Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#739
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La asta, ramane sa ne convinga miki, eu raman la parerea ca o lumina uniform distribuita e mai potrivita pentru rasaduri uniforme decat proiectoare izolate de mare putere...
Am spus de nu mai stiu cate ori, targetul meu, dupa experimentele cu benzi, care functioneaza, dar nu indestulator, s-a fixat la....300-600W/mp lumina led!!!
Ciurprize, ciurprize...
:)

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 17:29.


#740
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Guru, nu e cam mult?
Comparativ 1mp il poti ilumina fluorescent cu 6x36W (3 monturi de 2x36) adica un consum real de 240W.
Eu am 180W pe mp. Rezultatele le-ati vazut deja......

#741
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ad astera, per aspera...daca nu pui stacheta suficient de sus...nu obtii performanta!
E diferenta intre 200micromoli/mp*s si 500micromoli/mp*s...
Daca e sa ne luam dupa eficienta energetica, Watti mei cu led ar fi cam de doua ori mai eficienti decat Watii tai cu neoane...si chestia asta atarna si ea in balanta...
;)

Daca mai pun si posibilitatea de a alege lungimile de unda dorite...nu mai comentez!
La ledurile alb cool, solutiile sunt foarte la indemana, mai greu e cu ledurile albastre...
:)
P.S.
Daca pui cele mai tari neoane, la 50+W bucata, cam asta e limita maxima pe care o poti obtine cu acea tehnologie...
Cu leduri de 3W, depasesti si aceasta 'bariera'.
;)

Happy, am abandonat ideea de a continua cu neoane, mie mi-e cam clar ca e 'dead end' pentru conditiile si restrictiile mele concrete, am ales sa merg pe leduri, merg inainte fara sovaire, trebuie doar sa gasesc 'cararea' cea mai convenabila si eficienta.

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 18:09.


#742
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ati vazut pe undeva profile U sau teava patrata de cupru, dati-mi si mie un 'hint'!
;)

#743
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Guru, cred ca nu ai uitat ca eu sint mandru posesor de LED. Puterea instalata/mp de care am vorbit e pe LED.
Instalatia a fost deja descrisa asa ca nu reiau.

#744
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postsubway_guru, on 06 februarie 2015 - 17:28, said:

(...) eu raman la parerea ca o lumina uniform distribuita e mai potrivita pentru rasaduri uniforme decat proiectoare izolate de mare putere...(....)
Proiectoare de mare putere nu prea am vazut pe la noi, sunt scumpe chiar si in China. Ce am eu sunt de mica putere (50W), cele de putere mare sunt undeva la 300-500W si se monteaza la 0,8-1,2m de plante, obtii o lumina uniform distribuita (+/-) pe 1 mp.
Si cu un proiector de 50W, pus la 25-30 cm de o suprrafata 33*33 cm obtii ceva similar, nu chiar atat de uniform dar suficient. Nu asta e solutia, e doar o carpeala buna.
Solutia e cu lampi specializate sau tuburi lungi, gata facute, cu preturi f. bune - doar in China. Pentru ca aici nu e cerere si nu aduce nimeni cantitati industriale.

#745
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Happy,
Nu, n-am uitat, ca fan leduri nu sunt prea multi...deocamdata!
Dar poate-i convingem si pe altii ca asta-i calea de urmat...ramane sa vedem impreuna...CUM!
:)
Miki, abia astept ceva 'hands on' si de la tine, nu poate un singur om sa le incerce pe toate...
De aia suntem colegi si prieteni pe aici, ca sa impartasim experientele, si bune...si mai putin bune!

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 18:51.


#746
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Eu mai incerc si o montura cu COB LED 5W puse la 15 cm unele de altele in ambele directii. Cel putin in teorie am nevoie de 40 de becuri pentru 1.2x1m - adica 1.2mp - adica 85USD cu tot cu transport.
Le-am luat pe E27 dupa ce am calculat ca sursa + manopera + heat sink-ul care la E27 e incorporat ma costau mai mult. Mai am de pus soclurile si cablajele dar nu ar trebui sa-mi ia mult. Pana vin ma gandesc la o solutie modulara care sa-mi dea posibilitatea sa schimb configuratia si distanta intre ele in 5 minute daca e cazul si sa imi dea si posibilitatea racirii active. Poate lasate mobile pe o tija metalica cu doua coolere de laptop la 5 lei in fiecare capat.........accept idei.
Le-am luat cu reflector la 60gr si "pe hartie" la distanta asta unele de altele si la 20 cm de tavi ar trebui sa dea o iluminare uniforma cu o suprapunere de 5 cm a marginilor jos.

Edited by Hapygarden, 06 February 2015 - 19:21.


#747
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cu leduri de 5W puse la 15cm pe o bara 'radiator' cred ca merge si fara cine stie ce racire...asa, prin extrapolare.

#748
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Numa la sare pa rana va pricepeti...dar sa zica unu' ,hai gurule ca vin io cu fludoru, altu cu sacazu,altu sa puna in pahare...ioc ! Ce uameni frate ! :)
Guru, i.m with u,u know that !
Abia astept sa vad lucrarea ,si sunt convins ca o sa mearga !
Nu am eu acum timpul necesar , am prea multe pe cap, ce m as mai bricola si eu !
Mi e dor rau si cand te vad pe tine ,mai ca m as face Jianu haiducu', sa fug de acasa !

Daca nu iese, am mai gasit neshte panouri eftine la galbeni aia cu okii mici !
Da' mai bine le dam lu Meganu'  ,sa aibe si el un erghebeu in sufragerie,pe mileul de pe televizor !
:)

#749
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Road,
Barele cu led alb cool 25 bucati la 1W pe bara, distantate la 3,5cm, merg Zeiss Carl Iena!
Am deja in functiune cinci, a sasea e pe gata si ea...150W pe juma' de metru patrat...
Pe un sertar de-al meu incap max 8-9 bare...200-225W e...ceva, nu?
Mai am pregatite doua bare cu 25 leduri albastre la 1W si una cu 20 leduri albastre la 3W (sanki, ca-s cam doar de doi Watt)!
Cu ledurile albastre de 1W a fost mai greu ca a trebuit sa le montez eu 'steluta' suport...
Intre timp am capatat dexteritate si am pus la punct 'tehnologia'...de fabricatie!
;)
Acum ma gandesc si la o bara experimentala cu ledurile lipite direct pe bara, fara stelute...
Deocamdata asta e stadiul, a durat mai mult ca eram in faza initiala, le cam orbecaiam...
:)

Am lasat la o parte 'ambitiile' cu bare de 45W, am luat-o pe metoda chinezeasca 'copy paste' cu dimensionarea, daca Maria Sa Pheleps fabrica bare 'profi' de 23W fara racire suplimentara mi-am zis ca ce, Io oi fi mai phraier?...si le-am adus la 25W, daca ma ambitionez cred ca inghesui si 30, ca sursele mele in curent constant cam atata stiu sa duca...

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 21:37.


#750
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Le ai luat fara stea...mama,te admir pentru rabdare !
Ma intreb daca nu e totusi prea puternica instalatia,am inteles rationamentul,dar,totusi ,nu vrei decat faza vegetativa  ...sau nu numai ?!
Banui ca nici nu ai spatiu excedentar,ca cei de la case,mai o mansarda,mai o anexa goala !
Nu cred ca merita sa te arunci la cupru,e mult mai scump si greu de gasit pentru radiatoare de genul asta ! Si nici nu cred ca e mult mai eficient,mai degraba disipi cu niste coolere silentioase ,de diferenta de bani !
Pana la urma ledurile le ai lipit cu pasta termica sau suruburi  sau si/si ?!
Mi ar surade sa vad live o nocturna d-asta, cred ca i bestiala ca efect vizual !
Un living cu ghivece /tavi verzi ,luminate in rgb,o mica pompa de apa aidoma unui izvor,intr un colt...ar fi o mangaiere pentru un creier obosit dupa rutina zilnica !





#751
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
@subway_guru
daca nu gasesti profile u de cupru incearca la centrele de  fier vechi  iar daca nici acolo procedeaza asa cauta tabla de cu 0,5-1mm grosime pe care  lipesti ledurile prin cositorire/reflow folosind fie o plita termostatata sau un letcon termostatat apoi le prinzi pe cadre de aluminiu...tot la fier vechi gasesti diverse bare de aluminiu care pot fi utile
ca si pret la ledurile  in genul celor folosite de tine, daca faci  panou rezulta cam:
1. cu 10x10 pe latura 50-100w/m2 cost 40lei ledurile 100 bucati
2. cu 15x15 ai 112-225w/m2 cost 90lei ledurile 225 bucati
3. cu 20x20 200-400w/m2 cost 160lei ledurile 400 bucati
la acestea mai cauti un  transformator tot pe la  centrele de colectari dintr-un tv vechi sau alt aparat electronic care sa poata alimenta o sursa de curent constatnt cu necesitatile fiecarii variante sau un  alimentator de laptop sau asa ceva http://www.tehnoelec...0_240v_36v_4_2a
referitor la variantele cu cob led daca  folosesti cel de firma  gen CXA te rupe la buzunar ca si cost uite in pozele de mai jos o astfel de varianta

Attached Files



#752
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Asta seara n-am prea lucrat, ca ma certa m(u)ezinul, maine ca toti sambetistii, ma duc sa ma inchin la deshumarea moastelor Sfintei Filofteia din Raul Doamnei (prietenii stiu de ce!), iar Duminica, dupa ce ma duc la biserica evanghelica Hornbaci sa improspatez stocul de bare, la biserica catodica Brico pentru ceva impartaseli pe parte electrica, ma intorc acasa in sanul bisericii ortodoxe pentru o liturghie cu tamaie de sacaz la lumina lumanarilor cu led...
Pe seara, daca nu ma ia 'apa' la spritzul duminical de 'botez' al instalatiei, incerc sa pun si un reportaj 'foto' pe TV
Trinitas-Softpedia la topicul 'Credinta noastra'!
:) :) :)

Muschiule draga, multzam mult de sugestii...dar:
Eu n-am timp sa scotocesc prin Doraly si tu ma pui sa caut prin gunoaie!!!!!
Vreau bare, nu table, ca sa se ventileze natural!
Pentru COB led am alta idee mai traznita, un cob in serie cu un led de 1-3W si tot asa in paralel doua cate doua, alimentate de la sursele mele sfortzesco in tensiune constanta, 'regulate' la 13V...
Ingenios, nu?...sau...inginerios?

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 22:25.


#753
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Guru, cred ca ai tras prea mult sacaz pe nas...sau ciupercute marca Jumbo :).
Ce naiba zici acolo?

#754
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Postroadmaster969, on 06 februarie 2015 - 21:39, said:

Le ai luat fara stea...mama,te admir pentru rabdare !
Ma intreb daca nu e totusi prea puternica instalatia,am inteles rationamentul,dar,totusi ,nu vrei decat faza vegetativa  ...sau nu numai ?!
Banui ca nici nu ai spatiu excedentar,ca cei de la case,mai o mansarda,mai o anexa goala !
Nu cred ca merita sa te arunci la cupru,e mult mai scump si greu de gasit pentru radiatoare de genul asta ! Si nici nu cred ca e mult mai eficient,mai degraba disipi cu niste coolere silentioase ,de diferenta de bani !
Pana la urma ledurile le ai lipit cu pasta termica sau suruburi  sau si/si ?!
Mi ar surade sa vad live o nocturna d-asta, cred ca i bestiala ca efect vizual !
Un living cu ghivece /tavi verzi ,luminate in rgb,o mica pompa de apa aidoma unui izvor,intr un colt...ar fi o mangaiere pentru un creier obosit dupa rutina zilnica !
Stii cum e LIVE?...orbeste neoanele!!!
:)
E prea mult???
Pai am fixat stacheta 'sus', la 500micromoli!!!...zi de vara...pana-n seara, vorba poetului!
;)
Asta mai lipsea, bohrmaschina si schoroabe...evident ca lipici termoconductiv!
:)

View PostHapygarden, on 06 februarie 2015 - 22:27, said:

Guru, cred ca ai tras prea mult sacaz pe nas...sau ciupercute marca Jumbo :).
Ce naiba zici acolo?
Nu stii sa citesti 'printre randuri'?
Sau...esti prea tanar, n-ai 'studiat' Scanteia ca mine si cei de varsta mea!
;)
Hai sa-ti dau o 'mostra' de acest fel...la moartea lui Carol al doilea, in Scanteia la rubrica diverse au aparut urmatoarele...randuletze:
"Si uite asa a ramas balbaitul mofluz"!!!
Esti in stare sa 'traduci'?
;)

Edited by subway_guru, 06 February 2015 - 22:44.


#755
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Doar 33 pana acum - ultima generatie de pionieri :). Dar de Scanteia am ceva amintiri vagi....fara sa-l ficitit vreoddata.
Normal ca am inteles...dar stilul naratiei aducea a mirosuri inaltatoare... :D

#756
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
@subway_guru depinde la cat e alimentat  cob-ul ca cele din linku meu  sunt la tensiuni si curenti mai mari ca  cele de 1w mai ales cele de dau 100w per bucata si  vre-o 10000-18000lumeni Posted Image CXA3050/70 sau...http://www.cree.com/LED-Components-and-Modules/Products/XLamp/Arrays-NonDirectional/XLamp-CXA3590  Posted Image

Edited by muscleman, 06 February 2015 - 22:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate