Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cultura Fasolei

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc pentru raspunsuri!

#164
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Scuze ca reiau discutia cu fasolea pastrata la frigider sau congelator. As vrea sa stiu daca fasolea DE SAMANTA tinuta doua trei zile la congelator in peturi uscate, odata scoasa din congelator (18 C) va mai face gargarite si va mai germina? Sau e mai bine tinuta la frigider (+5 C) mai multe zile sau pana la semanare? Cum e mai bine? Inca nu mi-e clar cu ce a zis colegul corsica ref. la faptul ca de la 7 grade C in jos gargarita devine inactiva. Adica, moare sau odata cu cresterea temperaturii redevine activa si isi reia rontaiala in boabe?

Edited by cotzi, 15 October 2023 - 11:43.


#165
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Hai ca am reusit sa gasesc ce postam acum vreo 3 ani
''In urma cercetarilor efectuate de catre Maria Ciobanu in anul 2005 la ICDPP Bucuresti, s-a constatat ca gargarita devine inactiva la temperaturi mai mici de +12°C. La temperatura de 0°C gargarita moare dupa 66 zile, la -5°C dupa 30 zile, la -10°C dupa 12 ore, iar la atingerea temperaturii de -15°C daunatorul moare dupa 8 ore. La temperaturi ridicate de +55°C gargarita traieste doar 10 minute''
Sursa
https://www.sanatate...problema-reala/

#166
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Multam pentru raspuns si scuze ca nu am cautat aici! I-am dat doar cu goagle si nu am gasit cam tot ce ma interesa. Asa ca am considerat ca e bine sa intreb si aici pentru ca ma mai roade o intrebare pe care am si postat-o mai sus: daca bag fasolea la -18 cat e in congelator, mai germineaza? As merge pe varianta cu moartea rapida sa nu se chinuie gargarita si nici eu ocupand inutil frigiderul vreo trei luni la 5 grade cu plus... Am cam doua peturi de 2 L de seminte....

#167
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Aia la Svalbard tin asa semintele zeci de ani cu conditia sa fie uscate
Eu asa tin si fasolea si porumbul pentru popcorn (direct stiulete) ca si ala e predispus la ''fluturi''
Le-am uitat si pana in primavara si nu a afectat germinatia

#168
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Super, multam! Sa traiesti cat chiparosul!

#169
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Doamne fereste! Posted Image

#170
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Am încercat și eu cu deplin succes, o zi la congelator apoi la frigider pentru decongelare lentă, merge brici!
Scapi de gărgărițe garantat.  Posted Image
Sămânța trebuie să fie perfect uscată înainte.

Edited by subway_guru, 16 October 2023 - 10:28.


#171
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 28.02.2008
Va salut, sunt in cautarea unui soi de fasole urcatoare cu pastai galbene, late. Pana anul asta puneam Tuba, dar acum au ceva probleme cu calitatea semintelor si le-au retras de la vanzare. Caut fasolea strict pentru pastai, nu pentru boabe. Ati incercat Goldfield  sau Meraviglia di Venetia?

#172
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu folosesc Ecaterina de vreo 3-4 ani si mi se pare ok. Ce-i drept nu am experienta cu alte soiuri asa ca nu am cum sa judec daca e mai buna decat altele sau invers. Anul asta vreau sa copiez ceea ce am vazut la Bicaz asta vara. Pe araci, vreo 3 araci pusi in forma de con si fasolea se catar in sus si de jur imprejur. Era la fasole la oamenii aia in curti ceva de speriat

#173
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Minunea Venetiei este timpurie si foarte productiva. Tecile sunt de aprox 20 cm lungime.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate