Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#1801
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
@...dracu
Daca te-ai ocupat cu lumina, scuza-mi ignoranta dar nu stiam ca dicut cu un expert. Hai sa va fie cunostintele cu stima si consider incheiat subiectul din partea mea.

Edited by VertixTM, 06 April 2018 - 09:27.


#1802
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 bilti, on 06 aprilie 2018 - 09:11, said:

haide nae si ....
Bilti, am renuntat de vreo 3 ani sa mai folosesc leduri, chiar si neoane.
Si pentru ca tu, esti multumit si ai incredere in ele, iti daruiesc leduri de firma. Am dat vreo 500$ pe ele, acum 4-5 ani.
Numai sa stii sa le folosesti.
Attached File  IMG_20180405_124808.jpg   239.11K   73 downloads
Attached File  IMG_20180406_092054.jpg   278.36K   83 downloads
Si ca sa-ti dai seama ca nu vorbesc prostii, iti daruiesc si astea, plus inca vreo 300 de leduri 1-3w, in afara de montaje.
Astea sunt chinezarii.
Attached File  IMG_20180406_094532.jpg   247.5K   75 downloads
Attached File  IMG_20180406_094539.jpg   230.74K   72 downloads
Attached File  IMG_20180406_094545.jpg   193.07K   61 downloads

Edited by naeturda, 06 April 2018 - 09:33.


#1803
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Bilti, norocosule. Mie de ce nu imi daruieste nimeni nimic? :)

#1804
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Uite, ca sa nu te simti .. abandonat, tie iti daruiesc, asta.
Attached File  IMG_20180406_104049.jpg   183.5K   68 downloads
Tot, iti plac tie chinezariile.

Ideea principala, chinezarille sunt de KKT.

Sa nu uit, va platiti transportul.

Edited by naeturda, 06 April 2018 - 09:48.


#1805
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
Dar vad ca ai lucrat ceva acolo Nae! Am folosit și eu cu leduri China  de duzina dar nu  am fost satisfăcut.   După vreo  6 luni scădea fluxul luminos. De ce nu ai fost mulțumit? La acvarii aveam nevoie de led datorita faptului  ca neoanele încălzeau apa prea tare.  Acum am niște lămpi industriale.  Mersi de oferta dar nu prea mai merita sa bricolezi,  găsești tot ce vrei dacă știi sa cauți.

@vertix :cred ca ți le-ar da și ție. Nu e om rău. Acum primești sfaturi. La anul o sa dai și tu.

#1806
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
@naeturda

Multumesc frumos, apreciez marinimia. Detin 9 reflectoare MH complete de 250W si unul HPS de 400W. Am si led-uri dar nu ma bazez pe ele decat pentru IR. By the way, pe echipamentul meu Phillips scrie "Made In Belge", dar sa sti ca am si lucruri bune din China, nu neaparat cele mai ieftine ce pot fi aduse de acolo. Iar despre led-uri la grow, in faza vegetativa nici nu are rost sa se incurce un hobist cu altceva, pretul mic, randamentul satisfacator, alte discutii - inutile. Nu te lupti cu degajarea caldurii la ele, sunt usoare, ma rog - au destule avantaje. Ce am eu de la chineji arata ca in poza, isi fac treaba decent (le recomand pt pretul mic, ergonomitate, no stres in general):

Attached File  20180406_202357.jpg   307.8K   80 downloads


Daca defilezi cu MH/HPS riscurile (vezi instalatii mai jos) si facturile nu mai sunt entry-level, practic cu astea duci indoor orice, dar linistit poti sa dai si foc la casa. Eu cresc de ceva vreme TOP10 cei mai iuti ardei din lume (nu am decat locurile 8-10 dar sunt in top oricum) iar cu ajutorul acestor lampi, reusesc sa maturez ardeii in 8-10 luni, evident in cort special cu folie mylar.

Attached File  1.jpg   311.94K   81 downloadsAttached File  2.jpg   724.8K   65 downloadsAttached File  3.jpg   238.9K   67 downloadsAttached File  4.jpg   400.09K   65 downloads

#1807
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Felicitari pentru efort si realizare!

Revin la cele spuse anterior - si te rog sa consideri si sa percepi comentariul meu ca fiind lipsit de ironie/sarcasm/rautate; e benign - si anume ca plantele au nevoie de spectrul cu care le-a obisnuit natura. Sigur ca poti face "minuni" cu lumina si cu parametrii ei modificati. Poti accelera fotosinteza, precum si crescatorii de pui scurteaza ritmul circadian de la 24h la 1h recreand niste stari psiho-somatice intr-un mod accelerat. Si in cazul tau, si in cazul crescatoriilor de pui mai sus mentionate, produsul finit e cumva stramb, stirb. Ceea ce iese de acolo e proaspat, dar nu prea. E o forma hada a naturii. Accelerarea proceselor naturale au minusuri (absorbtia corecta de minerale, vitamine, etc). Repet: te rog nu mi-o lua in nume de rau! Din punct de vedere luminotehnic ai facut ceea ce trebuie. Sunt absolut convins ca rezultatul ti-a depasit asteptarile si te-ai bucurat de el.

Inca o data scuze pentru derapajul de mai sus,  e doar un conflict de-al meu cu progresul tehnic in detrimentul Naturii.

#1808
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 bilti, on 06 aprilie 2018 - 09:52, said:

De ce nu ai fost mulțumit?
Din aceeasi cauza.
Dupa o saptamana de functionare, au inceput sa se arda. Atunci, am luat un led din montajul cumparat (daca te uit atent la poza, o sa vezi ca lipseste unul) si cateva din cele de 1 si 3w.
Le-am dus la un laborator al unei Universitati si un prieten a facut cateva teste pe ele.
Dezastru.
Curenti  si lungimi de unda diferite pentru caracteristicile afisate de producator. Vreo doua s-au ars in timpul probelor.
Acum, de ce sa mint, eu am dorit un montaj mai amplu.
Am dorit ca sa am si lungimi de unda pentru faza de adormire si trezire a plantelor.
Din aceasta cauza am comandat ledurile creed.
Dupa teste, am renuntat.

 Gheorghe Dracu, on 07 aprilie 2018 - 00:32, said:

Felicitari pentru efort si realizare!
... plantele au nevoie de spectrul cu care le-a obisnuit natura.
Ai cam 95% drepate in postarea ta.
Ce se intampla cand folosesti lungimile de unda (ma refer la leduri),  pe care planta le foloseste din lumina naturala?
Asta, pentru ca plantele nu folosesc tot spectrul de lumina.
Nu e cam acelasi lucru?

#1809
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
lampile cu led sunt bune dar trebuie sa fie de calitate. m-am fript si cu cele din casa care le-au inlocuit pe cele cu cfl. sunt la a treia generatie de becuri si doar philips-urile  si inca o marca vanduta de leroy merlin le-am gasit ok pana acum, hepol-urile din dedeman sunt niste pocnitori la fel ca cele din china. ca o lampa led sa tine trebuia sa aibe curent constant, leduri profi si racire adecvata.

  legat de lampile tale nu am inteles de ce ai folosit royal blue. lungimea aceea de unda e utila la corali. la plante nu stiu ce beneficiu le aduce.

#1810
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Am vazut ca lampile de pe aliexpress se lauda cu led Epistar.
Din cate stiam, la proiectoare auto, lanterne samd, tatic e Cree, epistar fiind putin in urma. Bine, in domeniul asta nu ai cine stie ce varietate, doar lumina rece si flood vs spot. Si putere cat mai mare din cat mai putine leduri, capitol la care Cree pare a fi campion.

Oare sta altfel treaba cand vine vorba de grow light?
Vad ca nae a avut o experienta neplacuta cu Cree.

#1811
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 bilti, on 07 aprilie 2018 - 08:01, said:

  legat de lampile tale nu am inteles de ce ai folosit royal blue. lungimea aceea de unda e utila la corali. la plante nu stiu ce beneficiu le aduce.
450 nm BLUE (Royal Blue)
Aceasta lumina in afara de absorbtia directa in fotosinteza mai induce raspunsuri ale plantelor cum ar fi: inhibarea cresterii pe inaltime (alungirea) si imbunatateste cresterea rasadurilor. Asta am citit intr-un studiu al NASA, Kennedy Space Center sau Russian Space Agency, nu mai tin minte.
Dar, studiaza si cree-lumia-5-2-65w-grow-led-5-channel-for-plants

 til, on 07 aprilie 2018 - 21:22, said:

Vad ca nae a avut o experienta neplacuta cu Cree.
Cred ca te-ai impartasit pe la toate bisericile de pe ruta Ploiesti - Las Fierbinti.
Unde a citit domnia-ta, ca am avut probleme cu Creed-urile?

Edited by naeturda, 10 April 2018 - 12:01.


#1812
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Repeta dupa mine: Cree ; Cree ; Cree
Creed zici matale, poate, cand colinzi din biserica in biserica dupa o lingurita de impartasanie :P

Back on topic: Da, asta e concluzia pe care am tras-o eu dupa ce am citit urmatoarele. Daca am inteles gresit, incearca sa-ti dai seama de ce s-a intamplat asta si sa reformulezi un pic ;)
Hai, ca poti!

 naeturda, on 07 aprilie 2018 - 07:43, said:

.... am comandat ledurile creed.
Dupa teste, am renuntat.

Sa nu uitam contextul.

 naeturda, on 06 aprilie 2018 - 09:31, said:

Bilti, am renuntat de vreo 3 ani sa mai folosesc leduri, chiar si neoane.

 bilti, on 06 aprilie 2018 - 09:52, said:

De ce nu ai fost mulțumit?

 naeturda, on 07 aprilie 2018 - 07:43, said:

Din aceeasi cauza.


#1813
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 til, on 10 aprilie 2018 - 14:27, said:

Repeta dupa mine: Cree ; Cree ; Cree
De acord.
Cree, cree, cree...
Toamna, cree.
Cat de ... til(!!!), poti sa fii.
Mai rau ca noaptea!

 til, on 10 aprilie 2018 - 14:27, said:

Hai, ca poti!
Tot n-ai raspuns. Unde am scris eu, ca cree(d) nu sunt bune.
Da, decat sa mai scrii vreo replica sugubeata, lasa.
End of story!

Edited by naeturda, 10 April 2018 - 16:49.


#1814
ionutz1988

ionutz1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.01.2015
De un timp au aparut aceste lampi cu leduri pe piata, in specificatii scrie ca sunt facute special pentru cresterea plantelor. Credeti ca sunt bune?

Attached Files



#1815
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Daca îmi dai un pret la ele iti spun daca si la ce sunt bune.

#1816
ionutz1988

ionutz1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.01.2015

 decoservicestil, on 29 noiembrie 2018 - 14:32, said:

Daca îmi dai un pret la ele iti spun daca si la ce sunt bune.

 decoservicestil, on 29 noiembrie 2018 - 14:32, said:

Daca îmi dai un pret la ele iti spun daca si la ce sunt bune.
Intre 20 si 30 lei, insa am vazut si la chinezi exact la fel. Probabil de acolo sunt luate!

#1817
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Daca vorbim de rasad mai bune sunt fluorescentele.
.  Lampa cu led de care intrebi e buna la un ghiveci cu flori dar numai pentru suplimentare de lumina.

Edited by decoservicestil, 29 November 2018 - 19:11.


#1818
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu sunt ceea ce-ti trebuie, ledurile componente sunt de putere mica, la fel ca cele din ghirlandele luminoase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate