Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Apple Watch

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#37
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
so, Montana castiga detasat :)

#38
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Digital crown mi se pare o inovatie de dragul inovatiei. Nu cred ca e deloc comod sa navighezi prin meniuri de nu stiu cate ori pe zi invartind precis de rotita aia.

La un ceas analog crown-ul il foloseai extrem de rar, o data pe zi sa-l incarci si de cateva ori pe an sa schimbi / reglezi ora.

Sigur, e o prima impresie, deocamdata nimeni nu poate sti cum se misca cu adevarat rotita si cat de bine se integreaza cu interfata. Tot ce-au vazut ziaristii a fost un demo care rula pe ceas, lucru care mi se pare destul de lame.

#39
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
De pret nu se zvoneste nimic ?

#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostWindyZ, on 11 septembrie 2014 - 15:42, said:

De pret nu se zvoneste nimic ?
Incepand de la 350$

#41
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postfilip.serban, on 11 septembrie 2014 - 16:04, said:

Incepand de la 350$

E ok atunci.. Ma apuc sa strang.. Credeam ca iar vin cu preturi bomba..

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Cam asa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9BnLbv6QYcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
"Sa moara Bibi!"

Cred ca mi-ar fi luat o ora sa scriu aia :)

#44
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pentru ceea ce face, 350e, nu mi se pare un pret mic.
Daca stau sa ma gandesc la utilitatea lui reala, clar e doar un gadget, o fita.

Aceste "ceasuri" sunt iesite pe piata de ceva vreme. La un moment dat, pana de curand, mi-am dorit si eu unul. Totusi, ca un pasionat de ceasuri, de la Casio si Suunto pana la Seiko, Citizen, ori Tissot, chiar Omega, consider ca e doar un gadget destul de modest pentru ce ofera si cata autonomie are si nu il pot alatura de celelalte din niciun punct de vedere. L-as numi oricum, dar nu ceas. Bratara inteligenta, oricum, dar nu ceas.

Plus ca niciodata, nicicum, nu poate inlocui un ceas adevarat. Nu ca precizie ci ca insemnatate in perceptia noastra. Ceasul, cel cu ace indicatoare (limbi cum le spun unii :D ), e altceva, e unitatea de masura a vietii noastre. Ori lucrul asta, nu mi l-a inspirat niciodata un ceas cu digiti, ori cel de la telefon sau din masina, ori de pe pc ori tableta.

#45
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View Postd-rive, on 11 septembrie 2014 - 18:24, said:

Pentru ceea ce face, 350e, nu mi se pare un pret mic.
Daca stau sa ma gandesc la utilitatea lui reala, clar e doar un gadget, o fita.

Aceste "ceasuri" sunt iesite pe piata de ceva vreme. La un moment dat, pana de curand, mi-am dorit si eu unul. Totusi, ca un pasionat de ceasuri, de la Casio si Suunto pana la Seiko, Citizen, ori Tissot, chiar Omega, consider ca e doar un gadget destul de modest pentru ce ofera si cata autonomie are si nu il pot alatura de celelalte din niciun punct de vedere. L-as numi oricum, dar nu ceas. Bratara inteligenta, oricum, dar nu ceas.

Plus ca niciodata, nicicum, nu poate inlocui un ceas adevarat. Nu ca precizie ci ca insemnatate in perceptia noastra. Ceasul, cel cu ace indicatoare (limbi cum le spun unii Posted Image ), e altceva, e unitatea de masura a vietii noastre. Ori lucrul asta, nu mi l-a inspirat niciodata un ceas cu digiti, ori cel de la telefon sau din masina, ori de pe pc ori tableta.


350 E ? Nu dolari ?

#46
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai la noi nu asa o sa fie?

#47
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Cum apare cum il cumpar! Este exact ce aveam nevoie ca sa imi sincronizez agenda. Evolutia a fost dureroasa, de la verificat calendarul pe laptop pentru a vedea unde am urmatoarea sedinta, la sincronizarea pe Iphone (ca device business este mult mai bun decat Android - Windows Phone este asemanator, dar prefer IOS) acum o sa am ceasul care sa ma anunte mai discret.

Pe langa asta, o sa inlocuiasca si ceasurile de fitness, care oricum costa undeva la 300 eur (un Garmin, de exemplu). Pentru mine, este "unealta" perfecta pentru serviciu/timp liber.

#48
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
sunt foarte curios cum o sa-ti sincronizezi tu agenda pe Apple Watch...

#49
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHEX2FUN, on 11 septembrie 2014 - 21:16, said:

Cum apare cum il cumpar! Este exact ce aveam nevoie ca sa imi sincronizez agenda. Evolutia a fost dureroasa, de la verificat calendarul pe laptop pentru a vedea unde am urmatoarea sedinta, la sincronizarea pe Iphone (ca device business este mult mai bun decat Android - Windows Phone este asemanator, dar prefer IOS) acum o sa am ceasul care sa ma anunte mai discret.

Pe langa asta, o sa inlocuiasca si ceasurile de fitness, care oricum costa undeva la 300 eur (un Garmin, de exemplu). Pentru mine, este "unealta" perfecta pentru serviciu/timp liber.

Hai, las-o ca toate OS-urile de telefoane mobile se sincronizeaza cu ce calendar vrei tu. Ca n-ai stiut s-o faci, e altceva, dar nu spune ca e mai usor pe iPhone decat pe Android.

#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
si as vrea sa aud si cum iPhone e un device de business mult mai bun decat celelalte...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urat. Dintre toate Lg arata cel mai ceas, cu Moto locul 2. Oricum nu mi-as cumpara niciunul, pana nu ajung la minim 3 zile baterie, ideal at fi sa tina saptamana, nu are sens, deja telefonul il incarc odata la 1-2 zile, numai de grija ceasului nu mai am nevoie... Sau prize...

#52
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

View Postglumetu, on 12 septembrie 2014 - 07:28, said:

sunt foarte curios cum o sa-ti sincronizezi tu agenda pe Apple Watch...
Ma intereseaza sa primesc "Event" cu urmatoarea sedinta si sala in care se tine, exact cum primesc acum notificare pe telefon/laptop.

View Postfilip.serban, on 12 septembrie 2014 - 08:01, said:

Hai, las-o ca toate OS-urile de telefoane mobile se sincronizeaza cu ce calendar vrei tu. Ca n-ai stiut s-o faci, e altceva, dar nu spune ca e mai usor pe iPhone decat pe Android.
Nu este vorba ca "nu am stiut eu sa o fac", in cazul companiei in care lucrez am nevoie de criptarea telefonului si instalarea de certificate de securitate suplimentare pentru a putea accesa diferite documente de retea. De ce este mai usor pe IOS decat pe Android? Pentru simplu fapt ca pe IOS configurarea ceritificatelor de securitate se face automat si alocarea resurselor pe cont, iarasi se face automat. La Android, trebuie dus telefonul la IT sa il configureze manual.

View Postglumetu, on 12 septembrie 2014 - 08:57, said:

si as vrea sa aud si cum iPhone e un device de business mult mai bun decat celelalte...

Configurare automata a certificatelor de securitate, adaugare automata a resurselor in aplicatiile IOS: cum am acceptat sa instalez noile politici de securitate (criptare si logare personalizata), in 2 secunde am avut contul de mail sincronizat in Mails, task-urile sincronizate in Reminders, Lync-ul updatat cu contul meu automat, etc. IP5S merge impecabil ca device de business (spre deosebire de Android care, precum Windowsul pe PC, mereu e ceva de facut).

Apple Watch o sa ma ajute foarte bine atunci cand ma deplasez dintr-o cladire in alta, sau atunci cand conduc, foarte simplu o sa stiu ca ceva s-a modificat. In plus o sa am un singur ceas care poate sa ma ajute si in sedinte si apoi la sesiunea de alergat.

PS: aceasi poveste cu senzorul de amprenta, majoritatea nu il vad ca pe o dotare esentiala, dar in cazul unei politici de criptare mai serioase, PIN-ul pentru deblocare  trebuie sa aiba o anumita dimnesiune si combinatie de cifre si caractere. Identificarea cu amprenta este acceptata, asa ca in loc sa tastez de fiecare data un pin-ul, doar tin degetul pe cititorul de amprenta. Apple stie foarte bine parte de business si incepe sa inchida nisa lui Blackberry.

Edited by HEX2FUN, 12 September 2014 - 11:11.


#53
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@HEX2FUN: Fie aveţi un departament IT incompetent, fie e alta problema. Şi pe Android funcţionează la fel, un cont poate activa anumite politici de securitate care activează automat diverse cerinţe (criptare, nivel de securitate lockscreen), conferă puteri de wipe, reset, localizare, se integrează automat cu email şi calendar şamd. Şi-s convins că şi Windows Phone şi Blackberry au suport similar. De curiozitate, când aveai Android sau Blackberry sau WP cum a trebuit să procedezi, care-i diferenţa?

#54
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostHEX2FUN, on 12 septembrie 2014 - 11:02, said:

Ma intereseaza sa primesc "Event" cu urmatoarea sedinta si sala in care se tine, exact cum primesc acum notificare pe telefon/laptop.
adica alerta de calendare, nu sincronizare de agenda. Sincronizarea inseamna ca faci un schimb bilateral de informatii intre doua device-uri. In cazul tau, e vorba doar de un push de notificare pe un device.

Quote

Nu este vorba ca "nu am stiut eu sa o fac", in cazul companiei in care lucrez am nevoie de criptarea telefonului si instalarea de certificate de securitate suplimentare pentru a putea accesa diferite documente de retea. De ce este mai usor pe IOS decat pe Android? Pentru simplu fapt ca pe IOS configurarea ceritificatelor de securitate se face automat si alocarea resurselor pe cont, iarasi se face automat. La Android, trebuie dus telefonul la IT sa il configureze manual.
haha, desigur glumesti. Fix asa se intampla si pe Android. Vezi ca ti-a scris wirespot.

probabil baietii vostri de la IT va cereau terminalele sa se mai joace si ei cu niste telefoane serioase. :lol:

Quote

Configurare automata a certificatelor de securitate, adaugare automata a resurselor in aplicatiile IOS: cum am acceptat sa instalez noile politici de securitate (criptare si logare personalizata), in 2 secunde am avut contul de mail sincronizat in Mails, task-urile sincronizate in Reminders, Lync-ul updatat cu contul meu automat, etc.
suna aproape magic, fix ca la Android de pe la circa 2011 incoace.

Quote

aceasi poveste cu senzorul de amprenta, majoritatea nu il vad ca pe o dotare esentiala, dar in cazul unei politici de criptare mai serioase, PIN-ul pentru deblocare  trebuie sa aiba o anumita dimnesiune si combinatie de cifre si caractere. Identificarea cu amprenta este acceptata, asa ca in loc sa tastez de fiecare data un pin-ul, doar tin degetul pe cititorul de amprenta.
senzorul de amprenta este acolo pentru convenienta, nu pentru securitate. Un telefon furat blocat cu PIN este un pic mai sigur decat un telefon furat care se deschide cu amprenta pentru ca... cel mai probabil amprenta aia este deja peste tot pe telefonul ala...

Quote

Apple stie foarte bine parte de business si incepe sa inchida nisa lui Blackberry.
nisa aia e inchisa de mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate