Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#55
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu as merge mai mult pe conbinatia 4 leduri albastre 2 leduri rosii. Culoare rosie e mai mult pentru stimularea înfloriri, iar albastru pentru crestere. Daca nu e secret berty_a poti sa ne spui de unde le-ai cumparat ?!

@jumborom luni am facut comanda la Piatra neamt de 2 bucati becuri  24SMD 5050 E14 3.5W 6000K 400Lm Rece marti au venit, miercuri le-am amenajat locul si pot sa va prezint o parte din rasadurile mele. Eu zic ca arata bine.

Attached Files



#56
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
Le-am comandat online la Farnell. Montate pe radiator, arata asa:

Attached Files



#57
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Poti sa imi dai link catre ce fel de leduri ai folosit ? Eu am gasit mai multe variante de led rosu pe acel site.
Ar fi utila si o schema electrica si ce sursa de curent ai folosit.

#58
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
Opss, codul corect pentru LED-ul rosu este LHCPDT-3T4T-1, link. Pentru sursa de curent am modificat un alimentator universal de la un router, aici pot fi mai multe solutii dar deja intra la automatizari...adica trebuie sa sap dupa cateva scheme prin PC.

#59
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pe mine tot ma bantuie ideea de a avea un luxmetru cu care sa masor iluminarea cresei pentru rasaduri.
Eram la doua secunde de a da comanda pentru unul, dar am renuntat temporar deoarece luxmetrul pe care le-am vazut era calibrat la lumina de 2800k emisa de surse cu incandescenta, iar eu aveam nevoie sa masor la ~6000k.

Am mai sapat si am gasit confirmarea aici ca majoritatea luxmetrelor sunt astfel calibrate. ("The standard color temperature for the calibration of most lux meters is 2856° K, an amount that is more yellow than pure white.")

Acum intrebarile:
1) Foloseste/ are cineva un luxmetru calibrat la 2800k?
2) Ne poate spune cu ce rezultate masoara iluminarea produsa de:
- becuri cu incandescenta?
- tuburi de 2000k?
- tuburi de 4000k?
- tuburi de 6500k?
3) exista oare un instrument care sa permita masurarea luxsilor la diferite temperaturi de culoare? Adica sa poti seta aparatul pentru ~6000k de ex

Hm....

Edited by meganedoi, 19 March 2013 - 18:01.


#60
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmeganedoi, on 19 martie 2013 - 18:00, said:

Pe mine tot ma bantuie ideea de a avea un luxmetru cu care sa masor iluminarea cresei pentru rasaduri.
Eram la doua secunde de a da comanda pentru unul, dar am renuntat temporar deoarece luxmetrul pe care le-am vazut era calibrat la lumina de 2800k emisa de surse cu incandescenta, iar eu aveam nevoie sa masor la ~6000k.

Am mai sapat si am gasit confirmarea aici ca majoritatea luxmetrelor sunt astfel calibrate. ("The standard color temperature for the calibration of most lux meters is 2856° K, an amount that is more yellow than pure white.")

Acum intrebarile:
1) Foloseste/ are cineva un luxmetru calibrat la 2800k?
2) Ne poate spune cu ce rezultate masoara iluminarea produsa de:
- becuri cu incandescenta?
- tuburi de 2000k?
- tuburi de 4000k?
- tuburi de 6500k?
3) exista oare un instrument care sa permita masurarea luxsilor la diferite temperaturi de culoare? Adica sa poti seta aparatul pentru ~6000k de ex

Hm....

Banuiesc ca toti cei care mai stiu cate ceva despre subiect sunt pe plantatii si de aceea nu au comentat sau n-au dat vreun sfat aici.

Inca n-am gasit raspunsuri la intrebarile de mai sus si inca sper ca voi gasi o minte luminata care sa ne imprumute putin din lumina sa.

Am gasit in schimb aici un instrument care spune ca masoara iluminarea diferitelor surse de lumina (bec cu incandescenta, neon, lampa mercur, sodiu, soare). Acesta este cel mai scump.

Iar aici am unul foarte ieftin care spune ca face acelasi lucru.

Ce parere aveti?

#61
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eram la o pauza dupa munca pe plantatie si am trecut pe aci.

@meganedoi daca zici ca te intereseaza pentru plante / puieti / rasaduri lumina pe care trebuie sa o masori este cea de culoare albastra si rosie in spectru luminos. Nu cantitatea de luxi !
Parerea mea. Uite aici  mai jos o comparatie intre diferite surse de lumina pentru plante:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DAw13w9eFxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Iorgu a facut niste frumuseti de rasaduri cu neoane 640 si 865 de la osram, parca. Ia neoane sau leduri de 6500k de la JBL, Juwel, Giesemann daca ai chef sa investesti in lumina. M-as intreba insa, cine naiba da intre 60-100 lei / neon de 54W.
Un luxmetru l-as vedea mult mai util in solar decat in rasadnita. Oricum, dupa 2-3 saptamani vei sti cu o marja destul de mica cam cati lucsi ai in solar fara luxmetru ci cu ochimetru.

#63
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postrequest, on 20 martie 2013 - 15:44, said:

@meganedoi daca zici ca te intereseaza pentru plante / puieti / rasaduri lumina pe care trebuie sa o masori este cea de culoare albastra si rosie in spectru luminos. Nu cantitatea de luxi !

View Postmacaz2006, on 20 martie 2013 - 16:03, said:

Iorgu a facut niste frumuseti de rasaduri cu neoane 640 si 865 de la osram, ...


De acord cu temperatura de culoare, (T8 si T5 de 6500k folosesc),dar nu sunt sigur ca am pus suficiente tuburi si/sau suficient de aproape de plante pentru a le prinde bine.
O cale de cunoastere sunt experimentele si experienta personala, dar dureaza
O alta cale ar fi un aparat simplu si ieftin care sa-mi masoare intensitatea si sa-mi linisteasca anxietatea de necunoastere Posted Image

Multumesc tare mult pentru raspuns :)

Edited by meganedoi, 20 March 2013 - 16:24.


#64
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
Luxmetrele folosesc mai nou, senzori specializati pentru masurarea intensitatii luminii, ceva de genul SFH5712 sau TSL2550. Ultimul permite si determinarea tipului de lumina incandescenta sau fluorescenta. Un astfel de senzor dar cu iesire analogica (ex.SFH511) ar putea fi folosit impreuna cu un instument de masura - microampermetru, pentru a obtine un luxmetru ieftin.

#65
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postmeganedoi, on 20 martie 2013 - 16:22, said:

O cale de cunoastere sunt experimentele si experienta personala, dar dureaza
O alta cale ar fi un aparat simplu si ieftin care sa-mi masoare intensitatea si sa-mi linisteasca anxietatea de necunoastere Posted Image


Iar a treia cale este sa-mi dai un pm. Iti imprumut luxmetrul meu cand esti pregatit pentru masuratori.
E unul normal, nici nu m-a interesat altceva pentru cresterea rasadurilor.

Edited by jumborom, 20 March 2013 - 21:02.


#66
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postjumborom, on 20 martie 2013 - 21:01, said:

Iar a treia cale este sa-mi dai un pm. Iti imprumut luxmetrul meu cand esti pregatit pentru masuratori.

A treia cale este intotdeauna cea inteleapta Posted Image

View Postberty_a, on 20 martie 2013 - 20:56, said:

Un astfel de senzor dar cu iesire analogica (ex.SFH511) ar putea fi folosit impreuna cu un instument de masura - microampermetru, pentru a obtine un luxmetru ieftin.

A patra cale este cea inteligenta

Multumesc din suflet jumborom si berty_a

Edited by meganedoi, 21 March 2013 - 01:09.


#67
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Imi pare rau daca va mai tai din entuziasm dar ambii senzori folosesc magistrale de date ceea ce inseamna ca nu sunt tocmai usor de folosit intr-un dispozitiv home made, iar al 3-lea SFH511 pe google nu apare decat ca SFH5110 care este un receptor de infrarosu folosit la sistemele cu telecomanda si nu are nici o legatura cu masurarea intensitatii luminii. Sau google-ul vostru spune altceva?
Deci meganedoi varianta 3 ramane deocamdata singura.

#68
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006
Tastatura este de vina! Nu eu!Posted Image  Corectez SFH 5711.

#69
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
LUX, lucsi, s.m. Unitate de masura a iluminarii, egala cu iluminarea unei suprafete care primeste un flux luminos de un lumen, repartizat uniform pe un metru patrat. Asa ca, nu stiu de ce va tot intereseaza lucsii cand importanti sunt lumenii si mai ales culoarea spectrului luminos.
La lampi metal halide v-ati gandit? la anu' ma bag eu la o instalatie pe HID. Au un spectru orientat spre albastru si rosu. Oricum, al naibi de scumpe lampile, balastul, tot. Dar si performante; acuma, sincer, nu stiu cat de performere ar fi la rasaduri, insa in acvaristica sunt cele mai tari sisteme de iluminare, si scumpe... arde rau buzunarul.

Pun si un link:
http://www.comunitat...area-plantelor/

#70
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010

View Postberty_a, on 23 martie 2013 - 08:29, said:

Tastatura este de vina! Nu eu!Posted Image  Corectez SFH 5711.

Asta da, s-ar putea folosi dar tot nu ne este de folos pentru ca din datasheet reiese ca "Wavelength of max. sensitivity is min-540 nm, typ-555nm, max-570nm" adica exact lungimea de unda pe care majoritatea neoanelor nu o emit aproape deloc.

#71
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
http://www.hortilux....x.php?id=12&L=1

#72
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Ar trebui sa stabilim pana unde vrem sa mergem cu iluminarea artificiala:
- ne intereseaza doar in perioada de germinare pana la stadiul de rasaduri
sau
- dorim sa mergem cu iluminarea artificiala a plantelor de la germinare pana înfloreste si duce fructul pana la capat.

Eu as zice sa ne axam mai mult pe partea de început doar prima parte de rasad pana ajunge sa le punem în camp afara. Partea vegetativa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate