Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Berea in viata sportivilor

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Va salut!

In privinta consumului de bere exista mai multe opinii, de cele mai multe ori, contradictorii. De aceea as vrea sa aud si parerea voastra.

Alcoolul este clasificat ca un inhibitor al sistemului nervos central, facand creierul sa se relaxeze.

"Bautura actioneaza in detrimentul sportivilor, prin afectarea recuperarii, sintezei proteinelor, hidratarii, motivarii si aportului de nutrienti.
Desi alcoolul este absorbit repede este metabolizat foarte lent si efectele sale nocive pot afecta sportivii.
Dupa 48 de ore de la consum pot inca aparea efecte precum: scaderea fortei, scaderea reflexelor, dezechilibru, oboseala, deshidratare, scaderea rezistentei la efort, impact negativ asupra repararii celuleor, efecte negative asupra sistemului cardiovascular, somn agitat, pierderea vitaminelor si mineralelor. Afecteaza si ficatul, astfel el procesand alcoolul in locul glicogenului, determinand scaderea energiei, aparitia oboselii, iar substantele nutritive nu mai sunt metabolizate corespunzator.

De asemenea, substantele amare si dioxidul de carbon din bere stimuleaza apetitul. Bautorii de bere au o mare probabilitate de a deveni supraponderali."

In consecinta, multi afirma ca trebuie evitata intru totul cand suntem intr-o cura de crestere in masa musculara sau de definire.

In acelasi timp, insa, consumul de bere a fost legat de o diminuare a morbiditatii prin boli cardio-vasculare si de o minimalizare a aparitiei sindromului metabolic, ambele efecte avand la origine actiunea directa a alcoolului etilic.
"Berea fiind o bautura slab alcoolizata (0,5%-7%), contine glucide nefermentate (4-5%), acizi organici, saruri minerale (1-2%, mai ales potasiu), vitamine (B1, B2, B6, PP, etc), aducand in organism aproximativ 450 kcal/l, arome. Din hamei provin uleiuri eterice cu actiune sedativa. Berea, indeosebi cea bruna, este bogata in flavonoizi, care au actiuni antioxidante si de combatere a aterogenezei."

Astfel, alti indivizi sustin punctul de vedere conform caruia berea este benefica organismului si nu afecteaza viata sportivilor, ba chiar, uneori, contribuie la imbunatatirea performantelor.

Personal, consum foarte rar, in cantitati mici si nu-mi pot impune o opinie.
Din experienta voastra, bautori constanti sau ocazionali, care aveti tangente cu sportul, miscarea si nu neaparat cu sala de forta, cum vedeti lucrurile?

#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Ce am observat eu care dau niste probe sportive periodic...berea este cea mai rea.Mai bine bei 50-100 de tarie decat 2-3 beri cu o seara inainte de o proba de 1000 m.

#3
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Am văzut că nu prea mai am energie la sală după ce beau(zic cu o zi înainte... că nu sunt tâmpit să merg la sala beat): Păţesc să ajung la sala pregătit psihic... dar fizic că nu am forţa în braţe şi cam asta a fost încă un motiv pentru care m-a lăsat de băutură.

Edited by Zgarcit, 04 January 2013 - 13:56.


#4
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Banuiesc ca si la bere coneaza masura , una e sa bei 1-2 beri intr-o seara calduroasa de vara si alta e sa bei 3-4 litrii pe zi .
Eu fac parte din prima categorie , 1-2 berii in zilele calduroase de vara si pot sa spun , pentru ca de multe ori a douazi era zi de antrenament , nu am observat vreun  efect negativ din cele enumerate de tine , adica forta era in parametrii normali , la fe si rezistenta ( asta daca am dormit bine noaptea ) , nici dezhidratare , nici oboseala ... s.a.  , adica efecte mai negative asupra antrenamentului a avut sexul in noaptea dinainte de antrenament decat consumul a 1-2 beri.
Despre beneficii nu pot sa spun mare lucru ( doar racorirea si hidratarea pe moment intr-o seara calduroasa cum spuneam ), banuiesc ca are aceleasi beneficii ca si un pahar de vin ( poate mai mici decat asta ) sau un pahar de cola ( poate mai mari decat asta ).
Sa o eliminam total ... aici nu sunt de acord , chiar daca ar avea efectele acelea ( pe care eu nu le-am simtit ) , berea face parte din micile placeri ale vietii la fel ca si sexul ( care afecteaza antrenamentul ) de care avem nevoie.
Acum depinde de fiecare , eu fac acest sport pentru ca ma simt bine , pentru sanatate , pentru un corp armonios si pentru ca m-am obisnuit dupa atatia ani , nu il fac pentru a ajunge ca Ronnie sau Heath , nu vreau sa ajung la nivel competitional .... ci doar ca sa ma simt bine , iar in unele momente si berea este acel ceva care ma face sa ma simt bine ... deci...

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 ionut_blue, on 04 ianuarie 2013 - 13:53, said:

Ce am observat eu care dau niste probe sportive periodic...berea este cea mai rea.Mai bine bei 50-100 de tarie decat 2-3 beri cu o seara inainte de o proba de 1000 m.

De ce taria ar avea efecte diferite? Teoretic, contine mai mult alcool, deci...?

 Zgarcit, on 04 ianuarie 2013 - 13:56, said:

Am văzut că nu prea mai am energie la sală după ce beau(zic cu o zi înainte... că nu sunt tâmpit să merg la sala beat): Păţesc să ajung la sala pregătit psihic... dar fizic că nu am forţa în braţe şi cam asta a fost încă un motiv pentru care m-a lăsat de băutură.

Bine, daca e sa o luam asa (baut pana la saturatie, respectiv beat) nu cred ca poti da randament in niciun domeniu. Eu ma gandeam la efectele pe care le simtiti dupa cateva beri, nu dupa o naveta. Posted Image

 seck, on 04 ianuarie 2013 - 13:59, said:

Banuiesc ca si la bere coneaza masura , una e sa bei 1-2 beri intr-o seara calduroasa de vara si alta e sa bei 3-4 litrii pe zi .
Eu fac parte din prima categorie , 1-2 berii in zilele calduroase de vara si pot sa spun , pentru ca de multe ori a douazi era zi de antrenament , nu am observat vreun  efect negativ din cele enumerate de tine , adica forta era in parametrii normali , la fe si rezistenta ( asta daca am dormit bine noaptea ) , nici dezhidratare , nici oboseala.
Acum cred ca depinde si ce "antrenament" ai cu bautul. Banuiesc ca altfel se manifesta un litru de bere in corpul unui individ care nu obisnuieste sa consume alcool si altfel intr-un corp "călit" si invatat, care de-abia isi asteapta doza pe ziua respectiva.
De aceea, probabil, in cazul tau, nu s-au resimtit atat de frapant efectele. :D

Edited by vlad29marko, 04 January 2013 - 15:29.


#6
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

 vlad29marko, on 04 ianuarie 2013 - 15:28, said:

De ce taria ar avea efecte diferite? Teoretic, contine mai mult alcool, deci...?
Probabil drojdia aia are o legatura...alcoolul iti ramane mai mult in organism.Oricum daca tragi o betie cu bere si una cu whiskey,a 2-a zi dupa bere te vei simti mult mai rau si mai mult timp.

#7
gigelxxx

gigelxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.11.2009
Berea şi vinul sunt mai slabe decât tăriile, însă berea are efect sedativ, iar sulfiţii din vin sporesc mahmureala, mai ales setea.
Votca, whiskey-ul şi coniacul conţin mult alcool la o cantitate mică (50%), ard stomacul, ataca ficatul.
Berea se procesează greu şi rămâne în organism mai mult decât alte băuturi, de aceea betia cu bere e una dintre cele mai groaznice experiente. Posted Image Votca şi whiskey-ul sunt limpezi, naturale, dar au foarte mult alcool, cu efect coroziv asupra stomacului şi gâtului-arde ţesuturile. Asociate cu sucuri şi cola, ai tendinţa să le bei ca pe apă.

Bun topic!

Edited by gigelxxx, 04 January 2013 - 15:47.


#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 ionut_blue, on 04 ianuarie 2013 - 15:40, said:

Oricum daca tragi o betie cu bere si una cu whiskey,a 2-a zi dupa bere te vei simti mult mai rau si mai mult timp.
Asta asa e.. :D

 gigelxxx, on 04 ianuarie 2013 - 15:44, said:

Votca şi whiskey-ul sunt limpezi, naturale, dar au foarte mult alcool, cu efect coroziv asupra stomacului şi gâtului-arde ţesuturile. Asociate cu sucuri şi cola, ai tendinţa să le bei ca pe apă.
Tariile-s pentru profesionisti..:D

#9
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Nu stiu cum de voi dintre o betie cu bere si una cu o tarie va simtiti mai rau a doua zi de la bere , eu m-am imbatat si cu bere , dar si cu bauturi mai tari , si pot sa spun ca mahmureala dupa bere nicinu se compara cu mahmureala dupa whisky sau jagger. ultima data cand m-am imbatat cu jagger am avut arsuri a doua zi de nu am mancat nimic toata ziua.

Apropo de placerile astea "nevinovate" , ati fumat un joint seara si a doua zi la sala ? pentru c eu mai fumez din cand in cand cate un joint si pot sa zic ca a doua zi la sala ma simt excelent ..... adica si odihnit si in deplinatatea fortelor . De obicei cand fumez joint seara , fara bautura si altceva , ma ia un somn de adorm instant. Cei care au incercat la voi cum e ? Din cate stiu efect asupra organizmului nu prea are.

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 seck, on 04 ianuarie 2013 - 16:53, said:

Nu stiu cum de voi dintre o betie cu bere si una cu o tarie va simtiti mai rau a doua zi de la bere , eu m-am imbatat si cu bere , dar si cu bauturi mai tari , si pot sa spun ca mahmureala dupa bere nicinu se compara cu mahmureala dupa whisky sau jagger. ultima data cand m-am imbatat cu jagger am avut arsuri a doua zi de nu am mancat nimic toata ziua.

Apropo de placerile astea "nevinovate" , ati fumat un joint seara si a doua zi la sala ? pentru c eu mai fumez din cand in cand cate un joint si pot sa zic ca a doua zi la sala ma simt excelent ..... adica si odihnit si in deplinatatea fortelor . De obicei cand fumez joint seara , fara bautura si altceva , ma ia un somn de adorm instant. Cei care au incercat la voi cum e ? Din cate stiu efect asupra organizmului nu prea are.

Treaba cu arsurile intra la cele enumerate de gigelxxx, respectiv atatc la stomac, ficat. Cand spuneam de "rau" de la betie cu bere, ne refeream la dureri de cap, greata, voma, astea. Ce zici tu e deja "next level".

Cat despre celalalt lucru, nu comentam aici, pe langa faptul ca e off-topic, nu vreau sa incurajam public acel tip de fumat...

Edited by vlad29marko, 04 January 2013 - 17:03.


#11
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

 vlad29marko, on 04 ianuarie 2013 - 15:28, said:

Bine, daca e sa o luam asa (baut pana la saturatie, respectiv beat) nu cred ca poti da randament in niciun domeniu. Eu ma gandeam la efectele pe care le simtiti dupa cateva beri, nu dupa o naveta. Posted Image

Eu zic la modul: Băut 1-2-3 beri... nu prea cred că am lăsat cuiva impresia că sunt vreun alcoolist care îşi bea banul la cârciumă!?
Dacă astăzi(nu contează neapărat seara) beau 2 beri şi mâine dimineaţă la 8-9 sunt la antrenament = Nu am forţa, adică stau pe acolo şi simt că nu am forţa în braţe.
De fumat m-am lăsat când am mers spre Sport: Era plămânul de nu făcea faţa nici la a mai mică alergare: Simţeam că îmi sare pe gât şi tuşeam de Lăcrimam după o repriză calumea de alergat, curgea nasul, simţeam plămânul de parcă i-am dat numai aer la -35 de grade.

Edited by Zgarcit, 04 January 2013 - 17:06.


#12
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Pai treaba e simpla , arsurile vin impreuna cu greata si starea de voma . Aici despre ce vorbim daca o sticla de bere face mai rau decat un pahar de whisky spre exemplu , sau daca 10 sticle de bere fac mai rau decat 1 sticla de whisky . Mie mi se pareca in ambele cazuri e de preferat berea , avand cele mai mici efecte negative asupra organismului.
Sau despre ce e vorba , daca o sticla de bere iti afecteaza antrenamentul de a doua zi sau daca o lada de bere iti afecteaza antrenamentul a doua zi ? E clar ca iti afecteaza antrenamentul o lada de bere , iar o sticla are efecte insesizabile a doua zi.

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Zgarcit, on 04 ianuarie 2013 - 17:06, said:

De fumat m-am lăsat când am mers spre Sport: Era plămânul de nu făcea faţa nici la a mai mică alergare: Simţeam că îmi sare pe gât şi tuşeam de Lăcrimam după o repriză calumea de alergat, curgea nasul, simţeam plămânul de parcă i-am dat numai aer la -35 de grade.
Deci se poate! :D

 seck, on 04 ianuarie 2013 - 17:10, said:

Sau despre ce e vorba , daca o sticla de bere iti afecteaza antrenamentul de a doua zi sau daca o lada de bere iti afecteaza antrenamentul a doua zi ? E clar ca iti afecteaza antrenamentul o lada de bere , iar o sticla are efecte insesizabile a doua zi.
Am precizat mai sus:

"Eu ma gandeam la efectele pe care le simtiti dupa cateva beri, nu dupa o naveta."

Dupa cum spuneai si tu, dupa o naveta, e lesne de inteles ca nu mai esti bun de nimic...

#14
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

 vlad29marko, on 04 ianuarie 2013 - 17:13, said:

Deci se poate! Posted Image
DAR!Nu a fost ceva forţat: Adică am încercat toate chestiile posibile: Gume de mestecat, chestiile alea de pus în cap la ţigare, bomboane mentolate, medicinale, orice vrei tu... până la urmă m-am lăsat singur când am văzut că astea nu prea se pupă: Sport + Fumat = AAAA NUP!

#15
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Am fazut destui care dupa ce ieseau de la sala primu lucru care il faceau isi arindeau o tigare , imi imaginez ca erai si tu unui din aceeia. Fumatul afecteaza rezistenta cel mai mult . Din fericire nu am fost si nu sunt un fumator .

Daca vorbim de 1-2 beri seara + somnul este in regula , atunci cel putin in cazul meu a doua zi nu este nicio problema la antrenament .

#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 seck, on 04 ianuarie 2013 - 17:24, said:

Am fazut destui care dupa ce ieseau de la sala primu lucru care il faceau isi arindeau o tigare.
Eu am vazut multi care aprindeau tigara exact inainte si chiar ii urmaream in sala, da' nu se baga niciunul la cardio. :))

#17
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Erau vremuri cind la a 10-a bere incepeam sa simt ca beau...acum cind ma uit la o bere ...vad un sac de calorii "gratuite".Am sa va spun cite ceva despre impactul alcoolului asupra organismului din punct de vedere nutritionist (pentru cei care nu au aceasta informatie evident) .Nu conteaza ce alcool bei , bere cognac , vodka ...1 gram de alcool pur are 7 calorii.Daca o bere are 5% acool inseamna ca in 100ml de bere se vor gasi 5 grame de alcool pur iar in vodka de 38grade se vor gasi 38 la 100ml (daca se respecta concentratia scrisa).Deci in "pahar" de vodka =1,5 beri (100ml vodka=700ml bere) .In rest conteaza cantitatea de alcool pur consumata .Motivul pentru care alcoolul este foarte nociv pentru cineva care doreste sa se mantina cu un aspect "muscular" sau "fit" este ca organismul va prefera intodeauna alcoolul ca sursa primara de energie si nu va arde 1 gram de grasime de pe corp atata timp cit are alcool.Defapt nu numai c nu va arde dar va depozita o buna parte din caloriile provenite din carbohidrati in acea zi , neavand nevoie de ele.Cind vine vorba de energie , organismul prefera sursa in urmatoarea ordine : 1-alcool , 2-carbohidrati 3-grasimi si 4 proteine.Dar dupa cum stiti sa poate nu doar una dintre aceste surse creaza tesut muscular si aceea este proteina evident , restul le consider surse "dispensabile " de energie (cu mentiunea ca consumarea de min. 20-30g de grasimi /zi este aproape vital pentru testosteron si sanatatea hormanala).

#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 ManiaXx, on 05 ianuarie 2013 - 21:44, said:

Motivul pentru care alcoolul este foarte nociv pentru cineva care doreste sa se mantina cu un aspect "muscular" sau "fit" este ca organismul va prefera intodeauna alcoolul ca sursa primara de energie si nu va arde 1 gram de grasime de pe corp atata timp cit are alcool.
Deci nu alcoolul in sine ingrasa, ci faptul ca organismul il prefera pe el in detrimentul grasimilor ce ar trebui epuizate si nu stocate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate