Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schema scaner Lexmark X215

Frigiderele in 1960

Popcorn nefacut

Voua va este usor sa cititi conto...
 Faceti mancare acasa vs mancatul ...

Am nevoie de codul de autentifica...

Casa verde cu baterii

Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...
 [Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare
 Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Tablete cu Windows 8 - X86

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postdan_slack, on 06 martie 2014 - 11:52, said:

PS. Cred ca MSFT nu a inteles (si nu intelege) ca cei care vor o tableta (clasica, de tip iPad sau Andriod) nu se asteapta la un desktop in miniatura. Vorbesc aici de marea masa de clienti de tablete. Pentru oameni e clar ce inseamna o tableta|: un dispozitiv usor, bateria tine 7-8-9 ore, imagine de calitate, filme, muzica, email, jocuri...
Cand vreau sa bat un cui in perete nu imi iau un baros de 25kg. Fiecare scula cu utilitatea ei.

Dacă ai posibilitatea încearcă un surface pro 2. Sunt sigur că îți vei schimba opinia. Singura diferență față de cele menționate de tine este că a mai grea decât ipadul. Dar în rest, nu se compară. Am și ipad, și știu ce vorbesc.

dan_slack

dan_slack

Senior Member

• Grup: Senior Members
Iladi,

As incerca Surface Pro 2, chiar sunt curios sa-l butonez mai multe zile... dar nu este disponibil in RO Posted Image
Daca stiti unde se poate proba in Bucuresti, va rog sa-mi spuneti si mie.
Baietii din Redmond nu prea se gandesc la coltul nostru de lume.

Sa incercam totusi o comparatie cu ce gasim pe net:

1 Dimensiuni/gabarit, Surface pare cu aproape 50% mai grea decat iPad Air Posted Image ... si are si ventilator! Posted Image

The 9.7-inch iPad Air measures just 9.4 x 6.6 x 0.29 inches and weighs a scant 1.05 pounds, making it the lightest big-screen tablet on the planet. That’s far thinner and lighter than the Surface 2, which measures 10.8 x 6.8 x 0.35 inches and weighs a hefty 1.49 pounds

2. Surface are port USB, micro USB si microSD slot. iPad Air are doar un Lightning port.
Asta pare sa fie un avantaj ptr. Surface, dar in conditiile de azi (internet de viteza mare, solutii Cloud), avantajul paleste putin.

3. Display.

The iPad Air’s 9.7-inch, 2048 x 1536 Retina display is one of the best on the planet, offering a level of detail the Surface 2′s 10.1-inch 1920 x 1080 ClearType display simply can’t match.
Fara comentarii Posted Image

4. Sunetul - aici parerile sunt impartite/subiective. dar se pare ca sunetul iPad e ceva mai bun/plin, cu toate ca Surface are volum mai puternicl.
5. Productivitate - aici e clar: Surface Pro 2!
6. Calitatea camerelor/video - cred ca iPad Air e mai bun.
7. Bateria: iPad Air tine vreo 11-12 ore, iar Surface Pro 2 de abia ajunge la 8 ore - pe site-ul lor, MSFT se fereste sa indice acest lucur: minciuna prin omisiune.
...

Nu as trage o concluzie, depinde foarte mult la ce folosim tableta: ca o extensie a laptopului/desktop de la birou, productivitate office sau, asa cum a gandit Steve Jobs de la inceput tableta:
un dispozitiv usor, comod, frumos, cu autonomie mare (iPad Air ajunge la peste 11 ore de utilizare cu wifi), elegant, cu foarte multe aplicatii superbe, optimizate ptr. tableta...
In primul caz e clar ca Surface e imbatabil (mai ales datorita Office/multitasking/porturi USB).
In al doilea caz.. cred ca alegerea este iPad Air.

Atentie: Surface Pro 2 NU vine cu licenta de MS Office!. in timp ce iPad Air vine cu iWork - nu e de nivelul Office, dar poti face/modifica prezentari si documente frumoase.

Edited by dan_slack, 06 March 2014 - 22:03.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

M-a batut si pe mine deseori gandul sa achizitionez un iPad. Le butonez oridecateori intru prin magazine gen Altex, Flanco etc. Mai urmaresc si cand le butoneaza amicii.
Sunt frumoase. Sunt bine construite. Sunt de calitate. Cu toate astea m-am stapanit si nu am dat banii pe un iPad. De ce? Pentru ca imi dau seama ca nu l-as utiliza suficient ca sa isi justifice banii. Si nu l-as utiliza pentru ca Windows 8 imi ofera in materie de aplicatii tot ceea ce am nevoie pe o tableta in timp ce un iPad nu mi-ar putea oferi aceleasi lucruri.
Chiar si smartphone-ul cu Android imi poate oferi aproximativ aceleasi lucruri pe care mi le ofera iPad-ul. Ba mai mult, pentru ca pe smarphone am un stylus activ (Samsung Galaxy Note 2).
Cand nu lucrez pe tableta cu Windows sau pe smartphone-ul cu Android, lucrez pe PC sau pe MacBook Pro. Deci, nu as mai avea cand sa utilizez iPad-ul. Mi-ar placea sa detin unul, dar nu prea as avea ce face cu el...

iladi

iladi

Guru Member

Problemele tale din cate vad este că vi cu idei preconcepute, gen "așa cum a gândit steve jobs" și din faptul că interpretezi forte părtinitor unele aspecte, gen usb e ok, dar la ce ne trebuie? Acesta fiind genul de argument care se tot repetă în lumea apple: dacă noi nu avem înseamnă că nu e nevoie.
Nu am nici timpul nici dispoziția să fac un film comparativ între surface și ipad. Oricum, la cât de vocal ești pe tot forumul împotriva Microsoft, nu ar conta câtuși de puțin.
Stau și mă întreb câteodată de unde atâta energie și furie pentru a denigra un produs sau o firmă. Te comporți ca și cum Microsoft ți-a luat acadeaua și nu pot înțelege de ce vânezi firma și apoi te plângi că se iau moderatorii de tine.

Și, în final, repet: tu faci comparații pe net, eu le fac în fața mea.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Daca mi s-ar strica tabletele cu Windows si nu as avea garantie la ele, atunci categoric as opta tot pentru o tableta cu Windows.

dan_slack

dan_slack

Senior Member

Iladi,

Repet, ptr. cei care au deschis televizorul mai tarziu:
Sunt utilizator destul de avansat de produse MSFT, incepand cu Win 3,1 si pana la actualele mele laptopuri, unul cu Win 7, altul cu Win 8.1. Mai am si un Lumia 520.
Pt. vreo doi ani am avut un iPad 1, si in afara de emailuri, navigare pe net si vizualizare documente din Dropbox nu l-am folosit la altceva. Mai avem iPod Touch si iPod mini...
Asta ca sa nu se creada ca sunt un stupid MS hater Posted Image

Ce ma scoate insa din sarite este cultura corporatista si aroganta MSFT, sper ca in curs de schimbare sub noul CEO, precum si interfata Metro de pe Win 8 si Lumia,
Am miscorat tiles, le-am rearanjat, am scos live tiles... si tot nu-mi place aceasta modern interface.
Poate sunt partinitor fata de Apple, primul computer desktop pe care l-am butonat prin 1990 era un MacIntosh exact ca cel din poza de mai jos... si prima dragoste nu se uita Posted Image  
Ce imi place enorm la MS este Office 365, cu toate bug-urile si disfunctionalitatile lui, iar ce nu pot suferi la Apple este iTunes.

In concluzie, sper ca sunt obiectiv in toate opiniile mele (majoritatea)...

Attached Files

Edited by dan_slack, 06 March 2014 - 22:22.

iladi

iladi

Guru Member

Culmea este că pentru mine interfața metro pe tabletă cu w8.1 este net superioară experienței ipad/ios7. Din punct de vedere estetic, metro suferă, dar din punct de vedere funcțional este poate cea mai avansată interfață tuoch în momentul de față. Sunt curios de direcția în care va evolua interfața și sper ca Microsoft să nu facă prea multe compromisuri în viitor.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Si eu consider interfata lui Windows superioara si, la fel, ma tem ca Microsoft sa nu faca compromisuri pentru a-i satisface pe cei care nu sunt multumiti de ea din motive aberante.
Nu de mult discutam cu cineva despre interfata lui Windows 8 si interfata lui Android. Cand i-am aratat cum navighez intre aplicatii facand un swipe usor cu degetul mare si cum deschid aplicatii in paralel pe ecran nu ii venea sa creada. Vazuse Windows 8, insa nu stiu ce vazuse pentru nu sesizase cele mai banale gesturi pe Windows 8. Retinuse doar ca este ceva complicat. Nu a durat mai mult de cateva minute ca sa isi schimbe parerea. De aceea nu ii inteleg pe cei care stau cu Windows in fata si inca li se pare ca ar lipsi ceva in loc sa observe cat de comod este in utilizare.

f300

f300

30k si ma duc

Pe mine ma socheaza cel mai mult trendul asta cu buahaha, nu vreau 8 pe calculator, il urasc, sucks, bla bla. Bazat doar asa pe ce-au vazut pe doua site-uri. De fapt atita vreme cit vrei desktop e acelasi drac, de fapt e acelasi drac cu toate windoze-urile de la 95 incoace.

SDV

SDV

Junior Member

• Grup: Members
Dragi colegi, vă solicit şi eu părerea/sfatul legat de achiziţia unei tablete.
Sunt hotărât în proporţie de >90% să iau cu SO Windows 8.1 şi neapărat de 8 inch, dimensiune pe care o consider cel mai bun compromis între dimensiunea suprafeţei de lucru şi portabilitate.
Acum intervine dilema: nu ştiu ce să aleg între:
(1) Toshiba Encore - la care văd ca plusuri preţul şi conectorul micro HDMI
(2) Asus VivoTab Note - pentru stylus activ
Tableta o voi utiliza mai ales în deplasări pentru browsing internet, e-mail, aplicaţii Word, Excel şi navigaţie GPS. Nu intenţionez să exploatez capabilităţile Wacom în programe de prelucrare grafică. În aceste condiţii, credeţi că se justifică diferenţa de preţ în plus pentru VivoTab, sau mă pot mulţumi cu Toshiba alături de un stylus clasic în genul acestuia?

Later edit: între timp mi-am dat seama că mi-a scăpat din vedere încă un avantaj al Asus VivoTab asupra Toshiba Encore: SSD 64GB vs. 32GB

Edited by SDV, 08 March 2014 - 14:23.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Stylusul din link este ca si inutil. Am eu unul asemanator. Are varful gros aproape cat varful degetului atunci cand il apesi pe ecran (este moale si se turteste). Tot mai usor este sa lucrez fara stylus.

In interfata Desktop, chiar daca nu ai nevoie de stylus pentru grafica sau note de mana, stylus-ul activ te poate ajuta sa operezi mai usor. Altfel, deoarece cu degetele este mai greu sa te descurci in anumite aplicatii va trebui sa utilizezi fie un mouse BlueTooth, fie un touchpad virtual.

Legat de marimea SSD-ului nu stiu ce sa zic. Eu dupa ce mi-am instalat tot ce am nevoie am ramas cu aprox. 8 GB liberi. In schimb, am mutat Music, Pictures, Videos pe cardul de memorie. (Aplicatiile toate sunt instalate pe SSD-ul intern.)

Ca si marca as inclina fara discutie pentru Toshiba. In schimb, pentru SSD-ul mai mare si stylusul care aduce functionalitate suplimentara m-as lipsi de portul HDMI si as merge pe Asus.
Imi pare intr-un fel rau ca nu am luat Asus-ul. Chiar eram tentat sa il cumpar, desi am deja 2 tablete Windows.
Totusi daca ar fi sa aleg in acest moment mi-ar veni la fel de greu sa ma decid, asa ca as alege probabil varianta sensibil mai ieftina.
Daca te grabesti, atunci poti obtine un pret bun de la eMag. Azi este ultima zi cand poti obtine un discount suficient de mare ca sa cumperi tableta sub 1100 RON. Te joci la 'slot machine' pana cand iti apare 'Tablete Toshiba', iti trimiti codul pe e-mail, adaugi in cos tableta Toshiba si introduci codul de reducere. Altfel, pentru 200 RON diferenta fata de pretul standard, poti considera mai curand modelul de la Asus. Totusi sa nu te astepti sa functioneze stylusul ca pe Microsoft Surface. A cumpara Asus-ul inseamna sa faci compromis la calitate...

f300

f300

30k si ma duc

- stylus-urile alea care simuleaza degetul sint stupide intr-adevar, merg chiar ca un deget. Sint utile doar daca vrei sa dai ocazia unora sa foloseasca cu manusi un touch-screen de genul asta (cu stylus-ul de obicei legat de o sfoara legata de scula)
- daca merge ca la Galaxy Note un mare avantaj e ca poti sa dezactivezi in anumite aplicatii "degetul" astfel incit poti pune mina pe ecran fara sa o simta, simte doar virful stylus-ului, deci poti scrie f natural
- chestia cu 32 versus 64 GB e doar pentru comparatia unor oferte de moment, in mod normal toate sculele de genul asta (inclusiv alea de la Lenovo, Acer) vin si cu 32 si cu 64.

Nu pot sa inteleg cum poti sa faci un PC full si sa nu expui iesirea de monitor, chestie care te-ar costa doar centi (e acelasi cipset/procesor la toate tabletele astea care are suport decent pentru display extern)
Nu inteleg de ce nu expun USB3-ul care deja exista la fel si poate sa fie extrem de folositor.
De asemenea folositor este inca un port de incarcare ca sa poti sa folosesti USB-ul (una dintre tabletele de genul asta are).

In fine, cred ca piata e la inceput. Cine gaseste o oferta foarte buna normal poate sa ii dea bataie, nu e nici un timp ca prezentul. Dar cred ca piata e inca la inceput. Mai mult de jumatate din tabletele de 8 inch cu atomul asta mai destept sint oricum de negasit.

SDV

SDV

Junior Member

Merci pentru pont. Am obtinut codul de reducere pentru Toshiba Encore si am plasat comanda la Emag, impreuna cu un cablu OTG, un cablu micro HDMI si un stylus. Livrarea este confirmata pentru marti, 11 martie.
Cand imi voi permite am in plan un card microSD de 64GB si o husa, eventual cu tastatura.

Edited by SDV, 08 March 2014 - 18:19.

f300

f300

30k si ma duc

Ai prins pina in 1100 toshiba? Sa o folosesti cu placere!
Am inteles ca are una dintre cele mai mari baterii din astea de 8.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Da. Uitasem de baterie. Autonomia teoretica la Toshiba este cea reala, comparativ cu Asus VivoTab Smart la care ma tine cu 2 ore mai putin decat in teorie. Ma gandesc ca la Asus VivoTab Note probabil ca este la fel ca la Smart...

In ceea ce priveste portul HDMI si mie mi se pare ciudat ca numai cei de la Toshiba l-au pus pe o tableta de 8 inch.
Faptul ca portul microUSB utilizeaza acelasi conector pentru incarcare te obliga sa utilizezi exclusiv conexiunea BlueTooth pentru tastatura, mouse si/ sau alte accesorii in timp ce ai tableta la reincarcat.
Eu am inceput sa o utilizez din cand in cand conectata la TV prin HDMI pe post de mediaplayer cu tastatura si mouse BlueTooth in timp ce o alimentez la priza.
(Cand este conectata prin HDMI utilizarea unui mouse este obligatorie.)

@SDV
Cu placere.
Daca am calculat bine, atunci ai scos tableta la 1279.99 * 85% = 1087.99 RON, corect?

awss

awss

Member

Posted Image @Google Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

http://www.technobuf...re-says-report/

_-_

_-_

- Magister Ludi -

O alta oferta buna (valabila tot azi) la eMag este Tastatura Bluetooth Microsoft U6R-00021.
Folosind codul de reducere "Orice tastatura" poate fi achizitionat acest model la pretul de 223.19 Lei.
(Trebuie utilizat alt cont, altfel nu mai este valabil un cod obtinut in aceeasi zi.)
Mi se pare cea mai reusita tastatura pentru o tableta. Este un pic mai lunga decat tableta de 8 inch si mai scurta decat cea de 10 inch, in schimb are toate tastele cu litere si cifre de marime normala (doar ca sunt foarte apropiate).
Ca minusuri: lipseste tasta Ctrl dreapta, lipseste si Insert pe langa alte taste mai putin uzuale (tastatura este exact ca cea pentru Ultrabook-uri), tastele stanga - dreapta sunt micsorate.
Ca plusuri: este de tip chiclet, silentioasa, comoda, suportul pentru baterie o inalta in partea din spate, utilizeaza 2 baterii normale AAA (nu acumulator custom) care pot fi inlocuite prin acumulatori AAA de tip ready to use / low self discharge (de exemplu, Sanyo Eneloop), are o coperta cauciucata, dura, rezistenta care atunci cand acopera tastele joaca rol de buton OFF. Totodata coperta poate fi pliata la jumatate sub orice unghi putand sustine orice tableta in mod portret sau peisaj.

Revenind la Toshiba Encore WT8-A-102 (@SDV) nu uita sa parcurgi si topicul: http://forum.softped...core-wt8-a-102/
Si cel mai important lucru: ca sa se vada bine in interfata Desktop, trebuie neaparat ales un DPI scalling de 125%.

bloodhand

bloodhand

Member

Am citit toate postarile. Felicitari pentru discutie. Si eu astept tabletele win x86 cu sufletul la gura la un pret decent. Mai ales ca si Windows 7 are acum suport touch inclusiv tastatura touch si functie draw characters.

Dar mai exists tablet pcuri pe piata.? Laptopurile cu ecran pivotant. M-ar fascina ideea unui ultrabook cu ecran pivotant transformabil din laptop in tableta pentru a putea fi folosit si acasa si portabil oriunde ca o tableta. Un fel de netbook cu touch dar subtire si cu ecran pivotant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate