Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oala de lut - posibile probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005
Salve,

Am primit de curand o oala din lut cu capac (de la Cora) pe a carei eticheta scrie urmatoarele:
  • se poate folosi in cuptor
  • acest vas trebuie incalzit incet
  • temperatura maxima 600 grade C
Oala este lucioasa atat pe interior cat si pe exterior (mai putin fundul exterior al oalei care este mat).
Nu m-am limitat la eticheta si am cautat pe net informatii cu privire la pregatirea oalei inainte de folosire. In majoritatea articolelor sau discutiilor se specifica faptul ca oala trebuie scufundata in apa pentru minim 30 minute si apoi oparita.

Am scufundat-o eu in apa rece in chiuveta si surpriza! Dupa ce am umplut-o cu apa a aparut o pata albastra pe interiorul oalei.

A mai patit cineva asa ceva? Credeti ca poate fi o problema? A mai folosit cineva oala de lut de la Cora si, eventual, ce probleme a avut cu ea?

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Aia nu este oala de lut... Este ceva pur comercial care iti da senzatia ca mananci sanatos.
Oala de lut adevarata este cea care o foloseau bunicii si strabunicii nostri si se fabrica din lut (de Harghita) si se usca in cuptor vreo 2 zile

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 liviu_np, on 05 ianuarie 2013 - 11:37, said:

Oala de lut adevarata este cea care o foloseau bunicii si strabunicii nostri si se fabrica din lut (de Harghita) si se usca in cuptor vreo 2 zile

mai exact, ceramica de Corund

ceramica de Horezu este probabil si mai cunoscuta Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Oala de lut, de cumparat, mai gasesti pe la targurile de mestesugari...cam atat :P

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ar fi o varianta, pentru a scoate eventualele chimicale folosite la smaltuire si conditionare, sa o fierbi intr-un vas mare cu apa (scufundata complet) cca. 30 minute - 1 ora.

#6
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 clauditza, on 05 ianuarie 2013 - 11:14, said:

Am scufundat-o eu in apa rece in chiuveta si surpriza! Dupa ce am umplut-o cu apa a aparut o pata albastra pe interiorul oalei.
A mai patit cineva asa ceva? Credeti ca poate fi o problema? A mai folosit cineva oala de lut de la Cora si, eventual, ce probleme a avut cu ea?

Probabil o urma de solvent sau vreo substanta folosita in procesul de fabricatie.
Trebuie curatata si apoi fiarta, cum s-a zis mai sus.

#7
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005

 horia66, on 05 ianuarie 2013 - 15:34, said:

Ar fi o varianta, pentru a scoate eventualele chimicale folosite la smaltuire si conditionare, sa o fierbi intr-un vas mare cu apa (scufundata complet) cca. 30 minute - 1 ora.

 Mocebon, on 05 ianuarie 2013 - 16:13, said:


Probabil o urma de solvent sau vreo substanta folosita in procesul de fabricatie.
Trebuie curatata si apoi fiarta, cum s-a zis mai sus.


Va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate nu am o alta oala care sa o cuprinda pe cea de lut, asa ca pentru fierbere o voi umple cu apa si o voi baga la cuptor. Va anunt daca apar schimbari :)

#8
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 clauditza, on 05 ianuarie 2013 - 11:14, said:

In majoritatea articolelor sau discutiilor se specifica faptul ca oala trebuie scufundata in apa pentru minim 30 minute si apoi oparita.
Doar daca oala este nesmaltuita pe dinauntru. Daca este smaltuita degeaba o tii in apa, nu foloseste la nimic. Oalele smaltuite se folosesc asa cum sunt, nu trebuie 'pregatite', doar spalate bine inainte de uz.

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, daca era smaltuita, nu mai avea cum sa apara pata aceea albastra ...

#10
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005
Dupa cum am precizat la inceput, oala este lucioasa atat la interior cat si la exterior - asta nu e un indicator pentru oala smaltuita ? (eu asta am dedus din ce-am citit pana acum).

#11
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005
Revin cu feedback dupa "fierbere" in cuptor - pata albastra a ramas la locul ei. In rest, n-am observat nicio schimbare.

#12
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Lasa pata albastra in pace!
E de la coacerea oalelor in cuptor!

Cand gatesti ceva? Posted Image

#13
clauditza

clauditza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2005
Gata, am lasat-o. Cu tot cu oala. Am decis sa nu o folosesc - sunt sanse ca glazura sa contina plumb si cum nu am cum sa aflu sigur, prefer sa nu risc :D

#14
alinhc

alinhc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2010
Toti vrem sa fim tratati fara minciuni, adica,  autentic = AUTENTIC, Glazura BIO la toate produsele romanesti =Fara Plumb, Rustic = RUSTIC si nu "StiL" rustic, De lut = DE LUT 100%,  Handmade = HANDMADE si nu doar impachetarea sau doar modelul pictat etc.
Pretul pe masura, cam vreo 30 de euro daca negociezi bine; cu factura; livrare gratuita in Bucuresti (doar daca intrebi);  Daca nu va plac produsele din categoria " autentic, rustic , de lut si handmade (integral) luati orice porcarie impecabila din supermarket. Daca va mai luati si tepe, asta e, mai conteaza si de unde cumperi cateodata ca sa nu fii mintit. Si daca nu aveai problemele astea tot nu era in regula oala. Cativa au luat de pe Ocolit net - disponibil doar in lb. engleza din pacate. Asta ca sa va faceti o idee .....

#15
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019
vreau sa incerc sa fac singur o oala de lut
cu ce o smaltuiesc?

#16
MetaloChimice

MetaloChimice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2018
https://www.metaloch...e-cu-capac-7-l/

#17
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 clauditza, on 07 ianuarie 2013 - 17:39, said:

Gata, am lasat-o. Cu tot cu oala. Am decis sa nu o folosesc - sunt sanse ca glazura sa contina plumb si cum nu am cum sa aflu sigur, prefer sa nu risc Posted Image
In 2014 am participat la un workshop de olarit, si instructorul/olarul ne-a spus clar ca substantele "uzuale" folosite la smaltuire contin plumb. Se referea la cele vandute in targuri, piete etc,. Normal ar fi ca cele care se vand in lanturile astea de super/hipermarket sa fie controlate, totusi.....

Edited by irina2014, 11 December 2021 - 13:28.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Luati-va oale smaltuite doar pe exterior si gata, s-a rezolvat problema chimicalelor,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate