Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

ce sanse am ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabitzu01

gabitzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2010
salutare,
am o mare rugaminte la romanii ce locuiesc in Canada daca ma pot ajuta cu ceva raspunsuri.
Iata povestea mea:  am 39 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Am viza turistica pt SUA , viza ce expira in anul 2021, am fost in USA ,doar in vizita, in anii 2006 si 2012, pt Canada nu am aplicat inca. As dori sa vin in Canada pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7. Ideea este ca nu imi permit sa stau asa mult acolo si sa cheltuiesc din banii mei cazarea si traiul de zi cu zi, ci sa si muncesc ceva, ceva care sa imi asigure plata unei chirii, mancarea si , daca se poate, sa trimit si in tara un 3-400 usd lunar ( doar daca se poate, nu e obligatoriu). Plus ca faptul ca as munci m-ar ajuta si la scopul meu principal - limba engleza.
Am experienta de munca de peste 15 ani, am lucrat in domeniul financiar ( contabilitate - contabil , contabil sef si financial manager - si banking - pana la functia de director de sucursala, inclusiv  ) dar nu imi fac iluzii ca imi voi gasi de lucru in acest domeniu.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Ce sanse credeti ca as avea sa primesc viza cu drept de lucru in Canada?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?

3. In ce zone ale Canadei se vorbeste lb engleza ( exclud franceza, nu am facut o boaba) ?
4. Ce oras imi recomandati pt stabilire ( pt a lucra aceasta perioada) , partea de lb engleza?
5. Cat costa o chirie in acel oras ( camera, baie si bucatarie) ?
6. Ce sanse am sa gasesc ceva de lucru? Nu ma dau in laturi de la nimic, spal si vase in restaurant, nu imi cad gradele pt 6 luni - 1 an

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in Canada si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).
multumesc pt raspunsuri,

#2
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
te-ai saturat de SUA,nu-ti mai place? de Australia ce zici?Posted Image

#3
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postgabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 17:26, said:

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in Canada si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).
multumesc pt raspunsuri,

Tu intrebi ceva sau doar te lauzi? Vrei sa spui ca ai 250-300.000 usd si nu stii sigur daca vei obtine viza de canada?

#4
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
[mai pe lângă subiect] In Canada, cu 250.000 - 300.000 $ iți faci o casa mai ceva ca a Bulibașei din Buzescu. (e un sat de țigani)

#5
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
iti dai seama ca daca se duce in Congo,castiga alegerile.

#6
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Hai sa nu mai facem mișto, ca este jenant pt. initiator...
Gabi, dacă tot ai viza in SUA, de ce alegi Canada? In SUA viata este mai ușoara si înveți engleza cu un aer de american!

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E cam aiurea.... Nimeni nu-si ia acolo casa cu banii jos, de regula in rate, pe 20 ani, cu o dobanda simbolica. Musai sa aiba 2 garaje si piscina? Nu-ti ajunge pt inceput o casa la 100.000$? Daca esti pocait sau evreu, te ajuta comunitatea, daca nu, e greu la inceput, peste tot ti se cere recomandare de la vechiul loc de munca, cum n-ai, trebuie s-o iei de jos, sau faci ca Hrusca. Iti iei o chitara s-o guba, inveti 3 acorduri si vii sa ne colinzi o luna pe an, pt 250.000 euroi neimpozitati. :)

#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
v-ati gandit vreodata daca este legal ce vreti sa faceti ?

#9
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postavenirv, on 29 decembrie 2012 - 18:18, said:

v-ati gandit vreodata daca este legal ce vreti sa faceti ?
La ce te referi?

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PosteStev, on 29 decembrie 2012 - 18:39, said:

La ce te referi?

sa lucrezi numai cu o viza de turist.
adica la negru...

#11
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 17:26, said:

As dori sa vin in Canada pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7.

Eu totusi nu inteleg un lucru, tu vrei sa zbori peste mari si tari cu vize si cu alte probleme pentru un loc de munca cand ai mama limbii engleze langa tine si poti merge fara viza.

View PosteStev, on 29 decembrie 2012 - 18:39, said:

La ce te referi?
Canda crezi ca face parte din UE?

#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pai el a zis ca vrea sa ajunga in Canada ilegal?Posted Image

Edited by eStev, 29 December 2012 - 20:52.


#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PosteStev, on 29 decembrie 2012 - 20:51, said:

Pai el a zis ca vrea sa ajunga in Canada ilegal?Posted Image

este ilegal sa lucrezi in Canada si Statele Unite fara o viza de lucru chiar daca ai intrat legal cu o viza de turist.
la fel si in EU, in Franta, UK, Spania, Elvetia (nu este membru dar este in asociere cu EU), Austria, Germania (daca nu ai studii superioare) poti sa vii fara nici o viza fiind roman dar pt a munci ai nevoie de viza/permis de lucru.
sunt convins ca stiai asta.

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postgabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 17:26, said:

salutare,
am o mare rugaminte la romanii ce locuiesc in Canada daca ma pot ajuta cu ceva raspunsuri.
Iata povestea mea:  am 39 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Am viza turistica pt SUA , viza ce expira in anul 2021, am fost in USA ,doar in vizita, in anii 2006 si 2012, pt Canada nu am aplicat inca. As dori sa vin in Canada pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7. Ideea este ca nu imi permit sa stau asa mult acolo si sa cheltuiesc din banii mei cazarea si traiul de zi cu zi, ci sa si muncesc ceva, ceva care sa imi asigure plata unei chirii, mancarea si , daca se poate, sa trimit si in tara un 3-400 usd lunar ( doar daca se poate, nu e obligatoriu). Plus ca faptul ca as munci m-ar ajuta si la scopul meu principal - limba engleza.
Am experienta de munca de peste 15 ani, am lucrat in domeniul financiar ( contabilitate - contabil , contabil sef si financial manager - si banking - pana la functia de director de sucursala, inclusiv  ) dar nu imi fac iluzii ca imi voi gasi de lucru in acest domeniu.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Ce sanse credeti ca as avea sa primesc viza cu drept de lucru in Canada?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?

3. In ce zone ale Canadei se vorbeste lb engleza ( exclud franceza, nu am facut o boaba) ?
4. Ce oras imi recomandati pt stabilire ( pt a lucra aceasta perioada) , partea de lb engleza?
5. Cat costa o chirie in acel oras ( camera, baie si bucatarie) ?
6. Ce sanse am sa gasesc ceva de lucru? Nu ma dau in laturi de la nimic, spal si vase in restaurant, nu imi cad gradele pt 6 luni - 1 an

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in Canada si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).
multumesc pt raspunsuri,

1. Viza temporara de lucru se poate obtine doar daca sunteti beneficiarul unui contract de munca cu un angajator din Canada. Exista multe programe care faciliteaza acest lucru dar obtinerea unei oferte este dificila. Sunt firme de intermediere, doar cele 100% canadiene merita atentie.
2. Daca dv. spuneti ca nivelul limbii este 6-7, in realitate poate fi 4-5. Intervalul sugerat (6 luni-1 an) este scurt, chiar daca ati incepe cursuri intensive in Canada (exista astfel de cursuri, pe nivele). Aprofundarea limbii nu o veti realiza mai devreme de 5-10 ani de folosire intensiva si numai daca aveti inclinatie pentru limbi. Problema este de ce ati avea nevoie de “aprofundare” sau ce intelegeti prin asa ceva? In general imigrantii, mai ales cei mai in varsta se gandesc la nivelul de cunostere al limbii suficient pentru practicarea meseriei sau profesiunii. Desigur ca exista si persoane care invata foarte rapid o limba straina, daca sunteti printre acelea, 1 an permite un progres mare. Altfel, a merge in Canada pentru aprofundarea limbii nu are mult sens, mai ales ca ceea ce se vorbeste nu e chiar engleza britanica, nici macar americana 100%)
3. Engleza se vorbeste peste tot, ceea ce nu se poate spune despre franceza. Daca insa nu stiti  chiar deloc-deloc franceza,  Quebecul e bun doar de vizitat.
4. Nonsens. Nu puteti veni cu viza de lucru chiar unde vreti, doar daca aveti noroc chior. Luati ce se gaseste, daca se gaseste. In mod normal orice oras e Ok, retineti doar ca orasele mari ofera mai multe posibilitati de dezvoltare personala, gasit de lucru, conditii de viata si distractie, dar cum mai toata lumea stie asta, e inghesuiala mare acolo, cu tot ce implica. La pomul laudat… Chiar daca cele mai mari oportunitati sunt acum in orasele din Alberta, orasele mai sudice ofera o clima mai rezonabila. Asta doar ca idee generala, in functie de ce ocazie ar apare, daca ar fi de ales.
5. Standardul canadian e mai ridicat. Cu toate astea exista locuinte si numai asa, se numesc “Bachelor”, mai pe romaneste “garsoniera”. La asa nivel redus de spatiu, o chirie intre 400-500 dolari pe luna e rezonabil. Poate fi ceva mai mica intr-o vechitura sau zona mai proasta, poate fi mai mare in bloc nou sau din beton. Chiriile difera destul de mult in functie de oras si provincie: mai ieftin in Est, mai scump in Vest.
6. Odata ajuns, a gasi de lucru poate fi o problema mai mare in zonele mai sarace, si aproape nici o problema in Alberta, dar asta nu inseamna ca ti se ofera ceva pe tava. Revenind la idea initiala insa, NU poti veni cu viza temporara de lucru FARA sa fi avut dinainte un contract. Daca ai contract, nu poti schimba locul de munca. Dupa ce termini contractul (unul sau doi ani), daca nu ai depus cerere de rezidenta permanenta trebuie sa pleci. Deci intrebarea 6 e fara obiect.
7. Suma aia, 250- 300 mii dolari poate fi suficienta pentru un apartament bun, chiar nou, sau chiar o casa mai mica (aproape noua sau de 40 ani…) in majoritatea oraselor importante, cu exceptia Vancouver, desigur ca nu chiar in “buricul” targului. De fapt nu cumpara nimeni cu banii jos, majoritatea iau cu avans de 5 (mai nou minim 10%) pentru perioade de 20-25 ani. Deci nu e o problema cumparatul unei case, e suficient un serviciu stabil, platit cat de cat decent, nu unul de ajutor de portar.

Ce am spus eu e doar orientativ. Calificarea dumitale, excelenta pentru o cariera destul de banoasa in Canada (semnificativ peste medie dupa obtinerea certificarilor) e mai putin potrivita pentru gasit oferte de lucru cu viza in prima faza. E nevoie mai mult de meserii lucrative, in care sa ai vechime dovedita de macar un an, doi.
Incepand cu 1 Ianuarie, s-a modificat sistemul federal de imigratie, ai putea sa vezi care sunt cerintele (oricum, limba e pe primul plan).

#15
gigeltm

gigeltm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2010

View Postgabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 17:26, said:

salutare,
am o mare rugaminte la romanii ce locuiesc in Canada daca ma pot ajuta cu ceva raspunsuri.
Iata povestea mea:  am 39 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Am viza turistica pt SUA , viza ce expira in anul 2021, am fost in USA ,doar in vizita, in anii 2006 si 2012, pt Canada nu am aplicat inca. As dori sa vin in Canada pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7. Ideea este ca nu imi permit sa stau asa mult acolo si sa cheltuiesc din banii mei cazarea si traiul de zi cu zi, ci sa si muncesc ceva, ceva care sa imi asigure plata unei chirii, mancarea si , daca se poate, sa trimit si in tara un 3-400 usd lunar ( doar daca se poate, nu e obligatoriu). Plus ca faptul ca as munci m-ar ajuta si la scopul meu principal - limba engleza.
Am experienta de munca de peste 15 ani, am lucrat in domeniul financiar ( contabilitate - contabil , contabil sef si financial manager - si banking - pana la functia de director de sucursala, inclusiv  ) dar nu imi fac iluzii ca imi voi gasi de lucru in acest domeniu.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Ce sanse credeti ca as avea sa primesc viza cu drept de lucru in Canada?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?

3. In ce zone ale Canadei se vorbeste lb engleza ( exclud franceza, nu am facut o boaba) ?
4. Ce oras imi recomandati pt stabilire ( pt a lucra aceasta perioada) , partea de lb engleza?
5. Cat costa o chirie in acel oras ( camera, baie si bucatarie) ?
6. Ce sanse am sa gasesc ceva de lucru? Nu ma dau in laturi de la nimic, spal si vase in restaurant, nu imi cad gradele pt 6 luni - 1 an

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in Canada si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).
multumesc pt raspunsuri,

Eu sunt in Canada , Toronto de aproape 6 ani asa ca ce voi scrie mai jos e legat doar de experientele mele si de orasul in care locuiesc.
1. Cum zicea si Rosebud09, daca vrei sa muncesti legal in Canada, teoretic,  o poti face in baza unui contract care de obicei tine cam 1-2 ani si esti legat de angajator pe toata durata contractului, adica nu te poti muta la alt loc de munca.
2. 6-12 luni sa aprofundezi engleza e un timp prea scurt mai ales dupa o anumita varsta. Copii sau adolescentii invata uimitor de repede o limba straina, noi astia mai "bosorogi" :) mai greutz.
3.In afara de Quebec in orice alta provincie a Canadei se vorbeste engleza.
4. Iti recomand Toronto sau zona metropolitana Greater Toronto Area (GTA). Gasesti mult mai multe oportunitati de angajare decat intr-un oras mai mic.
5. Despre locuinte: daca vrei sa stai singur intr-un apartament cu o camera adica garsoniera (bachelor) cel mai ieftin din cate am vazut pana acum a fost $600 intr-o zona foarte proasta. O alta varianta daca la asta te refereai ar fi o camera inchiriata la o casa (de obicei la subsol) cu acces la bucatarie si la baie cu preturi destul de rezonabile in jur de $500 cu toate cheltuielile incluse. In banii astia poti sa iti gasesti si un coleg de apartament la bloc, cu care sa imparti chiria.
6. Daca ai noroc poti gasi de lucru chiar in domeniul tau, ma refer la payroll account sau contabilitate primara, am cunostiinte care asa au inceput si care ulterior au obtinut certificarile pentru CGA (certified general accountant). In rest poti gasi de lucru in constructii destul de usor, dar munca e grea si cam prost platita ( cam $14/ora brut). La spalat de vase in restaurant e si mai rau , cred ca undeva pe la $11 /ora. Apropo salarul minim legal pentru un necalificat(general labour) este $10.25 /ora.
7. Pretul mediu al unei case in Toronto este aproximativ $500,000 , asta e din statistica oficiala. Intra pe www.remax.ca sa vezi preturi si case.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate