Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Allview Speed City

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#37
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am reusit sa pun si eu mana pe tableta (ca pana acum s-a jucat sotia) si am primit si routerul mobil Tenda trimis sa-mi remedieze problema cu bateria.
Mi-am facut timp 4 ore de navigat, vazut filme, joculete, instalat/dezinstalat, tv online, youtube... Routerul inca mai arata ledul albastru (baterie ok) iar tableta mai avea 18%. Totul a mers bine cu unele probleme la redare filme de pe Youtube, in functie de rezolutia lor se vedeau bine si permiteau full screen, altele se blocau la full screen revenind la redarea in fereastra.  sau afisau ecran negru dar pastrau sonorul. Programele tv care folosesc MXplayer merg bine, cele cu sopcast se incarca greu si merg cu intreruperi.
Routerul s-a configurat usor cu PC-ul. Poti sa-l configurezi si de pe tableta prin WiFi dar daca faci setari care necesita reboot trebuie sa schimbi si datele de acces din tableta sau chiar se poate sa nu ti-l mai vada deloc. Mi-a mers cu stickul de la RDS fara nici un fel de setari dar paginile se incarcau incomplet asa ca am intrat sa setez APN -internet- si dialing number -*99#- si totul a fost perfect. Nu inteleg de ce un produs vandut in Romania are setari pentru o multime de retele 3G mai putin cele din Romania?

In general sunt multumit de tableta, chiar fara sa mai adaug "la pretul asta" :)
Routerul mobil e o investitie buna, te scuteste de atasat stickul de tableta si ajuta si la autonomia tabletei care consuma mai putin pentru WiFi decat pentru alimentarea stickului plus conexiunea 3G.

#38
melsoft

melsoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.05.2006

View Postdogstyle, on 23 ianuarie 2013 - 17:44, said:

chiar ma pregatesc sa merg dupa cablu dar......intrebarea este daca a reusit cineva sa schimbe optiunile in bootloader cu acest cablu si cu o tastatura pe usb....
Ma puteti anunta si pe mine pls sa nu cumpar cabluri deegeaba....Posted Image
Am testat acest invertor si pe tel meu Allview P5, si cu tastatura, si cu un memory stick de 4Gb, si inclusiv cu modemul de la vodafone....toate in zadar. In schimb prin el se incarca daca il conectez la pc...

Ai reusit pana la urma? Si eu am aceeasi problema...

#39
dogstyle

dogstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.06.2008
Nu am reusit nimic....Am dus-o la ei la service, sa vedem cat dureaza.....

#40
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Buna seara, maine sau poaimane imi ajunge acasa acest produs, isi merita 500 ron? care sunt principalele dezavantajele? Aceasta tableta pe care o cumpar este ultima din magazin, ce sa verific la ea? cum fac sa lumineze urmatoarele culori: albastru, alb,rusu,verde,etc?(verific pt eventualii pixeli morti) Multumesc.

#41
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007
Singurul dezavantaj remarcat de mine până acum: nu pot să îi fac root.În rest, daca ai nervi de oţel să stai şi să cauţi aplicaţii compatibile...îşi merită banii.Pentru pixeli, foloseşte asta:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gIA_4nV-CqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
milarioan

milarioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2007

View Postdogstyle, on 27 ianuarie 2013 - 14:23, said:

Nu am reusit nimic....Am dus-o la ei la service, sa vedem cat dureaza.....
unde e service-ul, am una exact asa si pe deasupra e spart si ecranul, de fapt sticla si touch-ul sunt sparte, unde o trimit la service ?

#43
dogstyle

dogstyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.06.2008

View Postmilarioan, on 12 februarie 2013 - 23:50, said:


unde e service-ul, am una exact asa si pe deasupra e spart si ecranul, de fapt sticla si touch-ul sunt sparte, unde o trimit la service ?

Service-ul e in Brasov (unde e si sediul celor de la Allview, adica "Visual Fan").
Daca esti din Brasov (sau din apropiere) poti merge personal la service, sau poti trimite tableta prin curier...Eu stau la 30 km de Bv, si am preferat sa merg personal la ei...pana ajunge curierul...etc
Adresa o gasesti pe site-ul lor, allview.ro.

Succes.

Edited by dogstyle, 13 February 2013 - 00:26.


#44
pitixaw

pitixaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2013
buna all
am si eu o mica problema cu tableta allview speed city ( daca ma poate ajuta cineva )
am primit-o cadou dar am o mica problema, cand vreau sa ma conectez la net ( wirelles ) gandeste foarte mult si nu merge ( netul de la romtelecom ) ce as putea face sa mearga ?
si mai am o intrebare in tableta nu se poate introduce nici un sim ? ( adica nu se poate desface )
va multumesc anticipat.

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu are modul 3g deci nu poti conecta nici un sim. cu un adaptor otg poti totusi conecta un modem(stick 3g) pentru internet mobil.
legat de celalalt aspect modifica setarile de securitate wireless de pe routerul rtc. - > wpa2-psk(personal) si criptare aes only.

View Postmaharet, on 23 ianuarie 2013 - 20:32, said:

A reuşit cineva să îi facă root? Până acum la mine a dat greş cu Super One Click şi cu z4root.Nici nu mai ştiu cu ce să încerc...Mulţumesc!
din pacate momentan nu.

View Postdogstyle, on 22 ianuarie 2013 - 19:40, said:

A descoperit cineva vre-o varianta cu care as putea sa fac un factory reset din boot-loader?
faza cu deblocatul prin intermediul contului merge doar daca tableta e conectata la net.  banuiesc ca nu este cazul.
din bootloader nu am reusit nici eu.
singura solutie faci rost de utilitarul de flash -uire si de un rom compatibil/stock.

#46
awlex

awlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.02.2007
gepres de unde ai luat routerul ? de pe ce site ? ca pe tenda.ro nu il vad :)
despre tableta ce mai poti spune ? cum stai cu ea de la ultimul post ? a trecut ceva vreme de cand nu ai mai spus nimic despre ea ...

#47
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am luat routerul de la http://www.ventumshop.ro/
Se pare ca nu-l mai au pe stoc

Un repros pe care-l pot aduce este legat de autonomia scazuta a tabletei cand e pe WiFi. E fixata pe modul "avion" dar tot apare consum exagerat la "cautat retele". La redare filme direct de pe internet autonomia ajunge sub trei ore.

Mai ingrijorator este ca pe fundal  uniform, la apasare mai tare pe spate sau pe ecran, apar doua zone in care dispar culorile. La oprirea presiunii ecranul revine la normal.

#48
awlex

awlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.02.2007
eh nu e chiar o problema asta ... dar din ce am inteles aplicatia youtube nu functioneaza ? pe vplay cum se descurca ? la video call de la yahoo camera apare intoarsa ?
ai gasit aplicatii care sa nu fie compatibile ?

#49
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Merge si Youtube si playerul video, dupa instalare flashplayer vad si paginile cu aplicatii flash. Nu folosesc messengerul asa ca nu pot da lamuriri. Merg bine si jocurile dar nu sunt eu obisnuit cu comenzile pe ecran. Nu am gasit nici o aplicatie care sa-mi dea drept de root.

#50
awlex

awlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.02.2007
super tableta....am "butonato" astazi 5 ore 30 min si am ramas cu 14% baterie si a trebuit sa o bag la incarcat ...
intradevar la yahoo camera este inversata in apelurile video ... aplicatia youtube nu am instalato ca nu are rost merge perfect in browserul propriu
nu am reusit sa instalez aplicatii java ... ai idee cum sa fac asta ? :))

#51
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am vazut ca sunt niste emulatoare, J2ME si Jbed dar nu stiu daca merg si pe jelly bean.
http://www.mobers.or...or-android.html

#52
awlex

awlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.02.2007
ceva interesant ce ai facut cu ea ? :)
ca inafara de dictionar pdf office vreo 2 jocuri nam instalat nimic :)
zi si tu ceva aplicatii care le folosesti ...

#53
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Salut, am si eu o tableta Speed City noua si am cateva intrebari:
-cum scap de consumul de curent de catre "asteptare celula", "durata fara semnal 100%"? Tableta nu are modem intern, imi termina bateria in standby de dimineata pana seara, indiferent de setarile wi-fi
-de unde iau un Google Talk functional pentru Android 4.1.1? Nu a venit din fabrica iar varianta 1.3 de pe net nu merge
-care este modalitatea de a folosi modem usb? La alte modele Allview am vazut ca trebuie accesat sau modificat un fisier, la Speed City ce trebuie facut?
Trebuie s-o trimit la garantie sau se poate rezolva ceva?

#54
mannex

mannex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2013
O PORCARIE DE TABLETA,SE BLOCHEAZA F.DES,TREBUIE MEREU SA O RESETEZ.DEZAMAGIRE TOTALA

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate