Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Hackulous s-a inchis!

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDante_Sparda, on 06 ianuarie 2013 - 01:09, said:

Nu toate au versiuni Lite sau Trial. Ar fi bine sa existe perioada de proba, dar maxim 5 minute cred ca sunt de ajuns.
bine spus. inca un motiv pentru care lumea vrea chestii piratate si gratis. nu se rezuma totul la bani.

#38
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dar dacă aplicațiile le-ați scrie voi, cât ați lăsa timp de probă?...

#39
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împãrat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Pana acum n-am fost interesat de fenomenul Apple in amanunt, am cateva intrebari:

1. Din cate am observat in app store majoritatea aplicatiilor necesita o versiune mai avansata de 4.2.1, adica 3G-ul e deja mort, corect ?

2. Exista vreo posibilitate de a selecta doar aplicatiile ce pot fi instalate pe dispozitivul tau ? Mai concret sa iti apara doar aplicatiile ce le poti instala pe versiunea ta de soft.

3. Foarte important ! Exista vreo posibilitate de a instala aplicatii "vechi", aplicatii ce functionau pe versiunile precedente ? Aplicatii ne updatate. La vremea Iphone-ului 3G cu 4.2.1 puteai instala "tone" de aplicatii, se mai gasesc acum pe undeva ?

4. Practic versiunile mai vechi de iphone, 2G respectiv 3G d.p.d.v oficial sunt moarte, mai poti gasi aplicatii pentru ele ? Cu jailbreak situatia se schimba ?

Banuiam ca Apple pentru a impulsiona cumpararea de noi device-uri o sa taie alimentarea cu aplicatii, suportul, iphone-urilor vechi, insa, totusi, ce solutii ar fi ?


Multumesc

Edited by Alex-Softpedia, 07 January 2013 - 00:44.


#40
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Interesanta discutia.

1. in Android exista un trial time pentru aplicatii, poti sa-ti iei banii inapoi daca nu-ti place. Nu mai stiu acum cat e acest timp (15 minute?). In plus, Android favorizeaza un model de business mai low-cost, si-anume versiunile gratis sustinute prin reclame. Iei aplicatia cu suport pentru reclame, daca iti place si te irita reclamele poti cumpara versiunea premium, fara reclame.

2. Nici eu nu sustin pirateria, insa uneori e singura modalitate prin care poti experimenta, mai ales muzica noua. Exista si studii care arata ca in general piratii de muzica de calitate superioara sunt si cei care achizitioneaza cea mai multa muzica. Deci asa-zisa descarcare gratuita este de fapt un vehicul de distributie si de descoperire de produse noi - exista acum mai multe modele de afacere care exploateaza asa ceva (vezi Bandcamp).

Pirateria adevarata este insa doar o reactie la lacomia unor industrii (continut, software) care nu se pot adapta fenomenului incredibil care este internetul. Internetul a generat o revolutie fundamentala: tot ce este continut si informatie s-a virtualizat si a disparut frictiunea logistica generata de accesarea sa (prin disparitia suportului fizic de distributie: CD, DVD, carte, caseta etc). In lumea de azi nu mai e ok sa pui un pret de 20 USD pe un CD de muzica din care doar 2 piese sunt ok. In lumea de azi nu mai e ok sa vinzi cu 30 de miliarde de USD un sistem de operare care te-a costat doar 2-3 miliarde USD sa-l produci.

iTunes a inceput revolutia prin spargerea entitatii numite CD si prin comoditatea experientei de cumparare. Dar e inca o revolutie limitata. S-au facut studii, iTunes vinde miliarde de piese anual, dar de fapt sunt doar obisnuitele hituri. Restul muzicii, desi prezenta si poate chiar buna, nu e cumparata de nimeni. La fel si in AppStore, sunt cateva mari hituri, restul pana la 700,000 sunt loseri care dau 100 coco pe an la Apple in speranta ca strang si ei bani de un iPhone nou din vanzarea unor aplicatii de care nimeni nu a auzit si le descarca din greseala.

Pirateria este modalitatea prin care utilizatorii si consumatorii penalizeaza aceste modele de business lacome si perverse, cu marje de profit de 90%. Ele vor disparea, sunt deja pe moarte. In lumea de maine, proprietatea intelectuala va fi un drept, nu un privilegiu.

Iar pirateria va disparea in mod natural cand afacerile in jurul proprietatii intelectuale vor fi oneste: marje decente (preturi foarte mici), zero frictiune la achizitie. Daca un album de muzica la calitate maxima ar costa 2 USD si nu 20 si ar fi usor de procurat, eu as cumpara cu miile.

#41
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostAlex-Softpedia, on 07 ianuarie 2013 - 00:40, said:

Pana acum n-am fost interesat de fenomenul Apple in amanunt, am cateva intrebari:

1. Din cate am observat in app store majoritatea aplicatiilor necesita o versiune mai avansata de 4.2.1, adica 3G-ul e deja mort, corect ?

2. Exista vreo posibilitate de a selecta doar aplicatiile ce pot fi instalate pe dispozitivul tau ? Mai concret sa iti apara doar aplicatiile ce le poti instala pe versiunea ta de soft.

3. Foarte important ! Exista vreo posibilitate de a instala aplicatii "vechi", aplicatii ce functionau pe versiunile precedente ? Aplicatii ne updatate. La vremea Iphone-ului 3G cu 4.2.1 puteai instala "tone" de aplicatii, se mai gasesc acum pe undeva ?

4. Practic versiunile mai vechi de iphone, 2G respectiv 3G d.p.d.v oficial sunt moarte, mai poti gasi aplicatii pentru ele ? Cu jailbreak situatia se schimba ?

Banuiam ca Apple pentru a impulsiona cumpararea de noi device-uri o sa taie alimentarea cu aplicatii, suportul, iphone-urilor vechi, insa, totusi, ce solutii ar fi ?


Multumesc
Ca prima solutie viabila ce imi vine acum in minte este existenta unui backup pe acel iPhone (original sau 3G) facut cu itunes si acum sa se faca un Restore from backup, asa ai avea aplicatiile vechi si apoi nu cedezi tentatiei de a face update ca nu va mai functiona aplicatia.
Cu jailbreak si ceva lectura ar trebui sa poti gasi site-uri unde sunt ipa-uri in versiuni anterioare celor regasite acum in Appstore si tot prin jailbreak ar trebui sa le poti instala in iPhone-ul cu pricina.
Culmea, iOS este singurul sistem ce ofera unor telefoane atat de vechi (destui ani in cazul 3GS)acces la cea mai noua versiune de SO. Faptul ca Original iPhone si iPhone 3G nu ruleaza iOS5 sau6 este o chestie ce tine strict de hardware-ul acestora. Probabil ca daca se oferea varianta unei versiune light a noilor sisteme care sa ruleze pe telefoanele vechi, unii ar fi spus Multumesc dar nu e stilul Apple asta.(momentan) iar altii ar fi comentat ca este mult prea light si decat nu intreaga experienta, mai bine fara.
Faptul ca aplicatiile nu mai sunt compatibile decat cu versiuni noi de iOS tine si de ce anume aduc respectivele update-uri. Poate cand ajunge la majorat(btw azi itunes face 11ani), vom avea si varianta de a opta intre ce versiuni ale aplcatiei sa instalam cand ne conectam la pc(si se presupune ca suntem mai atenti la ce tastam)dar cred ca este momentan o bataie prea mare de cap pentru developeri ca sa ofere suport mai multor variante(mai mult de 2 adica) ale aceleasi aplicatii cand pot doar sa spuna: "fa update si ai rezolvat problema, noua versiune repara inclusiv bug-ul tau".
Poti incerca whited00r pentru a te apropia de experienta din iOS5/6 pe un iPhone mai vechi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Zz2XgKkiGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by medley, 09 January 2013 - 19:54.


#42
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postmedley, on 09 ianuarie 2013 - 19:53, said:

Culmea, iOS este singurul sistem ce ofera unor telefoane atat de vechi (destui ani in cazul 3GS)acces la cea mai noua versiune de SO. Faptul ca Original iPhone si iPhone 3G nu ruleaza iOS5 sau6 este o chestie ce tine strict de hardware-ul acestora.
ma rog, putem dezbate daca un iOS6 pe 3GS fara:

Quote

Siri, Maps/Flyover, FaceTime over cellular, offline reading list, hearing aids, Panorama, VIP Mailbox

este tot un iOS6... Posted Image

Dar, sigur, dragut din partea lor ca i-au pus acelasi nume.

#43
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010
Poti sa-mi zici daca SGS1 scos in acelasi timp are oficial ultima versiune de android?  mersi.

#44
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Cuvantul "oficial" n-are nicio legatura cu conceptul "open-source", sper ca ne este tuturor (celor care vorbim despre tehnologie in general pe aici) destul de clar. "Oficial" e un cuvant bun pentru aia care stau la tzatza producatorului pentru orice.

Si da, SGS1 are multe ROM-uri interesante cu JellyBean 4.2 deja. Culmea, merge chiar si radioul FM, daca descarci o aplicatie gratuita din Play.

Edited by glumetu, 10 January 2013 - 09:19.


#45
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Este un dezastru pe Android daca te referi la update. In afara de Nexus este un dezastru cand vorbim de trecerea de la 2.3 la 4.0. Chiar daca au hardware si posibilitatea sa primeasca orice update toate firmele nu mai ofera suport, telefoanele cu android avand o valoare de revanzare ridicola. ( in curand un sgs 2 o s aiba pret de 3gs )

ROM-urile sunt pentru oameni care nu au ce face si se "distreaza" instaland rom-uri de noapte, de zi, de luna plina, care nu functioneaza la parametrii normali. ( cum naiba sa ai incredere sa faci o plata pe internet cand nu stii ce a instalat gheorghe in rom ).

Daca nu ma insel doar 14 % din telefoane au 4.1 , in comparatie cu iphone sau ipad care au ultima versiune de soft.

Edited by ad-bloc, 10 January 2013 - 09:29.


#46
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postad-bloc, on 10 ianuarie 2013 - 09:24, said:

Este un dezastru pe Android daca te referi la update. In afara de Nexus este un dezastru cand vorbim de trecerea de la 2.3 la 4.0. Chiar daca au hardware si posibilitatea sa primeasca orice update toate firmele nu mai ofera suport, telefoanele cu android avand o valoare de revanzare ridicola. ( in curand un sgs 2 o s aiba pret de 3gs )

ROM-urile sunt pentru oameni care nu au ce face si se "distreaza" instaland rom-uri de noapte, de zi, de luna plina, care nu functioneaza la parametrii normali. ( cum naiba sa ai incredere sa faci o plata pe internet cand nu stii ce a instalat gheorghe in rom ).

Daca nu ma insel doar 14 % din telefoane au 4.1 , in comparatie cu iphone sau ipad care au ultima versiune de soft.

nu inteleg de ce vezi pretul mic ca fiind o problema. in loc sa te bucuri...

#47
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pretul mic este dat si de soft-ul fara update. Eu de exemplu nu as cumpara telefonul X cu 2.3.6 care asa o sa ramana. Pana la urma un telefon cu android sa mearga la fel ca un iphone are nevoie de :

- flagship - obligatoriu
- update de catre firma producatoare ( de obicei nu mai fac, tocmai ca sa cumperi noul telefon samsung mini 3 mai slab dar cu 4.1, sa dam un exemplu),
- update-ul daca apare sigur o sa intarzie 6-7 luni.

Erata :

5,9 % cu 4.1

Este strigator la cer ca 50 % din piata sa fie dominata de un soft vechi si prost ( gingerbread ).

Pana la urma SGS2 a primit oficial 4.1 ( parca trebuia sa vina in Q4 ) ?

Attached Files


Edited by ad-bloc, 10 January 2013 - 09:49.


#48
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010

View Postglumetu, on 10 ianuarie 2013 - 09:18, said:

Cuvantul "oficial" n-are nicio legatura cu conceptul "open-source", sper ca ne este tuturor (celor care vorbim despre tehnologie in general pe aici) destul de clar. "Oficial" e un cuvant bun pentru aia care stau la tzatza producatorului pentru orice.

Si da, SGS1 are multe ROM-uri interesante cu JellyBean 4.2 deja. Culmea, merge chiar si radioul FM, daca descarci o aplicatie gratuita din Play.

Deci oficial nu are ultima versiune de soft si nici nu o sa primeasca vredodata, mersi.

#49
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@ad-bloc: Tu parca erai dev de iOS si Android... nu stiu cum de ti se pare ca Gingerbread vechi si prost. Este cu mult peste iOS6 ca facilitati. 2.3 ca viteza si stabilitate este chiar peste 4.0. 4.0 a fost complet rescris si Google a si spus ca saltul de la 2.3 la 4 va fi foarte greu pentru multi.

Te plangi ca lumea nu face updates la ultimul ROM oficial. Uite un exemplu: eu a trebuit sa duc o lupta mare cu nevasta-mea ca sa-i upgradez SGS2-ul de la 2.3 la 4.0 (upgrade oficial, ca sa ne intelegem). Pur si simplu nu voia, era super-multumita cu 2.3 (nici macar nu stie ce inseamna). Cati or fi oare in situatia ei? Cei care fac update-uri imediat dupa ce a aparut o versiune noua sunt ori cei care experimenteaza, ori cei care sunt sufocati de o versiune curenta cu multe lipsuri si constrangeri (ca la userii Apple).

btw, vezi ca esti in urma cu 1 luna: http://www.gsmarena....h-news-5285.php

View PostRaySefo, on 10 ianuarie 2013 - 10:01, said:

Deci oficial nu are ultima versiune de soft si nici nu o sa primeasca vredodata, mersi.
n-ai inteles, dar cumva nici nu ma asteptam Posted Image

sunt sigur ca toti cu 3GS sunt extrem de multumiti de iOS6-ul lor "oficial"Posted Image

Edited by glumetu, 10 January 2013 - 10:10.


#50
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Fii mai serios, 2.3.6 este o mizerie, eu mi-am cumparat Nexus tocmai ca sa primesc la timp versiunile noi. Printre lucrurile pozitive IOS il are si pe acesta, de la un anumit device poti avea ultima versiune de soft indiferent de operator.

Lumea doreste project butter , noul 4.1 si cand ne uitam pe grafic ne crucim, daca nu ai SGS 3, Note 2 sau Nexus nu ai nicio sansa sa vezi JB ( si sa nu aud de rom-uri facute de Ion noaptea ).

Pana la urma SGS 2 a primit 4.1 ?1

Attached Files


Edited by ad-bloc, 10 January 2013 - 10:36.


#51
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
daca e sa compar 2.2 froyo cu ios 6 , tot froyo iese mult peste. deci nu vad care e problema. degeaba ios se poate instala pe multe telefoane daca nu prezinta nici o imbunatatire fata de versiunile anterioare.

sgs 2 primeste 4.1 luna asta.

View PostRaySefo, on 10 ianuarie 2013 - 10:01, said:

Deci oficial nu are ultima versiune de soft si nici nu o sa primeasca vredodata, mersi.

nu are. mi se pare ca pentru S e doar 2.2 sau 2.3. insa eu am un asemenea telefon si e mult peste ios6.
ce rost are sa schimbi os ul la an daca nu are nici o imbunatatire fata de anteriorul. ce are in plus 3gs ul cu ios 6 fata de ala cu ios 4 sau 5? o poza noua? normal ca merge sa pui ultima versiune de ios mai pe orice , pentru ca ultima versiune e la fel de proasta si limitata ca si cea din nainte. sa adaugi o poza noua si 2 icoane NU necesita hardware nou. deloc.

android cand face update se cam modifica cu totul telefonul... de la grafica pana la functii.  de aia nu prea merg ultimele versiuni pe telefoanele mai vechi. defapt daca e sa compari , android 4.X e foarte imbunatatit si are un look nou fata de 2.X. deci s a lucrat la el , a evoluat. nu a ramas la fel si au schimbat 3 icoane cum face ios.

Edited by n3utr1n0, 10 January 2013 - 10:43.


#52
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Ai tu un dispozitiv cu ios ca sa poti spune ca intre 4.3 si 6.0 nu sunt diferențe ? A fost nevoie de 4.1 ca Androidul sa ajunga la fel de fluent, cursiv ca si IOS si tu spui de froyo ?

LE: Ai stricat totul cand ai spus ineptiile cu 2.2, 2.3, ios 6.  ( mai ales cand ai spus ca ai ramas la 2.2 cu SGS )

View Postn3utr1n0, on 10 ianuarie 2013 - 10:40, said:



android cand face update se cam modifica cu totul telefonul... de la grafica pana la functii.  de aia nu prea merg ultimele versiuni pe telefoanele mai vechi. defapt daca e sa compari , android 4.X e foarte imbunatatit si are un look nou fata de 2.X. deci s a lucrat la el , a evoluat. nu a ramas la fel si au schimbat 3 icoane cum face ios.

Si tu cum de ai ramas la 2.2 ?

Edited by ad-bloc, 10 January 2013 - 10:45.


#53
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postad-bloc, on 10 ianuarie 2013 - 10:42, said:

Ai tu un dispozitiv cu ios ca sa poti spune ca intre 4.3 si 6.0 nu sunt diferențe ? A fost nevoie de 4.1 ca Androidul sa ajunga la fel de fluent, cursiv ca si IOS si tu spui de froyo ?

putem sa continuam pe topicul dedicat , insa iti spun un singur lucru... pe froyo pot sa dau share direct din o aplicatie sau la un link la orice program instalat pe telefon. ios 6
nici in 2013 nu suporta asa ceva decat cu facebook , twitter si i message. whats app si alte aplicatii instalate nu sunt prezente. si asta e o chestie DE BAZA pe care un telefon din 2010 o face lejer.

PS: nu cred ca ai avut vreodata tu S primul sa vezi cum merge...
PS2: symbian e peste ios...
desi daca vrei o conversatie pe aceasta tema te invit pe topicul de aici http://forum.softped...e/page__st__216

hackulous si alte jailbreak sunt cam esentiale pentru orice user ce vrea sa aiba un sistem de operare cat de cat mai pentru anii 2010 2011. de aia spun ca inchiderea hackulous e o mare problema pentru evolutia neoficiala a ios. ca oficiala =0

View Postad-bloc, on 10 ianuarie 2013 - 10:46, said:

Ai tu un dispozitiv cu ios ca sa poti spune ca intre 4.3 si 6.0 nu sunt diferențe ? A fost nevoie de 4.1 ca Androidul sa ajunga la fel de fluent, cursiv ca si IOS si tu spui de froyo ?

LE: Ai stricat totul cand ai spus ineptiile cu 2.2, 2.3, ios 6.  ( mai ales cand ai spus ca ai ramas la 2.2 cu SGS )



Si tu cum de ai ramas la 2.2 ?

am si s1 si s3 Posted Image

uite aici evolutia ios si evolutia android. dupa cum spuneam... au schimbat icoanele si au mai adaugat cateva in plus. ce ti se pare asa de fenomenal ca ios 6 se poate pune pe aproape orice iphone? in contextul asta si ios 19 o sa poata sa ruleze lejer pe 3gs .... ca 2 3 icoane si o poza noua nu e imbunatatire , e praf in ochi

Attached Files


Edited by n3utr1n0, 10 January 2013 - 11:00.


#54
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pana la urma ce vrei sa demonstrezi , ca nu am inteles. ( am si IOS + OS X in fata si Android + Windows ).

https://itunes.apple...3997?mt=8  de asta zici ca nu exista ?

Edited by ad-bloc, 10 January 2013 - 11:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate