Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

The Science Delusion

  • Please log in to reply
29580 replies to this topic

#29539
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTravertin, on 08 mai 2017 - 20:00, said:

Mie mi se pare si mai trist ca ateii au ajuns mai habotnici decat religiosii.
Stii tu ca in urma cu 6000 de ani era gravitatia ca acum? Ai tu vreo dovada?
Esti de ras... s-a schimbat cumva masa Pamantului semnfiicativ de atunci pana acum ? Posted Image Te umfli in pene degeaba, serios... dar esti amuzant prin extrema ignoranta. Nu stiu daca realizezi dar comediantii in general aplica cel putin 2 metode de succes in show-rile lor, reducerea la absurd sau extrapolarea extremelor (adica ce faci tu)... si asta starneste rasete cu usurinta. Vezi George Carlin ce se amuza pe seama creationistilor.

View PostTravertin, on 08 mai 2017 - 20:53, said:

Intre altele pentru ateul habotnic umbra:
Nu exista ateu habotnic...

View Postbarbu78, on 08 mai 2017 - 21:21, said:

Acum, incep sa cred din ce in ce mai mult ca nu esti absolvent de politehnica.
Daca tu crezi in prieteni imaginari si impresii cum ca orice e posibil... cu siguranta a crede ce zici in citat este o nimica toata...

View Postbarbu78, on 08 mai 2017 - 21:27, said:

Ce trist...
Este trist sa traiesti cu impresia ca ai descoperit adevarul in teze religioase dar cand dai de realitate aceasta o ignori pentru ca nu se pupa cu teza.

View Posta3e6u9, on 08 mai 2017 - 14:45, said:

Îmi dau seama că nu e eficient din punct de vedere energetic să fim foarte mari, dar eram curios de ce nu pot exista oameni gigantici. Am găsit un articol care explică destul de bine motivele:
Este optimist, in realitate probleme apar mai devreme intrucat trebuie sa tii cont si de ce ofera mediul la momentul evolutiei speciei. Orice factor este important, nu mai zic masa... ar merge oamenii precum elefantii, nu prea ar fi buni la supravietuire, iar evolutia favorizeaza supravietuitorii Posted Image Eu nu ma agit cu explicatiile pentru ca eu am studiat asta cu multi ani in urma si realizez ca periodic unii repeta vechile dileme si asteapta raspunsuri noi, dar ele sunt aceleasi. Sunt multe articole in nature sau evolution (jurnalul) si nu numai unde explica limitele dimensionale fizice si ce le genereaza.

Edited by andreic, 12 May 2017 - 09:54.


#29540
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 12 mai 2017 - 09:48, said:

Nu exista ateu habotnic...
Ei, nu...
Deschide ochii, doar.

#29541
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmario_bril, on 12 mai 2017 - 09:55, said:

Ei, nu...
Deschide ochii, doar.

Nu exista asa ceva in acelasi mod in care chelia nu este un fel de coafura.

(nu stiu al cui este copyright-ul pe chestia asta dar comparatia este cat se poate de corecta)

Edited by Mr_Woppit, 12 May 2017 - 13:01.


#29542
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostMr_Woppit, on 12 mai 2017 - 13:00, said:



Nu exista asa ceva in acelasi mod in care chelia nu este un fel de coafura.

(nu stiu al cui este copyright-ul pe chestia asta dar comparatia este cat se poate de corecta)

Ooo da. Ce metafora superba.

Ce zice un ateu: eu nu sunt chelios, am o coafura lucioasa.

Nici eu nu puteam explica mai bine.

#29543
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostTravertin, on 12 mai 2017 - 18:40, said:

Ce zice un ateu: eu nu sunt chelios, am o coafura lucioasa.

E nasol tare sa traiesti in viata ta ....

#29544
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Se pare că vestita materie întunecată nu ar exista, ci doar gravitație emergentă, conform unui nou studiu numit Propunerea Verlinde .

#29545
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Sau nu.

Testing Emergent Gravity with Isolated Dwarf Galaxies
Kris Pardo
(Submitted on 2 Jun 2017)
Verlinde (2016) has proposed a new modified theory of gravity, Emergent Gravity (EG), as an alternative to dark matter. EG reproduces the Tully-Fisher relationship with no free parameters, and agrees with the velocity curves of most massive, spiral galaxies well. In its current form, the theory only applies to isolated, spherically symmetric systems in a dark energy-dominated Universe, and thus can only be tested fairly with such systems. Here I develop equations for EG's velocity curve predictions given a realistic, extended mass distribution. I apply this to isolated dwarf galaxies. Then I test the predictions from EG versus the maximum velocity measurements of 81 isolated dwarf galaxies with projected shapes close to circular. I find that EG severely underpredicts the maximum velocities for those galaxies with measured velocities v>165 km/s. Most of these galaxies have greater HI gas masses than stellar masses, and it is seems that EG is unable to describe these systems well. Rotation curves of these isolated, HI gas-rich, nearly spherical dwarf galaxies would provide the definitive test of EG.


#29546
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Sau da
prima data traiti viata altora si dupa aia vorbiti
saracia nu e contagioasa

#29547
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Despre problemele cu cosmologia oficiala. Quasarii ca pui de galaxie.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ox3_tJcPy2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by grrrrr, 13 September 2017 - 09:18.


#29548
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Despre presupusele probleme cu cosmologia, rezolvate deja. Banul sa curga si fraierii cu like-ul.
NGC 4319
From Wikipedia, the free encyclopedia
NGC 4319
NGC 4319 I HST2002.jpg
A Hubble Space Telescope (HST) image of NGC 4319. Quasar Mrk 205 is visible to the upper right.
Observation data (J2000 epoch)
Constellation Draco
Right ascension 12h 21m 43.846s[1]
Declination +75° 19′ 21.45″[1]
Redshift 0.004526[2]
Helio radial velocity 1,357 ± 46[3] km/s
Distance 76.6 Mly (23.48 Mpc)[3]
Apparent magnitude (V) 12.8[2]
Characteristics
Type SB®ab[4]
Apparent size (V) 3′.0 × 2′.3[2]
Other designations
UGC 7429,[2] PGC 39981[2]
See also: Galaxy, List of galaxies
NGC 4319 is a face-on barred spiral galaxy located about 77 million[3] light years away in the constellation Draco. The morphological classification is SB®ab,[4] which indicates it is a barred spiral with an inner ring structure and moderate to tightly wound arms.[5] It is situated in physical proximity to the galaxies NGC 4291 and NGC 4386, with X-ray emissions from the intervening gap indicating NGC 4319 and NGC 4291 may be interacting.[6] NGC 4319 has a much higher proportion of ionized hydrogen compared to the Milky Way galaxy.[7]
In 1971, American astronomer Halton Arp noted what appeared to be a physical connection between NGC 4319 and Markarian 205, a quasi-stellar object with a much higher redshift. He suggested that if Markarian 205 is not an accidentally projected background object, then it may instead have been ejected from the nucleus of this galaxy.[8] The discovery of an apparent luminous connection between the two created a storm of controversy as astronomers sought to refute the assertion and provide other explanations.[9] The matter was effectively settled when observations using the Hubble Space Telescope showed that the light from Markarian 205 was passing through the disk and halo of NGC 4319 to reach the observer, placing Markarian 205 behind this galaxy and thus further away.

#29549
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kvLwWdvDNOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cometele NU sunt de gheata.
Multe implicatii referitor la formarea sistemului solar.

Edited by grrrrr, 10 October 2017 - 10:44.


#29550
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postgrrrrr, on 10 octombrie 2017 - 10:43, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kvLwWdvDNOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cometele NU sunt de gheata.
Multe implicatii referitor la formarea sistemului solar.
Cam ciudat. Se refera cumva la cometa asta de gheata:

http://www.esa.int/O...omet_s_interior

#29551
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
The initial gamma-ray measurements, combined with the gravitational-wave detection, also provide confirmation for Einstein's general theory of relativity, which predicts that gravitational waves should travel at the speed of light.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EtIkOjq0_50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29552
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
e gata? intram in era terminator si skynet? omul creaza androizii si isi semneaza condamnarea la disparitie? sa fie inteligenta artificiala cea care va coloniza universul?...sint doar citeva intrebari ce mi-au aparut in urma vizionarii acestui filmulet.
https://www.facebook...87121021657127/

#29553
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostTOPCATBV, on 13 septembrie 2017 - 11:51, said:

Banul sa curga si fraierii cu like-ul.
Vezi ca banul curge invers. Catre ashkenazii care domina financiar si politic mediul stiintific si academic.
Daca nu ti se pare nimic suspect in asta, fiind corect politic, atunci sigur altii nu se numara printre fraierii care-i laicuiesc.

#29554
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postmario_bril, on 12 mai 2017 - 09:55, said:

Ei, nu...
Deschide ochii, doar.
Vai de capul lui.
E unul din cei mai auto-suficienti si fanatici pe felia lor oameni plini de fumuri din cati am vazut vreodata si zice ca ai lui nu-s habotnici.
Posted Image Posted Image Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zAbTTVxOhtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by grrrrr, 13 November 2017 - 09:03.


#29555
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Si versiunea pentru adulti
http://www.esa.int/O..._comet_outburst

#29556
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postidaho333, on 10 octombrie 2017 - 10:52, said:

Cam ciudat. Se refera cumva la cometa asta de gheata:
Aia-ti seamana a gheata?
Luminozitatea poate fi de la electrizare. Cam ca de la fenomenele genul ''focul Sf.Elmo".
De aia o fi si fost fractura, ca roca in zona aia era mai incarcata electric.

Edited by grrrrr, 13 November 2017 - 15:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate