Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sony Xperia Z & ZL

- - - - -
  • Please log in to reply
1118 replies to this topic

#1081
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Depinde ce versiune ai acum si daca esti interesat, trebuie sa iti petreci si tu ceva timp in a studia avantajele si dezavantajele.
De obicei ultimele versiuni de software fixeaza bug-urile existente, dar aduce altele noi. In plus pot fi oferite niste functionalitati in plus.

#1082
adibigboy

adibigboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.08.2010
Momentan are 4.4.4. Din ce am vaazut aici pe forum  s-au plans mai multi ca le scade autonomia la baterie la 5.0.2.

#1083
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadibigboy, on 09 august 2015 - 21:06, said:

L-am cumparat ,xperia z,  ce spuneti sa ii fac updateul de soft?
Eu as zice sa-l tii asa cum e cateva zile, si daca nu te incomodeaza versiunea de Android existenta pe telefon atunci sa nu-i faci update (daca e vorba de update la Android 5.0).
Unii colegi spun ca le merge mai greu telefonul de cand au trecut la 5.0, iar eu am observat ca in comparatie cu Android 4.x acum se descarca mult mai repede bateria cand e activa conexiunea de date.

#1084
adibigboy

adibigboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.08.2010
Presupun ca daca il rootez nu o sa mai pot face update-ul. Este normal sa se incalzeasca telefonul in jocuri? Doar ce  am instalat asphalt 8 si sa cam incalzit in dreptul logo-ului SONY

Edited by adibigboy, 09 August 2015 - 22:02.


#1085
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

View PostHider141, on 09 august 2015 - 21:48, said:

Eu as zice sa-l tii asa cum e cateva zile, si daca nu te incomodeaza versiunea de Android existenta pe telefon atunci sa nu-i faci update (daca e vorba de update la Android 5.0).
Unii colegi spun ca le merge mai greu telefonul de cand au trecut la 5.0, iar eu am observat ca in comparatie cu Android 4.x acum se descarca mult mai repede bateria cand e activa conexiunea de date.
Mie nu mi s-a blocat niciodata pe 5.0, in schimb pe 4.x mi s-a blocat de cateva ori. In ceea ce proveste bateria atunci cand sunt datele active, da, se descarca mai repede dar tot te tine o zi daca nu stai 2 ore incontinuu pe net.

View Postadibigboy, on 09 august 2015 - 21:49, said:

Presupun ca daca il rootez nu o sa mai pot face update-ul. Este normal sa se incalzeasca telefonul in jocuri? Doar ce  am instalat asphalt 8 si sa cam incalzit in dreptul logo-ului SONY
E normal sa se incalzeasca, stiu ca in zona aia e chipsetul si d-asta se incalzeste.

#1086
bmw_ursul3tz

bmw_ursul3tz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2009
Salutare,
Ce ceva vreme detin si eu un xperia z, foarte multumit de el din toate punctele de vedere.
Am si eu o intrebare in schimb,unde pot gasi o folie originala cu inscriptia Sony ?
Un amic a vrut sa se convinga ca are folie si mi-a rupt o fasie din ea asa ca am dat-o jos de tot.
Momentan am o folie normala dar parca arata mai bine si cu logoul Sony.
Multumesc!

#1087
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Eu mi-am luat pentru un alt telefon ce avea logo pe folie, de pe Aliexpress.

#1088
Silvionne

Silvionne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2007

View Postomegaa, on 10 august 2015 - 12:41, said:

Mie nu mi s-a blocat niciodata pe 5.0, in schimb pe 4.x mi s-a blocat de cateva ori. In ceea ce proveste bateria atunci cand sunt datele active, da, se descarca mai repede dar tot te tine o zi daca nu stai 2 ore incontinuu pe net.

E normal sa se incalzeasca, stiu ca in zona aia e chipsetul si d-asta se incalzeste.

Salutare tuturor fericiti posesori de Xperia ZL, eu unu sunt foarte multumit de acest telefon, iar cu noul Android 5.1.1 parca e alt telefon, este mult mai fluent si mai stabil. Bateria se cam duce daca te joci muuult pe el si binenteles ca se si incalzeste dar in limite normale.

#1089
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
ai primit update oficial la 5.1.1? eu la Z simplu c6603 n-am primit, probabil dureaza ceva pana pregatesc cei de la vodafone,data trecuta a fost un delay de aproximativ o luna...

#1090
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca update-ul e disponibil de numai 3-4 zile, si probabil va mai dura pana sa primeasca update si cei cu firmware customizat de operatori.

Nici mie inca nu-mi apare update-ul, desi am firmware de Central Europe1 (C6603_10.6.A.0.454_Customized CE1.ftf). Oricum, eu deocamdata ma abtin de la update pana vad si feedback de la cei ce-l vor instala, si de asemenea sa vad ca exista o solutie de root pentru noul firmware.

Edited by Hider141, 10 September 2015 - 09:43.


#1091
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Asteptam un raspuns din partea lui Silvionne sa vedem cum se misca la el 5.1.1.

#1092
Silvionne

Silvionne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2007

View Postomegaa, on 10 septembrie 2015 - 09:34, said:

ai primit update oficial la 5.1.1? eu la Z simplu c6603 n-am primit, probabil dureaza ceva pana pregatesc cei de la vodafone,data trecuta a fost un delay de aproximativ o luna...

Salut, eu am Xperia ZL unlocked, versiunea internationala C6503 si cred ca de aceea am primit mai repede OTA update.
Telefonul se misca muult mai bine si parca e mai rapid, au reparat si meniul de volum, acum e mult mai user friendly, si au bagat cateva animatii dragute, de ex la activare/dezactivare Date Mobile.
Am facut un test in Antutu si a scos: 25148.
Eu folosesc GO Launcher Z care se misca bine, dar nici launcherul original Sony nu e rau, e foarte fluent doar ca ii lipsesc cateva optiuni. Iar in Play Store aplicatiile se incarca putin mai repede decat la 5.0.
Eu unu sunt foarte multumit de telefon.

#1093
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
am primit si eu update oficial, momentan se misca foarte fluent, revin in urmatoarele zile cu alte impresii.

#1094
digital67

digital67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.03.2008
Ieri am primit si eu update , telefon de la Vodafone, se pare ca s-au rezolvat o serie de probleme. Mai fluent, se pare ca e mai rece, ceva s-a schimbat.
  Autonomia, nu stiu ce sa zic, pare mai buna, pana deschizi netul, dupa care scade mai pronuntat. Stamina lucreaza in mai multe moduri(ca si la 5.0.2), dar are efect mai mare, dupa parerea mea. Setarile pentru sunet se schimba la fel :apesi o data pe minus, ramane vibratie mai apesi odata mut, la revenire la fel, doua comenzi. Era bun un buton cu trei comenzi succesive(4.4.4).

#1095
levis36

levis36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.04.2007
SI mie mi se pare mai fluent 5.1.1. Dar pare ca se descarca mai repede bateria.

#1096
adibigboy

adibigboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.08.2010
Ce spuneti merita sa trec la 5.1.1? Eu momentan am 4.4.4 si bateria tine cam 2 zile.

#1097
digital67

digital67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.03.2008

View Postadibigboy, on 20 septembrie 2015 - 06:58, said:

Ce spuneti merita sa trec la 5.1.1? Eu momentan am 4.4.4 si bateria tine cam 2 zile.

Eu zic sa nu te grabesti, fiindca nu ai foarte mult de castigat la versiunea noua. Asta e parerea mea. Si eu am avut 4.4.4 si mi-a placut. Am facut update-uri mai mult din curiozitate.

#1098
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Cam asa e bateria pe 5.1.1

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate