Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cultura Fasolei

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#91
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Io am cules deja 'din plin' la oloaga, verde, galbena si latareatza...
acum e deja prefiarta si buna de bagat la conge...
Posted Image

Attached Files



#92
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Urcatoare...diverse modele...
Posted Image

Attached Files



#93
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca smulg fasolea si o las la sorit pe folie si poate vine vreo ploaie s-ar intampla ceva ????

Edited by Alin1me, 12 September 2016 - 20:54.


#94
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
O parte din fasole, cea ce vedeti in poze sunt circa 650-750 kg de fasole boabe si mai am in jur de 450 acasa recoltata si mai am de strans. Soiul pe care il am nu  il cunosc dar la ce buriana am avut in cultura raman cu 1,5 t kg de boabe la ha si ma declar super multumit de ea. Daca nu era infestat cu burieni ieseam cu 2,5 t suta la suta dar asa invatam din greseli.

Attached Files


Edited by Alin1me, 29 September 2016 - 14:33.


#95
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Tizule, ai 1,5 t cu tat cu vreo 30 cm de tarana.
Mai mult de 150 kg nu scoti din claiele alea.
Mai taie din ele.

#96
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
O sa iti spun cat scot dar cred ca nu ai mai vazut fasole pana acum si dai cu parerea fara sa ai cunostinte in domeniu

#97
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
De pe gramada aia din pozele anterioare o iesit 1 t si per total o iesit de pe 1,2 ha 2 t

#98
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Ai grait asijderea cu pinochio.
Arata te rog unui nepriceput cum se prezinta 2 to de fasole.
Спасибо.

#99
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Productia de anul acesta, cea din sac ii tot fasole inafara de cea din spate ii alceva dar ma declar super multumit si mai trebuie sa ajung la selector si sa o bag la vanzare si pastrare samantei pentru 2 ha la anul

Attached Files


Edited by Alin1me, 02 October 2016 - 19:19.


#100
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Wow,un munte de fasole,bv Aline, la vanzare cu ea ca e scumpa a-l naibii!

#101
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Aline, ce soi e 'basinoasa'? Sau e no name?
Cu treieratul pastailor cum faci?
M-am apucat si eu sa culeg bobite... ;)
Pe tovarasicul ala nu-l baga in seama, a crezut el ca a gasit un ardelean mai mic si mai lipsit de aparare, sa-si bata joc...nu-i merge!!! Nu uita ca ai in spate 'bateria' de la Deveselu!!! ;)
Toate cele bune...sa se adune!

#102
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Multam driver84 pentru apreciere.
Subway_guru daca ti-as spune ca cea din saci aia am batuto cu taicamio cu furca mai crede ?? :))
Restu cu combina. Cea mai mare gresala de anul acesta la cultura fasolei a fost ca n-am gasit erbicid si am semanato si la inceput de iunie. Numele acestui soi nu il stiu pentru ca nici persoana de la care l-am achizitionat nu stie. Ca si experiment am pus pe o suprafata norma de samanta 100kg/ha si pe alta suprafata 130kg/ha si am observat ca mai bine ii merge 130kg/ha. In conditi favorabile cred ca soiul acesta ar putea da un randament de 3 t la ha si poate si mai mult

#103
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsubway_guru, on 31 iulie 2016 - 02:13, said:

Urcatoare...diverse modele...
Posted Image
subway_guru o intrebare: fasolea ai semanat-o langa gard si s-a urcat pe el sau ai pus pe fiecare rand acea plasa de gard (pare a fi de sarma si banuiesc ca ar fi destul de costisitoare)
M-am saturat de pus aragi la fasole si m-am gandit la plasa de castraveti dar ce ai tu pare mai sanatos dar is curios si de pret.

#104
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Imi poate spune si mie cineva ce soi sunt aceste fasole "uriase" albe? Sunt de marimea unei masline mari dar turtite, albe complet. Am vazut asta vara la o femeie in piata si am cumparat dar in stare proaspata si le-am congelat. Am luat una la intamplare din punga, daca ma straduiam as fi gasit si mai mare putin...

Attached Files



#105
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Postvdingo11, on 29 martie 2017 - 07:28, said:

subway_guru o intrebare: fasolea ai semanat-o langa gard si s-a urcat pe el sau ai pus pe fiecare rand acea plasa de gard (pare a fi de sarma si banuiesc ca ar fi destul de costisitoare)
M-am saturat de pus aragi la fasole si m-am gandit la plasa de castraveti dar ce ai tu pare mai sanatos dar is curios si de pret.

Plasa pe rand, fasoalea semanata pe ambele laturi.Plasa de gard din sarma cu invelis de plastic pe stalpi de gard lacuiti.A costat ceva dar refolosesc fara probleme an de an.Plasa fiind rigida suporta stalpi mai rari.Merge foarte bine si cu plasuca de plastic.;)

View Postcotzi, on 29 martie 2017 - 07:59, said:

Imi poate spune si mie cineva ce soi sunt aceste fasole "uriase" albe? Sunt de marimea unei masline mari dar turtite, albe complet. Am vazut asta vara la o femeie in piata si am cumparat dar in stare proaspata si le-am congelat. Am luat una la intamplare din punga, daca ma straduiam as fi gasit si mai mare putin...

Phaseolus coccineus
Gasesti si la supermarket in pungi de un kil, sunt doua sorturi, alba (face flori albe) si mov cu vinisoare negre (face flori rosii)
E foarte decorativa in gradina, dar nu poti manca 'teci' verzi ca sunt fibroase

Edited by subway_guru, 29 March 2017 - 12:47.


#106
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
la ce distanta ai pus stalpii?

#107
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cca 4m, dar majoritatea randurilor mele sunt scurte pentru ca tarlaua mea e orientata E-V iar randurile N-S ca sa nu se umbreasca reciproc, deci n-as putea spune ca situatia mea e buna de dat de exemplu

#108
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Phaseolus Coccineus

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate