Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#1873
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Iti trebuie caldura in sol nu lumina artificiala!

#1874
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

View Postredbotos, on 13 mai 2020 - 15:04, said:

Bună.
Am un solar de 12 m lungime și de 3,5 m lățime.
Am și un generator electric hidro, care produce 100w oră.
Vreau sa ajut castraveții și roșiile cu ceva lumină în plus noaptea pt că stau in zona de munte și abia acum am pus răsaduri in pământ.
Am înțeles că lumina rece albastra, e mai buna pt plante.
Am câteva becuri cu led lumina rece unde am sa introduc și a unul cu lumina calda.
Am sa folosesc cam 18-20 de ore lumina la plante.
Cam 12 ore de la soare și până la 20 cele de la becuri.
Ce mă sfătuiți, sau cum ar fii indicat sa fac?

100W iti ajung doar pentru vreo 0.3m². Nu ajuta cu nimic puterea aia.

#1875
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Produc 100w pe oră, dar o stochez in baterii.
Deci înseamnă că nu fac nimic rău sau bun daca pun 4-5 becuri led de 15w unul în solar.
Am un bec pt pui cu infraroșu și încălzire, dar știu că e puțin pt atâta spațiu.


#1876
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Ca sa faci o comparatie exista o aplicatie pentru telefon Lux Light Meter. Pe asta o folosesc eu.
Am masurat acum afara, nici nu a resarit soarele, sunt cam 1300 lux.
Zilele trecute am masurat intr-o zi noroasa si erau vreo 30000 lux.
Am masurat acum sub lustra mea cu becuri led, in total 35W, sunt 260 lux.
Lampile mele cu led pentru rasaduri imi dau cam 15000 lux la 400 mm.
Becurile alea pe care vrei sa le pui nu sunt bune decat pentru tine, sa vezi ce e pe acolo. Pentru plante sunt absolut degeaba.
Instaleaza aplicatia aia si compara singur.

P.S. Nu imi sariti in cap ca aplicatia nu este exacta. Nu am pretentia sa fie. Dar este foarte buna pentru a face comparatii intre diferite surse de lumina.

#1877
iulicush86

iulicush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.09.2006
Si eu folosesc aceeasi aplicatie, doar ca mie-mi arata max 20k lux, probabil telefonul mai slab :)) Oricum, asta mi s-a parut si mie interesant, pe o zi foarte noroasa, soarele complet dupa nori (dar totusi era ceva lumina, nu erau nori din aia f negri si densi), imi arata 20k lux, care-i maximul la mine, cum ziceam, deci sigur era peste. Ori, sub neoanele mele, la 5 cm, sunt max 15k lux, depinde de unghi. De atunci mi-am dat seama ca, fie ziua cat de innourata, daca-i cald, scot rasadurile afara :)

#1878
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Masuratoarea in lux e afectata de curba de sensibilitate a ochiului uman, adica maxima la mijlocul spectrului, in zona galben-verde si minima pe extreme in albastru sau rosu. La plante e exact pe dos.

#1879
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Repet ceea ce am zis și spun și alții aici, cantitativ și calitativ lumina solara este mult "peste" ceea ce i se pare creierului nostru ca e în comparație cu alte surse.

Ceea ce "vedem" noi este o imagine creeata de creier din procesarea semnalelor primite de la senzor, adica de la retina.
Realitatea e total alta mâncare de peste.

Cel mai simplu mod de a înțelege cât de cât diferenta asta dintre ce "vedem" noi și realitatea dpdv al "dynamic range"-ului este sa facem o poza simpla cu un aparat foto.
Veti observa simplu ca ochiul percepe un interval incomparabil de mare între zonele cele mai luminoase și cele întunecate în vreme ce senzorul electronic va putea capta o zona mult mai restrânsă din acest punct de vedere.
Nu este exact un mod direct de a măsură intensitatea luminoasa, evident, însă 3 un bun indiciu despre cât de mari sunt diferențele absolute(ca și valori numerice) în realitate fata de percepția senzorului și mai ales a creierului nostru.
  Similar, putem face o paralela între cât de mare e diferența între ce ni se pare noua ca vedem atunci când afara e înnorat și pare ca e foarte putina lumina sau atunci când de la o sursa artificiala pare ca e foarte multa lumina și practic valoarea absoluta e infima.

Pus cap la cap cu ceea ce spune guru, și anume ca de fapt noi percepem mai degrabă un anumit spectru  în vreme ce plantele sunt sensibile la un interval mai larg, pt noi mai puțin perceptibil(vizibil) face ca diferențele sa fie chiar mai mari, e ditamai haul...

Lumina solara, radiația electromagnetica a soarelui în general vorbind, repezinta o sursa de energie greu de înlocuit, chiar și de compensat/suplinit, folosind mijloace artificiale, asta la costuri "rezonabile".

Ca idee, ca să mai și glumim, pe aia care își fac ierburi de pipa ilegal prin câte o cămară ii dibuie milițu după contorul de curent și tencuiala cojita a fațadei... Greu de explicat cum un apartament cu 2 camere consuma curent cât un furnal.


#1880
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nah.
Iarba creste si la LED lumina alba de 10W, diferenta e doar de productivitate. Unii cresc in carcase de calculator, randamentul la LED e 1g/W.

Dar daca ar creste si un castravete asa... nu stiu.

#1881
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Un filmuletz lamuritor despre lumina care sper sa clarifice practic niste lucruri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S6iaSiPKs1w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1882
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Un alt clip despre iluminat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/98nkp3ReQH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1883
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Salutare tuturor !

Datorita conditiilor neprielnice de a face rasaduri la lumina naturala/temperatura, am decis sa suplimentez lumina. Cel mai probabil o sa ma mut la tara si dupa replicare o sa folosesc o camera sau o veranda neincalzita plus un aport de lumina artificiala. Neoane se gasesc pe toate drumurile, numai corpuri care sa le utilizeze nu. Am decis sa cumpar aceasta lampa:

LAMPA LED 1.2M CU SUPORT INCLUS 56W
Specificatii tehnice:
Culoare:Alb Rece, Alb Neutru
Tensiune:220V
Putere:56 W
Luminozitate:5600 lm
Soclu: T8
Tip SMD: 2835
Dispersor: mat
Iluminare (grade) :270
Dimensiuni (cm) :120 x
Dimabil: Nu
Material sticla
Eficienta (lm/W) :105
CRI: >70
Clasa energetica: A+
Durata medie de utilizare 10-15.000 ore
Echivalentul becurilor clasice de 400W

Ma gandeam sa cumpar 2 lampi (cate una din fiecare, alb rece si neutru), apoi sa pun pe fiecare corp un tub diferit (sa le combin).
Stiu ca nu sunt suficiente pentru 4 tavi cu alveole, dar vreau sa incerc.
Pretul celor 2 lampi este de 72,63x2+15 transportul.

Ma va ajuta cu ceva aceasta investitie sau nu ?

#1884
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
mergi pe alb neutru, 5500K. lampile trebuie puse cam la 10-15cm distanta. le ridici progresiv pe masura ce cresc plantele.

#1885
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Afara ai 100mii lux cand e soare si 1000 lux cand e foarte noros. Asa ca idee intr-un supermarket is 5-700lux. Intr-o camera normala, cam 1-200.
Sa obtii 1000 lux cu LEDuri iti trebuie 12-15W sau altfel zis un LED de 1000 lumeni.

Plantele absorb cel mai bine lumina rosie si albastra. LEDurile emit multa lumina albastra. Reproducerea culorilor e proasta cu LEDuri dar asta nu influenteaza cresterea plantelor. Sunt si LEDuri cu CRI pest 90, dar is scumpe.

#1886
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc pentru raspunsuri ! Voi merge pe cele alb neutru si la distanta de 10-15 cm.

#1887
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Lasă distanța mai mare, cca. 30 cm., și înalți alveolele. Eu folosesc polistiren de 10, 5 sau 3 cm.

#1888
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.03.2007
Eu o sa incerc anul asta leduri  , DC12V 50W COB LED Full spectrum 400-840nm
https://www.aliexpress.com/item/32858342543.html?spm=a2g0o.9042311.0.0.27424c4dym2M0O
O sa le alimentez la 12V le pun pe radiatoare  de aluminiu , sant si mai ieftine si usor de schimbat .
Caldura degajata ajuta si ea la incalzire.

#1889
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Acelor leduri le trebuie sursa de curent constant corect dimensionata. Nu stiu daca stiai deja, dar am zis sa spun pentru a nu avea probleme.
Sunt astfel de leduri si cu sursa incorporata care se alimenteaza direct la 220V.

#1890
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Nu stiu cum functioneaza stiinta zilele astea, dar cand am fact eu scoala 12V 1.5A nu era egal cu 50W.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate