Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

proiectare instalatie electrica regie proprie de la A la Z

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#307
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostBellini, on 25 februarie 2017 - 09:20, said:

Am revenit cu informatia:
Apartamenul are contor monifazat cu putere avizata de 6kw

Ca sa maresc puterea (sport de putere) trebuie sa contactez Enel Distributie - telefonic nu m-a ajutat nimeni, astfel voi incerca luni/marti sa trec pe la un centru de informare (de fapt au doar 1 in Bucuresti....).
Va trebui sa depui actele pt obtinerea unui ATR.

#308
redrat

redrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2009
Salut!

Am decis sa ma apuc sa refac instalatia electrica la casa (recent cumparata) pentru ca am avut ceva probleme. Inca sunt cablurile vechi de aluminiu printre altele... Am si conceput un plan general, cum as vrea eu sa arate. Vreau sa cer opiniile voastre referitoare la acest plan, si eventual sugestii, unde si ce as putea sa modific.

Detalii despre casa:
- Curent trifazic
- Casa cu mansarda goala. (pe plan Faza 1 "etaj")
- Parter (pe plan Faza 2 prize, Faza 3 lumina)
- Garaj - Cladire aditionala (pe plan Faza 1 prize, Faza 3 lumina) + Faza1,2,3 pentru priza trifazica.
- Pentru casa (parter), la "PRIZE" am planuit siguranta de 20A, dupa care voi imparte pe mai multe circuite in functie de consumatori, 10A sau 16A fiecare.

Ce nu imi este clar, si as vrea sa ma ajutati:
- Siguranta principala se monteaza inainte sau dupa contor?
- Siguranta principala sa fie 32A sau 40A?
- Siguranta garaj ajunge sa fie 20A considerand priza trifazica? De asemenea pe plan inainte de prize as vrea o alta siguranta. 16A este ajuns?
- Ar fi bine sa pun siguranta separata pentru priza trifazica? cati A?

Mersi,
Costin.

Attached Files


Edited by redrat, 22 March 2017 - 15:35.


#309
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postredrat, on 22 martie 2017 - 15:34, said:

Salut!

Am decis sa ma apuc sa refac instalatia electrica la casa (recent cumparata) pentru ca am avut ceva probleme. Inca sunt cablurile vechi de aluminiu printre altele... Am si conceput un plan general, cum as vrea eu sa arate. Vreau sa cer opiniile voastre referitoare la acest plan, si eventual sugestii, unde si ce as putea sa modific.

Detalii despre casa:
- Curent trifazic
- Casa cu mansarda goala. (pe plan Faza 1 "etaj")
- Parter (pe plan Faza 2 prize, Faza 3 lumina)
- Garaj - Cladire aditionala (pe plan Faza 1 prize, Faza 3 lumina) + Faza1,2,3 pentru priza trifazica.
- Pentru casa (parter), la "PRIZE" am planuit siguranta de 20A, dupa care voi imparte pe mai multe circuite in functie de consumatori, 10A sau 16A fiecare.

Ce nu imi este clar, si as vrea sa ma ajutati:
- Siguranta principala se monteaza inainte sau dupa contor? dupa contor, daca te simti inspirat poti sa pui SI inainte de contor
- Siguranta principala sa fie 32A sau 40A? 40A
- Siguranta garaj ajunge sa fie 20A considerand priza trifazica? De asemenea pe plan inainte de prize as vrea o alta siguranta. 16A este ajuns? 32A, nu as risca cu mai putin mai ales ca ai o priza trifazica, iar aparatele care o necesita au un consum mare
- Ar fi bine sa pun siguranta separata pentru priza trifazica? cati A? nu este imperativ necesara, dar daca chiar nu poti sa dormi noaptea ca nu ai siguranta la trifazica, un sub 10A pe fiecare faza.

Mersi,
Costin.
la prizele de garaj, pe desen, ai lasat gol. Acolo pui 16A.

Asta propun eu, nu aruncati cu pietre.

#310
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
la tabloul principal siguranta cap de tablou trebuie sa fie selectiva cu cea de pe bransament, de acolo pleci, daca nu ai bransament vezi la enel/electrica ce iti pot oferi ca varianta locala, apropiata
apoi la lumini 10A (16A foarte rar se justifica si cablu de 2.5mmp) cu cablu de 1.5mmp
la prize 16A cu cablu de 2.5mmp
la prize trifazate tot 16 A cu cablu 2.5mmp sau 32A cu cablu de 6mmp, daca pui siguranta de 25A iti trebuie cablu de 4mmp si priza de 32A
+diferentiale pe siguranta principala sau pe grupe de circuite, cea mai ok si cea mai scumpa e pe fiecare siguranta

Edited by mihnearau1, 22 March 2017 - 15:59.


#311
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sfatul meu, Faza 1parter și etaj, Faza 2 circuitele de putere de la parter plus priza adițională exterior pentru diverse. Faza 3 garajul plus altele prize adiționale și iluminat exterior. Diferențiale generale la fiecare faza dar după conexiunea la cea trifazica, evident și înainte de siguranțele individuale la prize/iluminat. Mărimea lor și a conductorilor a mentionat-o @mihnearau1.

#312
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Echilibrarea fazelor nu o faci functie de geografia casei. O faci functie de consumatorii mari: plita electrica, cuptor electric, MSV, MSR, centrala electrica, frigidere congelator si ce-o mai fi. Distribui prizele (mai ales ale bucatariei) pe cel putin doua dintre faze.

#313
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Siguranta generala se monteaza dupa contor
In tabloul principal de distriburie.
Ea se dimensioneaza in functie de dizjunctorul din bmp.
Un circuit monofazic normal de prize se executa cu 2.5mm2 si se protejeaza cu dizjunctor de maxim 16A!
Vrei sa tragi mai mult faci mai multe circuite de priza si pui mai cat mai putine prize pe circuit.La bucatarii se recomanda cel putin 2 circuite de prize separate.Asta pe langa circuitele separate dedicate consumatorilor mari.
In bucatarie/bucatarii tragi 2 circuite trifazate separate pentru plita si cuptor.
Idem se trag circuite separate pentru AC, boiler,masina spalat,hidrofor,centrala,jacuzzy si orice consumator mare sau de importanta vitala.
Fiecare incapere trebuie sa aiba circuit separat de iluminat si prize.
Referitor la distributie faci un cofret de distributie general(de preferat metalic) undeva la parter si de-acolo pleci cu,coloane trifazice de 6mm2 in tablourile de distributie finale care vor fi cate unul pe fiecare nivel (inclusiv mansarda) si inca unul in garaj/atelier.
Fiecare circuit terminal este indicat sa fie protejat cu dizjunctor diferential.
Daca acest lucru nu e posibil macar cele cu risc sporit de electrocutare.
Impartirea pe faze se face in tablourile finale cu ajutorul distribuitoarelor cu bare.Impartirea se face in functie de consumatori pentru un echilibru cat mai bun.
Mare atentie la executie in special la pozare si legaturi in doze.
Cam asta e in mare.

#314
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
geo123
De acord cu tot ce ai scris, cu o mică observație: Circuit separat de iluminat pentru fiecare încăpere e cam prea mult (nu se face de regulă așa ceva). Câte un circuit de lumini pe fiecare nivel este arhi-suficient.

#315
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Am intalnit foarte multi clienti (care au avut parte de "consultanti" priceputi) unde se folosea doar o faza. Si in timpul asta conductorul ala saracul isi dadea duhul. La intrebarea de ce este asa, raspunsul a fost unul total:  nu va faceti griji, mai am doua faze! Asa cum s-a spus mai sus, de ce ai trifazat daca nu il folosesti la valoarea lui?

#316
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Aia au fost idioti nu electricieni sau consultanti.

#317
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postflomelomanul, on 23 martie 2017 - 20:05, said:

geo123
De acord cu tot ce ai scris, cu o mică observație: Circuit separat de iluminat pentru fiecare Ă®ncăpere e cam prea mult (nu se face de regulă așa ceva). Câte un circuit de lumini pe fiecare nivel este arhi-suficient.
Din punct de vedere al incarcarii nu este nici o problema mai ales la becurile astea economice chioare.
Chestiunea e ca nu e deloc placut sa stai cu tot palierul in bezna cand ai o avarie intr-o camera sau vrei sa inlocuiesti un corp de iluminat sau un aparataj dintr-o camera.
Imi aduce aminte de epoca comunista cand barbatul se chinuia sa scoata becul spart din fasung  in timp ce sotia ii tinea lumanarea(toata casa fiind in bezna) iar cand incerca sa se sprijine cu celalta mana de tavan il trantea jos de pe scaun faza vie ca puscase patronul de pe nul iar intrerupatorul nu era montat pe faza.

#318
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare. Nu stiu care varianta este mai "sanatoasa" pentru casa mea si va rog un sfat:

Am curent trifazic, cu o siguranta de 20A afara in tabloul din strada. Dar, nu stiu pentru tabloul din casa, care este cea mai buna protectie:

1. descarcator 4P + siguranta 4P + diferentiala 100mA 4P + bobina MSU pe una din faze, care are aparate mai sensibile
sau
2. descarcator 4P + Limat 8P ... dar fara bobina MSU, doar cu Limat care protejeaza toate fazele

Ce sugestii aveti? Multumesc.

#319
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
eu prefer varianta de protectie la minima/maxima tensiune de retea (prin bobina MSU) doar pe circuitele de prize cu echip. electronice mai sensibile (alternativ, varianta cu releu de protectie cu temporizare si re-aclansare automata, dar mai scump decat MSU) ... cele critice le prefer pe UPS (sinus pur) ...
la fluctuatii de tensiune, circuitele de lumina pot suporta variatia si nu raman seara pe intuneric, doar MSU decupleaza la peste 255Vac sau sub 175Vac...
despre Limat nu stiu (nu am folosit), dar pe post de protectie generala, la variatii de tensiune intrerupe toate circuitele, inclusiv lumini... ramai seara in bezna, fara un circuit de backup lumina pe acumulatori...
evident, protectia la supratensiune atmosferica prin descarcator este necesara in oricare caz

#320
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Mda este o abordare ,dar nu stiu daca ai vazut ce prapad fac supratensiunile si fluctuatiile de tensiune provocate de manevrele de comutatie in posturi (nu numai) pe circuitele de iluminat ,mai ales pe cele echipate cu spoturi si leduri.In proiectarea  si executia instalatiilor electrice in institutii sau in casele cu pretentii totul trebuie protejat.Este simplu sa amplasezi in camera tehnica unde este tabloul o lampa pt iluminatul de siguranta si vei putea interveni,de altfel in institutii publice sau private acest lucru este obligatoriu,de aceea este de preferat sa ramai in bezna decat sa plangi dupa un aparat ars.
In ceea ce priveste LIMAT-ul 4DN(ca exista si unele pt circuite individuale)folosit ca intr general mai are si alte functii ca de exemplu sesizeaza prezenta tensiunii pe nulul de lucru,lipsa legaturii la priza de pamant,aparitia unui curent rezidual, de defect,in toate aceste intrerupand alimentarea cu energie electrica .

Edited by anaki, 05 April 2017 - 11:25.


#321
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 21.02.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Din gama Limat, aceasta este oare cea mai nimerita pentru o casa unifamiliala cu curent trifazic? (20A siguranta din tabloul general din strada). http://www.etigroup....=0&id=002056314

#322
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Nu,iti pun un link. http://www.etigroup....23&id=002056214

Edited by anaki, 06 April 2017 - 08:59.


#323
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
cosmosin
Dispozitivul din link are curentul diferential nominal de 300mA, ceea ce inseamna ca nu poate fi utilizat pentru protectia persoanelor impotriva socurilor electrice, fiind necesara instalarea in aval a unor diferentiale de 30 mA.

#324
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
cred ca el s-a referit la configuratia din TG, la intrarea in casa (tetrapolarele pe post de sig. generala si protectiile la supratensiuni si defecte de izolatie) ... protectia la electrocutare (dif. 10/30mA) o va pune probabil in tablourile secundare, pe circuitele necesare Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate