Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hackulous s-a inchis!

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Am scris un post mai lung dar mai bine pun un citat de pe macrumors, care este valabil pentru toate generatiile, cei care cumparau cd-uri "originale " cu muzica si jocuri, cei care piratau casete video si audio, cei care piratau pe dischete programe si jocuri.

"I pirate apps. I pirate music. I pirate software. I pirate just about anything i can. I have not bought Adobe Creative Suite ever and have had just about every version. For free. I have a massive library of music. All for free. I download the latest movies, sometimes still in the theater. For free.
Sorry, but its a dog eat dog world, survival of the fittest. If you don't want people stealing your software, build in better protection."

Ipocrizia asta cu JB pentru tweak-uri, floricele, ramane o gluma buna. Daca rogi toti posesorii din Romania de device-uri apple sa posteze un ss cu search, iar la search sa fie scris cydia, intalous, noile optiuni de piratare o sa avem o surpriza. Daca vrei floricele , briz -brizuri, ai android pe care le ai fara sa compromiti sistemul daca te duce capul.


Ii rog pe userii cu dispozitive apple sa posteze un ss cu search , iar in campul de search sa scrie installous si cydia. ( nu este atac la persoana sau flame ).  Sa nu uitam ca exista aplicatii cu adevarat utile care au preturi uriase .


N.B, : Pana la urma inchiderea site-ului, a repo-ului nu inseamna nimic petru cei cu ipad 1,2,3 iphone 4s au suficiente variante ( publicate chiar in reviste de prestigiu : "IOS App Piracy continues , Now without Jailbreak"

Exemplu de dezvoltator roman de aplicatii:



http://thenextweb.co...ne-app-pirates/

Attached Files



#20
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostAhasverus, on 02 ianuarie 2013 - 14:24, said:

1. Si totusi... aplicatiile Apple nu prea creaza probleme pe telefoane.
La Android trebuit tot timpul sa bibilesti, sa optimizezi etc.

Apple incearca sa te tina captiv, pt a nu crea probleme intre aplicatii. Ce e drept, as dori si eu un Springboard ca la Android, pt a activa facil WIFI/Bluetooth etc (in IOS 6 s-a imbunatatit accesul).

Eu cu iPhone nu am avut nici o problema, de la 2g incoace.

2. In plus, licentele sunt pe viata. Am bagat pana acum cca 100-150 USD (max) in aplicatii si le am la dispozitie pe 2 dispozitive mobile (eu, nevasta, copii si ipad).
Cand o sa invatati ca lucrurile bune costa bani?

Stiu, e delicata discutia, dar e cam greu de sustinut ca nu ai bani avand un telefon de 500 EUR+

Nu ii inteleg pe aceeia care isi instaleaza tone de aplicatii si uita sa le mai stearga.
Am max 10 aplicatii utile, pe bune si dintre acelea doar unele sunt cu bani.

3. Despre muzica... nu stii istorie!
Daca nu era Apple, nu ai fi vazut inca pe net modele de vanzare online a muzicii.
Apple a pus la dispozitie primul sistem ce nu permitea copierea muzicii de pe un dispozitiv pe altul si a convins industria muzicala sa faca pasul.
Dupa ce pasul a fost facut, au scos si DRM, iar alternativele au explodat.

Poti oricand pune muzica de pe computerul propriu pe iPhone cu nenorocirea de iTunes (il urasc, dar ii inteleg scopul).

inteleg ce spui tu. insa eu sunt de baricada cealalta. mai ales cand vine vorba de muzica. nu vad de ce as da bani cand as putea sa iau gratis. fie ea si 15 centi per melodie. defapt , in contextul muzicii , daca in lumea asta nu ar fi nici o posibilitate sa iei muzica moca , as prefera sa ascult la radio toata viata decat sa dau 1 singur cent pe o melodie , fie ea si de la canteretul/a preferat/a.

eu vad muzica pe tot globul asta ca fiind ceva sa ma faca sa ma simt bine. si vad artistii (cei adevarati si care imi plac) ca pe niste oameni care au un dar si il impart cu lumea. banii ii fac din concerte , etc... dar melodia in sine sa o ascult eu , tu , x , y mi se pare normal sa fie gratis. platesc artistul cand ma duc la concert. dar daca am doar muzica lui si artistu nu e prezent nu vad nici o ratiune in a platii o melodie.

stiu istorie , stiu de pe timpuri cand au inchis napsterul. insa tu nu intelegi ca nu ma intereseaza sa vad magazine online de muzica. ma intereseaza sa fie gratis. STRICT.
cat despre itunes , mi se pare o constrangere imensa a sistemului sa nu poti pune melodiile personale decat daca le cumperi SAU chiar daca ai melodii personale sa le pui doar prin itunes. drag and drop e mult mai simplu si mai util.

eu vad orice inchidere de siteuri de genul asta , fie si pentru ios si pentru android si pentru windows 7 8 , ETC... ca un lucru rau.

#21
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
N-am JB (ce apare in locul numelui operatorului se poate schimba si fara JB), n-am Cydia, n-am Installous. Din partea mea, sa se inchida toate.

Attached Files



#22
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Dante , nu bagam aici i5 sau ios 6, oricum daca vrei sa-ti demonstrez "importanta" si isteria JB stiu unde sa te trimit. ( inclusiv pe engadget era o explozie de bucurie la absynth 2.0 )

Cat priveste muzica, am suficiente cd-uri originale, altele la fel de "originale " le trec prin itunes -> ipad.

Banuiesc ca stiti ca la moartea noastra nu putem lasa mostenire aplicatii, muzica ( care poate ajunge si la 2000 de euro ).

#23
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
La 99 de centi melodia wowowowow cine naiba da banii pe mizica de pe itunes? Asta in contextul in care poti sa iei sute te terra de pe net gratis.

#24
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Cum cine da banii ? Decat sa platesti 2.000.000 de euro amenda in SUA ma bine cumperi muzica. Lumea in tarile dezvoltate au pe dispozitive muzica, aplicatii, seriale mai scumpe decat telefonul.

"Unit Sales of Songs represents the number of units of Songs sold by Apple."


The Unit Sales of Songs has increased from 2.1 billion units in 2008 to 3.2 billion units in 2011 as per our estimates.

Edited by ad-bloc, 02 January 2013 - 18:09.


#25
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postad-bloc, on 02 ianuarie 2013 - 18:07, said:

Cum cine da banii ? Decat sa platesti 2.000.000 de euro amenda in SUA ma bine cumperi muzica. Lumea in tarile dezvoltate au pe dispozitive muzica, aplicatii, seriale mai scumpe decat telefonul.

"Unit Sales of Songs represents the number of units of Songs sold by Apple."


The Unit Sales of Songs has increased from 2.1 billion units in 2008 to 3.2 billion units in 2011 as per our estimates.

america e stat politienesc demult.  cat ma bucur ca nu mai locuiesc acolo.

#26
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
http://www.gsmarena....e-news-5274.php

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postn3utr1n0, on 02 ianuarie 2013 - 19:35, said:

america e stat politienesc demult.  cat ma bucur ca nu mai locuiesc acolo.
Lasa ca poate nu dureaza mult pana vom vedea asa ceva si in Romania. Precis nu va dura mult pana vor incepe sa amendeze si in Romania utilizatorii individuali cand sunt prinsi ca au descarcat continut piratat, asa cum se intampla in unele tari Europene (de  Germania stiu sigur, cred ca si in Grecia plus alte tari).

Daca o persoana incearca sa fie cinstita, si sa recompenseze artistul pentru piesele sale, developerii pentru aplicatiile/jocurile lor le va cumpara indiferent ca are un venit lunar de 800RON sau 8000RON. Si eu mai demult ziceam ca nu voi cumpara jocuri pentru PC nici daca vor ajunge sa amendeze pentru piraterie, si iata ca am cheltuit pana acum peste 1500-2000RON numai pe jocuri luate de pe Steam, la care se adauga jocurile cumparate din alte surse (Amazon, Origin, GmG, etc.) sau cele retail.

Edited by Hider141, 02 January 2013 - 23:24.


#28
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostHider141, on 02 ianuarie 2013 - 23:20, said:

Lasa ca poate nu dureaza mult pana vom vedea asa ceva si in Romania. Precis nu va dura mult pana vor incepe sa amendeze si in Romania utilizatorii individuali cand sunt prinsi ca au descarcat continut piratat, asa cum se intampla in unele tari Europene (de  Germania stiu sigur, cred ca si in Grecia plus alte tari).

o sa fie trist viitorul... lacomia dupa bani e imensa. atat de imensa mai ales in sua , unde ACTA (sau echivalentul acta) e in vigoare. la americani e militie tip comunist. nu poti face nimic fara sa stie staul. iti citesc si mailurile , te amendeaza pentru muzica , apoi te baga in puscarie pentru un film , si CULMEA puscariile sunt listate la bursa , deci cu cat mai multi detinuti , cu atat firmele care opereaza puscariile fac bani mai multi. e clar ca americanii s au gandit la tot. e de domeniul inimaginabilului. a ajuns o tara fara libertati si un stat militienesc.

cat despre downloadurile ilegale din pacate ai dreptate. asa se va ajunge si in europa. nu acum , dar in ceva timp... ala va fi momentul sa ne mutam in asia. si apoi in africa. sper ca pana ajung astia sa ne bage in puscarie pentru download pe tot globul sa fiu mort. altfel , de bine ca nu mai ascult muzica tot restul vietii , tot nu dau banii pe ea.

#29
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Fara jailbreak de la iOS6.
Am folosit Installous pentru ca m-a ajutat sa nu cumpar niste porcarii de aplicatii ce nu aveau versiuni free ca sa ma lamuresc daca merita ori ba. Le-am luat, am vazut ce imi este util si ce nu, am facut update si am cumparat ce imi trebuia.
Cred ca am testat peste 200 de aplicatii din Installous(avem print screenuri in telefon cu ce am descarcat si ce nu, 55 de pagini, ca deja uitasem ce probasem si ce nu), si de cumparat am ales sa cumpar vreo 20(10 aplicatii, 10 jocuri din care mai am vreo 3 doar). Restul din cele testate, nici daca le fac free permanent nu le vreau.
Attached File  photo 1.PNG   144.89K   29 downloadsAttached File  photo 2.PNG   144.8K   30 downloads

Edited by medley, 03 January 2013 - 23:52.


#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
+1 la ce zice medley. Mi se pare aberant sa ceri la o aplicatie de Ipad peste 10E si sa nu ai optiunea de a testa macar cateva zile daca aplicatia chiar face ceea ce zice.

#31
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postfilipxxx, on 04 ianuarie 2013 - 09:37, said:

+1 la ce zice medley. Mi se pare aberant sa ceri la o aplicatie de Ipad peste 10E si sa nu ai optiunea de a testa macar cateva zile daca aplicatia chiar face ceea ce zice.

pai nu exista variante free ca pe android? sunt din alea cu limitari si se numesc LITE. daca iti place aia gratis , o iei pe cea cu bani care de obicei e PRO...
si mie mi se pare o idiotenie sa nu poti testa inainte. e ca si cum ai cumpara o masina de la dealer fara sa faci un test drive sa vezi daca iti place.

#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si daca vrei sa testezi exact ce nu are versiunea Lite?

#33
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
Nu stiu de mac si ios. Si nici de toate de pe android. Insa am vazut la google play store ca multe sunt si lie

#34
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Pe bune? Sa ofere teste de cateva zile? :lol: Pai, de exemplu, apare un joc super marfa.. il descarci sa testezi cateva zile, il termini si gata. :) Pfoa, ce bine va ganditi voi. Da' 5-10 minute nu va mai ajung, nu? Cat timp sa iti ia sa testezi o amarata de aplicatie..oricare ar fi ea?

#35
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDante_Sparda, on 04 ianuarie 2013 - 16:04, said:

Pe bune? Sa ofere teste de cateva zile? Posted Image Pai, de exemplu, apare un joc super marfa.. il descarci sa testezi cateva zile, il termini si gata. Posted Image Pfoa, ce bine va ganditi voi. Da' 5-10 minute nu va mai ajung, nu? Cat timp sa iti ia sa testezi o amarata de aplicatie..oricare ar fi ea?

pai alea lite poti sa le iei si sa le joci 1 misiune , 1 cursa , etc. majoritatea nu sunt pe timp.

#36
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Nu toate au versiuni Lite sau Trial. Ar fi bine sa existe perioada de proba, dar maxim 5 minute cred ca sunt de ajuns.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate