Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

psihologie psihiatrie sau drept ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asta cu plecarea nu e asa usoara. In sensul ca aici se invata contabilitatea specifica tarii noastre. Cat va spune despre sistemul englez sau international e apa de ploaie, ca atare nu vei stii prea multe si deci nici angajabil nu vei fi. Nu vei fi direct, va trebui sa inveti ulterior sistemul tarii in cauza dar asta se aplica si la drept. Asadar nu compara cu alte meserii ce sunt direct compatibile/universale.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2013 - 17:45.


#38
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2013 - 17:43, said:

Asta cu plecarea nu e asa usoara. In sensul ca aici se invata contabilitatea specifica tarii noastre. Cat va spune despre sistemul englez sau international e apa de ploaie, ca atare nu vei stii prea multe si deci nici angajabil nu vei fi. Nu vei fi direct, va trebui sa inveti ulterior sistemul tarii in cauza dar asta se aplica si la drept. Asadar nu compara cu alte meserii ce sunt direct compatibile/universale.

am vazut ca se face engleza
Also,scuze ca sunt neinformat dar cat de diferite pot fi ? Ma gandesc ca sunt niste principii si idei de baza si ca tine mai mult de matematica/formule nu ca la drept unde tre sa ti cont de legea x articolu cutare (adica sa te adaptezi la alte legi de la o tara la alta si sa o iei cam de la 0 )
Gresesc eu si difera asa de mult si la contabilitate ?

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt si principii generale dar mult mai multa legislatie nationala, seamana cu povestea de la drept. Spre exemplu in Romania avem Codul Fiscal ce-i specific fiscalitatii de la noi. Fiecare guvern tot schimba dupa cum are sau nu viziunea economica. Si multe alte legi specifice.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2013 - 19:55.


#40
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu zic sa renunti la contabilitate ca nu cred ca ti se potriveste .
Iar matematica tot matematica e, difera foarte putin gradul de dificultate . Eu am vazut ce matematica se face la Marketing ,si nu este usoara deloc pentru cineva de la profil uman  .  
Acum tine si de persoana si de cat de mult timp ai fi dispus sa dedici invatatului . Am vazut persoane de la profil uman ce se descurca cat de cat chiar si la politehnica , dar invata dublu ,si chiar sunt pasionati de domeniu.

Apropo, economia ce se face in liceu e asa ... cultura generala economica.

Acum sper sa nu te superi pe mine de chestile ce ti le-am zis .

Edited by qew, 02 January 2013 - 23:09.


#41
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postqew, on 02 ianuarie 2013 - 23:08, said:

Eu zic sa renunti la contabilitate ca nu cred ca ti se potriveste .
Iar matematica tot matematica e, difera foarte putin gradul de dificultate . Eu am vazut ce matematica se face la Marketing ,si nu este usoara deloc pentru cineva de la profil uman  .  
Acum tine si de persoana si de cat de mult timp ai fi dispus sa dedici invatatului . Am vazut persoane de la profil uman ce se descurca cat de cat chiar si la politehnica , dar invata dublu ,si chiar sunt pasionati de domeniu.

Apropo, economia ce se face in liceu e asa ... cultura generala economica.

Acum sper sa nu te superi pe mine de chestile ce ti le-am zis .

chiar deloc,eu incerc sa aflu cat mai mult inainte sa ma ''spanzur cu propria franghie''.
Deci matematica e grea,nu e ceva aproape de elementar ci mai mult de profil real la contabilitate ?
Si codul ala fiscal difera de la tara la tara ?
Pfoai,is carti acolo. Macar sunt diferente mari intre ele (codurile fiscale ) sau doar asa,la ordine si eventual la cateva pagini ? (ideea e sa semene in mare chiar daca formulate diferit )
Scuze daca pun prea multe intrebari da cam simt cum se termina anu scolar si sincer sunt destul de ingrozit de ce urmeaza din moment ce nu vreau sa ajung maturator

#42
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La matematica eu iti spun ce am vazut . Am vazut ca faceau Spatii vectoriale , ceea ce fac si eu la Politehnica . Din ce am vazut diferenta era destul de mica , e adevarat ca mi se pareau mai accesibile , dar persoana (de la Marketing)  cu care am vorbit avea probleme serioase in a le pricepe , de aici tragi tu concluzia .
Acum , situatia difera de la om la om . Eu mi-as face griji in locul tau si dpdv al materilor economice, ca de matematica din anul 1 sa zicem ca scapi cum scapi si de Spatii vectoriale (de exemplu)nu cred ca o sa mai ai de-a face  dupa aia (chit ca si materiile de economie au ceva matematica , totusi e aplicata pe profil) , dar cu materiile/notiunile de economie da.
Eu unu , daca nu ma atrage ceva, atunci il fac fara tragere de inima, si daca il fac fara tragere de inima nu iese nimic bun , mai ales pe termen lung .

#43
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postqew, on 03 ianuarie 2013 - 00:27, said:

La matematica eu iti spun ce am vazut . Am vazut ca faceau Spatii vectoriale , ceea ce fac si eu la Politehnica . Din ce am vazut diferenta era destul de mica , e adevarat ca mi se pareau mai accesibile , dar persoana (de la Marketing)  cu care am vorbit avea probleme serioase in a le pricepe , de aici tragi tu concluzia .
Acum , situatia difera de la om la om . Eu mi-as face griji in locul tau si dpdv al materilor economice, ca de matematica din anul 1 sa zicem ca scapi cum scapi si de Spatii vectoriale (de exemplu)nu cred ca o sa mai ai de-a face  dupa aia (chit ca si materiile de economie au ceva matematica , totusi e aplicata pe profil) , dar cu materiile/notiunile de economie da.
Eu unu , daca nu ma atrage ceva, atunci il fac fara tragere de inima, si daca il fac fara tragere de inima nu iese nimic bun , mai ales pe termen lung .

eu nici n-am auzit de spatii vectoriale
In ce clasa se fac alea ?
Also,recunosc ca nici mie nu-mi place economia,imi aduc aminte ca ma plictisea + ca urasc matematica deci scart (ca sa zic asa) . Pe de alta parte daca as sti ca pot sa ma angajez e evident ca as strange din dinti. La drept mor de frica ca n-o sa gasesc avocat cand o sa am nevoie in aia doi ani de practica :(

#44
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Alea se fac la facultate ,nu se fac la liceu , de aia le-am si dat ca exemplu . Se folosesc notiuni de liceu(clasa 11-12, exact ce nu ai facut)  dar se merge pe principiul : daca nu stii notiunile de liceu nu stii sa rezolvi , dar daca stii doar notiunile de liceu dar nu intelegi si notiunile noi tot degeaba este .

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Drept nu inseamna doar avocatura.
Ca si contabil, matematica e ultima grija. Practic aduni/scazi/inmultesti/... diverse sume, problema e ce aduni si unde inregistrezi ce ai adunat.
Nu e o meserie usoara, trebuie sa-ti placa s-o practici calumea, pe mine nu m-a prins.
La majoritatea facultatiilor de stiinte economice ai si ceva matematici, dar ma cam indoiesc ca prea multi din miile, care termina anual aceste facultati, mai stiu mare lucru din acele matematici.

Edited by dani.user, 03 January 2013 - 00:46.


#46
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postdani.user, on 03 ianuarie 2013 - 00:45, said:

Drept nu inseamna doar avocatura.
Ca si contabil, matematica e ultima grija. Practic aduni/scazi/inmultesti/... diverse sume, problema e ce aduni si unde inregistrezi ce ai adunat.
Nu e o meserie usoara, trebuie sa-ti placa s-o practici calumea, pe mine nu m-a prins.
La majoritatea facultatiilor de stiinte economice ai si ceva matematici, dar ma cam indoiesc ca prea multi din miile, care termina anual aceste facultati, mai stiu mare lucru din acele matematici.

vezi mesajele lui qew legate de contabilitate si matematica

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthomas3333, on 03 ianuarie 2013 - 01:02, said:

vezi mesajele lui qew legate de contabilitate si matematica
Mai bine ai da tu o tura prin programa de invatamant, sa vezi cu ochii tai !
Cata matematica vezi tu in link (click pe Curricula specializarii) ? http://www.feaa.uaic...o/main/page/312

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 08:14.


#48
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
Contabilitate financiara
asta presupun ca e matematica
Macroeconomie ???????? (mate sau ce naiba )
Bazele statisticii - mate clar
Matematici aplicate în economie - mate si mai clar
Bazele contabilitatii - mate iar ? Poate nu
Econometrie - mate ?
suna naspa,sincer cred ca as ura profilul

Edited by thomas3333, 03 January 2013 - 11:44.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthomas3333, on 03 ianuarie 2013 - 11:43, said:

Bazele statisticii - mate clar
Matematici aplicate în economie - mate si mai clar
Econometrie - mate ?
Dar nu-i chiar asa negru dracu' ! Cu putin efort scapi de ele.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 12:27.


#50
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postneagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 12:25, said:

Dar nu-i chiar asa negru dracu' ! Cu putin efort scapi de ele.

alea is pe primu an ....
+ ca nu stiu cum arata ''matematicile'' alea aplicate in economie
qew a zis ca sunt ca alea de la profilele reale

Edited by thomas3333, 03 January 2013 - 13:27.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postthomas3333, on 03 ianuarie 2013 - 13:26, said:

nu stiu cum arata ''matematicile'' alea aplicate in economie
Da, e materia cea mai grea:
http://www.matematic...urs-IDFABBV.pdf
http://depmath.ulbsi...iePentruIDD.pdf

#52
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Totusi contabilitatea se bazeaza pe matematica , nu?
Economia in general se bazeaza si pe matematica . Si cu matematica asta nu e sfarsitul lumii , se invata ea. Doar ca intrebarea este : te-ai dus la liceu pe profil uman numai ca sa scapi de matematica ? Daca acesta a fost motivul , atunci daca te duci pe Contabilitate vei avea de tras si de muncit in plus destul de mult .

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Matematica necesara desfasurarii muncii de zi cu zi a unui contabil e banala, daca nici atit nu stii degeaba traiesti pe lumea asta.
Ca e un curs acolo intradevar greu pentru umanisti e adevarat. Da' nu pe ala cade accentul in toata facultatea. Si cine a trecut printr-una stie cum la multe cursuri feroce s-a trecut ca gasca prin apa.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 15:10.


#54
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

View Postqew, on 03 ianuarie 2013 - 15:02, said:

Totusi contabilitatea se bazeaza pe matematica , nu?
Economia in general se bazeaza si pe matematica . Si cu matematica asta nu e sfarsitul lumii , se invata ea. Doar ca intrebarea este : te-ai dus la liceu pe profil uman numai ca sa scapi de matematica ? Daca acesta a fost motivul , atunci daca te duci pe Contabilitate vei avea de tras si de muncit in plus destul de mult .

de mate fizica si chimie am vrut sa scap. Ca am facut o greseala si acum realizez asta e altceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate