - 09:29, said:

RUPERT SHELDRAKE AT EU 2013—"SCIENCE SET FREE"
A highly popular talk by Rupert Sheldrake at the conference ELECTRIC UNIVERSE 2013:Mi se pare nitel teozofic tipul, uneori, dar aici nu importa mult ce religie are ci cat valoreaza stiinta oficiala.
Iar in privinta asta e un bun articol, zic eu.
Stiinta oficiala nu valoreaza nimic daca nu ii gadila la urechi pe highly popular folks. Care nu pot face distinctia nici macar intre stiinta care le-a produs iphone-ul si stiinta care stie numai sa barfeasca.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsearcher-star, on 28 ianuarie 2013 - 09:29, said:

ELECTRIC UNIVERSE 2013
Electric aburelus, o incercare clasica de a aburi.

View PostTOPCATBV, on 28 ianuarie 2013 - 10:41, said:

Stiinta oficiala nu valoreaza nimic daca nu ii gadila la urechi pe highly popular folks. Care nu pot face distinctia nici macar intre stiinta care le-a produs iphone-ul si stiinta care stie numai sa barfeasca.
Pai normal, sunt destui gen Nassim, Rupert... fiecare are impresia ca are solutia la tot.

#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 28 ianuarie 2013 - 10:29, said:

Din primul clip al lui Searcher star:
Dogme ale stiintei  Rupert Sheldrake

1.Natura ca o masina.
2.Total amount of matter and energy is the same exceptand mom BB cand totul a aparut din nimic.
3.Legile si constantele naturii sunt fixe in timp.
4.Materia este inconstienta
5.Natura nu are scop, ca si evolutia.
6.Mostenirea biologica este materiala (gene).
7.Memoria este ceea ce se stocheaza in creier. Tot ceea ce ne amintim este in capul nostru ca materie stocata.
8.Mintea este in interiorul capului, activitatea mentala este activitatea creierului
9.Fenomenele psihice sunt iluzorii. Nu poate exista telepatie pentru ca ar insemna activitate la distanta, iar totul se petrece in creier.
10.Medicina mecanicista este singura care functioneaza.
Nu e dogma, sunt rezultate ale observatiilor stiintifice.
2 e fals, 10 e simplist.

#53
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 28 ianuarie 2013 - 10:44, said:

Nu e dogma, sunt rezultate ale observatiilor stiintifice.
2 e fals, 10 e simplist.
Cand adaugi DM si DE exact atata cat ai nevoie ca sa explici un fenomen caruia altfel nu ii gasesti deocamdata nici o explicatie cum ti se pare 2?
Acum incerc sa urmaresc video printre altele.

Edited by johnnickelby, 28 January 2013 - 10:48.


#54
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTakumi, on 26 ianuarie 2013 - 09:41, said:

Mai, nu vrei tu sa aprofundezi teoria de baza a electronului?
Apoi ne explici cat de precis ne guverneaza stiinta conceptia despre lume, discutam despre o raza de fotoni si apoi tragem concluzia ca Dumnezeu nu exista, vrei?
Imediat ne limepezesti daca: "Știința îi ajută pe oameni să afle mai mult despre viețile lor și contribuie la dezvoltarea societății" sau daca disciplinele stiintifice pot suplini nevoia omului de infinit [ca n-o ai tu nu intra in calcul, Bayes te-ar contrazice].

Willard Van Orman Quine a demonstrat imposibilitatea unui limbaj de observare independent de teorie, așa că noțiunea însăși de a testa teoriile prin experimente este problematică.

Eu as zice ca e o observatie de bun simt, chestia cu: " dovedeste ca exista Dumnezeu" pare puerila din unghiul asta de vedere, nu crezi?
Bai, la astia cu textul cu imposibilitatea de a verifica cu ajutorul testelor i-as pune sa verifice prin teste faptul ca ieri a fost duminica.
Altfel, observatia ta e de bun simt, doar ca punctul tau de vedere e destul de stramt.

Stiinta nu indestuleaza absolut toate nevoile omului, nu asta e scopul ei. Desi, ai putea sa te conectezi la o lume virtuala, unde ti-ar putea fi indeplinite toate nevoile, chiar si cea de infinit. Ce zici, preferi sa traiesti intr-o lume reala, dar limitata, sau intr-una virtuala, aparent nelimitata?

View Postjohnnickelby, on 28 ianuarie 2013 - 10:46, said:

Cand adaugi DM si DE exact atata cat ai nevoie ca sa explici un fenomen caruia altfel nu ii gasesti deocamdata nici o explicatie cum ti se pare 2?
Nu are absolut nicio legatura cu 2.
DM si DE sunt explicatii. Posted Image

View Postjohnnickelby, on 28 ianuarie 2013 - 10:46, said:

Acum incerc sa urmaresc video printre altele.
Parerea mea cu privire la acesti indivizi este urmatoarea: vin cu teorii simpliste, care poate chiar pot descrie, in linii largi, dar suficient la nivelul superficial, mult mai simplu fenomene a caror explicatie corecta este mult mai complicata si, de regula, de neinteles pentru omul de rand. Pentru ca nu au cum sa isi impuna teoria in mediul academic, o fac prin intermediul media, prezentandu-le pur comercial. Ele nu sunt respinse de oamenii de stiinta pentru ca le pun in pericol statutul, exista nenumarate exemple de noi teorii acceptate, ci, pur si simplu, pentru ca sunt eronate.

Edited by TOPCATBV, 28 January 2013 - 11:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate