Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schema scaner Lexmark X215

Frigiderele in 1960

Popcorn nefacut

Voua va este usor sa cititi conto...
 Faceti mancare acasa vs mancatul ...

Am nevoie de codul de autentifica...

Casa verde cu baterii

Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...
 [Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare
 Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Tablete cu Windows 8 - X86

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
Eu utilizez frecvent smartphone-ul Android ca WiFi HotSpot pentru conectarea tabletei cu Windows 8.1. Uneori mi se intampla si mie sa imi apara cu Limited si triunghiul de avertizare. In mod normal dureaza doar cateva secunde pana cand isi revine la normal. Foarte rar mi s-a intamplat sa fie necesar sa lansez Troubleshooter-ul sau din Network and Sharing Center > Change Adapter Settings sa dezactivez si sa reactivez adaptorul de retea. Cred ca o singura data mi s-a intamplat sa nu se rezolve asa si a trebuit sa dau un restart, dupa care totul si-a revenit la normal de la sine. Incearca sa conectezi un alt computer si verifica daca se comporta la fel, pentru ca este posibil ca problema sa fie pe telefon.
(Cand ai spus ca telefonul avea internet presupun ca te referi la un test pe care l-ai facut inainte de activarea HotSpot-ului si dupa dezactivarea lui cand ai observat ca nu te poti conecta cu tableta.)

yetiro

yetiro

Active Member

• Grup: Members

Foarte rar mi s-a intamplat sa fie necesar sa lansez Troubleshooter-ul sau din Network and Sharing Center > Change Adapter Settings sa dezactivez si sa reactivez adaptorul de retea
Am omis sa spun in mesajul anterior ca am folist troubleshooter-ul, care a "zis" ca "unknown problem" si am facut si disable/enable la adaptorul wireless -> fara succes.

Incearca sa conectezi un alt computer si verifica daca se comporta la fel
Am spus in mesaj ca m-am conectat cu un laptop cu WinXP si a mers.

(Cand ai spus ca telefonul avea internet presupun ca te referi la un test pe care l-ai facut inainte de activarea HotSpot-ului si dupa dezactivarea lui cand ai observat ca nu te poti conecta cu tableta.)
Am verificat internetul pe telefon si in timp ce hotspot-ul era activat - am facut doua cautari pe Google si am primit raspuns.

Noi teste facute azi:
Am conectat la hotspot, individual si simultan, 4 dispozitive wireless: tableta cu W8.1, un laptop cu XP, un laptop cu W7 si un ifon. Cu nici unul nu am putut accesa pagini de internet.
Conexiunea wireless pe tableta si W7 aparea uneori "limited" (cu triunghi), alteori "connected". Dar chiar cand era "connected" nu puteam accesa nimic de pe internet, nici cu IE, nici cu Chrome. Nu a mers nici actualizarea email-urilor cu Outlook, nici conectarea remote cu TeamViewer.
DAR,,,,, la un moment dat, AM SESIZAT CA SKYPE ESTE ONLINE ... ! Am trimis mai multe mesaje scrise si am primit raspunsuri, apoi am facut cateva apeluri de voce si unul cu video, totul mergand fara probleme!
M-am gandit ca daca doar browsing-ul nu merge, este posibil sa fie o problema de DNS (desi asta nu-mi explica de ce nu merge Outlook sau Teamviewer). M-am uitat in tableta la WiFi Status > Network Connection Details si am constatat ca la DNS am aceiasi adresa ca la Gateway si DHCP Server (192.168.33.1). Din cate stiu, la DNS ar fi trebuit sa am o adresa "externa".
Am mai apelat o data Troubleshooter-ul => "Problems found: The DNS server isn't responding"
Am dat ping la 128.140.224.108 (adresa IP a forumului softpedia) si la 173.194.39.177 (adresa IP a lui Google.ro) si am primit reply OK.
Am pus in browswer adresa 173.194.39.177 si mi-a returnat pagina Google.ro.

In concluzie, problema este de la DNS. Dar nu stiu cum si unde sa o "atac".

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Din cate stiu, la DNS trebuie sa fie aceeasi adresa cu Default Gateway.
In rest, ceva similar patisem eu cu un router Asus conectat la un modem de cablu UPC. S-a rezolvat abia dupa ce am clonat alt MAC pe router. Asta nu are cum sa te ajute pe tine.
Dar ma gandesc ca problema la tine ar putea sa se datoreze faptului ca adaptorul de retea nu are un MAC in regula. Da comanda getmac si vezi daca nu cumva iti afiseaza o adresa fizica de tipul 00-00-00-00-00-00 sau FF-FF-etc., caz in care ar trebui sa ii pui alta adresa. Oricum, noteaza MAC-ul si poti incerca sa-l schimbi, apoi sa observi daca functioneaza, iar daca tot ai probleme, atunci pui la loc MAC-ul normal.

yetiro

yetiro

Active Member

N-am rezolvat inca problema DNS. Mai probabil cauza vine de la telefon -> investighez acum in acesta directie.

Va supun atentiei acum o alta problema, legata de intrarea in sleep mode.
Inainte de a face update la Win 8.1, daca urmaream un film cu mediaplayer sau de pe youtube, ecranul ramanea activ pana la terminarea filmului. In alte conditii, tableta intra in sleep mode dupa 4 minute, asa cum era setat in Power Options.
Dupa upgrade, orice film as rula pe tableta, daca nu tastez ceva, nu misc cursorul, sau nu ating ecranul, tableta intra in sleep mode dupa 4 minute.
Mentionez ca nu am modificat nimic in Power Options, nici inainte, nici dupa update de Windows.
Ce as putea face ca sa pot urmari linistit un film intreg (sa fie "ca inainte")?

Edited by yetiro, 26 January 2014 - 20:24.

iladi

iladi

Guru Member

La mine, cu vlc, nu am problema asta. Poate că vlc  player este o soluția.

Edited by iladi, 26 January 2014 - 20:51.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Nici eu nu am problema asta. Utilizez, de obicei, Media Player Classic Home Cinema si VLC Media Player. Windows Media Player nu mi-a placut niciodata.

yetiro

yetiro

Active Member

Poate ca depinde si de hardware (ASUS Vivotab TF810 in cazul meu), nu numai de Windows si/sau de player-ul utilizat.
Ati putea verifica pe tabletele voastre, cu un clip de pe Youtube de durata mai mare decat timpul de "sleep"?

iladi

iladi

Guru Member

La toate sistemele mobile Windows e cam la fel. În power options specifici când să se stingă monitorul. Vlc  media player are un sistem care îi spune Windows să nu o facă atâta timp cât el rulează. IE, pe de altă parte, nu îi spune sistemului să nu se oprească, IE nu știe că tu te uiți la un clip sau flashul acela e doar o reclamă. La desktop nu se întâmplă asta deoarece acolo nu ai un power plan de genul laptop/tabletă.

Edited by iladi, 26 January 2014 - 23:31.

f300

f300

30k si ma duc

• Grup: Senior Members

yetiro, on 25 ianuarie 2014 - 14:35, said:

In concluzie, problema este de la DNS. Dar nu stiu cum si unde sa o "atac".

Pune 8.8.8.8 la DNS.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Cea mai cool tableta de 8 inch (fiind dotata cu stylus activ) a ajuns la un pret cat se poate de rezonabil: Asus VivoTab Note 8 M80TA (M80TA-DL004H)

_-_

_-_

- Magister Ludi -

De acum inainte tabletele cu Windows nu le mai gasiti la PC Garage in sectiunea "Tablete", ci in sectiunea "Tablete Business" (Apar la "Tablete/E-Book" deasupra sectiunii "Tablete"): http://www.pcgarage....blete-business/
Aceasta separare este un pas inainte, deoarece era tare enervanta amestecatura tebletelor din aceasta categorie cu toate pocnitorile alea de Allview, E-Boda, Evolio, Serioux, Vonino etc. cu Android...

dan_slack

dan_slack

Senior Member

Interesanta separarea asta, numai ca nu prea inteleg (sau ma fac ca nu inteleg)... de ce in categoria de tablete business de pe site-ul respectiv absolut toate sunt cu Windows 8.
Deci tot mediul business trebuie sa-si aleaga neaparat o tableta cu nume (Asus, Lenovo... etc.) si cu Win 8;
Nu ai tableta cu Win 8, nu esti din business... esti un cocalar, un boschetar... un nimeni!
Ma intreb a cui a fost ideea asta minunata Posted Image

Acu' nu ca e un mare pericol ca mediul business sa se apuce sa comande tablete en gros de pe site-ul pcgarage, dar macar asa, de ochii lumii, si tot as fi pus un iPad Air pe acolo Posted Image
Nu de alta, dar este considerata cea mai buna tableta a momentului.

In fine, as propune PC Garage sa denumeasca categoria respectiva "Tablete Business cu Windows 8, cel mai revolutionar sistem de operare"
Sau "Adevaratele tablete business sunt cele cu Win 8".
Iar toate iPad-urile sa le puna in categoria "Antichitati/Junk tablets", la gramada cu Utok, Allview & Co.

Le-am zis bine, Microsoftie?!

Edited by dan_slack, 05 March 2014 - 23:22.

f300

f300

30k si ma duc

Nu prea inteleg ce conteaza "numele" - momentan doar astia au facut tablete cu windows "full" (si sint pe piata ca in istorie au mai fost diferite scule micute cu windows full dar nu mai sint pe piata). E normal sa inceapa aia mai mari si dupa aia sa vina toate no-name-urile, la inceput Apple au fost primii care aveau Intel Core 2 in laptopuri dar dupa ceva timp ...
In ceea ce priveste separarea bineinteles e arbitrara dar nu mi se pare fenomenal de proasta, cel putin pentru inceputul lu' 2014. Poate peste 1,2,5 ani o sa vedem diferit dar acum asta e perceptia, pentru a cita chiar de pe forum:

1nqiu, on 06 martie 2014 - 01:58, said:

As dori o parere cu privire la un sistem office (contabilitate, microsoft si open office, navigare www, youtube, eventual un film mkv/avi/mp4, o muzica, deci exclus jocuri)

E exact unde se incadreaza o scula de-asta, mai ales ca toate tabletele win8 mici vin si cu (microsoft) office full. Da, exista tot felul de softuri pe ipad sau android sa poti bifa tehnic vorbind "programe office", pot sa tiparesc prin cloud, pot sa conectez (poate, prin chestii complicate, cu limitari serioase la rezolutie, etc) monitor extern. Dar nici una dintre "tabletele angry birds" nu te lasa sa folosesti excel-uri complicate (care in unele firme sint deja in sine niste programe monstruoase), nu ruleaza un word care sa fie perfect compatibil cu word-ul pe care il ruleaza aia care iti primesc fisierele, nu ruleaza un powerpoint ok (plus conectare banala la un monitor extern = proiector si folosirea oricarei rezolutii si ma refer inclusiv la rezolutii MAI MICI), nu poti sa conectezi orice scanner, imprimanta sau alt periferic de pe piata, sa rulezi softurile de contabilitate sau mai stiu eu ce, etc, etc. Sincer, chiar mi se pare ok.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

dan_slack, on 05 martie 2014 - 23:19, said:

Interesanta separarea asta, numai ca nu prea inteleg (sau ma fac ca nu inteleg)... de ce in categoria de tablete business de pe site-ul respectiv absolut toate sunt cu Windows 8.
Deci tot mediul business trebuie sa-si aleaga neaparat o tableta cu nume (Asus, Lenovo... etc.) si cu Win 8;
Nu ai tableta cu Win 8, nu esti din business... esti un cocalar, un boschetar... un nimeni!
Ma intreb a cui a fost ideea asta minunata Posted Image

Deocamdata nivelul de complexitate al aplicatiilor pentru 'desktop' il depaseste cu mult pe cel al aplicatiilor pentru 'tablet'. Aplicatiile pentru desktop au traditie in timp ce aplicatiile pentru tablete sunt prea noi si prea multe ca sa le depaseasca prea curand pe cele consacrate din interfata desktop. Numai Windows 8 ofera compatibilitate 100% cu aplicatiile din prima categorie pe tablete in paralel cu o interfata foarte bine conceputa pentru tablete.
Un alt motiv pentru care tabletele cu Windows 8 au fost incadrate in categoria 'business' il reprezinta hardware-ul. In timp ce tabletele cu Android sau iPad-urile au un hardware minimalist (procesor ARM, RAM, in general, mai putin etc.), tabletele cu Windows 8 ruleaza pe procesoare Intel din familia x86 care sunt mult mai puternice la nivel de instructiuni, iar ca si configuratie se apropie de configuratia sistemelor desktop.

Acu' nu ca e un mare pericol ca mediul business sa se apuce sa comande tablete en gros de pe site-ul pcgarage, dar macar asa, de ochii lumii, si tot as fi pus un iPad Air pe acolo Posted Image
Nu de alta, dar este considerata cea mai buna tableta a momentului.

iPad nu ofera suport pentru aplicatiile consacrate in OS X. iOS a evoluat destul de mult, insa nu poate substitui un sistem de operare care a evoluat de-a lungul a zeci de ani in locul catorva ani.
iPad este bun ca tableta, dar nu ca substitut pentru Mac. De asemenea, Android nu se poate substitui unui sistem pentru desktop. S-a incercat portarea multor aplicatii desktop scrise pentru procesoare x86 pe Android, insa esecurile sunt inca majore (de exemplu, cazul LibreOffice).

In fine, as propune PC Garage sa denumeasca categoria respectiva "Tablete Business cu Windows 8, cel mai revolutionar sistem de operare"
Sau "Adevaratele tablete business sunt cele cu Win 8".
Iar toate iPad-urile sa le puna in categoria "Antichitati/Junk tablets", la gramada cu Utok, Allview & Co.

Le-am zis bine, Microsoftie?!

iPad-urile nu intra in categoria 'business'. Nu poti fi productiv cu adevarat pe un iPad. S-au dezvoltat pe iPad aplicatii care ulterior au fost portate in OS X, in schimb, invers ar fi mult mai greu si nici nu ar avea rost atata vreme cat iPad-ul ramane totusi o... tableta.
Niciunul dintre utilizatorii de iPad nu va incerca sa inlocuiasca Mac-ul prin iPad. Mai curand, un Mac user va utiliza in paralel si un iPad mergand pe filosofia 'fiecare lucru este cu adevarat bun doar pentru ceea ce a fost conceput'.
Microsoft a oferit, in schimb, posibilitatea de a utiliza un dispozitiv unic: conectezi tableta la o tastatura, mouse si display extern/ proiector, atunci ai un PC veritabil.
Acelasi deziderat il urmareste Canonical, cu singura diferenta ca Ubuntu nu poate rula (deocamdata) in modul desktop fara atasarea la tableta a perifericelor de mai sus, in timp ce tabletele cu Windows pot functiona foarte bine in interfata desktop si fara accesoriile enumerate.

Iar interfata Metro a lui Windows 8, sa fim fair!, este deocamdata cu un pas inainte fata de interfetele lui Android si iOS, mai ales fata de Android. De exemplu, la Android, oricat ai customiza interfata, tot nu poti comuta intre aplicatiile deschise printr-un simplu swipe, tot nu ai posibilitatea de a inchide de tot o anumita aplicatie pe care stii ca nu o vei mai utiliza in sesiunea curenta, tot nu poti rula mai mult de doua aplicatii in paralel pe ecran. Si chiar daca anumite interfete si aplicatii Android suporta aceasta functie tot este extrem de buggy.
Oricum, asta deja este alta discutie pentru ca 'business' inseamna, in primul rand, posibilitatea de a rula pe tableta aplicatii consacrate interfetei Desktop, nu simpla gestionare mai eficienta a resurselor (care la Win8 este cu mai multi pasi in fata comparativ cu Android) si nici usurinta de a opera cu mai multe aplicatii active (la care developerii iOS si, mai ales, Android ar mai avea mult de lucru).

Un alt argument in favoarea acestei incadrari este acela ca multe persoane, mai ales din mediul business, intelegand care sunt limitarile unei tablete cu Android sau iOS, nu au achizitionat o tableta pana dupa lansarea lui Windows 8 si evident, ca nu au optat pentru iPad sau pentru dispozitive cu Android.

Android are un singur loc unde se potriveste cel mai bine si anume, pe smartphone-uri. iOS ramane un OS ideal pentru tablete (pentru cine nu are nevoie de mai mult). Cu Windows 8 este alta poveste... Era absurda incadrarea lui in aceeasi categorie cu OS-uri dedicate 'portabilelor'.

MD

MD

Senior Member

Mie mi s-a parut cam dificil sa lucrez ceva serios si pe T100 de 10" nu stiu cum o fac uni pe tablete cu W8 doar de 8" fara tastatura si mouse sau macar un stylus Wacom.
Da e mai potrivita incadrarea tabletelor cu W8 langa laptopuri decat langa tabletele cu iOS sau Android dar acesta e alta poveste.

dan_slack

dan_slack

Senior Member

Cei de la MSFT s-au trezit extrem de tarziu in ce priveste tabletele si smartphones... si cum era practic imposibil sa recupereze terenul (trenul) pierdut in fata iPad,
Poate s-au gandit ca fac ei un fel de tableta/laptop, o multifunctionala... si rup gura targului.
Si poate si asta ar fi prins intr-o oarecare masura, daca sistemul de operare Win 8 ar fi fost usor de folosit, intuitiv, placut... daca aveau aplicatii facute ca lumea ptr. interfata Metro.

In schimb ne-am trezit cu niste struto-camile, nici tableta ca lumea, nici laptop.

Ca sa poti lucra office productiv pe ele ar trebui sa-i iei tastatura, mouse si stylus. Office nu e (inca) facut ptr. interfata Metro - si chiar de ar fi sa lucrezi  Excel, PPT, vorba lui MD, este extrem de greu sa faci toate astea pe 8-9-10 inch.

Din experienta mea cu tableta/laptop: daca merg la drum (ies din birou) ptr. o zi, doua, iau iPad-ul. Am autonomie 8-9 ore, am email, pot vizualiza si face chiar o editare rudimentara a doc. de Office, etc.
Plec mai multe zile, sau am de lucrat intens, iau laptopul cu win 7, office 365 etc. si imi fac treaba ca si la birou.

Parerea mea.

PS. Cred ca MSFT nu a inteles (si nu intelege) ca cei care vor o tableta (clasica, de tip iPad sau Andriod) nu se asteapta la un desktop in miniatura. Vorbesc aici de marea masa de clienti de tablete. Pentru oameni e clar ce inseamna o tableta|: un dispozitiv usor, bateria tine 7-8-9 ore, imagine de calitate, filme, muzica, email, jocuri...
Cand vreau sa bat un cui in perete nu imi iau un baros de 25kg. Fiecare scula cu utilitatea ei.

Edited by dan_slack, 06 March 2014 - 12:00.

f300

f300

30k si ma duc

Mie mi se pare dificil sa lucrez fara un monitor de 24-27 inch dar asta e partea buna la x86, se comporta ca si calculatoarele normale, pui monitor, hard discuri externe, imprimanta, scanner, ce vrei tu. Da, se poate si cu Android monitor extern dar are rezolutia limitata la EXACT rezolutia device-ului si aplicatiile chiar nu sint facute sa fie folosite cu mouse si tastatura. Si poti sa pui si hdd extern (asta e unul dintre perifericele care merge cel mai bine) dar nu m-as apuca de nici o treaba serioasa pe vreun hdd de mai multi TB ntfs conectat la un Android. Bine si astia cu spatiul au devenit ridicoli, 32GB pe o tableta cu windows full in 2014?! Aveam mai mult de 32GB pe windows mobile 2003 cu ani buni inainte de a apare iphone-ul!

_-_

_-_

- Magister Ludi -

dan_slack, on 06 martie 2014 - 11:52, said:

Ca sa poti lucra office productiv pe ele ar trebui sa-i iei tastatura, mouse si stylus. Office nu e (inca) facut ptr. interfata Metro - si chiar de ar fi sa lucrezi  Excel, PPT, vorba lui MD, este extrem de greu sa faci toate astea pe 8-9-10 inch.

Ca sa poti vizualiza corect documente Office pe o tableta Windows nu ai nevoie de accesorii. De asemenea, pentru usoare modificari pe un document te poti descurca si fara accesorii. Pentru restul situatiilor nevoia unei tastaturi sau a unui mouse/ stylus se simte in aceeasi masura pe tabletele cu Android sau iPad-uri.
Nu marimea ecranului de 8-10 inch este un obstacol in calea productivitatii. Netbook-uri cu Windows si display de 8-10 inch s-au vandut destule in trecut. Au fost utilizate inclusiv pentru productivitate. Iar la nevoie puteai oricand sa le conectezi la un display extern/ proiector.

Iar in ceea ce priveste aplicatiile Metro: la ora actuala Windows Store este aproape saturat cu aplicatii care acopera toate necesitatile. Sunt la fel de performante ca si cele de pe iPad sau de pe tabletele cu Android.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate