Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Pistruiatul (1973)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Poll: Pareri (57 member(s) have cast votes)

V-a placut?

  1. Da! (47 votes [82.46%] - View)

    Percentage of vote: 82.46%

  2. Nu! (7 votes [12.28%] - View)

    Percentage of vote: 12.28%

  3. Nu l-am vazut (3 votes [5.26%] - View)

    Percentage of vote: 5.26%

Vote Guests cannot vote

#1
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/2/2f/Pistruiatul-362408l.jpg/250px-Pistruiatul-362408l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am uitat si eu azi la acest film, sau serial ce o fi (pe Pro Cinema cred). E povestea unui baiat care ii ajuta pe comunisti sa castige lupta impotriva fascistilor. Copilul isi joaca rolul f bine pt vremurile alea, dar restul actorilor sunt total pe langa. Parca sunt niste copii de clasa a intai care recita o poezie in fata camerelor

Evident ca e un film de propaganda, dar sunt multe astfel de filme care au valoare artistica (de ex. unele filme rusesti despre ww2). Asta nu are, dupa parerea mea. De ce le place romanilor? Posted Image

Edited by Nemesis-, 06 January 2013 - 20:49.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ca e dat Dracu' pistruiatu' .

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Vezi ca varianta data la tv ( a fost data sapt asta pe toate canalele posibile ) este varianta din 1986 care a fost facuta remontand din nou filmul original si din care s-au taiat scene la greu. Daca vrei sa-l vezi pe tot si sa il intelegi mai bine ( in varianta de la tv o sa vezi ca sare aiurea la anumite faze ) cauta varianta originala din 1973 cu 10 episoade:

Ep01 - Evadarea
Ep02 - Intalnirea
Ep03 - Vioara
Ep04 - Depoul
Ep05 - Geamantanul
Ep06 - Omul de legatura
Ep07 - Fluturasii
Ep08 - Informatorul
Ep09 - Dolma
Ep10 - Eliberarea

Edited by gerbil, 06 January 2013 - 21:05.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Cum PLM vreti sa intelegeti fenomenul daca nu l-ati trait?

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Vrei sa insinuezi ca scopul pt care a fost realizat filmul a fost atins in cazul tau? Posted Image

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Clar!
Sambata fugeam repede de la scoala sa prind cate ceva! Mai erau desene: Balanel si Mieunel, Vizitatorii etc! Daca te uiti acum la ele ti se par jalnice! Serialul Vizitatorii l-am revazut pe youtube cu placere! Asta a fost atunci! Altceva nu aveai ce sa vezi!
Sa zic acum ca nu-mi place e ca si cum mi-as da reject la copilarie: ba ce bou am fost, m-am uitat la Pistruiatu in loc sa vizionez filme rusesti! BTW filmele rusesti erau cele mai plictisitoare!

#7
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

View PostNemesis-, on 06 ianuarie 2013 - 21:09, said:

Vrei sa insinuezi ca scopul pt care a fost realizat filmul a fost atins in cazul tau? Posted Image


View PostNemesis-, on 06 ianuarie 2013 - 20:48, said:


Ce mecla de perversa avea tipa. I-o fi dat-o Serj la gatlan?

View PostBursul, on 06 ianuarie 2013 - 21:05, said:

Cum PLM vreti sa intelegeti fenomenul daca nu l-ati trait?


Ai perfecta dreptate. Propun sa nu-si mai dea cu parerea despre toate fime a caror actiune se petrece acum 100 de ani sau mai mult decat aia care are 124 de primaveri si a ajuns in guiness book. (December, vreau un like!)

View PostWzzz, on 06 ianuarie 2013 - 20:51, said:

Ca e dat Dracu' pistruiatu' .
Dracu-i comunist?

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu , e taximetrist . Posted Image

#9
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,404
  • Înscris: 09.05.2008
Vrei sa spui : de ce le-a placut ?

Pentru ca era ceva nou pentru acele vremuri  ?
Si pentru ca, in principiu, cu toate cravatele si decoratiile, copiii nu erau indobitociti de propaganda.
Iar asta e un film cu un copil si un catel/caine.
Cat de indoctrinat sa fi ,sa blamezi o generatie sau doua ca le-a placut un film in care
se regaseau ca copii ?
S-a tampit lumea chiar de tot ?

Edited by futurist, 06 January 2013 - 21:34.


#10
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
wtf? va regaseati in personajul unui informator al comunistilor? Totusi filmul e facut dupa '70, nu in '47 imediat dupa schimbarea regimului.. Dupa atatia ani, ar fi trebuit sa va fi trecut entuziasmul comunist din anii 50 :)

Edited by Nemesis-, 06 January 2013 - 21:47.


#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
E chiar misto filmul are momente hazlii, eu mi l-am luat pe dvd si am inceput sa ma uit la el. Se vede si mult mai bine decat versiunea care o dau astia la tv Posted Image . Si da, profesoara de istorie ( Reka Nagy ) era buna rau.

Pentru cine nu stie, Pistruiatul este facut dupa un roman, la fel si filmul Roscovanul care se vroia o continuare.

http://www.scribd.co...truiatul-6-Inch

Edited by gerbil, 06 January 2013 - 21:43.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNemesis-, on 06 ianuarie 2013 - 21:40, said:

wtf? va regaseati in personajul unui informator al comunistilor?

Ihi, cand am fost mic imi doream sa ajung informator sau securist!

Dar a venit revolutia! Ce rahat Posted Image


@RuneJaguar
Sa mai aruncam o piatra in apa! Ia zi tu cat de mult iti place filmuletul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMKDrwAeRKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 06 January 2013 - 21:57.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Faptul ca actiunea e pusa intr-un context politic nu are nici o importanta, e de inteles. Dar filmul in sine are farmec, actiune, momente de tot felul ori asta conteaza.

#14
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Mie nu mi-a placut (atat cat am vazut) dar Bursul are si el dreptate, la vremea respectiva acest serial era probabil divertisment de cea mai buna calitate.
Nu erau atatea optiuni ca in zilele noastre, cand ai acces, via internet, la tone de filme si seriale din toata lumea.

#15
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mie mi-a placut, catelul a jucat genial!

#16
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,404
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNemesis-, on 06 ianuarie 2013 - 21:40, said:

wtf? va regaseati in personajul unui informator al comunistilor? Totusi filmul e facut dupa '70, nu in '47 imediat dupa schimbarea regimului.. Dupa atatia ani, ar fi trebuit sa va fi trecut entuziasmul comunist din anii 50 [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu cauti cearta neaparat.
Pacat ca ai gresit aria.

#17
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Un film proletcultist produs sub atenta coordonare a unui S. Posted Image N. plin de abnegatie revolutionara antifascista  !
Profa de istorie http://www.cinemagia...reka-nagy-8150/ era buna "rau" fara indoiala , S.N. a "percutat-o" in mod sigur 100 % !
Apropo Posted Image atat Nagy Réka cat si Anna Széles  http://ro.wikipedia....iki/Anna_Szeles au fost niste "trufandale" in tineretea lor !

P.S. Nu degeaba F.Piersic a ales ca doua din sotiile sale sa fie maghiare / unguroaice Posted Image  , "prietenii stiu de ce" Posted Image  !

Pentru cei care nu stiu , Sergiu N. admira natiunea germana , cat si realizarile si calitatile ei, ii  admira pe britanici si
calitatile britanicilor si realizarile lor , ii admira pe nord-americani ( S.U.A. ) si calitatile si realizarile lor , totodata
S.N. ii admira pe cruciati si mai ales pe cavalerii teutoni si cavaleri templieri !

Edited by Teophileos, 06 January 2013 - 22:51.


#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Hai ca deja unii abereaza pe aici. E atat de simplu: iti place, te uiti, nu iti place, nu te uiti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate