Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CONSTRUCTIE CASA IN 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
deci stii sau nu sa calculezi ce armare se face pe o grinda 30x120 pentru a tine un moment de 240kNm?

... lauda de sine ... stii tu ...  si nu vad pe nimeni altcineva ca te lauda...

#56
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Uite @bagerajungle ...3 fi 25 +1 fi 14...Spre marea ta surprindere eu chiar cred..ce spune

Attached Files


Edited by dan_4_you2003, 20 January 2013 - 19:51.


#57
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
post scris cu picioarele

Edited by ech, 20 January 2013 - 22:06.


#58
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Hahahahaha Posted Image)))).. sa fiu in locul tau as pune o plansa sa  vedem ce mai zice ...
@berajungle astea nu ai invatzat la statica...Omu deja ti a dat momentul...La betoane erau 3 tipuri de probleme...Hahahahaha Deci la beton...

Edited by dan_4_you2003, 20 January 2013 - 20:31.


#59
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
post scris cu picioarele

Edited by ech, 20 January 2013 - 22:06.


#60
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Daca iti pune plansa ce mai zici???Te umpli de ridicol...De putut se poate ...

#61
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
post scris cu picioarele

Edited by ech, 20 January 2013 - 22:06.


#62
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
@bagerajungle - hi sa terminam aici ... am dat cu ochiul prin alte topicuri pe unde esti prezent si singurul lucru pe care il faci este as iti impui cu forta parerea, prin injurii, informatii aiurea, o limba romana pocita fara nici un pic de respect pentru gramatica (vezi ca-s cam 20 de ani de cand se scrie cu â din a) etc. Gata !

@Dan - nu o sa pun planse aici. Proiectarea este o meserie ca toate celelalte si se face pentru bani .. asta este, societatea asa functioneaza. Singurul care va obtine planuri de la mine va fi clientul meu ;) Iar daca Heavi, cel caruia m-am adresat, imi va deveni client, va avea de la mine planuri cu semnaturi si stampile, care valoreaza ceva mai mult decat niste mizerii facute de un domn oarecare pe un forum de internet.

#63
10robert

10robert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2012
va salut... am urmarit de ceva vreme aceste topicu-ri despre casutze.. in acest an doresc inceperea constr unei case.
as vrea sa atasez ceva planuri si v=as ruga sa imi dati o mana de ajutor pt ca am obs ca aveti cunostintele necesare....

Attached Files


Edited by 10robert, 20 January 2013 - 23:50.


#64
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Pai pune o intrebare...

Edited by dan_4_you2003, 21 January 2013 - 00:02.


#65
10robert

10robert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2012

View Postdan_4_you2003, on 20 ianuarie 2013 - 23:53, said:

Pai pune o intrabare...
  care ar fi avantajele si dezavantajele la acoperisul intr-o apa si cel in 4ape?
planurile  sau mai bn zis compartimentarea casei este ok? sunt prea mici camerele?
  eu mi-as fi dorit inca un dormitor la parter , dar nu stiu unde si cum sa il situez , pt k am inteles k nu se pun dormitoare pe partea de N-V, CA IN EXEMPLUL atasat mai jos...
va multumesc

Attached Files



#66
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Punctul meu de vedere....
Ca aspect  imi place mai mult cu sarpanta in 4 ape..Dormitor se pune unde vrei tu(nu se pun in functie de coordonate).....Nu imi place compartimentarea sub nici o forma...Ai un hol toata casa...Cum am zis mai sus..E punctul meu de vedere...Poti face scara in locul baii in  doua rampe forma de L sau doua rampe cu podina (clasica) sau cu 3 rampe ,2 podine...Si poti face o usa sa iesi in exterior pe sub casa scarii ..Si in partea dreapta faci baie ..Iti mai ies camere..Cel putin una.

Edited by dan_4_you2003, 21 January 2013 - 00:13.


#67
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Salut Robert,

In general solutia cea mai buna este sa ai un proiect. Minim ar fi DTAC de arhitectura si instalatii si DTAC+DTDE pentru structura iar maxim ... nu exista (poti sa-ti contractezi o echipa de arhitecti care sa-ti proiecteze si tablourile de pe pereti etc).
Pe forum ar trebui doar sa ceri o a doua parere asupra unui proiect existent. Daca te apuci sa-ti faci casa dupa unii care iti povestesc aici ce si cum cred ca o sa ai belele mai mari decat daca pui un "meșterică" la treaba nesupravegheat.

referitor la intrebarea cu acoperisul : un acoperis bine facut este un acoperis bine facut, poate sa aiba o apa sau 20 (la pret cu siguranta o sa fie mai scump ala care-i mai complicat - sa nu interpretezi un acoperis intr-o apa ca pe unul mai putin complicat decat un acoperis in patru ape - treaba este un pic mai complexa)

#68
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postunckle, on 20 ianuarie 2013 - 21:57, said:

@bagerajungle - hi sa terminam aici ... am dat cu ochiul prin alte topicuri pe unde esti prezent si singurul lucru pe care il faci este as iti impui cu forta parerea, prin injurii, informatii aiurea, o limba romana pocita fara nici un pic de respect pentru gramatica (vezi ca-s cam 20 de ani de cand se scrie cu â din a) etc. Gata !

@Dan - nu o sa pun planse aici. Proiectarea este o meserie ca toate celelalte si se face pentru bani .. asta este, societatea asa functioneaza. Singurul care va obtine planuri de la mine va fi clientul meu Posted Image Iar daca Heavi, cel caruia m-am adresat, imi va deveni client, va avea de la mine planuri cu semnaturi si stampile, care valoreaza ceva mai mult decat niste mizerii facute de un domn oarecare pe un forum de internet.
Daca am raspuns cu aceeasi moneda unor amatori,ceea ce tu nu ai vrut sa vezi/citesti/traduci,este problema mea,poti lua clienti de pe forum citi doresti,eu nu ma aflu aici pt clienti,pricepi,iar daca dan for...crede ca 2-3 planse ma vor face sa mi schimb parerea despre voi 2 se inseala,ok!Observ ca aveti relatii la "mansarda",frumos de tot,oricum de preferat este sa lasati visele frumoase acolo unde le este locul,secretizarea casei cu consola aceea este pt amatori,nici aceia nu o cred,pt ca de,lumea s a mai smecherit!
Singurul motiv pt care ma aflu pe acest forum,este sa ajut,cind spun ajutor ,ma refer la acel gest gratuit facut unui om care chiar are nevoie de ajutor,care din pacate sint f multi,pt ca s a umplut de "baieti destepti" (nu din energie)care sufera de grandomanie si "elitism",se cred  de neinlocuit ,iar solutiile pe care le dau sint intotdeauna cele mai bune.
De astfel de specii s a umplut romania si ne scufundam,iti inteleg setea de "clienti",dar nu transforma forumul intr un loc pentru escrocheriile tale,se vede din avion ca nu esti chiar atit de bun pe cit pari nici tu nici dan for...,in meseria asta nu veti avea viata lunga de aici si lipsa de clienti,poti sa i iei pe toti din partea mea,dar vezi ca vine un moment cind se stringe latul si s ar putea sa nu mai ai pe unde scoate camasa.
Si inca ceva,sa nu uiti,respectul si evolutia ta ca proiectant sau sef de santier,ti le cistigi in clipa in care esti dispus la dialog cu cei mai vechi in bransa,incepi sa cistigi numai daca asculti din experienta celor care au facut intradevar scoala veche,se minca, cartea amice,nu cum se procedeaza acum,2-3 programe si gata plansa,pricepi ce ti spun,cind eu eram student ,probabil erai la gradinita in  "grupa mare ",deci oricit ai vrea tu si alti moderatori sa ne explici noua celor mai "obositi si care am albit in santiere" ca numai voi stiti adevarul absolut,ceva ce nu prea exista de fapt in c tii,pt ca evolutia continua peste tot,maiputin la noi,pt ca nu prea mai avem cu cine.
Cind ma uit in urma ,la ce vine din urma,ma cam inspaimint,atit pe linie pur tehnica de nivel inalt(arhitectura+proiectare+executie),cit si pe cel de executie-muncitori+meseriasi-se promoveaza non-valorile si infatuatii,am avut sefi de proiect care,in santier,cind incepeau sa vorbeasca si sa dea indicatii,rideau si necalificatii,fierarii si dulgherii erau deja in coma de atita ris,expresii de genul:"se umfla betonul in sus" sau "montati neaparat distantieri la plasa superioara" si "nu mai lucrati cu spionii ca nu sintem la sri sau cia",devenisera un fel de comedia la maxim si chiar incepusem sa ne obisnuim,aveam placerea sa i chemam mai des ,ca sa ne descretim fruntile putin ,erau intradevar circasi de prima mina.
Dar voi faceti parte din alta categorie ,cea mai periculoasa de fapt,categoria "baga i beton si fier pina lesina",nimic sustenabil tehnic,faptul ca lucrati in diverse programe,nu va face mai destepti sau mai abili decit altii,orice proiect,trebuie verificat "manual",metoda veche nu da rateuri,programele piratate sint pline de "esecuri la secunda",iar cum originalele costa de la 2000 euro in sus,nu prea le am vazut nici la firmele mari de arhitectura,nici la design ,nici in vreun service auto(acolo e chiar altceva),deciu stiu exact ce spun,precizia "piratatelor" se stie de mult,mai ales la extrasul de fier care este mereu in "lipsa mare".
Pt mine esti inca la inceputuri,iti inteleg gradul mic de toleranta vis a vis de noi cei mai vechi,datorita situatiei economice,dar,invata sa respecti de buna voie,sa n o faca altii mai dur si pe banii tai(nu te amenint,ok!),oricum eu nu ma voi intoarce in veci in santier pt ca in primul rind nu am cu cine lucra,nu mai vb de faptul ca ,primul lucru este sa verific extrasul de fier,cofraje,spraituri si filate samd,m am saturat de amatori,prefer profesionismul,ceea ce in romania este cam interzis,inclusiv cind vb pe forum despre asa ceva ...promovarea non valorilor si a celor care stiu ei cum ajung sus,nepotisme si pup-in-curisti,e boala grea a sufletului cum spunea cineva intr un cintec mai recent.

View Post10robert, on 21 ianuarie 2013 - 00:00, said:

  care ar fi avantajele si dezavantajele la acoperisul intr-o apa si cel in 4ape?
planurile  sau mai bn zis compartimentarea casei este ok? sunt prea mici camerele?
  eu mi-as fi dorit inca un dormitor la parter , dar nu stiu unde si cum sa il situez , pt k am inteles k nu se pun dormitoare pe partea de N-V, CA IN EXEMPLUL atasat mai jos...
va multumesc
Pozitionarea usilor de la bucatarie si baie ,sint putin defectuoase,adica nepractice!In general,cind vii de la piata,sa te plimbi cu alimentele vreo 15 m de la masina pina la locul de depozitare este o corvoada cam mare,numai vreo 7 m de la intrare,e cam mult,e posibil sa ai ceva de carat si nu uita ca avansam in virsta,nu intinerim.Usa de la baie parca prea da in usa de la bucatarie,este nepractica pt ca nu se afla ca acces,in imediata apropiere a dormitorului ,este putin cam defectuos asezata acolo,cel putin una din aceste usi trebuie "mutata",acum mai tine si de cum vezi tu ca beneficiar "practicul".Bucataria parca e cam mare iar dormitorul parca prea mic,iti va crea o stare de claustrofobie acel dormitor mic,zici ca esti in "arest" domiciliar.Bucataria mai mare de 13 mp mi se pare inutila-doar nu e bucataria unei cantine muncitoresti,chiar si cu dining room-e vorba pe ce arunci banii,spatiu de odihna trebuie intotdeauna sa fie undeva intre 12-17 mp asta ca sa te simti bine in pielea ta,mobila de dormitor in general are undeva spre 5-6 mp  ca sa te simti imperial sa zicem,pat de mijloc,noptiere,un fotoliu,cu sau fara sifonier/dresing,un taburet,o masuta +/-.
Eu la casuta mea,bucataria are 11,5 mp,baia 5,2 mp,wc serv 4,6 mp,nici un dormitor sub 14 mp,iar livingul 24 mp,la aproape 30 mp,acel living "va minca" multa energie pt a l incalzii,(4-5kw )e doar o opinie ,ok,in general se cam uita de consumul de energie din start,se considera ca cine isi face casa/vila are obligatoriu resurse si pt incalzire spatii mari,exagerat de mari,la fel va fii si factura de gaz/lemne,tot exagerata!Mai taie din ele, acum cit mai poti,mai pune la dormitor sa nu ai impresia ca te sufoci si ti cad peretii pe tine,ok!

View Postdan_4_you2003, on 21 ianuarie 2013 - 00:10, said:

Punctul meu de vedere....
Ca aspect  imi place mai mult cu sarpanta in 4 ape..Dormitor se pune unde vrei tu(nu se pun in functie de coordonate).....Nu imi place compartimentarea sub nici o forma...Ai un hol toata casa...Cum am zis mai sus..E punctul meu de vedere...Poti face scara in locul baii in  doua rampe forma de L sau doua rampe cu podina (clasica) sau cu 3 rampe ,2 podine...Si poti face o usa sa iesi in exterior pe sub casa scarii ..Si in partea dreapta faci baie ..Iti mai ies camere..Cel putin una.
Ca aspect,e bine spus,dar la costurile lui te ai gindit,beneficiarul plateste nu dvs,domunle proiectant,crezi ca poti intreba benficiarul vreodata:"acoperisul la ce bani il facem,la 10000 euroi in 4 ape sau 4-5000 intr o singura sau in 2 ape?,ce zici poti sa faci asta,eu zic sa incerci,cam asa se cistiga clientii,plus ca trebuie sa te gindesti ca ,in 4 ape,cam greu gasesti meseriasi sa l faca,iar manopera ustura grav la buzunar,nu mai vb de suprafta de finisaj exterior sau interior.Aspectul este si el important,nu contest,dar intrebarea eu zic sa o pui mereu,e bine venita.Observi ca n am resentimente fata de incepatori,poate observa si moderatorii,dialogul deschis si cu cartile pe fata ne face mai buni in orice domeniu,PRICEPE CINEVA!

#69
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Bine maestre, cum zici tu. M-a apucat foamea si am venit aici la "agatat" cu ineptiile mele .... dar te rog sa te abtii de la a mai comenta la adresa mea.

#70
XsiO

XsiO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.11.2012

View Postunckle, on 19 ianuarie 2013 - 16:23, said:

Pe grinda de parter trebuie sa iei ca incacari atat cele din etaj cat si greutatea planseului de la urmatorul nivel - sunt sigur ca stii si de ce. Momentul de calcul rezultat din infasuratoarea combinatiilor SLU este de 240kNm. Acum vei putea sa-ti calculezi singur ce fier trebuie sa pui intr-o grinda 30x120, si nu o sa mai trebuiasca sa dai cu presupusul. Taietoarea maxima este de 170kN.

Nu iti pot arata restul lucrarii din motive de protectie a clientului. Nu imi interzice nimeni sa ma folosesc de ceva ce am creat eu personal dar nu iti pot arata ceva pe care a muncit o echipa de proiectanti si care este proprietatea intelectuala a clientului, ca a platit pentru ceea ce i-am proiectat.
Era interesant de vazut cum ai evaluat incarcarile doar pe acea zona  si calculul din care a reiesit dimensiunea respectivei grinzi in consola.
Eventual un calcul "manual" prin care sa-ti arati maestria de a dimensiona un element structural , fara a extrage dintr-un program un rezultat unde introduci niste date care de multe ori nu sunt puse pe cazuri concrete.
Astfel ca nu erai nevoit sa ne arati neaparat calcule integrale si diagramele , care chipurile ar fi drepturi de autor sau proprietatea clientului. Doar un simplu calcul la o grinda in consola , care banuiesc ca putea fi facut mult mai rapid decat randurile scrise pe aici.

#71
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postdan_4_you2003, on 20 ianuarie 2013 - 20:35, said:

Daca iti pune plansa ce mai zici???Te umpli de ridicol...De putut se poate ...
Planse am si eu,realitatea doare,nu plansa,am vreo 3-4 saci de planse ,pastrez tot atit pe pc cit si pe hirtie,eu vorbesc de realitati nu de drepturi de autor sau alte lucruri ce tin de proiectant.Eu n am cerut calcule,sau justificari,eu am cerut sa vad cu ochii mei ceea ce afirma, mister Da vinci...cred ca n are idee cit este de ridicol...ok!
Eu doresc sa mi fac amici,colaboratori de valoare,nu vreau sa obtin vreo lucrare de pe aici,intelegi ce spun acum,inchipuieti ca il pot combate mai usor decit crede el,n o fac din diplomatie,cam asta e diferenta intre mine si voi,chiar daca deranjez prin ceea ce spun ,nu pot sa te mint frumos in fata,nu e stilul meu,ok!

#72
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
XsiO un calcul de doi leuti gen Aa=M/haRa nu isi are rostul aici ... nu este nici o maiestrie in a sti sa faci un lucru elementar (si nu treci de examenele de beton din facultate daca nu stii... asa ca nu cred ca-i vre-un inginer constructor care sa nu stie). Impartirea incarcarilor se face automat de softul de calcul - este verificat si le face bine Posted Image iar valorile ce rezulta din el sunt in general mai mici decat cele ce reies din calculul manual din cauza ca el nu face atat de multe aproxomatii cat faci la un calcul pe hartie in care iei de celel mai multe ori valori acperitoare, rotunjesti mereu "in sus" etc. Nu cred ca este bine sa afirmi ca in softul de calcul datele introduse nu au treaba cu cazurile concrete ... programele alea sunt acolo tocmai pentru a face niste calcule cat mai apropiate de cazurile concrete (si as fi chiar dezamagit sa aflu ca am dat o gramada de bani pe un soft de calcul care calculeaza balarii ... nu este cazul, dar asa, ca idee:) )
Nu cred ca acest forum este locul unde sa ne dam mari ca stim niste nume de profesori sau doua trei formule - astea sunt comune tuturor inginerilor si nu au cum sa "ridice" pe vre-unul dintre ceilalti. Singurul care poate sa fie mai presus de ceilalti este bagerajungle - el stie nume de profesori, are carti, si este mult mai bazat ca toti ceilalti la un loc, dar asta-i alta poveste.
Proiectele sunt proprietatea intelectuala a beneficiarilor si asta este. In general clientii unui inginer constructor sunt arhitecti iar beneficiarul este clientul arhitectului (care joaca rolul proiectantului general) iar contractele mele sunt destul de clare in aceasta privinta.
Atasez ceva mai multe detalii cu casa, material de bataie pentru bagerajungle :)))


@Bagerajungle - pe tine nu te va multumi decat cate o postare din partea celorlalti in care sa-ti recunoasca maretia si vasta experienta ... țeapãããã.. n-ai sa vezi! Atentie la limba romana te rog, o doare si pe ea cand o violezi in halul asta.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate