Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Invierea a doua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#343
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 07 iulie 2022 - 15:38, said:

Păi și atunci ce rost ar avea învierea?

În contextul învățăturii bisericilor creștine majoritare, care cred în nemurirea sufletului, așa cum cred și colegii Xlander și Jake, învierea nu are niciun sens!

#344
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 07 iulie 2022 - 11:07, said:

@logic1, ne pierdem in metafore. Concret, ce trebuie sa inteleaga, ce trebuie sa faca omul secolului 21 pentru a avea parte de invierea despre care vorbesc scripturile crestine?
Deci cum am mai spus, din biblie reiese ca de inviere vor avea parte toti. Problema e pentru viata eterna, si zice asa "si viata vesnica este aceasta "sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe isus Hristos pe care l-ai trimis" . Practic cunoasterea caracterului divin produce si transformarea aceluia care va avea parte de viata eterna.

#345
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Foarte puțini oameni au refuzat. Cei mai mulți nici n-au știut că trebuie acceptat ceva. Deci în mod logic un Dumnezeu drept le oferă tuturor oamenilor - prin înviere - posibilitatea să aleagă viața.

#346
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 07 iulie 2022 - 17:59, said:

Foarte puțini oameni au refuzat. Cei mai mulți nici n-au știut că trebuie acceptat ceva. Deci în mod logic un Dumnezeu drept le oferă tuturor oamenilor - prin înviere - posibilitatea să aleagă viața.
Refuzul consta in altceva, si anume sa creada pe isus ca Dumnezeu e iubire.
Ei bine, majoritatea covarsitoare a asa zis credinciosi, chiar si dintre crestini, nu inteleg la ce se refera isus cand spune "Dumnezeu va iubeste".
Cand pe alte topice spuneam ca aproape tot ce scrie in biblie despre atrocitatile puse pe seama divinitatii ca sunt doar credinte umane si ca ele nu au de-a face cu implicarea divina, multi mi-au spus ca eu mi-am creat un dumnezeu propriu, in care Dumnezeu "e iubaret" si ca nu pedepseste, si ca e gangire deziderativa.

#347
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Post-Daniel, on 07 iulie 2022 - 11:07, said:

@logic1, ne pierdem in metafore. Concret, ce trebuie sa inteleaga, ce trebuie sa faca omul secolului 21 pentru a avea parte de invierea despre care vorbesc scripturile crestine?

Scripturile vorbesc despre două învieri. Prima pentru creștini, care ”înving” și devin „regi și preoți” alături de Cristos, a doua pentru toți ceilalți oameni.

#348
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 07 iulie 2022 - 17:50, said:


Deci cum am mai spus, din biblie reiese ca de inviere vor avea parte toti. Problema e pentru viata eterna, si zice asa "si viata vesnica este aceasta "sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe isus Hristos pe care l-ai trimis" . Practic cunoasterea caracterului divin produce si transformarea aceluia care va avea parte de viata eterna.

Adica Isus l-a reflectat pe Dumnezeu, iar omul, vazand in Isus ce bun si iubitor este Dumnezeu, ar trebui sa fie coplesit, sa se apuce sa planga, sa-si ceara iertare pentru felul cum a trait, si sa-l cheme pe Dumnezeu ca Tata?

Sau care-i mecanismul psihologic?


View Postlogic1, on 07 iulie 2022 - 21:06, said:



Scripturile vorbesc despre două învieri. Prima pentru creștini, care ”înving” și devin „regi și preoți” alături de Cristos, a doua pentru toți ceilalți oameni.

Ma refeream la invierea omului care citeste Noul Testament. Te intalneste pe tine pe forum si te intreaba.

#349
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 08 iulie 2022 - 07:52, said:

Adica Isus l-a reflectat pe Dumnezeu, iar omul, vazand in Isus ce bun si iubitor este Dumnezeu, ar trebui sa fie coplesit, sa se apuce sa planga, sa-si ceara iertare pentru felul cum a trait, si sa-l cheme pe Dumnezeu ca Tata?

Sau care-i mecanismul psihologic?
Omul nu isi poate recunoaste starea "pacatoasa" decat atunci cand are si un termen de comparatie. Evident ca bunatatea, blandetea si smerenia atrage . Inteleg ca nu oricine e atras de o astfel de trasatura de caracter. Pentru divinitate e important asta, e vorba de viata eterna.
Imparatia cerurilor nu e mancare si bautura, ci dragoste si bucurie in duhul sfant.

#350
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Tu vezi dragoste si bucurie la Isus in toate ipostazele in care apare, in evanghelii?


#351
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 08 iulie 2022 - 11:43, said:

Tu vezi dragoste si bucurie la Isus in toate ipostazele in care apare, in evanghelii?
Nu inteleg la ce anume te referi.
isus ne spune cum va fi in imparatia in care el va fi rege/imparat .

#352
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Cuvintele sunt ale lui Pavel:

17. Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant. (Romani 14)

Si din context se intelege ca un crestin trebuie sa fie caracterizat de neprihanire, pace si bucurie inca din viata aceasta. Mesajul anterior m-a facut sa cred ca, dupa tine, bucuria si dragostea lui Dumnezeu l-au caracterizat pe Isus (pe langa bunatate, blandete, smerenie) cat a fost printre oameni.

#353
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 08 iulie 2022 - 16:57, said:

Cuvintele sunt ale lui Pavel:

17. Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant. (Romani 14)

Si din context se intelege ca un crestin trebuie sa fie caracterizat de neprihanire, pace si bucurie inca din viata aceasta. Mesajul anterior m-a facut sa cred ca, dupa tine, bucuria si dragostea lui Dumnezeu l-au caracterizat pe Isus (pe langa bunatate, blandete, smerenie) cat a fost printre oameni.
Da, bineinteles ca un crestin adevarat, findca exista si "crestini" falsi, va fi neprihanit, si va avea pace si bucurie in duhul sfant chiar din aceasta lume, exact cum era si isus.
Dar n-am inteles la ce anume te-ai referit in postarea #350 . Da un exemplu din care sa inteleg ce ai dorit sa spui.

#354
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu e nimic de spus. Mi-a jucat mintea feste. Ai grija!

#355
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 09 iulie 2022 - 17:40, said:

Nu e nimic de spus. Mi-a jucat mintea feste. Ai grija!
La ce sa am grija ?
Nu inteleg vorbirea ta. Fii mai explicit.

#356
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Recunosti psalmul acesta?

Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta! Dupa indurarea Ta cea mare, sterge faradelegile mele!
2. Spala-ma cu desavarsire de nelegiuirea mea si curata-ma de pacatul meu!
3. Caci imi cunosc bine faradelegile, si pacatul meu sta necurmat inaintea mea.
4. Impotriva Ta, numai impotriva Ta, am pacatuit si am facut ce este rau inaintea Ta; asa ca vei fi drept in hotararea Ta si fara vina in judecata Ta.
5. Iata ca sunt nascut in nelegiuire, si in pacat m-a zamislit mama mea.
6. Dar Tu ceri ca adevarul sa fie in adancul inimii: fa, dar, sa patrunda intelepciunea inauntrul meu!
7. Curata-ma cu isop, si voi fi curat; spala-ma, si voi fi mai alb decat zapada.
8. Fa-ma sa aud veselie si bucurie, si oasele pe care le-ai zdrobit Tu, se vor bucura.
9. Intoarce-Ti privirea de la pacatele mele, sterge toate nelegiuirile mele!
10. Zideste in mine o inima curata, Dumnezeule, pune in mine un duh nou si statornic!
11. Nu ma lepada de la fata Ta si nu lua de la mine Duhul Tau cel Sfant.
12. Da-mi iarasi bucuria mantuirii Tale si sprijina-ma cu un duh de bunavointa!
13. Atunci voi invata caile Tale pe cei ce le calca, si pacatosii se vor intoarce la Tine.
14. Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele! Izbaveste-ma de vina sangelui varsat, si limba mea va lauda indurarea Ta.
15. Doamne, deschide-mi buzele, si gura mea va vesti lauda Ta.
16. Daca ai fi voit jertfe, Ti-as fi adus: dar Tie nu-Ti plac arderile de tot.
17. Jertfele placute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispretuiesti o inima zdrobita si mahnita.
18. In indurarea Ta, varsa-Ti binefacerile asupra Sionului si zideste zidurile Ierusalimului!
19. Atunci vei primi jertfe neprihanite, arderi de tot si jertfe intregi; atunci se vor aduce pe altarul Tau vitei.


#357
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
Ce legatura are cu topicul ? Sau ce vrei sa spui de fapt ?
Preferam sa fii mai clar.

#358
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Bine.
Stii cine a scris psalmul?
Stii cand a fost scris?
Ar trebui omul acesta sa fie inviat?

#359
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 10 iulie 2022 - 05:55, said:

Bine.
Stii cine a scris psalmul?
Stii cand a fost scris?
Ar trebui omul acesta sa fie inviat?
Se presupune ca a fost scris de regele David. A scris abia dupa ce s-a pocait.
Invierea imediata e pentru cei sfinti pentru intreaga viata. Biblia spune ca au fost si invieri aleatorii, cele puse pe seama lui isus. Bineinteles ca nu isus era cel care readucea la viata ci Tatal ceresc. Titlul topicului e cam ambiguu daca nu vine si cu o nota explicativa, deci exista o prima inviere pentru fiecare, exista si a doua inviere doar pentru unii si acestia sunt sfintii. Pentru ceilalti s-a incheiat existenta.

Te rog, incearca sa fii clar, concis si explicit, findca nu toata lumea stie ce gandesti.

#360
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Mi-ai cerut exemple in care Isus ar fi aparut ca opusul omului caracterizat de dragoste si bucurie. Trecand rapid peste evanghelii am realizat ca nu pot da exemple din care sa reiasa ceea ce am insinuat. In cel mai rau caz, sunt lucruri ciudate sau de neinteles in persoana Lui, dar nu ceea ce am crezut. Rezulta ca imi formasem o imagine deformata asupra Lui.

De aici mesajul: "Nu e nimic de spus. Mi-a jucat mintea feste. Ai grija!". Prin acel "ai grija!" te avertizam ca si pe tine te poate insela/pacali mintea. Psalmul, intr-adevar, este scris de David dupa ce a fost mustrat de Dumnezeu pentru ce a facut cu Urie si Bat-Seba. Si arata ca a regretat si si-a cerut iertare lui Dumnezeu. In ciuda acestui fapt, tu il consideri jigodie pe David.

Isus spune ceva de genu: Cu masura cu care judeci vei fi judecat si tu. Daca tu nu l-ai invia pe David, nici tu nu vei fi inviat. Cand zic inviat, subinteleg iertat si mantuit. Pentru mine nu are sens sa fii inviat si aruncat inapoi in moarte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate