Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce TIP de SURSA DE CALDURA sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#37
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Pe oricare varianta investitia este mare, asa ca in locul tau eu as lua in calcul doar sisteme moderne si de viitor, practic PDC, ceva solar, sau combinatie.
Eu sunt convins ca un sistem gen Zubadan sau Altherma bine pus la punct va fi mai economic decat centrala pe gaz.

Am si casa la tara, un sat dezvoltat, 90% se incalzesc cu lemne, fie ca sunt diferite sobe si bineinteles multi cu centrale. Nu stiu de unde scot unii rentabila incalzirea pe lemne, pot sa spun ca nu e cazul. Eu la o soba pe zid, 2 camere, platesc 1600 Ron pe lemne pentru o iarna. Vecinul meu, cu o mica vila, cu centrala pe lemne, a dat deja pana acum 6000 Ron pe lemne, si nu stiu daca iese din iarna cu ele.

Gazul e OK momentan, dar n-as investi o suma imensa in instalatie pe gaz, ca dupa aia sa se trezeasca rusii cu nush ce pretentii, sau guvernantii sa ne faca vreo duda. In plus, se zvoneste ca la nivel european sunt miscari impotriva incalzirii pe gaz, de la taxe mari pentru cine are asa ceva pana la interzicere in anumite situatii. Nu mi-as asuma riscul. (De fapt nici nu mi l-am asumat personal, PDC la bloc si urmeaza PDC la tara, ca ma omoara lemnele la cost)

In zona Europei in care ne aflam s-au construit deja multe centrale pt electricitate, si sunt proiecte masive si pentru altele. Vor incepe si investitiile in eoliene. Bag mana in foc ca va fi si concurenta.

Sfatul meu e sa privesti putin in viitor. Parerea mea :)

#38
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
gaze, cu posibilitatea de switch facil pe lemne. Eu nu am tras fire sau tevi in dreptul peretelui exterior al camerei tehnice. Cand se strica lucrurile, sparg fereastra si fac usa, iar de casa lipesc o magazie de lemne cu acces de la aceasta usa. Camera tehnica e ok ca si dimensiune (9mp) si sper sa ma descurc cu o centrala pe lemne mai voluminoasa.

Spor!

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 7777777, on 07 ianuarie 2013 - 22:04, said:

buget maxim de 35.000 Euro (preferabil mai mic) pentru "sursa de caldura" si următoarele "sisteme" care vor trebui sa-mi asigure confortul:
- izolare termică..
cat estimezi ca va fi investitia in izolare termica ? ca sa=mi dau seama cat raman pt. instalatii, semineu si Aircon.

#40
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Am incercat sa fac o estimare, asa cum ma pricep, pentru termoizolare pereti - 20cm polistiren expandat, fundatii - 10 cm polistiren extrudat si 40 cm polistiren expandat (100) si spuma pentru terase. Mi-a iesit, groso modo, pana in 15.000 Euro.

#41
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 7777777, on 08 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Daca m-as putea incadra intr-un necesar termic specific de max. 50 W/m2 probabil ca ar conta mai putin tipul de sursa de caldura si nu ar mai renta sa investesc in pompa de caldura.
pey tu zici ca ai un necesar termic de 22 kW si o suprafata de 260 m2 + 60 m2 subsol >> 68 W/m2 necesar termic specific, deci nu esti departe.
-si cum la subsol poate nu trebuie incalzit ca in restul casei..

#42
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Nu am calculat subsolul la necesarul termic. Deci ar iesi 85 W/mp. Nu stiu exact la ce sa umblu. La izolatia termica (20 cm) nu stiu daca se mai renteaza. Poate la geamuri ca acolo am pierderea mare. Insa, acolo este cel mai scump de umblat. Poate isi mai dadea cu parerea Digix, dar vad ca nu a mai intrat aici...

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
La orientarea ferestrelor ca sa ai castig termic si la materialul podelelor care s-o acumuleze. Go south.

#44
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
20cm de polistiren mi se pare excesiv. Cred ca 15 e mai mult ca suficient.

70W/mp este o valoare mare - prea mare pt locuintele din ziua de azi. Personal, la cca 200-220 mp incalziti + 100mp subsol (incalziti exclusiv prin pierderile coloanelor - neizolate) am asa:

- temp in subsol e de cca 12-16C
- temp in casa e de 23.5C
- in timpul zilei suntem la servici, temp e setata la 18.5C.

Consumul de gaz/24h e de cca 11mc. Asta inseamna cca 110kWh. Din acestia, 15% e apa calda, raman: 93.5kWh sau, 3.9kW putere medie de incalzire (sau pierderi termice). Asta inseamna, raportat la suprafata, 19.5W/mp - luand in calcul DOAR Parterul si Etajul...

Eu zic ca pt o locuinta moderna, calcul cu grosso-modo 25-30W/mp e suficient.


Mai mult, temp pe tur este acum de max 50C (controllerul Opentherm variaza temp pe tur functie de cerinta de caldura)... asa ca e destul de evident ca radiatoarele sunt supradimensionate - puterea totala instalata e de 35kW@65C/24C.

#45
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sbarsanescu, on 10 ianuarie 2013 - 11:28, said:

Eu zic ca pt o locuinta moderna, calcul cu grosso-modo 25-30W/mp e suficient.
.. nu cumva confunzi m2 cu m3 ..?

Edited by scheleton, 10 January 2013 - 11:33.


#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 sbarsanescu, on 10 ianuarie 2013 - 11:28, said:

20cm de polistiren mi se pare excesiv. Cred ca 15 e mai mult ca suficient.

Raportat la ce? Bugetul tau pentru incalzire sau pretul de acum al gazului? Mi-aduc aminte ca acum cativa ani se izola cu polistiren de 3 sau 5. Acum nu e nimic neobisnuit la 10 si chiar 15.
Pana la casa pasiva mai e un pic, si la cum vor evolua preturile la energie acolo se indreapta toata lumea.
Revenind, pentru o economie de, sa zicem, 300 euro la material ca sa nu mai fie excesiv polistirenul omul pierde 0.05 W/m2K, altfel zis la 100mp de perete pierde 5Wh pentru fiecare diferenta de un grad intre interior si exterior, sau 1kWh la fiecare 6 si ceva ore (cam 0.5 lei pe electric cu COP 1).
In cate ore este anulata si chiar depasita economia initiala? Eu as zice ca din primul sezon, fara sa calculez si fara sa includ si celelalte elemente in calcul.

#47
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 scheleton, on 10 ianuarie 2013 - 11:33, said:

.. nu cumva confunzi m2 cu m3 ..?

Cred ca nu... datele de calcul sunt mai sus... imi spui unde gresesc? Revin: 11mc/gaz pe 24h, rata fiind (aproximativ) 10kWh/mc gaz = 110 kWh/24h. Am scazut consumul de energie cu ACM (am contor de caldura pe ramura de alimentare a boilerului), in medie de 15%. Am raportat consumul rezultat la suprafata si ora. Rezulta puterea necesara pt a compensa pierderile termice - deci nu incalzire/racire a casei... mentinere constanta a temp.

Estimarea cu W/mp stiu ca e din topor, insa e de departe cea mai des folosita.

 sebulbus, on 10 ianuarie 2013 - 12:30, said:

Raportat la ce? Bugetul tau pentru incalzire sau pretul de acum al gazului? Mi-aduc aminte ca acum cativa ani se izola cu polistiren de 3 sau 5. Acum nu e nimic neobisnuit la 10 si chiar 15.
Pana la casa pasiva mai e un pic, si la cum vor evolua preturile la energie acolo se indreapta toata lumea.
Revenind, pentru o economie de, sa zicem, 300 euro la material ca sa nu mai fie excesiv polistirenul omul pierde 0.05 W/m2K, altfel zis la 100mp de perete pierde 5Wh pentru fiecare diferenta de un grad intre interior si exterior, sau 1kWh la fiecare 6 si ceva ore (cam 0.5 lei pe electric cu COP 1).
In cate ore este anulata si chiar depasita economia initiala? Eu as zice ca din primul sezon, fara sa calculez si fara sa includ si celelalte elemente in calcul.

Tocmai, pana la casa pasiva mai e mult. Am zis excesiv pt ca degeaba mai scazi pierderile prin zid, cand ajungi sa pierzi comparabil prin alte surse - tamplarie, aerisire, ventilatie. Parerea mea e ca pt un buget dat, e bine sa-l folosesti cat mai eficient. In cazul meu, nu regret cresterea de la 15 la 20 cm de polistiren, ci lipsa unui sistem de ventilatie cu recuperare a caldurii... bugetul pt asa ceva trebuia sa fie mult mai mare - sau casa prevazuta pt asa ceva din constructie.

La asta ma refeream cand am spus ca mi se pare excesiv sa pui 20cm intr-o casa care nu are si celelate sisteme pt a fi pasiva...

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Tocmai, ca omul zice ca vor fi si alea. Si mai e si alta chestie. Schimbatorul de caldura se mai poate instala peste o centrala de ventilatie normala cu cheltuieli minime. Dar sa mai adaugi ceva pe la pereti trebuie sa refinisezi complet fatadele. Ponderea materialelor in costul lucrarii e relativ mica.

#49
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Eu am incercat sa fac un calcul termic cu un fisier Excel gasit pe net.
Datele importante (mai sunt si altele) pe care le-am introdus, doar pentru parter, sunt:
- suprafata podea 107mp;
- inaltimea 3ml;
- suprafata geamuri 45 mp;
- temperatura exterioara -15;
- temperatura interioara 23.

Geamuri tripan / Polistiren / Necesar termic
0,7 / 80 cm / 10.396 W
0,7 / 40 cm / 10.595 W
0,7 / 30 cm / 10.719 W
0,7 / 20 cm / 10.965 W
0,7 / 15 cm / 11.201 W
0,7 / 10 cm / 11.577 W

0,4 / 80 cm / 9.685 W
0,4 / 40 cm / 9.883 W
0,4 / 20 cm / 10.271 W


Mari diferente nu sunt.
Imi scapa mie ceva, sau nu conteaza asa de mult izolarea?

Edited by 7777777, 10 January 2013 - 14:29.


#50
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sbarsanescu, on 10 ianuarie 2013 - 11:28, said:

.. cca 200-220 mp incalziti + 100mp subsol (incalziti exclusiv prin pierderile coloanelor - neizolate) ..Consumul de gaz/24h e de cca 11mc..
consumul asta zilnic e dubios la asa niste suprafete..
De fapt, mia bun era un consum lunar.

Oricum, necesarul termic se calculeaza pt. cele mai defavorabile situatii posibile -deci interesant ar fi un consum pe Ian sau Feb similare cu cele din 2012, sau un consum zilnic din cea mai geroasa zi din acea perioada.
Nici aproximarea procentuala a consumului de apa calda nu e f. buna.. Aici exista o metoda de masurare exacta -respectiv consumul de vara, cand se foloseste doar apa calda.

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
u-wert.net, s-a tot fluturat pe aici situl asta.

Pentru un calcul cat de cat precis iti trebuie asa:
-mp de perete exterior (din care mp de fereastra)
-mp podea
-mp tavan sau sarpanta sau unde se termina la in sus anvelopa termica
- volumul de aer pe care-l vrei a ventila intr-un interval de timp oarecare, sau il aproximezi cu norma minima de reimprospatare a aerului pe care tii cont ca-l incalzesti de la T ambient la T interior. Daca ai ventilatie cu recuperare de caldura, diminuezi rezultatul cu randamentul instalatiei.


Se poate calcula si manuela daca ai de principiu rezistenta termica a solutiei de termoizolare aleasa pe fiecare componenta a termoizolatiei si a ferestrei alese.

Edited by sebulbus, 10 January 2013 - 15:24.


#52
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 scheleton, on 10 ianuarie 2013 - 14:46, said:

consumul asta zilnic e dubios la asa niste suprafete..
De fapt, mia bun era un consum lunar.

Oricum, necesarul termic se calculeaza pt. cele mai defavorabile situatii posibile -deci interesant ar fi un consum pe Ian sau Feb similare cu cele din 2012, sau un consum zilnic din cea mai geroasa zi din acea perioada.
Nici aproximarea procentuala a consumului de apa calda nu e f. buna.. Aici exista o metoda de masurare exacta -respectiv consumul de vara, cand se foloseste doar apa calda.


Pai... ne-am mutat de cca 3 luni si avem 1360mc consumati - total pe contorul de gaze - ceea ce acopera o perioada de vreo 8 luni - cat au fost muncitorii, timp in care am lasat inclusiv centrala pe 60C cateva zile - la punerea in functiune... Consumul mediu imediat dupa ce ne-am mutat era mai mare - cam 15mc/zi pana cand am instalat termostatul.

Am contor de caldura pe intrarea in boiler... asa ca estimarea energiei e corecta, zic eu. Daca vrei, fac poze.

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Consumul se coreleaza si cu temperatura exterioara. Necesarul de caldura e unul la 0 celsius si altul la -15.

#54
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 sbarsanescu, on 10 ianuarie 2013 - 16:33, said:

Am contor de caldura pe intrarea in boiler...
eu zic ca la 3 persoane, consumul de gaze vara e 30-50 m3/h.
Eu nu zic ca nu masori bine consumul de apa calda, ci ca procentul de 15% din total nu e neaparat corect.

 sbarsanescu, on 10 ianuarie 2013 - 16:33, said:

Consumul mediu imediat dupa ce ne-am mutat era mai mare - cam 15mc/zi pana cand am instalat termostatul.
ok, dar 15 m3/zi sunt cu 40% mai mult decat cei 11%...
Insa e asa cum am zis anterior: nu putem stabili un necesar termic dupa un consum mediu.. Ce importanta are ca 28 de zile a fost cald intr-o luna daca in 2 zile a fost un ger cumplit..? Utilizatorul nu trebuie sa tremure in acele 2 zile, si generatorul de caldura se stabileste tinand cont de asta.

Edited by scheleton, 10 January 2013 - 16:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate