Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...
 Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera
 Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop
 Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cursa spatiala

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

UnSceptic

UnSceptic

Member

• Grup: Members
Va invit sa vizionati documentarul "Space Race" de la BBC.
Partea 1 o gasiti aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ST4emxOd9Qo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta celor interesati!

ardeleanulucian

ardeleanulucian

Member

am facut si eu o cursa spatiala prin casa cu biroul.Si am mai spatiat casa Posted Image

NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

Senior Member

• Grup: Senior Members
Au uitat ca natia ce a inventat rachetele sint chinezii.
Cel ce a inventat racheta in 3 trepte este un german romin.
Acum toate meritele sint la nemti si americani.
Oricum cursa spatiala e prost inteleasa. Fiindca spatiul, problemele sint atit de mari, incit se impune de la sine o unificare a fortelor, nu o cursa, sau concurenta in acest domeniu.
Adica nu o competitie, ce poate duce la eventuale accidente, sau falsuri ptr a cistiga nu stiu ce etape.
Sper ca am fost inteles, ca se impune cu necesitate, modificarea conceptului de...cursa...competitie, incepind cu acest domeniu.
Deja sint vreo 5-6 agentii spatiale, si fortele se imprastie aiurea.
Un singur program, numai de ducere a unei expeditii viabile pe Marte, ducea la cheltuieli de 1000 miliarde dolari, prin deceniul 8.
Viabila, adica, dus, asolizat, statie permanenta pe Marte, intors, toti, si lasat o statie viabila, sau intors partial ptr adus probe si date fizice.
Fiindca este atit de scump, vroiau sa lase oameni definitiv acolo. Nu stiu ce solutie au ptr viitor, dar se duce dupa anul 2030
Fiindca e vorba de o nava f mare asamblata posibil linga ISS, si costa f mult totul.
Dar....sint date ca ar fi statii permanente pe Marte si Luna.
Se stie ceva de asta? sau e o gogorita gen american.

UnSceptic

UnSceptic

Member

View PostNASTYPRIMUL, on 06 ianuarie 2013 - 19:15, said:

Au uitat ca natia ce a inventat rachetele sint chinezii.
Cel ce a inventat racheta in 3 trepte este un german romin.
Acum toate meritele sint la nemti si americani.
Oricum cursa spatiala e prost inteleasa. Fiindca spatiul, problemele sint atit de mari, incit se impune de la sine o unificare a fortelor, nu o cursa, sau concurenta in acest domeniu.
Adica nu o competitie, ce poate duce la eventuale accidente, sau falsuri ptr a cistiga nu stiu ce etape.
Sper ca am fost inteles, ca se impune cu necesitate, modificarea conceptului de...cursa...competitie, incepind cu acest domeniu.
Deja sint vreo 5-6 agentii spatiale, si fortele se imprastie aiurea.
Un singur program, numai de ducere a unei expeditii viabile pe Marte, ducea la cheltuieli de 1000 miliarde dolari, prin deceniul 8.
Viabila, adica, dus, asolizat, statie permanenta pe Marte, intors, toti, si lasat o statie viabila, sau intors partial ptr adus probe si date fizice.
Fiindca este atit de scump, vroiau sa lase oameni definitiv acolo. Nu stiu ce solutie au ptr viitor, dar se duce dupa anul 2030
Fiindca e vorba de o nava f mare asamblata posibil linga ISS, si costa f mult totul.
Dar....sint date ca ar fi statii permanente pe Marte si Luna.
Se stie ceva de asta? sau e o gogorita gen american.

http://ro.wikipedia....iki/Conrad_Haas
Sunt documente despre rachete in trepte inca din secolul 16!
Despre Conrad Haas am gasit primele informatii la muzeul militar din Bucuresti. Tot acolo este si capsula lui Prunariu care pare destul de rudimentara... deci nu e chiar asa complicat sa trimiti oameni in spatiu... dar e nevoie de combustibil mult, oxigen si mancare!

E bine ca a inceput programul spatial privat! Acum NASA isi vede linistita de planul de a trimite oameni pe Marte si beneficiaza si de sprijinul bogatasilor care isi risca averea sperand ca vor duce omenirea "sus de tot" si ca vor face bani din asta . E nevoie doar de infrastructura spatiala care sa includa:
-instalatii pentru crearea alimentelor in spatiu  (probabil din alge) folosind "ingrasamantul" si CO2-ul produs de astronauti ca sa nu mai fie carate de pe Pamant
-instalatii pentru obtinea combustibilului din apa de pe Luna deoarece aceasta are o gravitatie mai mica si s-ar putea lansa mai usor misiuni spre Marte si alimentarea rachetelor cu combustibil direct in spatiu. Am inteles ca problema cea mai mare este ajungerea pe orbita si ar fi mai simplu cu alimentarea cu combustibil in doua etape (una la sol si alta pe orbita si continuarea drumului spre Marte).
-cateva statii spatiale turistice pentru obtinerea de bani pentru investitii in calatorii spre Marte.
-etc.
Deocamdata pe ISS se face doar cercetare.

Cat despre primul documentar (vor vor urma si altele despre cursa spatiala la acest thread) este interesanta batalia pentru savanti germani. Unul a ajuns la americani iar un altul a fost scos de sovietici tocmai de la munca fortata din siberia si pus, tot la munca fortata (dar de data asta o facea cu placere), sa proiecteze rachete! Visatorii astia care nu tin cont de regimul politic ci doar de ambitia de a trimite oameni in spatiu sunt interesanti!

Edited by UnSceptic, 06 January 2013 - 20:14.

wide

wide

Active Member

cucerirea spatiul este un lucru extrem de important pentru omenire, mult mai important decat se crede. planeta asta la un moment dat o sa clacheze din varimotive, epuizarea resurselor, suprapopulare, conditii de mediu, etc.

oricare dintre acestea la un moment dat va duce la declansarea de razboaie ........... pentru supravietuire, normal s-a intamplat de atatea ori se intampla chiar si in zilele noastre
(vezi razboaiele pentru resurse (petrol, gaze, etc) din irak, afganistan, siria, libia, si inca multe altele, etc)
toate aceste razboaie au costat vieti omenesti si bani! multi bani! miliarde si miliarde de dolari, euro, etc.

daca toti acesti bani in loc sa fie investiti in armament si tehnica militara si in luarea de vieti omenesti  si ar fi fost investiti pt colonizarea lunii spre ex (asa cum e, are si ea resursele ei) eu zic ca astzi altfel ar fi fost situatia economica a planetei

explorarea spatiului cosmic si colonizarea lui reprezinta cel mai important lucru pe care omenirea trebuie sa-l faca cat mai repede posibil inainte de a se autodistruge!

NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

Senior Member

Inaintea lui Prunariu a fost un alt militar romin, ce a mers in spatiu, inaintea lui.
Nu mai stiu cum il cheama, dar a fost dat in media. Si vorbea el. Nu a fost contrazis de nimeni.
Prunica a luat caimacul.

Eu am insistat pe ideea ca nu concurenta va duce la rezulatte notabile, ci unificarea eforturilor tuturor celor interesati. Bineinteles si particulari bogati sau numai entuziasti, cu bani numai de troleu pina la centrul de cercetare sau creare de componente.
Ma refer la o unificare a eforturilor. Nu trebuie exclus mai nimeni, bineinteles inafara celor ce vor sa ia si sa duca la tero.....

Stie cineva daca exista statii permanente umane pe Luna si Marte? Unii spun ca din deceniul 7 sint.

Edited by NASTYPRIMUL, 06 January 2013 - 20:33.

wide

wide

Active Member

View PostNASTYPRIMUL, on 06 ianuarie 2013 - 20:29, said:

Stie cineva daca exista statii permanente umane pe Luna si Marte? Unii spun ca din deceniul 7 sint.

Nu exista asa ceva nici pe Luna si nici pe Marte. Pe Marte sunt roboteii Spirit si Opportunity iar pe Luna roboteii ruginiti si mai mult ca sigur nefunctionali Lunohod 1 si 2

Atat poate rasa umana, in schimb cand a fost vorba de crearea de arme si luarea de vieti .............

Edited by wide, 06 January 2013 - 21:10.

UnSceptic

UnSceptic

Member

View Postwide, on 06 ianuarie 2013 - 20:54, said:

Nu exista asa ceva nici pe Luna si nici pe Marte. Pe Marte sunt roboteii Spirit si Opportunity iar pe Luna roboteii ruginiti si mai mult ca sigur nefunctionali Lunohod 1 si 2

Atat poate rasa umana, in schimb cand a fost vorba de crearea de arme si luarea de vieti .............

Priviti partea plina a paharului... am avut SKYLAB si MIR iar acum avem ISS si cutia de conserve chinezeasca!
Nu renunta oamenii asa usor la spatiu din doua motive: 1 fiindca vor, 2 fiindca pot!

NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

Senior Member

Va multumesc, fiindca nu am surse de informare....secrete, sau mai putin secrete.
Ca toata lumea am.

UnSceptic

UnSceptic

Member

Partea 4 o gasiti aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CrqsdRaVwUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo, cam in minutul 4 si 40 secunde este o reactie chimica demonstrativa in care un lichid este turnat peste un alt lichid. Ce substante pot da o reactie de felul ala?

Edited by UnSceptic, 07 January 2013 - 09:01.

the_northpole

the_northpole

Active Member

Am terminat cele patru episoade. excepțional. nu exista multe filme care pot sa concureze cu el.

Ixtl

Ixtl

Active Member

...si e filmat in mare parte in Romania.

UnSceptic

UnSceptic

Member

Pe acelas subiect, merita vazute urmatoarele documentare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rWmYgqwDyt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6aDDcyIk_0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (acesta este foarte interesant)

De asemenea, aici este un documantar despre X-15:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8pU3jdTwP4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O idee similar va folosi si Virgin Galactic:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T_NEvI3erSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un avion ridica pana la o inaltime convenabila naveta care va zbura in spatiu.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Deocamdata omenirea a sarit doar la o aruncatura de bat spre cer. Si tehnologiile curente nu ne permit "cuceriri" ale spatiului.

UnSceptic

UnSceptic

Member

Faptul ca au fost miliardari care au platit pentru a zbura in spatiu, finantand astfel dezvoltarea domeniului, va face ca istoria computerelor personale sa se repete: la inceput erau foarte scumpe si foarte "proaste", acum sunt accesibile oricui.

Aruncatura asta de bat este o realizare colosala care poate fi comparata cu traversarea Atlanticului de Columb sau primul pas in afara Africii al lui Homo Sapiens.

Nu vad ce ar mai putea opri oamenii sa faca prima colonie pe Marte in 30 ani mai ales ca aceasta "Cursa Spatiala" a devenit privata!

Edited by UnSceptic, 07 January 2013 - 18:50.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

E suficient sa analizam motoarele actuale (cat si proiectele de viitor cunoscute) folosite si eficacitatea lor.

Rosebud09

Rosebud09

Guru Member

View Postthe_northpole, on 07 ianuarie 2013 - 16:31, said:

Am terminat cele patru episoade. excepțional. nu exista multe filme care pot sa concureze cu el.

E numai un film, documentar-artistic. Ca intotdeauna, unele lucruri reale sunt evidentiate, altele ignorate sau deformate, se urmareste o idée generala care trebuie sugerata. Nu e film documentar-stiintific si trebuie considerat ca atare, ca istorie romantata transpusa pe ecran.
Cu toate astea filmul este unul din cele mai complete despre subiect si arata cam tot ceea ce publicul obisnuit trebuie sa stie. Asta este si calitatea lui principala.

@un sceptic (!) si chestia cu miliardarii
Poate ar trebui sa-ti schimbi numele in un_optimist.Posted Image
Este o deosebire fundamentala intre ce poate (si a facut) statul in domeniul spatial si ceea ce vor sa faca unii miliarari. Miliardarul, care ci-ca da bani de la el, e interesat de castig, adica cel putin recuperarea banilor. Astia trebuie luati de undeva. In al doilea rand, costurile reale ale unei astfel de intreprinderi spatiale sunt foarte mari, mult peste posibilitatile actualilor sau viitorilor miliardari, chiar daca vor incepe sa vanda cioara de pe gard  (cum ar fi bilete spre Marte - one way Posted Image). Dati ca exemplu istoria dintr-un domeniu si extrapolati pentru altul, cu totul diferit, fara sa tineti cont de diferente.
Aproape  tot ce s-a realizat in cercetarea Spatiului s-a facut cu bani de la guvern. Firmele particulare care construiesc, vand, lanseaza si exploateaza satelitii comerciali sunt direct sau indirect beneficiarele banilor de le guvern, mai bine zis bani de la cetateni.
Eu vad multe lucruri care ar intarzia mult o aventura de genul acesta, dincolo de vorbele lui Musk si a altora ca el: in primul rand banii, care trebuie colectati de undeva, apoi situatia economica fluctuanta care face ca socoteala de acasa sa nu se potriveasca cu cea din piata iar apoi, dar nu in ultimul rand, complexitatea tehnologica si stiintifica. Acum 50 ani, prin toate revistele de stiinta vedeai numai statii lunare si martiene in anul 2000, si uite ca si astazi, plus inca cativa ani de acum incolo, tot rachetele ineficiente ale lui Korolev zboara si sunt laudate pentru calitatea lor.
Nu vad ca o intreprindere de genul Marte /dus-intors echipaj sa fie facuta fara un efort conjugat al statelor (care mai au bani de asa ceva), cu sprijinul marilor companii aeronautice, vizionarilor cu bani si a nenumarati oameni cu spirit de aventura.

L.E. Vorbind de clienti, vad ca reclama facuta la Spece Ship 2/Black Knight 2 incepe sa prinda, sunt deja peste 200 doritori de senzatii tari care au pus banul, cand au venit aia cu inscrierile au gasit in primele 3 zile 8 persoane din orasul meu dispuse sa dea cei 200.000 pe bilet. Practic astia, la urma urmei in majoritate cetateni oarecare gata sa-si puna pielea pe bat, contribuie efectiv la viitorul succes al misiunilor spatiale.

the_northpole

the_northpole

Active Member

View PostRosebud09, on 07 ianuarie 2013 - 22:01, said:

E numai un film, documentar-artistic.

of fi, dar este facut de BBC cea ce pe partea de documentare inseamna calitate, +au incercat sa prezinte lucrurile neutru nu doar din partea americanilor sau a rusilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate