Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Izolare fonica pt camera apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Am probleme mari cu zgomotele straine.
Mi-am schimbat de curand camera si... Cainii care latra, tiganii cu fiarele vechi.. se aude pana si cand trage vecinul apa.


Inteleg. Termopane ar fi primul pas.


Dar ce fac cu zgomotele care vin din vecini(prin pereti)?
Ce materiale sa folosesc?


Am gasit pe net niste burete incredibil de scump, cu mici piramide, dar am inteles ca acel burete este doar pentru efectul de "dead sound"(adica inlatura ecoul), nicidecum sa izoleze sunetele de care vreau eu sa scap.



Asadar, ce materiale imi trebuiesc pentru cazul meu?

Niste preturi estimative? (am camera de 4x3mp)
Eventual chiar si niste link-uri catre produse?

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
placi de vata minerala min 5 cm grosime si apoi rigips.cam costisitor dar daca merita....

#3
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Costisitor? Din cate observ, vata minerala este foarte foarte ieftina, iar rigipsul, la fel. de ce spui cam costisitor?

Din cautarile mele a rezultat o cheltuiala net superioara celei pe care-ai mentionat-o tu.


Daca pun vata minerala si tavan fals.. in primul rand se atenueaza sunetele? As vrea sa se auda cat mai putin zgomot strain in camera(ideal ar fi deloc sunet exterior!).



Multumesc frumos pt raspuns.

#4
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Cartoane de oua daca ai putea face rost, te-ai scos.

Edited by ZorbaGrecu, 08 January 2013 - 13:15.


#5
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

 ZorbaGrecu, on 08 ianuarie 2013 - 13:14, said:

Cartoane de oua daca ai putea face rost, te-ai scos.

Ai placat tu cu cartoane de oua si ai rezolvat problema?

#6
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 SineNomine, on 08 ianuarie 2013 - 13:33, said:


Ai placat tu cu cartoane de oua si ai rezolvat problema?

Eu, nu!
Nu-i cam idioata intrebarea?

#7
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Mie mi se pare idiot raspunsul.
Cum poti sa recomanzi ceva de care nu ai habar?

Edited by SineNomine, 08 January 2013 - 13:37.


#8
eduardbodo

eduardbodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.05.2012

 Scream, on 08 ianuarie 2013 - 13:12, said:

Costisitor? Din cate observ, vata minerala este foarte foarte ieftina, iar rigipsul, la fel. de ce spui cam costisitor?

Din cautarile mele a rezultat o cheltuiala net superioara celei pe care-ai mentionat-o tu.


Daca pun vata minerala si tavan fals.. in primul rand se atenueaza sunetele? As vrea sa se auda cat mai putin zgomot strain in camera(ideal ar fi deloc sunet exterior!).



Multumesc frumos pt raspuns.

pentru pereti si tavan: vata bazaltica + gipscarton pe structura metalica. o sa vezi la final ca nu e asa de ieftin. o sa pierzi din suprafata camerei. cam 5 cm la fiecare perete.
pentru podea, polistiren si parchet laminat. termopanele atenueaza, dar nu elimina sunetul de afara.

#9
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 SineNomine, on 08 ianuarie 2013 - 13:37, said:

Mie mi se pare idiot raspunsul.
Cum poti sa recomanzi ceva de care nu ai habar?
Idiot este modul in care pui tu problema.
Tu traiesti pe lumea asta, sau prin codru?

#10
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
In studiourile audio, baietii care nu au bani folosesc acele cartoane de oua pentru a elimina ecoul.
Am lamurit problema asta.

Arunca o privire si pe foliile cu aluminiu si bitum ce se folosesc la insonorizari audio, gen Aluband, Dynamat, Stinger, STP, Silent Coat etc.

Edited by v3lsatis, 08 January 2013 - 13:45.


#11
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Cat rupt de realitate poti fi cand ai pretentia sa fi facut tu acel lucru ca sa-l stii (cunosti)?

 v3lsatis, on 08 ianuarie 2013 - 13:45, said:

In studiourile audio, baietii care nu au bani folosesc acele cartoane de oua pentru a elimina ecoul.
Am lamurit problema asta.

Multiumesc. Poate inteleg unii ca nu este nevoie sa inventezi alfabetul ca sa-l stii.

#12
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

 ZorbaGrecu, on 08 ianuarie 2013 - 13:45, said:

Idiot este modul in care pui tu problema.
Tu traiesti pe lumea asta, sau prin codru?

Cartoanele de oua sunt mijloace rudimentare de a reduce ecoul, in niciun caz nu se pot folosi la fonoizolatie.
Ideea intrebarii mele era ca, daca nu stii nu e nevoie sa te bagi... decat daca vrei sa te faci de ras. Ai reusit!

 Scream, on 08 ianuarie 2013 - 12:08, said:

Am probleme mari cu zgomotele straine.
Mi-am schimbat de curand camera si... Cainii care latra, tiganii cu fiarele vechi.. se aude pana si cand trage vecinul apa.


Inteleg. Termopane ar fi primul pas.


Dar ce fac cu zgomotele care vin din vecini(prin pereti)?
Ce materiale sa folosesc?


Am gasit pe net niste burete incredibil de scump, cu mici piramide, dar am inteles ca acel burete este doar pentru efectul de "dead sound"(adica inlatura ecoul), nicidecum sa izoleze sunetele de care vreau eu sa scap.



Asadar, ce materiale imi trebuiesc pentru cazul meu?

Niste preturi estimative? (am camera de 4x3mp)
Eventual chiar si niste link-uri catre produse?


Subiectul asta a mai fost dezbatut, destul de violent la un momentdat, pe aici. Dupa multe pagini si discutii nu s-a ajuns la niciun numitor comun.
Se pare ca aceasta problema nu si-a gasit rezolvarea in Romania, incearca sa te documentezi pe site-urile din afara.

 ZorbaGrecu, on 08 ianuarie 2013 - 13:51, said:

Cat rupt de realitate poti fi cand ai pretentia sa fi facut tu acel lucru ca sa-l stii (cunosti)?



Multiumesc. Poate inteleg unii ca nu este nevoie sa inventezi alfabetul ca sa-l stii.

Solutia propusa de tine nu are nicio valoare practica la problema expusa. Acest lucru se stie de foarta multa vreme.
De aceea te-am intrebat daca ai facut tu asta si daca ti-a iesit.
Ma gandeam ca poate revolutionezi tu lumea fonoizolatiei...

#13
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
MAi baiatule, n-ai cu cine te certa?

#14
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

 ZorbaGrecu, on 08 ianuarie 2013 - 13:59, said:

MAi baiatule, n-ai cu cine te certa?

Avand in vedere valoarea postarilor tale de aici, practic ai fost offtopic in tot ce ai spus pana acum.
Incearca sa-ti faci ordine in ganduri si ai grija cum vorbesti. Cu "baiatule" sa te adresezi celor de teapa ta, nu mie.

#15
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 SineNomine, on 08 ianuarie 2013 - 14:04, said:


Avand in vedere valoarea postarilor tale de aici, practic ai fost offtopic in tot ce ai spus pana acum.
Incearca sa-ti faci ordine in ganduri si ai grija cum vorbesti. Cu "baiatule" sa te adresezi celor de teapa ta, nu mie.
:lol:
Ai de capul nostru!
DA mah baiatule, cartoanele de oua sunt foarte bune pentru izolatia fonica. Am dat eu in carti de am aflat asta!
Nu-ti convinde de unde am eu informatia, fa o reclamatie la sec 19 Politie sau baga un acatist.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

 v3lsatis, on 08 ianuarie 2013 - 13:45, said:

In studiourile audio, baietii care nu au bani folosesc acele cartoane de oua pentru a elimina ecoul.
Am lamurit problema asta.
Da, cu rezultate modeste evident. Suprafata ideala este cu piramide sau forme speciale nu cu cartoane de oua, alea doar imprastie unda acustica dar nu o anuleaza. O camera izolata astfel se numeste camera anechoica

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Anechoic_chamber_wall.JPG/800px-Anechoic_chamber_wall.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Anechoic_chamber.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 ZorbaGrecu, on 08 ianuarie 2013 - 14:13, said:

cartoanele de oua sunt foarte bune pentru izolatia fonica.
Nu sunt bune deloc in cazul problemei colegului nostru pentru ca ele imprastie doar zgomotele din incapere nu cele din exterior, deci este complet aiurea.

Edited by andreic, 08 January 2013 - 14:33.


#17
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Bine mai. Cum spuneti voi.
Eu spun ca am vazut -cu rezultate- asa ceva. Acuma, cine ia informatia face ce vrea cu ea.

#18
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
pff...


ce ziceti daca achizitionez un strat de vata minerala cu grosime de 10 cm, apoi pun tavan fals?

Ma ajuta la ceva?

In principiu inteleg ca este foarte foarte greu sa fac "buncar izolat fonic".. dar macar sa nu se mai auda ca si cand vecinu e langa mine...




PS: Am acces la ebay, deci daca e nevoie sa cumpar eu stiu ce materiale de pe ebay, amazon, etc... pot. Numai sa stiu ce naiba cumpar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate