Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Invierea a doua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#397
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 15 iulie 2022 - 22:42, said:

Eu zic ca unul care se culca cu mai multe femei e curvar, deci Solomon, David, si toti fii acestuia au fost niste curvari
Dar despre tine, care te mândreai pe forum cu curviile tale, ce zici că ești?
Sfânt parcă, sau?

Ți-am mai spus și îți repet: David a avut o singură cădere în păcatul curviei.
Atât! Una singură. Nimic altceva.

Da, păcatul lui a fost foarte grav. Aici nu-i nimic de comentat. A fost un păcat însoțit de crime. David nu l-a ucis doar pe Urie. Alți mulți soldați și ofițeri nevinovați din armata lui au plătit cu viața pentru curvia lui. Da, în mod normal David ar fi trebuit să fie pedepsit cu moartea pentru păcatul lui. Sunt și unele lucruri adevărate pe care le spui.
Dar tu repeți aceleași lozincă de om beat: David avea sute de curve. Cred că pe alea ți le-ai dori tu, nu îmi explic altfel de ce tot tragi aceeași minciună.

David nu a comis multe curvii și o crimă.
A comis o curvie și multe crime.
Bagă bine la cap și încearcă să fii drept și să spui adevărul!

View PostPaco_ste1, on 15 iulie 2022 - 22:42, said:

Eu astept ca aceasta lepra sa plateasca intreit paguba facuta lui Urie
A plătit împătrit.

#398
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 06:22, said:



David nu a comis multe curvii și o crimă.
A comis o curvie și multe crime.
Bagă bine la cap și încearcă să fii drept și să spui adevărul!


A plătit împătrit.
Imi place ca persisti in prostie, eu te provoc si tu cazi in plasa . . . .  dooooaaammene cata prostie Posted Image

Uite, iti repet, poate iti intra in cap tie, David era un curvar, la fel si progeniturile lui. Posted Image

N-a platit nimic lepra. Dar poate imi spui tu cum si cui a platit, findca din ce stiu eu datoria trebuie platita catre creditor. Daca n-a platit catre cine era dator se considera ca e escroc.  Posted Image
Tu parca esti din acelasi aluat, minti cu nerusinare si te dai si sfant.

#399
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2022 - 06:38, said:

minti cu nerusinare
Îmi poți spune și mie ce minciună am spus?

#400
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 06:52, said:

Îmi poți spune și mie ce minciună am spus?

Îți spun eu minciuna: ai zis că nu mai vorbești cu hulitorii de cele sfinte, dar cu Dacul Scorilo, care este un hulitor per se, vorbești încontinuu, însă cu mine, nu!

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2022 - 06:38, said:

N-a platit nimic lepra.
I-a murit copilul. Deci a plătit fi-su.Posted Image

#401
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 06:52, said:

Îmi poți spune și mie ce minciună am spus?

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 06:22, said:

A plătit împătrit.


#402
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007
Păi asta spune povestirea biblică mey frate Paco!

2 Samuel 12
  12 Domnul a trimis pe Natan la David. Şi Natan a venit la el şi i-a zis: „Într-o cetate erau doi oameni: unul bogat şi altul sărac. 2 Bogatul avea foarte multe oi şi foarte mulţi boi. 3 Săracul n-avea nimic decât o mieluşea, pe care o cumpărase; o hrănea şi o creştea la el împreună cu copiii lui; ea mânca din aceeaşi bucată de pâine cu el, bea din acelaşi pahar cu el, dormea la sânul lui şi o privea ca pe fata lui. 4 A venit un călător la omul acela bogat. Şi bogatul nu s-a îndurat să se atingă de oile sau de boii lui ca să pregătească un prânz călătorului care venise la el, ci a luat oaia săracului şi a gătit-o pentru omul care venise la el.” 5 David s-a aprins foarte tare de mânie împotriva omului acestuia şi a zis lui Natan: „Viu este Domnul că omul care a făcut lucrul acesta este vrednic de moarte! 6 Şi să dea înapoi patru miei, pentru că a săvârşit fapta aceasta şi n-a avut milă.”

7 Şi Natan a zis lui David: „Tu eşti omul acesta! Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Eu te-am uns împărat peste Israel şi te-am scăpat din mâna lui Saul; 8 te-am făcut stăpân pe casa stăpânului tău, am pus la sânul tău nevestele stăpânului tău şi ţi-am dat casa lui Israel şi Iuda. Şi dacă ar fi fost puţin atâta, aş mai fi adăugat. 9 Pentru ce dar ai dispreţuit tu Cuvântul Domnului, făcând ce este rău înaintea Lui? Ai lovit cu sabia pe Urie, Hetitul, ai luat de nevastă pe nevastă-sa şi pe el l-ai ucis cu sabia fiilor lui Amon. 10 Acum, niciodată nu se va depărta sabia din casa ta, pentru că M-ai dispreţuit şi pentru că ai luat de nevastă pe nevasta lui Urie, Hetitul.’ 11 Aşa vorbeşte Domnul: ‘Iată, din casa ta voi ridica nenorocirea împotriva ta şi voi lua de sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia, care se va culca cu ele în faţa soarelui acestuia. 12 Căci ai lucrat pe ascuns; Eu însă voi face lucrul acesta în faţa întregului Israel şi în faţa soarelui’.” 13 David a zis lui Natan: „Am păcătuit împotriva Domnului!” Şi Natan a zis lui David: „Domnul îţi iartă păcatul, nu vei muri. 14 Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri.”


Pedeapsa pe care a primit-o David a fost mai cruntă decât moartea. Tu nu ai de unde să știi pentru că nu ai avut copii niciodată. Când copii tăi, carne din carnea ta și sânge din sângele tău comit violuri sau crime, ori atunci când ei suferă sau sunt uciși, ți se rupe inima în tine. Dar de unde să știi tu asemenea treburi?

"Patru miei să dea înapoi" a spus David neștiind că e vorba despre el. Și patru miei a trebuit să dea. Patru din copiii lui au murit de moarte năpraznică. A văzut cum unul din copiii lui a omorât cu sabia pe unul din frații lui, cum un alt fiu al lui și-a violat sora, adică fiica lui, a lui David. Altul i-a furat tronul și David a trebuit să fugă în pribegie iar în acest timp respectivul fiu s-a culcat cu nevestele tatălui său, adică ale lui, ale lui David.

Pedepse groaznice, inimaginabile a trebuit să îndure David. Dar probabil că tu, în mintea ta seacă,  îți zici "ete nah, asta nu e nicio pedeapsă și nicio durere!". Dar zici asta pentru ești habarnist și pentru că pentru că nu ai copii. NU ai de unde să știi cum e.

Edited by Sfantul Jakob, 16 July 2022 - 14:41.


#403
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostPaco_ste1, on 14 iulie 2022 - 16:54, said:

Nu am dat report nici lui penticostalul aka sfantul jakob,
Vorbele tale ma fac sa ma gandesc chiar la mine, adica intai ma judec, si apoi ma gandesc ca am spus ceva ce te-a oripilat/suparat/necajit. Stiu ca spun multe la manie insa nu vreau sa fac cuiva rau, si atat mai putin sa planuiesc sa fac rau cuiva.
Eram candva cand doream sa fac mult rau catorva jigodii ce le-am intalnit in viata, si bine ca am avut intuitia sa las in grija lui Dumnezeu aceasta lucrare. Intre timp am inteles ca Tatal ceresc nu face asa ceva. Ei bine ori de cate ori vei citi din biblie ca Dumezeu, adica Tatal ceresc a pedpsit oamenii omorandu-i sau punand pe altii sa-i omoare, sa nu crezi asa ceva, findca asa ceva Tatal ceresc nu a facut. Biblia minte ca Tatal ceresc a casapit oameni. Si din pacate toate religiile care au interpretat in sensul spus de biblie, acestia au comis atrocitati mari zicand ca fac o slujba lui Dummnezeu. Si una din biserici e chiar cea catolica folosindu-se de inchizitie. Ei bine acestia nu au nimic in comun cu duhul divin. Ce i-a manat sa interpreteze astfel ? Probabil dorinta lor de a suprima orice constinta libera ce a inteles ca asa ceva nu poate veni de la Tatal ceresc.
Dang man...lol...atata poezie in proza nu vezi nici la clasici. Atata lipsa de substanta exprimata intr-un stil de povestitor magistral. Just do it baby, nu te mai smiorcai cu atac la persoana and stuff in cazul asta.

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 06:22, said:


Dar despre tine, care te mândreai pe forum cu curviile tale, ce zici că ești?
Sfânt parcă, sau?

Ți-am mai spus și îți repet: David a avut o singură cădere în păcatul curviei.
Atât! Una singură. Nimic altceva.
Hehe, nu cred ca-si mai aminteste, e prea lung sirul. Mie din toate perlele debitate aici pe aria asta nu-mi iese din cap momentul antologic cand valoarea heart of ice a ocolit sublim intrebarea simpla daca e fara de pacat. El in mintea lui nu avea nici un pacat macar, a tot eschivat raspunsul pana cand a fost clar pentru audienta ce se intampla in sinapsele lui. Ala da umor involuntar, chiar daca e destul de trist.

#404
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostXlander, on 16 iulie 2022 - 15:08, said:

Dang man...lol...atata poezie in proza nu vezi nici la clasici. Atata lipsa de substanta exprimata intr-un stil de povestitor magistral. Just do it baby, nu te mai smiorcai cu atac la persoana and stuff in cazul asta.
Mai, cateodata te scoate din minti cand vezi ca se tine de curul meu de parca curge miere din mine. Chiar nu-i suport  insistentele. Inteleg cand o spune o data sau de doua ori insa asta parca e obsedat/psihopat.

View PostXlander, on 16 iulie 2022 - 15:08, said:

Hehe, nu cred ca-si mai aminteste, e prea lung sirul. Mie din toate perlele debitate aici pe aria asta nu-mi iese din cap momentul antologic cand valoarea heart of ice a ocolit sublim intrebarea simpla daca e fara de pacat. El in mintea lui nu avea nici un pacat macar, a tot eschivat raspunsul pana cand a fost clar pentru audienta ce se intampla in sinapsele lui. Ala da umor involuntar, chiar daca e destul de trist.
Dar  eu nu ma consider sfant.
Banui insa ca nu intelegi ce inseamna sa fii fara pacat. A fi om pacatos inseamna a fi despartit de Dumnezeu. Adica e lipsit de duhul duh/spirit divin.
Insa daca e sa ne luam dupa fariseii de pe forum eu sunt cel mai pacatos . Totusi in mintea fariseilor David e sfant.
Cum naiba sa crezi ca licheaua aia e sfant ? Posted Image

#405
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Sfant in sensul de "pus deoparte". Poate ca intre oamenii din vremurile acelea mai salbatice David avea ceva aparte, in sensul bun, in ciuda unor pacate evidente si a unei moralitati inferioare celei cerute de Isus si de apostoli in Noul Testament.

#406
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2022 - 14:03, said:

Pacco, ai înțeles că David a plătit împătrit, sau ești turc? :rolleyes:

#407
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 19:39, said:

Pacco, ai înțeles că David a plătit împătrit, sau ești turc? Posted Image
Pezevenghi ce esti, te-am intrebat ce si cum a platit.
Dar tu te repeti ca tuta ce se balbaie. Posted Image

#408
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2022 - 16:09, said:


Mai, cateodata te scoate din minti cand vezi ca se tine de curul meu de parca curge miere din mine. Chiar nu-i suport  insistentele. Inteleg cand o spune o data sau de doua ori insa asta parca e obsedat/psihopat.


Dar  eu nu ma consider sfant.
Banui insa ca nu intelegi ce inseamna sa fii fara pacat. A fi om pacatos inseamna a fi despartit de Dumnezeu. Adica e lipsit de duhul duh/spirit divin.
Insa daca e sa ne luam dupa fariseii de pe forum eu sunt cel mai pacatos . Totusi in mintea fariseilor David e sfant.
Cum naiba sa crezi ca licheaua aia e sfant ? Posted Image
A-ham, da da, nu stiu ce sa zic, o plangere la Curtea de la Haga posibil ? Eu ma gandesc ca tu repeti insistent aceleasi lucruri de ani buni si el doar iti raspunde la fel.

Nici n-am zis ca esti sfant, nici de mine, nici de tine, nici de nimeni, e o chestie care mi-a ramas mie ca antologica la userul "valoros" heart, in context dadea de inteles ca nu are nici macar un pacat (1). Ai auzit de cifra 1 probabil, cand in mintea cuiva se desfasoara acest proces misterios care te impiedica sa recunosti ca ai mintit macar o data, sau ai furat sau ai incalcat orice alta porunca din Decalog, ei...e nashpa rau de tot bro...lol
A ocolit intrebarea si a tot eschivat pana cand tacerea a devenit raspuns.

Si inca nu stii totul despre David. As putea dezvolta daca as fi convins ca esti pre-milenialist, ca ai citit Apocalipsa si ai inteles vreo boaba. Din nefericire, cred ca nu stii nici macar ce semnificatii au cuvintele (pre), (a) sau post milenialist, Biblia n-ai deschis-o prea recent si oricum, acum ma retrag...take care bro...

#409
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2022 - 19:56, said:

te-am intrebat ce si cum a platit.
E clar, ești turc! :D

#410
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2022 - 20:33, said:

E clar, ești turc! Posted Image
Parca esti David in persoana Posted Image
Stii ca David e o javreta ?Posted Image

Te mai intreb odata, cand si cum a platit David "impatrit" ?

View PostXlander, on 16 iulie 2022 - 20:09, said:

A-ham, da da, nu stiu ce sa zic, o plangere la Curtea de la Haga posibil ? Eu ma gandesc ca tu repeti insistent aceleasi lucruri de ani buni si el doar iti raspunde la fel.

Nici n-am zis ca esti sfant, nici de mine, nici de tine, nici de nimeni, e o chestie care mi-a ramas mie ca antologica la userul "valoros" heart, in context dadea de inteles ca nu are nici macar un pacat (1). Ai auzit de cifra 1 probabil, cand in mintea cuiva se desfasoara acest proces misterios care te impiedica sa recunosti ca ai mintit macar o data, sau ai furat sau ai incalcat orice alta porunca din Decalog, ei...e nashpa rau de tot bro...lol
A ocolit intrebarea si a tot eschivat pana cand tacerea a devenit raspuns.

Si inca nu stii totul despre David. As putea dezvolta daca as fi convins ca esti pre-milenialist, ca ai citit Apocalipsa si ai inteles vreo boaba. Din nefericire, cred ca nu stii nici macar ce semnificatii au cuvintele (pre), (a) sau post milenialist, Biblia n-ai deschis-o prea recent si oricum, acum ma retrag...take care bro...
Nu vreau sa discut persoanele de pe forum, nu-mi place asa ceva.
Chestia ca Solomon aducea jertfe lui Moloch nu am spus-o eu ci am auzit de la pastorul Nicu Butoi. Eu chiar nici nu mi-am imaginat ca putea face asa ceva cel mai intelept om de pe pamant la vremea lui. Despre tac-su cred ca am spus prea multe, altceva nu stiu. Problema e cum  de a facut lucrurile acelea in timp indelungat. Una e sa reactionezi instinctual insa dupa un timp iti dai seama ca ai gresit.

#411
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 17 iulie 2022 - 07:22, said:

Stii ca David e o javreta ?
Nu,  în comparație cu David, eu cred că tu ai fi una!

View PostPaco_ste1, on 17 iulie 2022 - 07:22, said:

Te mai intreb odata, cand si cum a platit David "impatrit" ?
Iar eu îți mai spun o dată că ți-am răspuns aici, magistral și exhaustiv: https://forum.softpe...6#entry29198485

#412
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 17 iulie 2022 - 07:42, said:

Nu,  în comparație cu David, eu cred că tu ai fi una!


Iar eu îți mai spun o dată că ți-am răspuns aici, magistral și exhaustiv: https://forum.softpe...6#entry29198485
Una e sa spui ca as putea fi una si altceva e sa fii deja. Tu esti deja.


Deci tu zici ca omorarea copilului e pedeapsa divina ? Tu esti serios ?
Eu stiam ca sufletul care pacatuieste, acela va muri. Nu sa moara niste copii fara vina.
Cum voi intelegeti lucrurile inseamna ca dumnezeu e un monstru care ucide copii. Si ziceti ca face dreptate ?

Bai pezevenghi, ai zis ca David a platit impatrit. Deci arata unde si cui a platit si care e plata aia impatrita ?

#413
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca-ti moare nevasta nu suferi? Ea nu mai stie nimic acolo in locuinta mortilor, dar tu suferi o perioada.


#414
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPaco_ste1, on 17 iulie 2022 - 08:30, said:

Eu stiam ca
Tu știi nimic din Biblie bah Pacco!
Tu știi doar Coranul.

Ș mai știi să furi pepeni de la CAP ca să-ți faci casă! Posted Image
Când cu... teofania aia în care ți s-a arătat o... Bufniță. Posted Image

În rest nimic, nada, zero cunoștințe.

Edited by Sfantul Jakob, 17 July 2022 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate