Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#73
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Si ce am prezentat eu nu merge in faza de rasad ?

#74
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Merge pentru rasad, am vazut ca au si HortiLED.
Ideea era sa stim pana unde ne intereseaza lumina artificiala. Pe mine ma intereseaza mai mult pentru rasad pana la maxim 2 luni de lumina artificiala, poate pe altcineva îl intereseaza mai mult de atat.

#75
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Numai led-urile merg in faza de rasad ?

#76
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
@maddox_dtv
Tocmai, este foarte potrivit. Neoanele de care vorbesti nu emit o lumina monocromatica. Si vorbim de lumina din spectrul vizibil, nu si de radiatie. Acea lungime de unda de 550nm corespunde sensibilitatii maxime a ochiului uman, in nota de aplicatie de la SFH5711 este explicat mai pe larg.

Attached Files



#77
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Si eu tot pentru iluminarea rasadurilor ma zbat. Dai departe se ocupa soarele dupa ce le scot afara.
M


#78
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ cxd in faza de rasad merg si alte tipuri de surse de iluminare, nu numai ledurile.

Eu testez ledurile pentru rasaduri deoarece consider ca sunt viitorul in iluminarea artificiala a plantelor deoarece au un consum mic de curent si ofera doar ce au nevoie plantele.

Atasez niste poze de exemplu.

Attached Files



#79
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@berty_a

Din pacate trebuie sa insist ca tocmai nu este potrivit deloc.Este adevarat ca din pozele atasate de tine reiese contrariul la ce am spus eu mai inainte (eu m-am uitat la niste tuburi Philips - care aveau spectrul un pic altfel fata de astea Osram).
Am citit in mare nota de aplicatie de unde rezulta ca:
"Spectral sensitivity of the SFH 5711
Ambient light sensors are used wherever the settings of a system2 need to be adjusted to the ambient light conditions as perceived by humans. They are designed to detect brightness in the same way as human eyes do."
Iar system2: "Such as backlighting of mobile devices or instrument panels in cars."
Si de aicisi aici reiese ca :"Plantele au un pigment numit clorofilă. Clorofila absoarbe lumina din zonele roșu-portocaliu și albastru-violet din zona spectrului vizibil. De asemenea, clorofila reflectă lumina verde, ceea ce explică de ce noi vedem plantele ca fiind verzi"
De aceea un dispozitiv realizat cu acest senzor ne va indica doar cat de verzi sunt plantele noastre si deoarece sensibilitatea senzorului este destul de mica in zona lungimilor de unda necesare plantelor, nu vom avea date exacte despre satisfacerea nevoilor acestora.
Daca gresesc ei gresesc si eu!

Attached Files



#80
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View Postrequest, on 24 martie 2013 - 20:24, said:

@ cxd in faza de rasad merg si alte tipuri de surse de iluminare, nu numai ledurile.

Eu testez ledurile pentru rasaduri deoarece consider ca sunt viitorul in iluminarea artificiala a plantelor deoarece au un consum mic de curent si ofera doar ce au nevoie plantele.

Atasez niste poze de exemplu.

In ce masori intensitatea luminii la nivelul plantei ?

#81
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Sursa de lumina pe care o folosesc are 10 cm pana la planta, flux luminos 400 Lm, Temperatura de culoare 6000k.  Eficienta luminoasa 114Lm/W @ 6000K Cold White

#82
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
@maddox_dtv
Este corect! Ochiul uman percepe lumina diferit  fata de plante, in concluzie  ar trebui sa vorbim de PAR si nu de lucsi!

#83
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Afara se masoara in micromoli.

In legatura cu ledurile, nici ei nu sint pe deplin lamuriti : "Hortilux is conducting its own research into the possibilities for using LED for lighting in horticultural industry. This is done at its own research location and also with a number of owners under practical conditions. The objective is to get an idea of how we can light plants efficiently with LEDs. In 2007/2008 tests were carried out at our own research location on tomatoes, paprikas, lettuce, strawberries and phalaenopsis.
These tests provided a lot of information about cultivating under LEDs both in combination with high pressure sodium fixtures and on their own. At the same time the tests made it clear that a lot still has to be learnt before LEDs can be used on a large-scale in horticultural industry as practical, energy efficient, supplemental lighting." ( sursa: www.hortilux.nl )

#84
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Permiteti-mi sa citez: <<The Cope research admits that whilst cool white LEDs “have sufficient blue light for normal plant growth and development at both high and low light intensities”,>>
Traducerea : Cercetarile efectuate de Cope admit ca lumina alba rece a ledurilor este: "suficienta lumina albastra pentru creșterea și dezvoltarea normală a plantelor atât la intensități de înaltă și joasă lumină".  ( traducere adaptata ) ceea ce e suficient pentru rasaduri.

Daca dorim în schimb sa crestem plantele pana la stadiul sa aibe si flori, chiar si fructe, trebuie sa combinam mai multe leduri cu diferite intensitati de culoare.
feroledeurope[punct]com recomanda: 2 x 6500k (cool white) , 1 x 430nm, 2 x 455nm (blues) : 9 red: (1 x 630nm, 4 x 640nm, 3 x 660nm): 1 infrared (730nm).

Sursa: http://www.feroledeu...wth-and-flower/

Edited by request, 25 March 2013 - 23:20.


#85
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
de acord request; pentru rasaduri nu e nevoie; daca faci ceva canabis ca aia in saivanul fostului CAP, atunci poate merita investitia :)

sper sa nu ma aresteze nimeni pentru acest post :)

#86
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Cine sa te aresteze ? CAP-urile s-au desfintat de mult, poti sa vorbesti linistit despre ele.

#87
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ macaz2006 nu te aresteaza nimeni ca ai spus canabis într-un post la subiectul Iluminare artificală, poate daca te apuci sa cresti aceste plante interzise. Dar cred ca nu e cazul.

Sa revenim la rasadurile noastre, pot sa zic ca pe zi ce trece se vede o diferenta între rasadurile care cresc în lumina palida a soarelui din aceste zile si lumina de la becurile cu led.
@ jumborom îti multumesc pentru ideea cu ledurile indicate cateva posturi mai în urma.

#88
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
@request ma gandeam sa nu nu cumva sa ma aresteze preventiv

@jumborom foarte subtil, mi-a placut gluma :)

#89
vic_st50

vic_st50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2009
a mai incercat cineva ilumiare cu leduri? eu am cumparat asta http://www.ebay.com/...U-/170873378322 si pare sa mearga ok. consuma destul de putin si cica functioneaza 100 000 de ore.
pretul este cam mare dar ma  gandesc sa  comand pentru la anu o cantitate mai mare si sa scot un pret bun.
deocamdata tin de trei zile rasad sub leduri si se pare ca o duc destul de bine. ramane de vazut cum o sa le mearga in continuare...

#90
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
Rasadurile au nevoie de ceva mai multa lumina albastra, doar 12 LED-uri albastre din 168, sunt cam putine! Parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate