Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

psihologie psihiatrie sau drept ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Stati putin, ii retezati omului aripile din start.

Thomas, daca n-ar trebui sa te gandesti deloc la bani, care dintre cele trei facultati ti-ar placea cel mai mult? Ce te atrage si de ce? Tu trebuie sa-ti raspunzi la intrebarea asta nu noi sa-ti spunem de ce x si nu y. Pe de alta parte inteleg de ce esti confuz, informatii sunt putine iar cele care transpar sunt aproape intotdeauna cele negative. Situatia e asa, in nici unul dintre cele trei domenii nu ajungi usor in varf. Psihologia e o stiinta sociala care a prins radacini foarte bune doar ca numai cu absolvirea celor trei ani nu faci absolut nimic, trebuie din start sa te gandesti ca va trebui sa urmezi o specializare: in psihologie clinica si/sau psihoterapie, psihologie juridica , scolara sau in psihologia muncii. Daca vrei sa castigi bine si sa te tii pe picioare trebuie sa muncesti mult si fie sa aiba cine sa te intretina (bani pentru studii), fie sa-ti gasesti un job (indiferent in ce domeniu, orice expeirenta e binevenita) pana te pui pe picioare. Nu vei castiga cum ai iesit de pe bancile facultatii, nici macar a specializarii, dar perspective sunt, daca muncesti.

Psihiatria e o ramura a medicinei, deci trebuie sa dai examen la medicina in the first place: chimie si biologie. Specializarea in psihiatrie o faci dupa sase ani de medicina generala (daca o alegi), dupa cei sase ani vei da o licenta si ulterior examenul pentru rezidentiat, daca-l iei esti angajatul statutului patru ani, pe urma va trebui sa-ti gasesti post. In mod cert nu e usor, dar se poate.

Eh, dreptul. Suna bine, practic insa, e la fel ca celelalte. Va trebui sa absolvi facultatea, sa faci stagii de pregatire, sa te aciuezi pe langa un avocat cu experienta sa inveti, fie te specializezi in drept comercial/administrativ, penal sau civil, de obicei avocatii le fac pe toate, bine e sa ai in vedere doar unul din ele si sa fii foarte bun.

Una peste alta dupa absolvirea facultatii nu stau cainii cu colaci in coada la niciuna dintre ele, este greu, foarte greu, insa nu te impiedica nimeni sa-ti castigi painea cat esti student si chiar dupa, facand altceva. Pentru ca evident e un aspect: va trebui sa pui osul. E enorm de multa informatie de asimilat. Insa tot la fel de clar este ca nu toata lumea se poate orienta catre IT, engineering sau mai stiu eu ce altceva e acum in trend. Concentreaza-te pe ce ceea ce iti doresti acum, peste 5-10 ani cand vei fi tu in plin elan nu se stie cum va arata piata muncii. Posted Image

Succes! Posted Image

Edited by roua, 01 January 2013 - 22:42.


#20
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
multumesc pentru toate sfaturile
Pana la urma o sa urmez dreptul pentru numarul (teoretic) de optiuni
Daca ma mai gandesc la vreo varianta o sa mai intreb
Oricum merci si o zi buna

#21
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
Intrebare noua : se face ceva cu economie si administrarea afacerilor ?
Sau cu ''stiinte sociale'' ?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu lua doar denumirea facultatii ! Vezi ca inauntru se ascund profile clare.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 roua, on 31 decembrie 2012 - 17:29, said:

Psihiatria e o ramura a medicinei, deci trebuie sa dai examen la medicina in the first place: chimie si biologie. Specializarea in psihiatrie o faci dupa trei ani de medicina generala, dupa cei sase ani vei da o licenta si ulterior examenul pentru rezidentiat, daca-l iei esti angajatul statutului cinci ani, pe urma va trebui sa-ti gasesti post. In mod cert
Nu inteleg la ce te referi (vezi textul boldat).

#24
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 Karhu, on 01 ianuarie 2013 - 22:18, said:

Nu inteleg la ce te referi (vezi textul boldat).

Am gresit eu. M-am incurcat in ani. Posted Image

Edited by roua, 01 January 2013 - 22:34.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
6 ani Facultatea de Medicina + 4 ani rezidentiat psihiatrie
http://media.realita...ii_12164100.pdf

#26
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 neagu_laurentiu, on 01 ianuarie 2013 - 20:33, said:

Nu lua doar denumirea facultatii ! Vezi ca inauntru se ascund profile clare.
asta realizez dar ideea e ca ma intereseaza o facultate care sa aiba niste profile din care sa pot trai dupa (adica sa nu mor de foame sau sa ajung pe salariu de 10 milioane )
Deci ce se poate face cu facultatea de studii economice (sau ceva de genu ) ?Se gaseste de munca ? (presupunand ca n-ai propria afacere )
Also,nu o sa dau la medicina cu toate ca am vazut ca se intra pe media de la BAC (ceea ce sper sincer ca nu va fi o problema daca nu dau de dracu la romana,materie pe care o urasc din inima )

Edited by thomas3333, 01 January 2013 - 23:22.


#27
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@Thomas

La felul in care arata piata muncii acum, nu exista nicio garantie. Tu vrei garantii, ele nu exista. De asta ti-am si spus sa te orientezi catre un domeniu cu care simti ca ai ceva in comun, este foarte important si acest lucru. Iar in rest, imediat dupa admiterea la facultate, incearca sa te angajezi part-time ca sa intelegi cum functioneaza lucrurile in lumea asta.

In privinta stiintelor economice, sora prietenului meu a terminat profilul finante/banci in cadrul FSEGA Babes-Bolyai. Nu si-a gasit job in domeniu cinci ani de la terminarea facultatii, timp in care a absolvit si un master pe profilul pe care l-a terminat. Insa pentru ca vorbeste fluent limba engleza s-a angajat la o firma unde aveau nevoie de competentele ei. Nicio legatura cu profilul pe care l-a terminat. La un moment dat insa a aparut si o oportunitate de a se angaja in banca, a contat experienta anterioara chiar daca nu era din domeniu. Pana la urma a reusit, insa evident ca n-a stat degeaba pana cand a reusit. Si da, a inceput pe mai putin de zece milioane.

Edited by roua, 02 January 2013 - 00:27.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 thomas3333, on 01 ianuarie 2013 - 23:21, said:

sa ajung pe salariu de 10 milioane
Pai la Stiinte Sociale (Geografie, Jurnalism, Filosofie, Stiinte Politice, Sociologie) cam pe aici te invarti cu salariul, asta daca-l prinzi ca profesor.
La FEAA vad 2 posibilitati: Contabilitate si Informatica Economica. La informatica nu cred ca te tin curelele fiindca nu ti-au placut stiintele exacte. Daca inveti bine si mult ai sanse ca viitor contabil, concurenta e mare dar putini sunt buni, firme destule unde sa aplici.

#29
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012
ce se va intampla cu domeniile care nu au corespondent pe piata muncii daca toti gandesc asa ? adica daca toti se duc gramada pe cateva domenii care se cauta acum ?

de exemplu, din ce vad in jurul meu, majoritatea românilor habar n-au istorie si nici o gândire filosofică nu mai au. gândesc pragmatic, sa obtina totul cat mai rapid

e posibil sa ne sapam groapa singuri in felul acesta

Edited by Tremulinas, 02 January 2013 - 10:52.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Tremulinas, on 02 ianuarie 2013 - 10:49, said:

ce se va intampla cu domeniile care nu au corespondent pe piata muncii daca toti gandesc asa ?
Acele sectoare nu vor duce lipsa, sunt destui pasionati care nu intreaba aici si stiu exact ce vor. Ei vor performa. Ca nu vor fi rasplatiti asa cum vor... si-au asumat.
In definitiv astia suntem ca tara.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2013 - 10:57.


#31
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 neagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2013 - 09:06, said:

Pai la Stiinte Sociale (Geografie, Jurnalism, Filosofie, Stiinte Politice, Sociologie) cam pe aici te invarti cu salariul, asta daca-l prinzi ca profesor.
La FEAA vad 2 posibilitati: Contabilitate si Informatica Economica. La informatica nu cred ca te tin curelele fiindca nu ti-au placut stiintele exacte. Daca inveti bine si mult ai sanse ca viitor contabil, concurenta e mare dar putini sunt buni, firme destule unde sa aplici.

Merci pentru sfat,sincer suna chiar bine.Defapt in general ideea de a nu muri de foame suna bine
edit : suna mai bine ca dreptul (ca oportunitati si volumul muncii necesare ) dar mai nasol oarecum datorita matematicii (pe care o urasc )
Asta o sa fie o alegere nasoala

Edited by thomas3333, 02 January 2013 - 12:13.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Matematica necesara e aritmetica pana la urma.

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
La informatica economica, informatiile din informatica ti se prezinta foarte "pe sarite" si ai ceva de muncit singur acasa pentru a umple golurile.
Asta daca nu vrei sa fii doar un economist ce lucreaza pe calculator, caz in care mai bine aprofundezi in domeniu economic in timpul acela.

#34
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
nu vreau sa dau la informatica economica
Daca e sa dau la economie o sa aleg contabilitatea. Adica pare OK,nu stiu cu ce se mananca dar in mod clar e mai putina matematica. Pe de alta parte economia ma plictisea la culme la scoala (bine,nici profu n-a fost sclipitor,ala chiar te facea sa dormi )

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Contabilitatea inregistreaza in acte fenomenul economic pana la urma. Nu poti exclude economia de aici.
Firma desfasoara o activitate iar contabilitatea transpune scriptic tot fluxul. Informeaza-te inainte de a face pasul, daca nu-ti place va fi un chin !

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2013 - 13:52.


#36
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 neagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2013 - 13:48, said:

Contabilitatea inregistreaza in acte fenomenul economic pana la urma. Nu poti exclude economia de aici.
Firma desfasoara o activitate iar contabilitatea transpune scriptic tot fluxul. Informeaza-te inainte de a face pasul, daca nu-ti place va fi un chin !

pai da dar vezi,asa macar pot sa plec peste hotare si pentru mine asta e un mare plus pe cand cu dreptul cam sunt prins aici si pana la urma ma obisnuiesc eu cu contabilitatea odata ce invat cum merge.Atata timp cat nu e o matematica prea complexa si ma ia ca pe unu ce n-a facut economie (sau matematica ) in viata lui (decat radicali,inmultiri,impartiri ) atunci eu zic ca m-as descurca cumva + ca am netu sa ma ajute unde ma incurc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate