Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

subtitrare ARSA in .mkv sau .mp4

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
Nu stiu sigur daca e bine unde am postat...
dar are idee cineva cum ard subtitrarea pe un film in format mkv? sau mp4? Pe avi le ard foarte usor cu Media Subtitler si VirtualDub.
Deci? :D

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Handbrake
http://www.softpedia...HandBrake.shtml

[ http://i1-win.softpedia-static.com/screenshots/HandBrake_5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
Mersi mult! Am facut cateva manevre dar nu am reusit. Imi poti explica pe scurt ce-i de facut? Eu vreau sa imprim/ard subtitrarea pe film. :D

#4
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna seara.
Incercati cu MKV Converter Studio, insa adauga subtitrarea sub forma de hardcoded subtitle, nu subtitle stream.
http://www.convertmk...verter-2-0.html
Sarbatori Fericite !

Edited by address, 28 December 2012 - 22:55.


#5
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Matroska (.mkv) este un container audio-viceo, la fel ca si .avi.

Daca nu poti scrie subtitlarile, este din cauza ca matroska nu accepta subtitlari cu extensia .srt si .sub

La Matroska, subtitrarile sunt cu extensia .mks
Nu stiu sigur cum le poti converti din srt > mks, dar cred ca este de ajuns Rename> schimbi .srt cu .mks


Sau cazul II, s-ar putea ca Media Subtitler si VirtualDub sa nu suporte containerul Matroska.. In cazul asta, cauti alte softuri!

#6
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
address, Sarbatori Fericite! tocmai ce am umblat prin programul ce mi l-ai recomandat, dar nu imi dau seama cum trebuie facut. Trebuie sa transform mkv-ul in avi?

gabi096, mersi mult! asa e, Media Subtitler si VirtualDub nu suporta mkv-uri :D

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Testat cu recomandarea lui @address si functioneaza.
"Arde" subtitrarea peste stream-ul video, deci nu poate fi dezactivata!
Asta vrei?
Descrie mai exact ce doresti, care este problema?

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Add subtitles into a matroska .mkv file
How to Add SRT to MKV
Sau aici

Edited by xymzar, 29 December 2012 - 10:01.


#9
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
viceroy56, da, vreau sa o ARD, sa o imprim definitiv. Crezi ca imi poti explica putin cum folosesc prog. recomandat de address? dupa cum am zis, nu ma descurc :D
xymzar, mersi, dar vad ca nu pot arde cu ce mi-ai dat tu :D

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Am eu asa o vaga impresie ca vrei sa "arzi" subtitrarea pe mkv cu un font de dimensiune mai mare ca sa se vada bine pe un tv LCD/plasma cu mediaplayer intern care nu are optiune de marire subtitrare din soft.
Asa este?
Daca raspunsul este da, iti recomand o solutie mult mai simpla, un mediaplayer entry level si scapi de chin.
Am un vecin care dupa cateva zile de "ars" a cumparat un Egreat si este foarte fericit. :)

Edited by xymzar, 29 December 2012 - 20:11.


#11
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
ei bine, ai nimerit-o :)) media player-ul din plasma mea nu reda subtitrarile chiar deloc. De aceea vreau sa le imprim. :D
Totusi, un Egreat entry level imi poate reda un 1080p de pe stick sau hdd asa cum trebuie? Eu asta vreau, sa "curga" filmul... Poate un entry level sa faca asta, sau ar trebui sa mai strang bani pentru ceva mai bun? Ce crezi? :D

#12
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Nu mai editez postul.
"Curge" perfect. Folosesc de peste un an un Egreat la care am legat un HDD extern, dar si stick usb si am vazut zeci de filme 1080p "cumparate" (banuiesc ca si tu le cumperi de la aceleasi magazinePosted Image ) si nu am avut probleme.
Uite cu asta nu ai sigur probleme.

Daca vrei doar filme nu are rost sa te "arunci" la scule mai scumpe ca si la astea este ca la muzica, nu stii cum zboara banii din buzunar.

Vezi ca exista un topic dedicat, citeste ultimile 20-3- pagini si te lamuresti.

Edited by xymzar, 29 December 2012 - 20:48.


#13
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
xymzar, mersi fain de tot! m-ai ajutat enorm :D

#14
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Cu placere.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am atasat niste imagini, cred ca te descurci! Daca nu, intreaba exact ce nu iti iese!

#16
manu212

manu212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2009
pai, ideea e ca nu stiu cum ai pus setarile respective, si nici nu stiu cum ajung la meniul acela Subtitle Setting. Imi poti descrie pasii te rog?

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai in prima poza este fereastra principala. La profil alegi exact ca in prima poza. La poza 3 ajungi dupa ce apesi Settings cel in linie cu Profile. Faci setarile ca in poza 3.
Subtitle settings este optiunea din meniul programului. Vezi prima poza, este a 3-a optiune de pe randul de sus!
In timp ce ruleaza filmul cu subtitrarea incarcata automat (daca este in acelasi director si are acelasi nume cu filmul) sau adaugata de tine, asa cum apare in poza mea, te joci cu pozitia, cu marimea fontului si alegi valorile dorite.
Daca vrei sa folosesti un alt font decat cel implicit al programului, trebuie sa copiezi fisierul .ttf respectiv in directorul in care este instalat programul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate