Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cel mai hidroizolant chit de gresie/faianta?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Fac un dus "open shower" la casa cea noua. Adica nu va exista cadita, grilaj, nimic. Doar un sifon rectangular de scurgere. Casa este pe structura de lemn, pereti de gipscarton verde, asa ca eliminarea oricarei posibile infiltratii este esentiala.

Zona este hidroizolata cu sika, dar as vrea sa ma asigur suplimentar. Adezivul folosit a fost CM 17.

Ce chit recomandati care sa fie cat mai impermeabil? Eventual daca exista INCA vreun lac-ceva care sa il dau peste chit si mai hidroizoleze suplimentar.

Pana acum am vazut Ceresit CE 40 (aquastatic si impermeabil). Alte optiuni?

Multumesc!

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
CE 43, peste care dai cu lac CT 10.

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
este suficient asta...eu il am pus de cativa ani intr-o cadita de dus, facuta de mine, din gresie. nicio infiltratie!

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
structura de lemn lucreaza... in timp apar crapaturi/fisuri

#5
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
nu-i chiar asa....doar nu pui gresia pe dusumea..se toarna o sapa de minim 4 cm + armatura

#6
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
CE 48 bicomponent pare sa fie cel mai performant, am pus intr-un cabinet medical.
Nu-i tocmai ieftin!

#7
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
As avea si eu nevoie de o recomandare pentru un chit de exterior care sa fie aquastatic si flexibil. Am un beci al carui acoperis a fost hidroizolat cu o membrana de cauciuc peste care s-a lipit gresie de exterior cu un adeziv special. Am folosit un chit de exterior Mapei care ar fi fost si hidroizolant. Problema este ca peste iarna a crapat (placile de gresie au o usoara miscare elastica pe verticala datorita membranei cauciucate izolatoare) presupun deoarece nu este elastic si am senzatia ca nici prea hidroizolant nu a fost. Cineva mi-a recomandat Ceresit CE 40, altcineva a zis ca musai sa iau un chit bi-component ca numai asta ar fi cu adevarat hidroizolant. Nu garantez ca cele 2 persoane care mi-au facut recomandarile sunt experte in materie (unul era angajat al magazinului de bricolaj respectiv  ) asa ca apelez aici la cei cu experienta reala care au folosit ce-mi recomanda cu rezultate bune. Multumesc frumos anticipat pentru ajutor!
Cu stima,
Mihai

#8
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.03.2007

 knauf75, on 03 ianuarie 2013 - 13:11, said:

este suficient asta...eu il am pus de cativa ani intr-o cadita de dus, facuta de mine, din gresie. nicio infiltratie!
Ai pus CE 40 sau CE 43? Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate