Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Meteo (vremea probabila) pentru agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1988 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Da, si din cos ii reglezi punctul de 0.

Grig

#38
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Exact!Ma uitasem acum la el,dar nu cred ca se mai poate repara,ii mai lipseste ceva,cred ca o chestie conica de pe la baza,ca atunci cind se scurteaza firul,sa impinga fata afara.Il mai deslusesc eu....
Acum chiar ca imi pare rau ca l-am stricat atunci,deh,eram la gradinita pe atunci Posted Image.Il cumparase tata de undeva din targ din secuime(noi de acolo ne tragem) si era tare mandru;il arata la toata lumea,ce minune a tehnicii avea el.Vremuri de muuuult apuse.

Edited by alexbjorg, 09 January 2013 - 20:25.


#39
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Imi place link-ul cu paharul. Dar (sper sa nu iau ban), daca folosea ca membrana, peste pahar materialul de la un protex, avea cu certitudine 100%, vremea exacta peste 9 luniPosted Image Referitor la  R.D G. am 8 lansete germina de 2.10. , de vreo 35 de ani. Nu m-au lasat niciodata si isi fac mereu datoria precum fetita si baietelul din casuta vremiiPosted Image

#40
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna dimineata.
Cam geroasa dimineata asta. La ora 6 aveam, afara -12grade. Acum, la ora aceasta sunt -16. De obicei am observat ca odata cu venirea diminetii, intre orele 7 si 10, alcoolul din termometru scade. Am termometru profesional, cat de cat, fata de cele care le cumperi cu 5-10 lei, de la taraba, din piata. Speram ca de azi sa ne mai lase nitel gerul. In solar, la fel ca ieri am -13 grade. Nu are nici un sistem de incalzire.Se comfirma faptul. ca pe timpul iernii, temperatura din solar este cu maxim 3-4 grade mai mare ca in exterior. Asta numai pe timpul noptii. Ziua diferenta este ceva mai mare.
Am intrat acum, pe vreo 10-12 site-uri, care dau vremea. La nici unul , dar absolut la nici unul, datele referitoare la temperatura, umiditate, precipitatii, vant si prognoza pe urmatoarele 10 zile, pentru zona unde locuiesc nu sunt la fel. La unele diferenta este foarte mare! Timpul probabil, prognoza probabila, dar chiar asa? Faceti un experiment cu cateva clikuri si va convingeti.
Oare cum posteaza datele respective? Le preiau de la o institutie specializata sau fiecare posteaza ce crede?
Odata cu deschiderea acestui subiect, referitor la meteo pentru agricultura si felicit initiatorul, am realizat cat de mult suntem expusi la capriciile si instabilitatea vremii. Pana acum ascultam la radio si tv datele respective. pe o ureche ne intra si pe cealalta ne iesea informatia primita. Dar cand incepi sa devii dependent de vreme, cand lucrezi in domeniu agricol, apicol, cresterea animalelor, realizezi cat de mult conteaza sa stii cum va fi in urmatoarea perioada(perioade).

#41
viorel1309

viorel1309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2012
Am termometru profesional, cat de cat, fata de cele care le cumperi cu 5-10 lei, de la taraba, din piata. Speram ca de azi sa ne mai lase nitel gerul.
poti sa imi spui si mie ce fel de termometru ai si de unde las putea lua ti as fi recunoscator si eu ma ocup cu agricultura si cresterea animalelor.

#42
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Peste o saptamana vine adevarata iarna cu zapada. Asa spune calculatorul meu si-l cred.

#43
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Chiar sper sa vina zapada...doar ger naprasnic nu vreau ca iar imi ingheata trandafirii daca ne pricopsim cu -20 de grade pe perioada lunga

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttil, on 09 ianuarie 2013 - 19:22, said:

Ca e frig afara si ca scade presiunea indicata de ceasul lui cu barometru. ..
...
Chiar o sa arunc un ochi dupa asa fel de ceas, ca tare le mai ghicea.

Matale nu l-ai citit pe Jules Verne ? Acolo te invata cum sa "citesti" un barometru....

P.S.  Crezi ca la radio se spune la "meteo" si de "presiunea atmosferica de x mm coloana mercur", doar ca sa lungeasca jurnalul si sa se dea smecheri ... ?

Edited by horia66, 14 January 2013 - 15:23.


#45
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mai ne este prezentata, an de an, pe toate posturile tv., nu am retinut in ce zona a tarii urmatoarea modalitate: se ia seara o ceapa, se dezbraca de foi, se aleg 12 (nu stiu care), se alinieaza si se presara sare peste ele. Raman asa pana dimineata cand in functie de umididatea stransa in causul fiecarei foi, se estimeaza precipitatiile din fiecare luna a anului. Este un obicei traditional, pe care il respectam. Dar nu am aflat niciodata veridicitatea sa nu, a previziunilor foilor de ceapa. Voi ce credeti?

#46
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Personal ma amuza. Cand vad cate unul care chiar crede ma bufneste rasul.

#47
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Poate Mama Omida ar fi o solutie.

Edited by Fumez_Vodca, 14 January 2013 - 17:55.


#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatlin, on 14 ianuarie 2013 - 17:51, said:

Personal ma amuza. Cand vad cate unul care chiar crede ma bufneste rasul.
Nu rade ca si eu am ras cand am auzit! Si la mine la tara e obiceiul asta, dar intr-o anumita zi din an! I-am intrebat pe aia ce le-a iesit, mi-am notat si, ai sa razi, chiar asa a fost! Si am urmarit 2 ani la rand! Nu ma intreba care e explicatia!

#49
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Nu rideti ca si bunica mea punea in noaptea dintre ani si al dracului de bine o brodea,care e explicatia nu stiu dar mi-ar fi prins bine sa mai traiasca si sa-mi mai spuna prognoza meteo.

#50
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
parca atunci cand sunt babele se pun cepele si da de multe ori nemeresc lunile ( ploiase sau uscate ). Acum mai ramane sa ghiciti in bobi.

ce sanse ai sa nimeresti sau nu  o luna? 50 % da/nu + ce stii din trecut ca ar fi lunile ploioase.

#51
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostIdI1, on 14 ianuarie 2013 - 19:20, said:

ce sanse ai sa nimeresti sau nu  o luna? 50 % da/nu + ce stii din trecut ca ar fi lunile ploioase.
Nu e chiar asa! Erau cu ploaie mai multa sau normala! Seceta mare sau mai mica! Deci nu era alb sau negru!

#52
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postdorel232004, on 14 ianuarie 2013 - 18:04, said:

Si am urmarit 2 ani la rand!

Macar 2 din 3 sa fie cat de cat...

Cepele mele asa arata ptr. data de 19, ale voastre ce spun?
Portocaliul e zapadaPosted Image


[ http://img443.imageshack.us/img443/4893/92017019.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katlin, 14 January 2013 - 20:17.


#53
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
spun ca trece repede si se topesc greu.Mai nasol o sa fie ca intai freezing rain pe graul chel si dupa aceea zapada sa il sufoce mai bine.

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatlin, on 14 ianuarie 2013 - 20:14, said:

ale voastre ce spun?
Deci eu am intrebat acum vreo 4 ani cand am aflat! De 2 ani n-am mai intrebat ca nu m-a mai interesat! Si nu aflai timpul probabil, ci cantitatea de precipitatii din luna respectiva, adica mult, putin, normal si nu in mm de apa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate