Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Iluminare artificiala

- - - - -
  • Please log in to reply
1895 replies to this topic

#19
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postscaiba, on 02 ianuarie 2013 - 21:42, said:

Aveam impresia că sunt la fel ca şi cele cu vapori de mercur, învelite într-un balon cu luminofor.
În cazul ăsta, cele de la Lohuis pot fi o alegere mai bună.

link


Astea fara aparataj nu-s eficiente la balarii pentru au nevoie de o tensiune minima de functionare, asta vrea 198 de volti, pe care reteaua nu ti-o ofera intotdeauna.

View Postcoroibogdan, on 02 ianuarie 2013 - 21:44, said:



Cam la ce distanta trebuie sa fie deasupra plantelor?,cu cat creste inaltimea scade suprafata iluminata.... din cate am vazut la aceste becuri mai am nevoie de ceva echipament...


2-3 METRI INALTIME.

#20
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
http://www.lohuis.ro...emart&Itemid=59


de asta ce zici...sau este tot fara aparataj...scuze daca am intrebari prostesti dar la partea asta nu ma pricep deloc

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcoroibogdan, on 02 ianuarie 2013 - 22:04, said:

http://www.lohuis.ro...emart&Itemid=59


de asta ce zici...sau este tot fara aparataj...scuze daca am intrebari prostesti dar la partea asta nu ma pricep deloc


Asta e fara aparataj si are nevoie de minim 198 de volti  ca sa functioneze.
Langa transformator ai 231 de volti si cu cat te departezi mai mult scade tensunea.
La 500 de metri esti la limita sau sub. Pune un voltmetru in priza si vezi cati volti iti arata.

Edited by trestie-de-balta, 02 January 2013 - 22:17.


#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Hai cã-l ameþii pe om cu întrebarile mele...

Aparatajul de care spune trestia este un simplu balast dacã puterea becului este micã, în cazul celor de putere mare ai nevoie ºi de igniter.
Odatã aprins tensiunea de funcþionare este micã, producatorii spun cã nu se poate aprinde (amorsa) sub 200V.


Lampi cu vapori de sodiu de inalta presiune
Aceste lampi sunt asemanatoare cu lampile de inalta presiune cu mercur, cu deosebirea ca tubul este format din aluminiu sinterizata
translucida. In acesta se afla sodiu, mercur si gaze inerte. Totodata balonul in care se monteaza tunul poate fi:
• elicoidal (lampile tip LPN), cu strat de luminofor
pe partea interioara. Acestea folosesc si fenomenul de
fluorescenta pentru obtinerea radiatiilor luminoase;
• tubular (lampile tip LPN T) din sticla clara.
Caracteristicile acestor lampi indica o superioritate evidenta fata de
lampile cu filament incandescent sau fluorescente cu vapori de mercur.
Au insa ca principal dezavantaj luminanta deosebit de ridicata, obligand
la ridicarea inaltimii de montaj pentru corpurile de iluminat in care se
monteaza.
Aceste lampi se conecteaza la retea avand in circuit: un dispozitiv de amorsar si un dispozitiv de stabilizare a descarcarii.
Dispozitivul de amorsare este un dispozitiv electronic (ignitor tip DA-04)
care suprapune tensiunii retelei impulsuri de inalta tensiune (3-4,5 KV) ce asigura o descarcare rapida intre electrozii lampii.


Sursa: http://www.ce.tuiasi.ro/

#23
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
Intrebare:pot folosi inaintea a doua lampi cu vapori de sodiu de 400w asa ceva UPS V-Mark UPS-800VP?

#24
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
am gasit lampile acestea neon oare sunt bune la ceva...au nevoie si acestea de aparataj sau nu ? ...

http://www.hidroponi...5-60cm-48w.html

#25
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
bogdane, eu folosesc ceva echivalent la rasaduri; la 25 cm distanta de tuburi am pana in 10,000 de lucsi. Ca sa te apropii de ce vrei (20,000 - 25,000 lucsi) ti-ar trebui niste lampi HPS tot de la ei. Lampa de 600 W are o putere de emisie de 90,000 lumeni.

ΦV(lm) = 22,500 lux × 4 mp = 90,000 lm.

Pentru cei 20 mp ai tai ai nevoie de 5 lampi de acest fel. La fiecare lampa o sa mai ai nevoie de un balast si un reflector ventilat + tuburi si ventilator pentru racire.

Fiecare ansamblu ar costa: 120 lei (lampa) + 315 lei (balast) + 200 lei (reflector) = 635 lei.

Toata instalatia (fara tubulatura si ventilator) ar costa: 5 buc X 635 lei = 3,175 lei.

Tocmai de aceea cultivarea muscatelor nu este rentabila "indoor" (fara lumina naturala) decat in faza vegetativa.

Edited by jumborom, 06 January 2013 - 20:43.


#26
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
pana la urma e mai ieftina caldura...ca daca mai pui si consumul de curent....

#27
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pana la urma tu cum faci cu muscatele ? La ce tip de ghivece le vinzi si in ce perioada iesi cu ele pe piata ? Intreb, pentru ca daca le-ai vinde la ghivece mai mici (10.5 - 12 cm - max 15 cm) incepand cu aprilie de exemplu s-ar putea face ceva economii la caldura / curent.

Edited by jumborom, 07 January 2013 - 20:18.


#28
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
Incep vanzarea cam din 25 aprilie, multe le pun in jardinierele clientilor mei,altele in ghivece de 19 si 21 la cele suspendate , si de 14 si 17 cele traditionale , apoi mai sunt si petunile care si sa vreau nu le pot vinde mai repede de 25 aprilie ca daca va fi ca si anul care a trecut cam frig pentru ele.70 % dintre flori le vand de la sera.Primavara trecuta nu cred ca am facut caldura mai tarziu de 10-15 aprilie.

#29
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postjumborom, on 02 ianuarie 2013 - 19:49, said:

bogdane, ce fel de flori sunt si ce dimensiuni au ? Spatiul de 20 mp este pentru crestere, e pentru expunere / florarie ? Cat timp pe zi ai nevoie de 25,000 de lucsi ?

Pentru o cultura de flori taiate( trandafiri) ai nevoie de maxim 15.000lux . In urma cu 5 ani 8-10.000 lux erau suficienti.
Retine,  calcul ideal pentru o cultura de trandafiri intr-o sera moderna acoperita cu sticla , inaltime sub jgheab 6,80m : Indice de calcul : 179 µmol/m²/s , Indice practic : 170 µmol/m²/s ( 13000lux)

Lampile de asimilatie cu posibilitati : 50%/100%/inchis !!

Fara un program(schema) de iluminare nu faceti nimic.

#30
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View Postagrocon, on 05 februarie 2013 - 00:44, said:

Pentru o cultura de flori taiate( trandafiri) ai nevoie de maxim 15.000lux . In urma cu 5 ani 8-10.000 lux erau suficienti.
Retine,  calcul ideal pentru o cultura de trandafiri intr-o sera moderna acoperita cu sticla , inaltime sub jgheab 6,80m : Indice de calcul : 179 µmol/m²/s , Indice practic : 170 µmol/m²/s ( 13000lux)

Lampile de asimilatie cu posibilitati : 50%/100%/inchis !!

Fara un program(schema) de iluminare nu faceti nimic.
Ce ne poti spune despre lumina suplimentara la rasadurile de tomate ? Daca ai vorbit despre micromoli sigur esti in tema ! Din ce am citit eu, in Olanda se discuta numai in micromoli, nu in lucsi.

Edited by cxd, 05 February 2013 - 01:12.


#31
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postcxd, on 05 februarie 2013 - 01:10, said:

Ce ne poti spune despre lumina suplimentara la rasadurile de tomate ? Daca ai vorbit despre micromoli sigur esti in tema !


Ca sa inteleg, te apuci sa faci rasaduri incepând cu luna octombrie/ noiembrie ca sa plantezi in decembrie/ianuarie? Daca folosesti lampi de asimilatie in rasadnata, trebuie sa iei in calcul ca planta are nevoie de o perioada de" socuri de stres"  inainte de a fi plantata pentru ca sunt sigur ca nu ai lampi de asimilatie in sera.

daca nu ai control CO2 iti recomand maxim 113 µmol/m²/s ( 8600lux)

#32
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Nu, rasadurile le fac acum si le plantez dupa 20 martie. Nu am sera, am solar, clar ca nu am lumini de asimilatie.
Pot sa ajut rasadurile in vreun fel cu lumina suplimentara ?

#33
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postcxd, on 05 februarie 2013 - 01:32, said:

Nu, rasadurile le fac acum si le plantez dupa 20 martie. Nu am sera, am solar, clar ca nu am lumini de asimilatie.
Pot sa ajut rasadurile in vreun fel cu lumina suplimentara ?


ai spus toamna nu primavara :)
Acum poti sa folosesti lampile de asimiltaie tinând cont ca durata de iluminare naturala este in crestere. Ai nevoie de hibrizi buni si o "alimentatie" pe masura . CO2 are  un rol foarte important pentru ca  lumina fara CO2 este ca Bmw-ul fara benzina.
Daca vrei lampi de asimilatie de 600w /240V second hand am pe stock.

#34
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
ce parere aveti de astea sunt mai ieftine in comparatie cu becurile CFL plus tot tacamul si consuma mai putin.
http://www.aliexpres...blue-460nm.html
problema e cu transportul dureaza cel putin 9 zile si pana ajung sa nu se faca primavara.

#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
request, ala-i viitorul, e clar. Tu ai mai comandat de la aliexpres ? Care sunt costurile totale ?

Am gasit si un test comparativ al catorva lampi, aici.

Conversia PAR in lucsi o gasim dincoace.

Edited by jumborom, 10 March 2013 - 20:35.


#36
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Nu am comandat inca dar inca fac comparatii. In legatura cu tranportul ei zic ca e gratis, tu platesti prin VISA, paypal, sau alte variante.
Mai compar inca cu http://www.dhgate.co....html#s1-5-null
Nu sunt hotarat ce sa cumpar dar voi cumpara ceva pana la urma.
Uite aici o alta comparatie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fh9oGroryoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate