Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Gravitatia

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Un concept bizar - gauri in spatiu in care obiectele cad ; Mercur are o viteza de rotatie de 47 km/s iar Neptun 5km/s exact ca o bicicleta pe un perete aproape vertical cand trebuie sa cresti viteza ca sa nu cazi in groapa

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgi_fubar, on 06 ianuarie 2013 - 10:37, said:

Un concept bizar - gauri in spatiu in care obiectele cad ; Mercur are o viteza de rotatie de 47 km/s iar Neptun 5km/s exact ca o bicicleta pe un perete aproape vertical cand trebuie sa cresti viteza ca sa nu cazi in groapa
adica sa accelerezi si depasesti constanta

Edited by MarianG, 06 January 2013 - 11:13.


#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Astea cu gaurile negre inca n-am inteles nici eu. Am ajuns la concluzia ca sunt fenomene care inca nu au explicatii. E greu sa dai explicatii la ceva ce vezi intr-un telescop la miliarde de km.

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pentru explicatia gaurilor negre este un documentar pe antiiluzii. Numai ca trebuie ceva rabdare, cateva cunostinte de fizica de liceu si ... deschidere a mintii.

Edited by vladutgm, 06 January 2013 - 12:35.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,622
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvladutgm, on 06 ianuarie 2013 - 12:34, said:

Pentru explicatia gaurilor negre este un documentar pe antiiluzii. Numai ca trebuie ceva rabdare, cateva cunostinte de fizica de liceu si ... deschidere a mintii.
In nici un caz habarnistul Nassim, un pseudo-fizician care creeaza iluzii nu anti-iluzii. Daca vrei chestii serioase despre gauri negre ai alternativa seriilor despre Univers a lui Hawking sau Michio Kaku.

Edited by andreic, 06 January 2013 - 13:29.


#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Faceti ce faceti si tot la gaurici negre ajungeti.Posted Image
Era vorba de gravitatie.Posted Image

#7
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View Postgi_fubar, on 06 ianuarie 2013 - 10:37, said:

Un concept bizar - gauri in spatiu in care obiectele cad ; Mercur are o viteza de rotatie de 47 km/s iar Neptun 5km/s exact ca o bicicleta pe un perete aproape vertical cand trebuie sa cresti viteza ca sa nu cazi in groapa

mmmm

#8
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostBlue_Ivy, on 06 ianuarie 2013 - 12:19, said:

Astea cu gaurile negre inca n-am inteles nici eu. Am ajuns la concluzia ca sunt fenomene care inca nu au explicatii. E greu sa dai explicatii la ceva ce vezi intr-un telescop la miliarde de km.
Concluzia e corecta, dar motivul ... e si mai si: ele insele, daca ar fi asa cum sunt imaginate, nu se pot vedea. S-ar putea vedea aglomerarea de materie din jurul lor, daca exista. S-ar parea ca este una gigantica in mijlocul foarte aglomerat si stralucitor al galaxiei noastre, dar nu se poate vedea clar si, in orice caz, nu cu telescopul optic. Tot ce s-a putut constata pana acum, cu mare greutate, este traiectoria catorva stele, care sugereaza existenta unui centru gravitational extrem de puternic. Asadar, unicul mod de a constata existenta unei gauri negre, pana in prezent, este prin observarea efectelor gravitatiei sale. Pentru cei care au posibilitatea, sa urmeze sfatul lui andreic

View Postandreic, on 06 ianuarie 2013 - 13:25, said:

In nici un caz habarnistul Nassim, un pseudo-fizician care creeaza iluzii nu anti-iluzii. Daca vrei chestii serioase despre gauri negre ai alternativa seriilor despre Univers a lui Hawking sau Michio Kaku.
Intr-un asemenea documentar, dupa ce enumerase cateva incercari de explicatii ale unor savanti, respectabilul prof. Kaku concluziona cu umor (citez din memorie, in traducere folclorica): "Prostii [bullshit], (toate acestea spun ca, de fapt) nu avem habar ce sunt". Pe scurt, suntem in faza ipotezelor neconfirmate. Nu se stie cand sau daca vom afla ce sunt. Tot ce se stie este ca exista centre gravitationale foarte puternice, care nu pot fi observate direct.

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Incercati sa va inchipuiti niste vortexuri, virtejuri, cit galaxiile.
Formate din explozia initiala a bigubigu.
Virtejurile duc la concentrarea in centru a unei parti din masa norilor cosmici.
Pe filamente, se formeaza planete uriase, ce cresc pina la amorsarea reactiilor termonucleare.
Pe parcurs, virtejul este automentinut din cauza aglomerarilor din centrul virtejului. Si inertia.
Ce e interesant ca virtejurile din apa, si chiar aer, sint goale la interior....interesant.
Au masa mai mica in interior.
Timpul de mentinere a virtejurilor terestre, este cu atit mai mare cu cit dimensiunile virtejul este mai mare.
Jupiter are o furtuna vazuta de oameni de 300 ani.
Gaurile negre, nu mai au ce cauta in acest scenariu.

#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Gaurile negre sunt defapt stele foarte mari. Fotonul are masa de miscare. Prin urmare este si el afectat de gravitatie. Energia fotonilor emisi nu este suficient de mare astfel incat sa poata parasi gaura neagra. Deasemenea nu poate reflecta lumina dintr-o sursa externa intrucat o absoarbe 100%. Din aceste motive steaua in discutie nu este vizibila de unde si denumirea ei. Ce se intampla intr-o gaura neagra este discutabil, atata vreme cat exista legi fizice nedercoperita inca. Acolo materia, spatiul si timpul se afla in situatii extreme din cauza gravitatiei enorme. Prin urmare legile fizicii relativiste si cuantice, din lumea noastra, ar putea fi relative acolo. Anyway: Situatia exotica a gaurilor negre le-a dat unora ocazia sa emita idei pseudo-stiintifice pe care multi le-au luat de bune.

#11
Shtahh

Shtahh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.02.2013
Le numim puncte de singularitate, dupa ideea ca masa in acel punct este atat de mare incat E=mc^2 nu este nici cat negru sub unghie mai diferita de m, locul unde se presupune ca spatiul dintre protoni+neutroni si electroni ar fi nul; insemnand ca acea masa atrage pana si lumina cu viteza ei cu tot. Nu dinamica => nu spatiu, si daca toate aceste concepte se duc intr-un singur punct => ca totul exista in acel punct intr-un mod cu totul abstract decat intelegem noi. Singularitate.
Sau, simplificat, dupa cum intelegem noi dinamica spre un punct, da, il putem compara ca si forma cu un vortex. Categoric, un vortex strange matreria catre un punct aglomerat, dar undeva acea materie este ejectata ori transformata ori ce vreti voi sa fie.

Mi-ar placea sa imi spuna cineva daca sau nu, cumva, aceasta energie din univers (care este absorbita in gaurile negre) este captata si folosita de catre alte entitati intr-un alt univers paralel. Adica, exista posibilitatea ca altii dintr-un alt univers paralel sa fi creat aceste gauri pentru a recolta energie din universul nostru?

#12
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Singularitatile sunt faza finala a evolutiei unor stele supergigantice, doar ca nu se mai pot numi stele. Si nici nucleoni nu se mai poate spune ca mai contin. Cat despre captarea energiei in alte universuri, deocamdata avem un surplus de energie inexplicabla (neagra). Dar urmati sfatul lui andreic si sa revenim la gravitatie.

De fapt, si pe mine ma intriga ceva, anume tendinta de a reprezenta caderile drept spre centrul gravitational. In realitate, traiectoria de cadere este spirala, cata vreme exista o componenta tangentiala a vitezei corpului care cade (intr-un sistem de referinta legat de corpul pe care cade). Daca marimea vitezei si distanta intre centrul gravitatonal si directia ei sunt suficient de mari, traiectoria devine hiperbolica, eliptica etc. Daca se cunosc masa si viteza corpului deviat, se calculeaza masa centrului gravitational.

#13
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Cine stie cum sunt ridicate greutatile sus?

http://www.youtube.c...&v=980UZtrzuC8#!

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Post7culori, on 30 mai 2013 - 19:21, said:

Cine stie cum sunt ridicate greutatile sus?
Prin magie Posted Image

#15
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
zimi/zi-mi ca vreau sa fac si eu sistemul.

Rotile,valonte ,grupuri ,am vazut ceva asemanator in casele lifturilor,poate chiar si culisarea greutatilor este tot pe un profil de ridicat liftul,dar nu sunt % la %sigur.

Edited by 7culori, 30 May 2013 - 21:01.


#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Post7culori, on 30 mai 2013 - 20:59, said:

zimi/zi-mi ca vreau sa fac si eu sistemul.

Rotile,valonte ,grupuri ,am vazut ceva asemanator in casele lifturilor,poate chiar si culisarea greutatilor este tot pe un profil de ridicat liftul,dar nu sunt % la %sigur.
Si magie de unde iei ?

#17
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Termina cu mistou si fa o analiza a sistemului ,ca daca vine un tsunamy peste Marea Neagra ,s-a dus cu portile ei de fier,iar reteaua electrica e veche de 50-60 de ani,astia nu mai au bani sa le schimbe ,le vor cirpi cit vor mai putea,pina va cade de tot.
La fel si padurea e pe terminate ,avem nevoie de sisteme electrice particularizate,restrinse si fara risipa de materiale de tone de retele.
Daca la japonezi a fost afectata centrala nucleara ,e posibil oriunde. Am zis hocus pocus si nimic zi altceva.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Imi pare rau ca ti se pare ca fac misto dar fara magie greutatea aia nu va urca mai sus decat a fost inainte de coborare.
Ai putea, desigur, sa pui o baterie.. Si in loc sa spui lumii ca bateria urca greutatea mai sus, zici ca greutatea face ture si incarca bateria :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate