Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#757
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Hapy,
Ei, acum si matale, era foarte in clar, azi e vineri, musulmanii nu lucra (nepota-miu e mai rau ca teroristii aia ISIS), maine pocaitii si mozaicii nu lucra (da' mandea merge pe santier), poimaine crestinii de celelalte 'lungimi de unda' nu lucra, iar noi, astia raspopitii cu led trebuie sa respectam toate credintele...altora, fara sa renuntam la...'Credinta noastra'!
;)
E ajun de weekend, ne mai amuzam si noi...

View Postmuscleman, on 06 februarie 2015 - 22:45, said:

@subway_guru depinde la cat e alimentat  cob-ul ca cele din linku meu  sunt la tensiuni si curenti mai mari ca  cele de 1w
Corect, schema e aplicabila doar pentru combinatii compatibile, la acelasi curent, cobu' la 9-9,9V si ledu' la 3,2-3,8V

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 22:55.


#758
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
cel mai slab de la cree ..10w e in 3 variante de alimentare 9-V, 18-V, 37-V dar astea sunt pentru cine are si "malaiu" si vrea si calitate
eu am  folosit in trecut cfl-uri de 32+55w dar sper anu asta sa termin panoul cu  led pana imi pun semintele pe balcon la incoltit

Edited by muscleman, 06 February 2015 - 22:56.


#759
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mai las-o in Cree moasa-si cu calitatea ca e tot made in PRC, platesti mai mult brandul cat nu face...
Pe forumul asta nu e nimeni din cartelul Medelin, sunt doar oameni cu frica lu' Dumnezeu!
;)
P.S.
Da si tu ceva detalii, ca poate venim si noi cu ceva sugestii constructive, mai putin usturacioase la portofel...
:)
In ce data calendaristica ti-ai propus semanatul?
Daca esti pe balcon iti trebe doar lumina suplimentara, nu?
Balconul e inchis sau deschis?
Fii o tzara mai explicit...

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 23:09.


#760
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La schema propusa de mine, trebuie mai intai sa potrivesti tensiunile (ca e alimentata in tensiune constanta) si apoi intensitatile (eventual bagi ledurile clasice legate in paralel)...sau faci 'clasic', bagi rezistente, da' consumi corentu' pe degeaba...
Tensiunea sursei e ajustabila de regula cu un +/-1,5V fata de nominalul de 12V.

View Postroadmaster969, on 06 februarie 2015 - 21:39, said:

Le ai luat fara stea...mama,te admir pentru rabdare !
Da, dar le-am luat 'bulk' si ledurile si stelutele...la pret de mai nimic!
Mai greu a fost pana m-am dumirit care e ordinea tehnologica de asamblare si conectare...dar acum...STIU!

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 23:29.


#761
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Gresesti cele de care vorbesc sunt made in USA  nu de la galbejiti...eu am  alte modele pentru a schimba  iluminatul in casa da asta e alta problema..
La mine balconul e inchis are incalzire/calorifer
Locuind in nordul Moldovei la noi mai e pana  vine primavara asa ca daca pun de pe acum la incoltit s-ar putea sa nu am unde sa le replantez ...le voi pune direct in pamant dupa ce le scot  din paharele... nu am solar la tara  deci doar pentru nevoile proprii.
Anu asta cel mai probabil pana la jumatatea lunii acesteia voi semana...nu stiu cate  paharele vor fi pe m2 asa ca nu stiu exact ce varianta de iluminare suplimentara voi folosi
Revenind la leduri ledurile se alimenteaza in curent constatnt altfel daca  folosesti tensiune constanta va rezulta o abalare alor  vor  "suge" tot mai mult pana vor face poc...in curent constant ele isi regleaza singure  tensiunea...daca ai posibilitatea unei raciri cu pipe-uri/cu apa pe sub bara de cu sau al te poti gandi la  folosirea lor spre  maxim altfel 1/3 sau 1/2  daca vrei sa te tina ...da cred ca vorbesc iar de sf-uri

#762
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am mari indoieli ca nu sunt made in China, eu am gasit leduri Cree la furnizorii chinezi si nu cred ca le-au importat pentru reexport, ca erau la pret mai mic...tot asa si Osram si Samsung...
Dar hai sa lasam asta, daca vrei Volvo made in China e problema ta...
Si eu tot sub cerul liber cultiv, e drept ca la sudul tarii asa ca aici ne potrivim...daca semeni la 15.02 rasadurile 'bine crescute' sunt bune de plantat la 15.04...chiar si in sud e cam cu doua saptamani mai devreme decat 'last frost date', e loterie curata, o singura data mi-a reusit aceasta 'cascadorie', dar in anul respectiv am iesit cu prima rosie inainte de majoritatea 'solaristilor'...
Paharele...cam 80-100 pe juma' de metru patrat (ca io umblu cu jumatatile de metru patrat)...
Ledurili se 'ambaleaza' daca mergi spre limita superioara si daca nu asiguri racirea, doar atunci 'pocnesc'...
in rest o intrebare la care as dori un raspuns sincer din partea ta...vorbesti doar SF sau pe experienta concreta, ca asa si eu pot sa bat campii cu raciri de supercomputers...
Toate cele bune!

Edited by subway_guru, 07 February 2015 - 01:38.


#763
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cam greu sa le asiguri racirea daca le folosesti la 100% din caracteristici cand temperatura jonctiunii trece de 120gr.
Vorbesc din practica eu imi fac singur sursele de curent si celelalte dar...in functie de necesitati..asa ca nu depind decat de  partea cu cumparatul  sau in cel mai bun caz cu dezmembratul de pe  alte subansamble asta in cazul celor de la lcd-urile cu led, dar astea nu merg folosite in  panourile  de care vorbim  fiind prea slabe ca si intensitate luminoasa.
Variante sunt  bani sa ai si sa stii din ce sursa le procuri...vb ceea.. un 3w ceramic made in chjina din ala de seamana cu cel de 1w e maxim 1,5lei iar cele XR-E care eu le folosesc sa zicem la becoleduri nu la iluminat plante e 20-30lei bucata deci...

#764
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
500 de leduri cool white la 25USD...JRled, deci nu chiar no name, ce zici?
Daca scapi unul pe jos nici nu merita sa te apleci...cinci la leu, mai scump e mararul...
;)
Pana la urma mai scumpe sunt sursele de curent...
:)
De ce ar trebui sa dau de cel putin de zece ori mai mult pe Cree???...ca sa o 'frig' un pic mai tare?
Dar nu...la cati bani costa...o pun 'la pastrare' la 1/2-1/3 din capacitate...
Si atunci...de ce sa arunc cu banii pe fereastra???

Edited by subway_guru, 07 February 2015 - 02:18.


#765
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am cautat osram fluora si vanzatorii nici nu au auzit de asa ceva, stie cineva unde pot gasi in Ploiesti? multumesc anticipat

#766
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cauti pe internet.
Vezi poate gasesti mai ieftin decat ce`am gasit eu la prima cautare.

#767
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postneamanole, on 07 februarie 2015 - 17:16, said:

Am cautat osram fluora si vanzatorii nici nu au auzit de asa ceva, stie cineva unde pot gasi in Ploiesti? multumesc anticipat

neamanole, esti ploiestean? Cum de nu mi-am dat seama din postari?!
Daca esti interestat de neoane te invit pe la mine in schimb de experienta, fara obligatii, decat sa adaugi la profil Republica Ploiesti.

#768
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Da, sunt ploiestean.Nu am gasit Fluora decat la zoomania la un pret nesimtit=110 ronPosted Image . Am gasit dar cu comanda, pret 45 ron alea  de 1,2m parca 35w la un magazin de electrice, daca e cineva interesat-pm.Adaug la profil daca imi spui si mie cum pot sa imi dau seama daca tuburile ce vor fi aduse sunt sau nu fluora, scrie pe ele sau fac o lumina mai speciala sau ce? multumesc anticipatPosted Image

#769
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu iti dadusem link cu 35ron parca. Scrie si fluora si fac o lumina rosiatica.

#770
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am facut un test de iluminare cu

'A) refelectorul LED 50W al lui Miki

Attached File  20150212_020528.jpg   89.11K   30 downloads

B') 3 tuburi fluorescente T5 14W de la mine (total 42W)

Attached File  20150212_020631.jpg   132.34K   34 downloads Attached File  20150212_020750.jpg   132.79K   52 downloads

am indepartat folia reflectorizanta ce se observa in foto cu tuburile astfel incat in jurul suprafetei masurate nu am avut obiecte care sa reflecte sau sa absoarba lumina

Detalii:
- suprafata iluminata si masurata a fost de 75cm x 30cm
- doua seturi de masuratoari la doua distante (18cm si 40cm) intre sursa de lumina si suprafata masurata (la nivelul senzorului)

Numerele din imaginile de mai jos reprezinta lux-ii masurati cu luxmetru in pozitiile respective de pe suprafata de 75cm x 30cm

Attached File  Fluorescent 42W 18cm 40cm.jpg   84.77K   61 downloads   Attached File  Fluorescent 42W 18cm.jpg   32.73K   57 downloads

Attached File  LED 50W 18cm 40cm.jpg   81.07K   57 downloads Attached File  LED 50W 40cm.jpg   32.67K   54 downloads


Observatii:
Reflectorul LED are putere mare de iluminare, dar la inaltimi mici lumina este distribuita neuniform (de 10 ori mai putina lumina la extreme comparativ cu cea masurata in punctul central)
Tuburile ilumineaza ceva mai uniform chiar la inaltimi mici (18cm), dar au putere de iluminare destul de mica la dublarea inaltimii (40cm)
Reflectorul LED pierde din puterea de iluminare odata cu cresterea inaltimii, dar uniformitatea iluminarii este mult mai buna

Reflectorul LED 50W la 40cm = Fluorescente T5 42W la 18cm ?

Ce parere aveti?

Edited by meganedoi, 12 February 2015 - 10:50.


#771
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
meganedoi > am trei observatii

1. Masuratorile facute acopera la maximum doar suprafata luminata direct de neoane. Reflectorul nu poate sa acopere uniform o suprafata dreptunghiulara de 75*30 cm., dar o suprafata patrata da!. Ex:  33*33 cm sau cel mult 50*50 cm (sa zicem ca acoperi cu 9 proiectoare=450W/1 mp sau cu 4 proiectoare=200W/1 mp).
Ca sa fie echitabila masuratoarea, putem lua in considerare doar valorile de pe axa verticala care trece prin centru (3 valori)
2. Colegii trebuie sa stie ca proiectorul LED folosit nu este din gama premium, e un proiector ieftin-mediu.
3. Nu ne-ai spus nimic despre diferentele masurate cu luxmetrul si cu telefonul. Multi colegii se bazeaza pe masuratorile cu telefonul si le iau de bune.

#772
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu m-am uitat ca cifre relevante pe masuratorile la 40cm in centru...1670lux versus 3750lux...ceea ce confirma 'regula general stiuta' ca ledu e de doua ori mai eficient energetic...

#773
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Miki
1. Ai dreptate, ideal ar fi fost sa facem 1mp din 10 neoane de 36w si sa comparam cu 6 proiectoare de 60w sau 9 proiectoare de 40w distribuite pe acelasi 1mp
3. Masuriciul de pe telefonul meu arata cu aprox 30% mai multi luxi decat luxmetrul adevarat. Revin cu date mai precise.

@guru
Relevant este mai degraba asa cum am zis in raspunsul 1. de mai sus. Nu poti compara eficienta electrica a iluminarii intr-un punct produsa de doua surse care emit si difuzeaza lumina diferit. Proiectorul emite lumina din 3cmp si o difuzeaza unidirectional, iar tuburile emit lumina radial iar suprafata emitenta este poate de 50 de ori mai mare.

Solutii:
Cu un reflector putem face lumina tuburilor sa bata unidirectional.
Utilizarea unui numar mai mare de proiectoare si tuburi distribuite uniform pe aceeasi suprafata de 1mp.

Edited by meganedoi, 12 February 2015 - 14:30.


#774
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Ceea ce cred eu ca este esential este ca ambele metode pot fi folosite pentru obtinerea de rasaduri decente. Dar "ne masuram" si noi "ca baietii".
Facem o masuratoare si cu asta? Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate