Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Berea in viata sportivilor

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postvlad29marko, on 05 ianuarie 2013 - 22:11, said:

Deci nu alcoolul in sine ingrasa, ci faptul ca organismul il prefera pe el in detrimentul grasimilor ce ar trebui epuizate si nu stocate...
Asta depinde de metabolismul fiecaruia si de momentul cand bei berea .... deci in mare este valabil daca bei berea inainte de antrenament. Dar totusi de la o bere sa iti faci griji ca nu o sa ai abdomen plat e prea mult , la urma urmei berea e 90% apa , 1 bere contine aproximativ 150 calorii   , mult mai putin decat un baton de ciocolata.
Chiar este recomandat din cand in cand sa bei cate o bere sau un pahar de vin , ajuta in special sistemul cardiovascular .
Problemele cu alcolul pentru culturisti apar atunci cand se intrece masura , atunci apar probleme cu recuperarea si sintetizarea proteinelor  , dar asta nu se intampla de la o bere sau doua pahare de vin.
Adica sunt adeptul unui corp cat mai ingrijit si sanatos , dar nici sa elimin tot nu sunt de acord , totul tine de masura ....

#20
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvlad29marko, on 05 ianuarie 2013 - 22:11, said:

Deci nu alcoolul in sine ingrasa, ci faptul ca organismul il prefera pe el in detrimentul grasimilor ce ar trebui epuizate si nu stocate...

Exact....acum ceva vreme , cind aveam falsa impresie sau cunostinta mai exact ca alcoolul in sine ingrasa , imi puneam intrebarea dece alcoolistii cronici sunt slabi , toti alcoolistii sunt slabi in prop de 99% iar bautorii ocazionali de bere fac burta...am un vecin alcoolist (sau ma rog era acuma incearca sa se vindece) obisnuia sa bea de 2x nr de beri cit obisnuiam eu sa beau pe saptamana iar el este slab ca aschia iar eu eram obez...apoi am aflat dece , pentru ca alcoolistii nu mananca sau ma rog...mananca foarte putin si atunci nu are ce sa ingrase.Inca o chestiune...noi consumam zilnic 3 tipuri de macronutrienti (surse de energie) 1 Carbohidrati (principala sursa de energie a corpului , in lipsa alcoolului evident) .Sunt de 2 feluri simplii si complexi , de preferat sa evitam cei simplii cit mai mult (zaharuri) .Principalele surse : Fructe , legume , cereale si derivate.2 Grasimile (cele pe care le consumam ) -credeti sau nu o cantitate minima de grasimi zilnic este absolut vitala , riscati dezechilibre hormonale daca nu consumati min. 30g /zi dar...eu zic sa nu depasim nici 70 :) Sursa de grasimi sanatoase : alune , nuci , peste .3 Proteine -organismul va "arde " proteine pentru energie doar daca este absolut necesar...nu-i place deloc sursa asta ca si energie dar este singura care ca cladi muschi! consumul zilnic de proteine ar trebui sa fie peste 150g/zi pentru orice bodybuilder sau chiar peste 200.Surse :Carne , carne , carne :) apoi...lapte , broccoli si suplimente (sunt multe surse dar 200g /zi nu pot aduna decit din carne si suplimente) .Ce se intampla acuma cu macronutrientii acestia....ficatul decide , de regula carbohidratii sunt depozitati ca si glicogen sau consumati dupa caz si efort...unde vreau eu sa ajung este ca nu grasimile consumate te vor ingrasa in mod direct ci surplusul caloric...adica daca consumi 100g/zi de grasimi asta inseamna 900cal. la 900cal/zi nu te vei ingrasa chiar sigur vei slabi insa corpul fiecarui om are nevoie de o anumita cant. de calorii pentru a-si mentine greutatea de ex eu am nevoie de aprox. 2200 daca consum 1800 voi slabi usor si lent...daca consum 2700 voi pune ceva pe mine...indiferent de cite grame de grasime consum , grasimea din organism reprezinta DEPOZIT DE ENERGIE iar corpul uman este fabricat ca sa depoziteze pentru "vremuri grele" asa ca...cei care vor sa evite la maxim depozitarea de grasimi cititi despre "Intermiten Fasting" si efectele insulinei asupra arderii grasimilor si veti descoperii ca cei care spun sa mancati 6 mese/zi habar nu au despre ce vorbesc ...eu in prezent folosesc IF si ...ma simt extraordinar , 18 ore nu manac si 6 ore mananc ...in continu aproape...in fine am o cant de 2200 d cal pe care o consum nu in 3 nu in 6 mese ci in 2 de regula intre orele 12-18 si apoi intre 18 si 12 a 2-a zi beau numai lichide fara calorii ca sa evit insulina dar nu luati de bun numai ce spun eu...mai cautati pe informatii
http://www.theodysse...torage-hormone/
http://en.wikipedia....mittent_fasting
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hzfsaXsV-T4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postseck, on 05 ianuarie 2013 - 23:48, said:

Asta depinde de metabolismul fiecaruia si de momentul cand bei berea .... deci in mare este valabil daca bei berea inainte de antrenament. Dar totusi de la o bere sa iti faci griji ca nu o sa ai abdomen plat e prea mult , la urma urmei berea e 90% apa , 1 bere contine aproximativ 150 calorii   , mult mai putin decat un baton de ciocolata.
Chiar este recomandat din cand in cand sa bei cate o bere sau un pahar de vin , ajuta in special sistemul cardiovascular .
Problemele cu alcolul pentru culturisti apar atunci cand se intrece masura , atunci apar probleme cu recuperarea si sintetizarea proteinelor  , dar asta nu se intampla de la o bere sau doua pahare de vin.
Adica sunt adeptul unui corp cat mai ingrijit si sanatos , dar nici sa elimin tot nu sunt de acord , totul tine de masura ....

O bere /saptamana sau un pahar cu vin nu te va ingrasa dar am explicat impactul nociv al alcoolului din punctul asta de vedere , ceea ce priveste caloriile este clar 1g de alc. pur=7cal depinde ce concentratie are alcoolul pe care il bei , eu ma refeream mai mult la "partidele " de bere cu prietenii unde de regula se consuma minim 5 beri...asta nu este pentru un bodybuilder fie el si amator...ok 1 bere /sapt pot intelege dar 5-10 eu personal nu recomand , este ca si cum te duci la sala si fumezi 2 pachete de tigari pe zi ( am fumat 14 ani si m-am lasat) poti sa o faci dar...1/2 este degeaba parerea mea!

#21
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostManiaXx, on 06 ianuarie 2013 - 23:36, said:

Multumesc pentru postarile detaliate si documentate!

#22
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvlad29marko, on 07 ianuarie 2013 - 00:09, said:

Multumesc pentru postarile detaliate si documentate!
Cu placere.

#23
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Recuperarea la bazin cu apa termala dupa efort prelungit cu o bere maxim doua face minuni.

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postflavius1990, on 07 ianuarie 2013 - 19:13, said:

Recuperarea la bazin cu apa termala dupa efort prelungit cu o bere maxim doua face minuni.

Eu cred ca si fara berile alea doua face minuni...:D

#25
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postseck, on 05 ianuarie 2013 - 23:48, said:

Asta depinde de metabolismul fiecaruia si de momentul cand bei berea .... deci in mare este valabil daca bei berea inainte de antrenament. Dar totusi de la o bere sa iti faci griji ca nu o sa ai abdomen plat e prea mult , la urma urmei berea e 90% apa , 1 bere contine aproximativ 150 calorii   , mult mai putin decat un baton de ciocolata.
Chiar este recomandat din cand in cand sa bei cate o bere sau un pahar de vin , ajuta in special sistemul cardiovascular .
Problemele cu alcolul pentru culturisti apar atunci cand se intrece masura , atunci apar probleme cu recuperarea si sintetizarea proteinelor  , dar asta nu se intampla de la o bere sau doua pahare de vin.
Adica sunt adeptul unui corp cat mai ingrijit si sanatos , dar nici sa elimin tot nu sunt de acord , totul tine de masura ....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGogZKF8Uw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:D

#26
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostManiaXx, on 07 ianuarie 2013 - 21:21, said:

Posted Image
Deci gemenii sunt sursa ta de inspiratie. Posted Image

Vad ca mai spun si faptul ca alcoolul (mai ales cel ocazional, cu care corpul nu este obisnuit) ingreuneaza foarte mult digestia si absorbia substantelor nutritive din restul alimentelor. (pa proteine!)
In acelasi timp, alcoolul iti transforma testosteronul (hormon masculin) in estrogen (hormon feminin). De aceea apare efectul "sanilor mari", la fel ca la femei.
+ celelalte chestii amintite mai sus in topicul asta...

Asta ca un rezumat.

Edited by vlad29marko, 07 January 2013 - 21:29.


#27
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvlad29marko, on 07 ianuarie 2013 - 21:29, said:

Deci gemenii sunt sursa ta de inspiratie. Posted Image

Da , gemenii astia chiar vorbesc lucruri serioase , importante si mai presus de toate confirmate si de alte surse sau cercetari .IF am luat de la ei dar cunostintele mele despre macronutrienti sunt din alta parte....tot internet pana la urma dar diferite surse (n-am facut medicina sunt economist de meserie).Pana la urma m-am documentat pentru mine , a trebuit sa trec de la 100+kg la 75 ...si am facut-o in 3 luni , fara steroizi , medicamente sau stiu eu ce chimicale...numai dieta si fara sa rambd de foame.

#28
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostManiaXx, on 07 ianuarie 2013 - 22:01, said:

a trebuit sa trec de la 100+kg la 75 ...si am facut-o in 3 luni , fara steroizi , medicamente sau stiu eu ce chimicale...numai dieta si fara sa rambd de foame.
Am uitat sa te intreb la momentul oportun: Ce impact a avut fumatul (si mai tarziu lasatul de fumat) asupra greutatii/metabolismului/senzatiei de foame/s.a.m.d.?

Stiu ca e offtopic, dar daca tot suntem la rubrica "vicii" si exista si rezultate pozitive in acest sens, asa cum a reusit ManiaXx sa obtina, sunt binevenite a ne fi prezentate.
Multumesc!

#29
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvlad29marko, on 07 ianuarie 2013 - 22:19, said:

Am uitat sa te intreb la momentul oportun: Ce impact a avut fumatul (si mai tarziu lasatul de fumat) asupra greutatii/metabolismului/senzatiei de foame/s.a.m.d.?

Stiu ca e offtopic, dar daca tot suntem la rubrica "vicii" si exista si rezultate pozitive in acest sens, asa cum a reusit ManiaXx sa obtina, sunt binevenite a ne fi prezentate.
Multumesc!
Am sa iti povestesc tot ca sa intelegi de unde vin si incotro ma indrept ...am sa incerc sa fiu cit mai scurt.In prima jumatate a anului , prin luna Aprilie m-am decis ca ajunge , ajunge sa fiu obez si ca este cazul sa-mi schimb viata intr-una mai sanatoasa ...asa ca aprox 2 saptamani m-am documentat , apoi am trecut la o dieta hipocalorica (1000cal/zi) +mers pe jos...2-3km minim zilnic (mai ales in Mai si Iunie , vreme frumoasa etc...) in luna Iulie m-am trezit ca am 75kg .Nu mi-am fixat un termen dar am fost rapid...multi au spus ca prea rapid.Vreau sa va spun ca am pierdut o gramada de grasime dar...am pierdut si muchi...bratele imi erau teribil de subtiri.Asa ca intr-o zi mi-am spus "ce naiba...am slabit acuma sa fiu cu bratele unui copil? ma duc la sala" si m-am dus ( inca n-am mentionat nimicc despre fumat caci fumam ...2 pachete/zi) .In 17.07 a fost prima mea zi la antrenament si ultima tigara am fumat-o la intrare la sala.Mi-am pus atunci intrebarea ce vreau? muschi , conditie fizica sau tigari? si am ales...prima varianta.Sunt un om foarte ambitios , un singur lucru ma poate feri de fumat insa...scopul , telul pentru care m-am lasat , daca imi vine sa fumez (de cind ma tin departe de alcool nu prea imi vine ) ma gindesc numai la motivele pentru care m-am lasat si atita timp cit ele sunt in "viata" eu nu voi fuma! Acuma ceea ce priveste metabolismul...in cazul meu si nu generalizez poate ca difera de la om la om dar eu n-am simtit schimbari mari...adica cind m-am lasat eram "slab" si nu m-am ingrasat la loc (ma rog m-am apucat de sala am pus ceva muschi dar grasime nu) momentan cintaresc 82 dar sunt foarte multumit de mine .Cred ca cei care se ingrasa dupa ce se lasa de fumat se ingrasa caci isi gasesc refugiul in tot felul de porcarii gen fursecuri , chipsuri , bauturi "naturale" sau mai stiu eu ce porcarii cu 1tona de calorii Posted Image eu unul am grija de ce pun in gura...2000-2200 cal/zi , daca sar calul intr-o zi sa zicem ajung la 3000 cal nu se intampla nimic , in urmatoarele 2 zile voi consuma 1700 si gata!Dupa un timp te uiti la o banana si deja stii ca are 100cal nu mai trebuie sa cauti....te uiti la pieptul de pui din farfurie si ochiometric stii ca are 200g si contine 50g proteine....pur si simplu faci calculele in cap daca esti baiat istet Posted Image . Ma simt mult mai bine insa de cind nu mai fumez , am mai multa energie , sala in 6 luni deja m-a facut vizibil mai puternic , pot alerga kilometrii , inainte alergam metrii...si pot continua...ce sa spun  nu m-as intoarce sub nici o forma la stilul de viata anterior.

PS : Ar fi fost prea mare presiunea sa schimb si dieta si fumatul in acelsi timp....trebuia sa dau creierului un pic de timp...si cind m-am apucat de dieta inca nu eram in clar cu unde vreau sa ajung...acum insa da! vrea sa fiu cit mai "ripped and lean" se poate.

Edited by ManiaXx, 07 January 2013 - 22:52.


#30
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostManiaXx, on 07 ianuarie 2013 - 22:48, said:

Ce-i drept si alimentatie stricta si fumat, dintr-o data ar fi avut un impact mai puternic.
E bine insa c-ai reusit sa te debarasezi de ele.

Pacat totusi ca pentru a-si da seama de cat de daunatoare sunt lucrurile astea, majoritatea indivizilor au nevoie de cate o "experienta" dintr-asta urata...

Multumesc pentru bunavointa de a impartasi aceste lucruri.

#31
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View PostManiaXx, on 07 ianuarie 2013 - 21:21, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGogZKF8Uw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

broscience
Carbs Cycle > IF > 6 meals.

Edited by echo3, 12 January 2013 - 12:34.


#32
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Corpul nu incepe repararea tesutului muscular pana nu este eliminat alcoolul.

#33
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postecho3, on 13 ianuarie 2013 - 20:00, said:

Corpul nu incepe repararea tesutului muscular pana nu este eliminat alcoolul.

Asta ar fi cu adevarat o consecinta serioasa. In ce parametri incepe repararea tesutului?
Unde ai gasit informatia?

#34
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postvlad29marko, on 13 ianuarie 2013 - 20:10, said:

Asta ar fi cu adevarat o consecinta serioasa. In ce parametri incepe repararea tesutului?
Unde ai gasit informatia?

Ceva legat de subiect...
http://www.musclehac...-muscle-growth/
http://www.ergo-log....oltraining.html
http://www.askmen.co...itness_tip.html
Sunt sute de articole pe net , toate spun ca alcoolul este daunator sportivilor in general si ...sanatatii in general.
Acuma eu stiu ca alcoolul are nevoie de citeva ore (in functie de cantitate si concentratie ) cam de la 3 pana la 8-9 ca sa iasa din organism , rareori necesita peste 9 asa incit nu ar fi greu de crezut ca tesutul muscular nu se repara in aceste 3-9 ore...dar va relua procesul dupa eliminare.

#35
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostManiaXx, on 14 ianuarie 2013 - 18:24, said:

Da, foarte bine explicate articolele.
Multumim!

Legat de ce discutasem mai devreme:

" Since alcohol is a toxin to the body, energy is going to have to be expended in order to remove it from the system and to recover from any negative effects it has had on the tissues.
Since this takes time and energy reserves, you won't have as much energy in store to recover from your workouts, therefore, you will not be as fresh when you return for your next gym session.
Alcohol and muscles don't usually get along, so consume with care. "

Pana la urma "secretul" cred ca sta in ultima structura subliniata...

Edited by vlad29marko, 14 January 2013 - 19:36.


#36
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View Postvlad29marko, on 13 ianuarie 2013 - 20:10, said:

Asta ar fi cu adevarat o consecinta serioasa. In ce parametri incepe repararea tesutului?
Unde ai gasit informatia?

Chiar tu ai zis-o in primul post la sintetizarea proteinelor :D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate