Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Allview Speed City

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#1
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Alta chinezarie la care vor stramba nasul iubitorii de mere. Pe cutie scrie clar "made in PRC, importator Allview" asa ca nu mai avem de ce sa spunem "tableta romaneasca".
Toti considera ca fiind un minus rezolutia ecranului si un plus finisajul cu spate de aluminiu, pentru mine rezolutia imi pare decenta, de fapt avem cam aceeasi densitate de pixeli ca la un monitor normal, mai mult ma deranjeaza spatele metalic ce nu asigura o priza prea sigura si cred ca si ecraneaza semnalul wireless.
Pachetul e foarte saracut, fara cablu OTG, fara husa, fara casti. Achizitia lor, de altfel esentiala, mai adauga vreo suta de lei la pretul tabletei. Da, ti le poti cumpara ulterior dar cand primesti pachetul de Craciun si toate magazinele sunt inchise iar in zona n-ai wifi devine cam frustrant sa nu poti instala o aplicatie sau un joc.
Acum ca veni vorba, sistemul Android Jelly Bean vine cu o prima dezamagire, n-are suport pentru Adobe Flash Player, asta inseamna ca browserul nu vede continutul flash al paginilor web si nici nu gasesti Adobe flash player in magazinul Google Play. Surprinzator, versiunile noi de Flash Player pentru Android au cam fost sterse de pe net dar l-am gasit intr-un pachet de pe torenti si am putut sa vad si filmele de pe seriale online :)
O chestie caraghioasa, manualul tabletei este in pdf dar un tap pe el te informeaza ca nu cunoaste formatul.
O problema foarte deranjanta (ca toate celelalte sunt rezolvabile) este autonomia foarte redusa, la utilizare intensiva nu atinge 4 ore, ma gandesc ce se va alege de baterie dupa un an.
Mai vedem noi.
La multi ani!

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Pai ce, pana acu Allview a produs telefoane sau tablete? :mellow:
Sunt importate si alea. (Cel putin eu asa stiu, imi cer scuze daca gresesc)

#3
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
S-a facut multa reclama firmei pe tot felul de sit-uri, bloguri, reviste IT si chiar pe pagina celor de la Allview scrie

"Allview este o companie romaneasca ce produce si distribuie telefoane mobile Dual SIM, tablete, notebook-uri si alte produse electronice. Brandul Allview este recunoscut ca fiind unul cu o dezvoltare rapida datorită serviciilor gratuite şi facilităţilor atasate produselor sale."

:)

Au chiar si un forum... in care nu raspunde nimeni la nici o intrebare.

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Cu Allview mai mult stai la priza.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAndyM, on 01 ianuarie 2013 - 23:24, said:

Pai ce, pana acu Allview a produs telefoane sau tablete? Posted Image
Sunt importate si alea. (Cel putin eu asa stiu, imi cer scuze daca gresesc)
Asa e. Sunt tablete chinezesti generice, pe care e aplicat stickerul Allview in China (evident ca si ambalajele sunt produse tot acolo), iar de partea software se ocupa o echipa din Romania.

View Postgepres, on 01 ianuarie 2013 - 23:19, said:

...
Pachetul e foarte saracut, fara cablu OTG, fara husa, fara casti. Achizitia lor, de altfel esentiala, mai adauga vreo suta de lei la pretul tabletei. Da, ti le poti cumpara ulterior dar cand primesti pachetul de Craciun si toate magazinele sunt inchise iar in zona n-ai wifi devine cam frustrant sa nu poti instala o aplicatie sau un joc.
Acum ca veni vorba, sistemul Android Jelly Bean vine cu o prima dezamagire, n-are suport pentru Adobe Flash Player, asta inseamna ca browserul nu vede continutul flash al paginilor web si nici nu gasesti Adobe flash player in magazinul Google Play. Surprinzator, versiunile noi de Flash Player pentru Android au cam fost sterse de pe net dar l-am gasit intr-un pachet de pe torenti si am putut sa vad si filmele de pe seriale online Posted Image
O chestie caraghioasa, manualul tabletei este in pdf dar un tap pe el te informeaza ca nu cunoaste formatul.
...
Jocurile si aplicatiile se pot lua si de pe PC, dupa care le transferi pe tableta cu cablul USB. Dar evident ca in special la Android riscul sa iei cate-un "carcalac" de pe torrente e extrem de ridicat.
Iar Flash Player era bine sa-l iei de pe site-ul Adobe, adica Flash Player 11.1.for Android 4.0 (11.1.115.34) de aici.

Edited by Hider141, 02 January 2013 - 00:12.


#6
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Nu stiu ce romani se ocupa de soft ca la browser, de exemplu, scrie "versiunea 4.1.1 eng.hai.wang" dar indiferent cine or fi au facut treaba buna, am probat si Opera, Dolphin, Firefox dar tot browserul nativ pare cel mai bun.
Cu Flash Player am urmat niste sfaturi de pe net ale celor care au remarcat lipsa playerului din browser. E ciudat pentru ca lipseste si din lista de pluginuri de la Firefox.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate tin minte vroiau sau inca vor sa traga si Flash Player-ul pentru PC pe linie moarta in urmatorii ani, chiar daca 99% din site-urile de astazi folosesc Flash Player in loc de HTML5.
Din Android l-au eliminat cica din cauza problemelor de securitate.

Edited by Hider141, 02 January 2013 - 02:07.


#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
stiti cumva cum poate fi rescris rom -ul la aceasta tableta? factory reset nu poate fi efectuat din cauza lipsei butoanelor fizice de volum.

#9
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Daca te referi la resetarea tabletei aceasta se poate face cu un ac introdus in gaura situata intre mufa miniusb si butonul de Home. Deasupra gaurii chiar scrie "Reset"
Se mai poate accesa Setari--»Creati o copie de siguranta--»Resetarea configurarii din fabrica

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgepres, on 04 ianuarie 2013 - 20:32, said:

Daca te referi la resetarea tabletei aceasta se poate face cu un ac introdus in gaura situata intre mufa miniusb si butonul de Home. Deasupra gaurii chiar scrie "Reset"

ar fi misto daca acel buton ar si functiona. din manual reiese ca defapt face doar un simplu reboot in cazurile cand se blocheaza

View Postgepres, on 04 ianuarie 2013 - 20:32, said:

Se mai poate accesa Setari--»Creati o copie de siguranta--»Resetarea configurarii din fabrica

din pacate nu am access la acest meniu datorita faptului ca nu trec de screen lock / google password imput

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Fara intentie de flame, ca fiecare face ce vrea cu banii lui, n-am idee cit a costat jucaria asta, dar la aprox 1000 ron gasesti ipad 1 impecabil, cu putin noroc si cu 3g. Sau daca merele nu-s bune, atunci o alta tableta android sh.
Mie nu mi se pare ca merita nervii o chinezarie d'asta, cit de ieftina ar fi ea.

#12
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Lipsa 3G chiar se simte, pe asta n-am putut s-o fac sa mearga cu nici un stick 3G cu care am probat-o iar autonomia scazuta e enervanta. Am fost tentat de o varianta sh dar voiam s-o dau cadou si mi-a placut aspectul, nu prea stiam de problemele ei fiind un model nou.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu chiar ma bucur ca nepotul meu a cumparat tableta fara 3g. nu am chef de surprize si costuri suplimentare.
din pacate el nu avea buget de ipad plus ca ecosistemul inchis a celor de la apple imi displace la maxim.
eu as fi rezolvat si singura problema daca cei de la allview ar pune la dispozitie romul stock original si nu te-ar obliga sa-l trimiti in service.

#14
raully

raully

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.08.2011
Buna seara...mi-am cumparat si eu o tableta allview zilele astea,stiu ca nu e cine stie ce performanta si e chinezarie dar vroiam ceva simplu.. la un pret ce nu depasea 500 ron! vroiam sa intreb daca se poate instala aplicatii ce se pot lua de pe net pe pc..si mutate prin cablu usb pe tableta,apoi instalate. deocamdata nu am internet pe tableta si nu-mi permite descarcarea aplicatiilor de pe market android direct pe ea! si inca o rugaminte..as vrea sa-mi iau un modem stick pt a avea acces la internet in zonele unde nu este wirelles...ce tip de modem ma sfatuiti sa cumpar? pentru a fi compatibil! multumesc!

#15
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mi-am pierdut timpul cautand pagini de unde sa descarc direct aplicatii apk si pana la urma am apelat la torenti unde gasesti pachete destul de stufoase. Din pacate multe aplicatii nu functioneaza, unele cer conexiune ca sa se updateze, altele functioneaza ceva timp apoi cer cod de activare dar sunt si destule care merg. Jelly Bean e un sistem nou si nu toate aplicatiile sunt optimizate pentru el. Pentru acces la internet accepta doar modemurile specificate in cartea tehnica, destul de putine si nu chiar cele mai raspandite printre furnizorii de net asa ca e mai usor de folosit un router wireless mobil mai ales ca unii spun ca wi-fi consuma mai putin decat un stick 3G iar routerul vine cu propria baterie.
asta ar fi cel mai ieftin http://www.tenda.cn/...x?productid=374 o sa-ti spun maine cum merge

#16
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postgepres, on 08 ianuarie 2013 - 22:40, said:

asta ar fi cel mai ieftin http://www.tenda.cn/...x?productid=374 o sa-ti spun maine cum merge

Cum e mobil daca e cu power adapter? Mobilitatea si cu bagatul in priza nu prea se pupa.

Edited by prisonbreak, 08 January 2013 - 23:41.


#17
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Nu stiu daca e chiar acelasi model dar aici spune de baterie http://www.pcgarage....n150-pocket-3g/

#18
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Nu cred ca e acelasi model, in primul link e "3g150"  iar la pcgarage e "3g150 b". M-ar interesa si pe mine ceva mobil, dar cu slot pt sim, nu vreau sa depind tot de stick.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate