Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CONSTRUCTIE CASA IN 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
petro23

petro23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2013

 dan_4_you2003, on 09 ianuarie 2013 - 19:40, said:

  Nu ai dreptate...Daca  beneficiarul cere doar sa-i faci proiect de casa ..( Se autorizeaza doar constructia). Nu e obligatoriu sa faci autorizatie la imprejmuire,constructie...
Ce sa lamureasca la primarie ?? Il mai iau si la misto Posted Image aia!! Clar domnu a dorit sa-si faca autorizatie doar pentru constructie..Acum ca vrea si gard ii trebuie o noua autorizatie pentru gard ..
  Se putea in tradevar sa scoata autorizatie  pentru locuinta si imprejmuire pe o singura autorizatie ,dar proiectul trebuia sa contina si plansa cu imprejmuire  si un memoriu imprejmuire...

problema e alta
fundatia am cumparat-o de la un domn...domn care era in spania de vreo 10 ani...rupt de orice realitate romaneasca...deci  l-au prostit pe om ...i-au dat AC doar pentru casa, iar pentru gard sa mai umble si sa mai dea bani, omul, inca mult si bine  Posted Image

Edited by petro23, 09 January 2013 - 20:05.


#20
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Salut Heavi,

poti face coltul casei ca in foto atasata -- are "efect" mai mult decat acel stalp din coltul casei Posted Image

Attached Files


Edited by unckle, 12 January 2013 - 21:54.


#21
proiectorion

proiectorion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2013

 HEAVI, on 05 ianuarie 2013 - 03:09, said:


  Salut ,

   Multumesc mult pentru sfaturi .

  Despre amplasarea casei, stiu, aici e o problema si am sucit-o si eu pe toate partile...nu am cum altfel - asa e pozitionat terenul..

  Din fericire, teava de gaz metan trece kiar prin fata portii, deci, cu-ncalzirea o rezolv ; important este termoizolatia - si aici, merg pe metodele de acum clasice : polistiren la exterior si vata la interior.

  Tabla pe casa - stim ca acoperisul costa...dar nici nu-mi permit sa-l refac la fiecare tz ani...deci cred ca ma voi orienta pe Lindab ; este scumpa, ustura la buzunar...dar , sper ca macar 20 de ani ma va tine.
   Mi-am skimbat proiectul - nush-ce mi-a venit, dar mi s-a parut cam prea ..."clasica" casuta, asa ca m-am apucat si am gandit alta casuta, mai ales ca acum de Sarbatori am avut timp de gandeala intre 2 sorbituri de zaibar...

   De curiozitate, il poti vedea mai jos, l-am atasat.

   Toate bune !


Izolarea termica se face pe partea rece a peretelui. Pe interior nu se face izolare termica (dispare inertia termica din pereti). Cum aerisesti, cum icepe si contorul sa invarta....

#22
petro23

petro23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2013
buna

am o curiozitate

cat a costat schimbarea planului de casa?

proietul care il am nu imi place deloc...e simplu si sincer ...seamana mai degraba cu o pestera ...ca sa nu zic altceva...

vreau sa schimb proiectul ... sa i fac 2 fatade cu multa sticla...stiu ca e problema cu incalzirea, dar asta vreau, sa fie lumina, nu intuneric..

vreau sa spun ca pe proiect este o stampila cu un mesaj de genul : Avizat spre neschimbare Posted Image

#23
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Ce sistem constructiv ai la constructie??? Trebuia sa faci schimbarile la faza de proiectare...Nu ai vazut atunci ca ti se pregateste o pestera??:D

#24
c0stinn

c0stinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 06.08.2007

 aurelian_cretu, on 08 ianuarie 2013 - 16:14, said:

Super casa.Stil Brancovenesc.La 250mp.construiti, un pret ”la rosu” ajunge undeva la 48000euro(materiale+manopera).Dar pretul corect vi-l pot da doar dupa ce vad proiectul casei.Unde doriti sa construiti? Eu sunt inginer constructor si lucrez in Bucuresti,Ilfov si judetele vecine.
Nenea, cred că te conduce foamea la tine în judeţ, şi în judeţele vecine, cu toată ingineria ta. Posted Image.

#25
proiectorion

proiectorion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2013
"E fome de bani, e foame de bani, baieti".....:)))

 petro23, on 13 ianuarie 2013 - 21:30, said:

buna

am o curiozitate

cat a costat schimbarea planului de casa?

proietul care il am nu imi place deloc...e simplu si sincer ...seamana mai degraba cu o pestera ...ca sa nu zic altceva...

vreau sa schimb proiectul ... sa i fac 2 fatade cu multa sticla...stiu ca e problema cu incalzirea, dar asta vreau, sa fie lumina, nu intuneric..

vreau sa spun ca pe proiect este o stampila cu un mesaj de genul : Avizat spre neschimbare Posted Image


Pai cam tot atat cat ai dat pe primul proiect....

#26
petro23

petro23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2013

 dan_4_you2003, on 13 ianuarie 2013 - 22:13, said:

Ce sistem constructiv ai la constructie??? Trebuia sa faci schimbarile la faza de proiectare...Nu ai vazut atunci ca ti se pregateste o pestera??Posted Image

daca eram eu proprietarul atunci ... cu siguranta nu-i permiteam la nimeni sa faca o pestera Posted Image  ... deci asa am cumparat-o pe jumatate construita si cu un proiect de casa de tip pestera Posted Image

 proiectorion, on 14 ianuarie 2013 - 11:38, said:

"E fome de bani, e foame de bani, baieti".....Posted Image))




Pai cam tot atat cat ai dat pe primul proiect....


pai nu stiu cat a dat  pe proiect domnul de la care am luat-o...Posted Image

#27
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Daca e construit parterul:D... ce ai de gand?? sa l dai jos?

Edited by dan_4_you2003, 14 January 2013 - 13:25.


#28
petro23

petro23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2013

 dan_4_you2003, on 14 ianuarie 2013 - 13:25, said:

Daca e construit parterul:D... ce ai de gand?? sa l dai jos?


nu e construit....are doar fundatie Posted Image

#29
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

 proiectorion, on 13 ianuarie 2013 - 18:10, said:

Izolarea termica se face pe partea rece a peretelui. Pe interior nu se face izolare termica (dispare inertia termica din pereti). Cum aerisesti, cum icepe si contorul sa invarta....

Inertia termica a peretilor nu dispare, ea este o caracteristica de material. Ce-i adevarat este ca nu te mai ajuta ... ca o completare la afirmatia ta as spune ca, peste asta, te poti trezi cu peretele ud din cauza ca atingi punctul de roua inspatele termoizolatiei ... sa vezi atunci veselie, ca nu se repara decat daca pui termoizolatia unde trebuie. Recomandarea ar fi sa nu termoizolezi in casa (stiu ca sunt oameni care au facut-o si nu au patit aproape nimic, majoritatea la bloc -- acestia au peretii din panouri tri-strat, cu termoizolatie, este alta poveste decat la o zidarie).
Contorul se invarte de fiecare data cand aerisesti -- pentru asta oamenii au inventat sistemele de ventilatie cu recuperare de caldura Posted Image


Edit: @Petro - daca ai doar fundatiile facute, si ai proiectul initial, poti sa te adresezi unui inginer si sa mai aerisesti casa (daca se poate, pana nu vad proiectul nu pot spune asta cu siguranta).

Edited by unckle, 14 January 2013 - 17:22.


#30
petro23

petro23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2013

 unckle, on 14 ianuarie 2013 - 17:08, said:

Inertia termica a peretilor nu dispare, ea este o caracteristica de material. Ce-i adevarat este ca nu te mai ajuta ... ca o completare la afirmatia ta as spune ca, peste asta, te poti trezi cu peretele ud din cauza ca atingi punctul de roua inspatele termoizolatiei ... sa vezi atunci veselie, ca nu se repara decat daca pui termoizolatia unde trebuie. Recomandarea ar fi sa nu termoizolezi in casa (stiu ca sunt oameni care au facut-o si nu au patit aproape nimic, majoritatea la bloc -- acestia au peretii din panouri tri-strat, cu termoizolatie, este alta poveste decat la o zidarie).
Contorul se invarte de fiecare data cand aerisesti -- pentru asta oamenii au inventat sistemele de ventilatie cu recuperare de caldura Posted Image


Edit: @Petro - daca ai doar fundatiile facute, si ai proiectul initial, poti sa te adresezi unui inginer si sa mai aerisesti casa (daca se poate, pana nu vad proiectul nu pot spune asta cu siguranta).

multumesc pt raspuns Posted Image

#31
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 unckle, on 12 ianuarie 2013 - 21:53, said:

Salut Heavi,

poti face coltul casei ca in foto atasata -- are "efect" mai mult decat acel stalp din coltul casei Posted Image
Ce a facut acest beneficiar nu prea este recomandat!Probabil a fost la barcelona si s a inspirat de la cladirea aceea de birouri/centru de afaceri,unde consola are deschidere de cca 40 m si n are nici un stilp pe coltul respectiv,dar acolo este "lucratura fina",grinzi cu vute,grinzi intoarse cu vute ,de la etajul 1 pina la ultimul,deci despre ce vorbim aici...
Noi vrem sa fim ca "altii" dar nu respectam regulile(inclusiv de bun simt tehnic),vrem sa facem dupa altii,copiem dar...vai ce copiem,numai ce ne convine si reinventam tot dupa ureche sau dupa vreun "dorel din proiectare" care sint nu multi,enorm de multi.Posesorul acestei terase...sa aibe grija ca la primul dans mai serios...nu se stie,iar atunci o sa i cam iasa "smecheria prin toti porii",nu mai vb de altceva mai grav,ok!
Modelul este f frumos,italo-spaniolii au pus bazele constructiilor,se pare ca nu adoptam nici o metoda de la ei,copiem darnu prost,dezastruos de prost...romania trezestete!

#32
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

 bagerajungle, on 17 ianuarie 2013 - 11:15, said:

Ce a facut acest beneficiar nu prea este recomandat!Probabil a fost la barcelona si s a inspirat de la cladirea aceea de birouri/centru de afaceri,unde consola are deschidere de cca 40 m si n are nici un stilp pe coltul respectiv,dar acolo este "lucratura fina",grinzi cu vute,grinzi intoarse cu vute ,de la etajul 1 pina la ultimul,deci despre ce vorbim aici...
Noi vrem sa fim ca "altii" dar nu respectam regulile(inclusiv de bun simt tehnic),vrem sa facem dupa altii,copiem dar...vai ce copiem,numai ce ne convine si reinventam tot dupa ureche sau dupa vreun "dorel din proiectare" care sint nu multi,enorm de multi.Posesorul acestei terase...sa aibe grija ca la primul dans mai serios...nu se stie,iar atunci o sa i cam iasa "smecheria prin toti porii",nu mai vb de altceva mai grav,ok!
Modelul este f frumos,italo-spaniolii au pus bazele constructiilor,se pare ca nu adoptam nici o metoda de la ei,copiem darnu prost,dezastruos de prost...romania trezestete!

Din moment ce am pus acea poza din timpul executiei iti poti imagina probabil ca am fost pe acolo. Ca informatie suplimentara, ca sa iti alimentez setea de a da cu biciul in "dorel din proiectare" (care in cazul asta sunt eu, dar ma cheama Dan Posted Image ) tin sa te informez ca acel domn are deasupra acestei terase un dormitor si deasupra dormitorului o piscina. Surprinzator casa ține ... nici nu s-a crapat... nici nu ii curge apa din piscina in pat... nici o fatalitate ... cred ca "dorel din proiectare" stia ce facea Posted Image .

In afara de partea de rezistenta la care am inteles unde ai o problema, pe partea de arhitectura ai vre-un motiv sa spui ca "romanii copiaza prost ideile italiene si spaniole" ?

#33
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
@unckle eu am impresia ca unii nu stiu ca rezistenta e stiinta exacta Posted Image)))))..Posted Image Posted Image Ce se mai fac aia din Dubai ..Ei dupa ce copie??

Edited by dan_4_you2003, 17 January 2013 - 18:12.


#34
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 dan_4_you2003, on 17 ianuarie 2013 - 18:10, said:

@unckle eu am impresia ca unii nu stiu ca rezistenta e stiinta exacta Posted Image)))))..Posted Image Posted Image Ce se mai fac aia din Dubai ..Ei dupa ce copie??
"AIA" din dubai,din pacate sint tot italieni,olandezi,germani,francezi,adica perfectiunea detaliului,crezi ca putem suporta noi ca popor si educatie  vreo comparatie cu occidentalii,iti spun eu ca nu ,nu acum poate peste vreo 200 de ani iar ei sa stea pe loc...adica NICIODATA!Si nu numai in domeniul c tiilor in aproape nici un domeniu,poate la IT sa fim si noi mai buni ca ei,dar "asii" nostri in IT sint deja acolo,adica tot la ei,intelegi ce spun!

 unckle, on 17 ianuarie 2013 - 17:36, said:

Din moment ce am pus acea poza din timpul executiei iti poti imagina probabil ca am fost pe acolo. Ca informatie suplimentara, ca sa iti alimentez setea de a da cu biciul in "dorel din proiectare" (care in cazul asta sunt eu, dar ma cheama Dan Posted Image ) tin sa te informez ca acel domn are deasupra acestei terase un dormitor si deasupra dormitorului o piscina. Surprinzator casa ține ... nici nu s-a crapat... nici nu ii curge apa din piscina in pat... nici o fatalitate ... cred ca "dorel din proiectare" stia ce facea Posted Image .

In afara de partea de rezistenta la care am inteles unde ai o problema, pe partea de arhitectura ai vre-un motiv sa spui ca "romanii copiaza prost ideile italiene si spaniole" ?
Nu stiu citi ani are respectiva c tie,dar pot sa garantez ca in urmatorii 10 ani,trebuie sa apara un stilp sau o diafragma/lamela pe acel colt,si asta fara sa fie vreun "dans" peste 6 gr ,daca mai e si vreun "dans",o sa fie piscina la parter,cred ca deja exagerezi cu piscina peste dormitor si dormitor in consola...vezi ca ai sarit deja gardul,iar gradina lui dumnezeu e cam mare!Chiar ne crezi idioti sau vrei sa ne faci sa credem ca tu esti asul asilor in proiectare...Revinoti tinerete,ca filem de genul asta am vazut multe ,dar parca aveau totusi o doza de credibilitate mai aparte.Nu fac referire la tine ca ai fii un dorel din proiectare,ok,am precizat asta in mesajele anterioare,dar daca ai facut tu acea consola...eu zic sa repari cit mai ai timp acea "duda",ideea e buna doar ca ...din calcule asa la la ochisor,daca piscina re suprafata de 3x3=9mp pe acel colt,sint vreo 9000 de litri de apa cel putin,in ideea ca piscina are 1,2 m adincime,ori 9tone plus alte citeva zeci de tone de zidarie ,stilp/stilpi,s ar putea sa se lase "sandramaua" relativ curind,nu stiu eu mare lucru din cei acolo,dar pot sa pun pariu cu tine si cu inca 10 proiectanti ca e atehnica lucrarea aceea!

#35
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
""

 bagerajungle, on 18 ianuarie 2013 - 21:44, said:

daca piscina re suprafata de 3x3=9mp pe acel colt,sint vreo 9000 de litri de apa cel putin,in ideea ca piscina are 1,2 m adincime,ori 9tone plus alte citeva zeci de tone de zidarie ,stilp/stilpi,s ar putea sa se lase "sandramaua" relativ curind,nu stiu eu mare lucru din cei acolo,dar pot sa pun pariu cu tine si cu inca 10 proiectanti ca e atehnica lucrarea aceea!

hmm... daca tu spui ...   totusi nu as merge asa departe cat sa afirm ca este o "duda" a proiectarii - este o casa gandita destul de mult, cu deformatii probabile mai mici decat o grinda normala pe o deschidere de 5m ... dar ce stiu eu.. io doar sunt un proiectant nu? cred ca ai fi suprins sa afli ca am facut case si mai "sarite" decat asta (din pacate nu am poze suficient de localizate asupra elementelor cu pricina cat sa nu creez o problema de drepturi intelectuale ale proprietarului constructiilor si ale arhitectilor implicati)

ce zici? ai avea tupeu sa-ti schimbi jobul cu al meu?

In locul tau as fi mai retinut in a da un verdict clar - "ai sarit gardul, ce, ne crezi idioti?" ... fii serios.
ps. piscina are 1,4 adancime, suprafata de 3x9m. Am auzit ca peretii din beton armat fac "minuni" la comportarea cladirilor sub sarcini seismice, tu ce parere ai?

Edited by unckle, 18 January 2013 - 22:24.


#36
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
@unckle cat e lungimea consolei la grinda?Nu-mi dau seama din poza...

Edited by dan_4_you2003, 18 January 2013 - 22:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate