Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

ce sanse am de a lucra in USA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Ti-am dat "like", dar adaug "big".

Cu toate astea zic ca s-a cam depasit mult subiectul, e ceva diferenta intre dorinta cuiva de a lucra orice, ilegal, si salariile stratosferice printre care se invarte Avenirv.

#92
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postwizardofoz, on 13 februarie 2015 - 21:40, said:

@TSunami: Delta si Air Canada Astea doua probabil sint cele mai nasoale linii aeriene din lume, ultimele doua. A, si United.

Delta si Air Canada sunt mult peste Air France, Lufthansa, Alitalia, Lufthansa, Malev, United, AA, Turkish, KLM, British, caci cu astea am tot zburat.

#93
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Asta e cea mai ridicola afirmatie pe care am citit-o pe topicul asta. Chiar mai rea decit aia cu plecatul ilegal.
Air Canada a iesit cea mai prsoat linie aeriana in sonadajele facute, asta pe continentul american care are cele mai slabe linii aeriene. Iar Delta nici in ziua de azi nu cred ca au inceput sa puna ecrane individuale, mincarea e de 2 lei, serviciile de 2 lei, bautura pe bani, scaunele nasoale.
Prin comparatie AF are scaune de 10 ori mai comode, ecrane individuale cu jocuri si o multime de filme, atit americane cit si straine, de pe vremea cind Delta avea doua tuburi catodice pe hol, bautura nelimitata inclusa in pret, sampanie, mincare buna pentru stadardele de avion, inghetata nelimitat etc. Pina si Taromul era superb fata de Delta pe vremuri cind avea cursa din NY.

#94
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Renumele Air Canada de companie proasta e celebru :lol:, desi incet-incet, s-au dat pe brazda, din iminenta falimentului au ajuns acum pe plus bun. Sa vedem cat o dura minunea. N-am vazut babe mai scofalcite pe post de stewardese la nici o alta companie. Se vede treaba ca au sindicat puternic adica calea sigura spre un faliment veritabil.
Delta are monitoare separate pe avioanele de cursa lunga, doar ca trebuie sa fie chiar lunga, de la 20 cm in sus....

Am patit o faza tare acum cateva luni cu Delta, am ajuns cu avionul cu 15 minute mai devreme in LA si toate s-au dat peste cap, ca nu era loc, ca nu stiu ce si cum se incurcasera la terminalul LOR. Am stat in avion peste o ora, la 100 m de terminalul de aerogara pana s-a facut loc. Cei care aveau legatura au facut scandal mare si i-au luat intr-un autobuz direct de la usa avionului.

#95
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Posttsunnami, on 11 februarie 2015 - 16:58, said:

daca te imbolnavesti?

Ilegalilor le sunt iertate datoriile medicale, ei beneficiaza aproape automat de Medicare, spre deosebire de rezidentii legali.

Edited by Karhu, 14 February 2015 - 07:45.
citare inutila a intregului mesaj


#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPurpura, on 14 februarie 2015 - 06:01, said:

Ilegalilor le sunt iertate datoriile medicale, ei beneficiaza aproape automat de Medicare, spre deosebire de rezidentii legali.
Esti sigura?
Din ce am citit pe wiki despre Medicare, ilegalii nu sunt eligibili.

#97
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Probabil unii se uita toata ziua la fox news. Negresele sint agresive si oribile, ilegalilor li se da hahahahaha medicare. I see a pattern here.. brainwashing runs deep.

#98
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postwizardofoz, on 13 februarie 2015 - 23:59, said:

Asta e cea mai ridicola afirmatie pe care am citit-o pe topicul asta. Chiar mai rea decit aia cu plecatul ilegal.
Air Canada a iesit cea mai prsoat linie aeriana in sonadajele facute, asta pe continentul american care are cele mai slabe linii aeriene. Iar Delta nici in ziua de azi nu cred ca au inceput sa puna ecrane individuale, mincarea e de 2 lei, serviciile de 2 lei, bautura pe bani, scaunele nasoale.
Prin comparatie AF are scaune de 10 ori mai comode, ecrane individuale cu jocuri si o multime de filme, atit americane cit si straine, de pe vremea cind Delta avea doua tuburi catodice pe hol, bautura nelimitata inclusa in pret, sampanie, mincare buna pentru stadardele de avion, inghetata nelimitat etc. Pina si Taromul era superb fata de Delta pe vremuri cind avea cursa din NY.

stii ca au bagat avioane cu reactie de cand n-ai mai fost tu cu avionul, :lol:

View PostPurpura, on 14 februarie 2015 - 06:01, said:

Ilegalilor le sunt iertate datoriile medicale, ei beneficiaza aproape automat de Medicare, spre deosebire de rezidentii legali.

si le e platita si cazarea la peste 4 stele

#99
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostKarhu, on 14 februarie 2015 - 07:48, said:

Esti sigura?
Din ce am citit pe wiki despre Medicare, ilegalii nu sunt eligibili.

Quote

Federal health officials vowed this week to crack down on illegal immigrants who get Medicare — signaling that one part of the Obama administration believes it has authority to deny taxpayer-funded benefits going to those in the country without authorization.
The Centers for Medicare and Medicaid Services said it could save nearly $70 million from 2015 to 2019 by preventing illegal immigrants from taking advantage of Medicare’s prescription drug program or enrolling in Medicare Advantage plans.
“We are proposing to establish U.S. citizenship and lawful presence as an eligibility requirement for enrollment in [Medicare Advantage] and Part D plans,” said a proposed rule posted late Monday.


Read more: http://www.washingto.../#ixzz3RjX0Y8OJ



In plus, aia care nu sunt acceptati, pur si simplu nu-si platesc facturile. Nu e ca si cum li se poate intampla ceva.

http://www.undocumen...access-to-care/

#100
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,822
  • Înscris: 26.01.2010
Cunosc un roman care se afla in State acum . Ilegal evident .
A venit aici la invitatia verisoarei sale,cetatean american, invitatie de genu :'' vino aici si vedem noi cum ramai in State , sigur gasim o solutie ca e usor sa devii legal''
A venit cu o viza de turist , a petrecut 6 luni de zile vizitand America timp in care verisoara nu s-a sinchisit sa-i faca cunostiinta cu nimeni , au vorbit doar romaneste ca deh , sunt amandoi romani iar dupa o vreme cand si-a dat seama baiatul ca trece timpul si odata cu el viza lui de turist si a inceput sa o intrebe pe verisoara cum sa fac sa devina si el legal , l-a dat tipa afara din casa.

Acum locuieste cu chirie intr-o camera fara pat impreuna cu o chinezoaica care nu vorbeste engleza , au trecut 3 luni de cand si-a depasit sederea legala aici si e depresiv.
Cat a fost cald si frumos a muncit ilegal 1-2 zile pe saptamana .
In ultimele doua luni de zile nu a mai gasit nimic de facut .

Tipul are 34 de ani,nu are copii ,e muncitor , isi doreste sa ramana aici dar a realizat in sfarsit ca fara documente nu o sa poata face nimic aici.

Am doua joburi perfecte pentru el dar nu am cum sa-l angajez. Singura solutie ar fi sa se casatoareasca dar nici o femeie normala la cap nu vrea sa se bage intr-o casatorie de convenienta.

#101
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 13 februarie 2015 - 22:11, said:

Ti-am dat "like", dar adaug "big".

Cu toate astea zic ca s-a cam depasit mult subiectul, e ceva diferenta intre dorinta cuiva de a lucra orice, ilegal, si salariile stratosferice printre care se invarte Avenirv.

stai mai nea trandafire, alea erau cifra maxima de venit pana pe la care zic eu e mai bine in Canada dpv taxe si alte cheltuieli asimilabile. am zis maxima.

#102
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
@Purpura: Crackdown insemna ca aia iau medicare ilegal. E ca si cum ai spune ca ilegalii care fura numere de credit card primesc bani gratis. Furtul nu inseamna ca le da guvernul ceva.

Un articol interesant aici:

http://www.nytimes.c...?abt=0002&abg=1

Concluzia este:
1. daca esti saraca in Europa e mai bine.
2. daca esti middle class (adica om cu slujba normala) e asa si asa, de obicei inca mai bine in USA, uneori mai bine in Europa.
3. daca esti in primii 50% e mai bine in USA, cu cit mai sus cu atit mai bine.

Cu salarii de genul 150-200k care le-am discutat mai sus esti in primii ~2%.

Habar n-am daca e ajustat si pentru healtcare sau educatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate