Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

ce sanse am de a lucra in USA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
buburuzoiboss

buburuzoiboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 20.03.2012
Boarfele sunt extrem de ieftine.Biciclete,cu noroc,le gasesti in fata caselor gratis sau duminica fac astia vanzari in fata casei si-o cumperi cu 10-15 $.De electronice,nici nu mai zic.In America,totul e ieftin,mai ieftin ca in Ro.Asa ca,ia-ti doar traista si cu banii pe care-i dai pe container,te-noiesti

#38
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Boarfe extrem de ieftine? Unde? Mai putin de 60 de dolari nu am dat pe o rochie si nu era de fita, dimpotriva.

#39
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postghelme, on 15 februarie 2013 - 15:09, said:

haha, ce ranting pe neutrino. chill dude, ca nu te ia statul politienesc cu forta, ramai aci in romania si baga mare in continuare pe forumuri.

stie cineva cam cat ar costa shipping pentru un container cu boarfe, bicicleta, undite si ceva electronice din bucuresti in atlanta? ma mut si incerc sa imi dau seama daca merita sa imi car catrafusele sau mai bine recumpar tot in state.
   ce stiam eu costa in jur de 2500 de euro pe mare, dureaza...cateva luni pana la destinatie,respectivul container ar avea capacitatea de 2,3 m latime/2,3 m inaltime/7 m lungime(sunt preturile care se aplica din Barcelona spre New York)

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRiver_Song, on 24 februarie 2013 - 17:38, said:

Boarfe extrem de ieftine? Unde? Mai putin de 60 de dolari nu am dat pe o rochie si nu era de fita, dimpotriva.
Extrem de ieftine tinand cont de munca depusa pentru achizitia respectivei boarfe.
Comparativ cu Romania, unde lucrezi 2-3 zile pentru rochia aia, in State lucrezi 2-3 ore, sau chiar mai putin...

#41
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Mie mi se pare foarte ieftin 60 de dolari, cat vine aia, vreo 2 milioane? Pai in Romania sigur nu gaseam rochie la 2 milioane cu care sa nu arat a china town si sa nu-i iasa firele de prin toate partile.

#42
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postgabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 03:21, said:

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in USA si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).

multumesc pt raspunsuri,
cu banii aia iti cumperi apartament si traiesti in sua cu familia vreo 7-8 fara sa muncesti o zi.

un prieten si-a vandut aprtamentul din romania cu 40k euro si cu banii aia si-a luat un apt. ceva mai mare pe langa Miami...asta acum vreo 1,5 - 2 ani. si nu e in ghetto, ci zona rezidentiala cu paza la intrare....
initial nu l-am crezut...dar mi-a arata ofertele pe siteurile de imobiliare....

daca te duci spre nord, detroit...zona aia iei case super ieftine....si nu numai acolo.
intrebare e daca se merita? UK este mai aprope, si de la anul nu o sa ai probleme nici cu viza de munca.

Edited by bubalus, 25 February 2013 - 12:16.


#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,618
  • Înscris: 02.10.2009
Exista inca o imagine deformata, cum ca "pe acolo, in US" toate sunt ieftine, sau mai ieftine ca in Eu sau Ro.
Poate fi ieftin daca veti considera acelasi standard de viata ca in Ro. Pita cu ceapa si cartofi fierti, masina la mana a treia s.a.m.d., toate astea sunt cu adevarat mai ieftine, dar nu pentru astfel de viata pleca cineva.
Vreau sa spun ca un trai decent, la nivelul de acolo, nu este chiar ieftin si nu este accesibil in cazul in care slujba este de nivel scazut.
A fost o perioada in care pretul locuintelor a scazut mult, acum nu mai e chiar asa dar in cele mai multe cazuri preturile mici au fost acolo unde conditiile social-economice au fortat acest lucru. Cei nevoiti sa plece din acele locuinte nu au putut plati in primul rand pentru ca nu au mai avut venituri suficiente; a paria pe faptul ca daca mergeti voi in locul lor va veti descurca mai bine este cam riscant. Unii vor putea , altii nu, norocul joaca un rol important in acele conditii.
Nimic nu este cu adevarat "ieftin", fiecare lucru de pe piata are un pret destul de bine potrivit cu valoarea lui.
Veti vedea ca o rochie de 60 dolari este fix la fel cu una de 60 lei in Ro, adica una oarecare, comparativ cu o rochie de calitate pe care o poarta "doamnele". Noroc ca in general oamenii nu se judeca dupa haine (asta se intampla la cei cu venituri foarte mari si numai in cercul lor).
Container pe mare: numai daca lucrurile din container au valoare mare, sa zicem mobilier scump din lemn furniruit sau sculptat, tablouri originale, haine de foarte buna calitate, etc. Nu oricine poate introduce aceste lucruri fara taxa. Cum a spus cineva mai sus, cu aia 2500 euro se pot face foarte multe  mai ales ca pretentiile trebuie sa fie mai limitate la inceput.

#44
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostKarhu, on 25 februarie 2013 - 11:08, said:

Extrem de ieftine tinand cont de munca depusa pentru achizitia respectivei boarfe.
Comparativ cu Romania, unde lucrezi 2-3 zile pentru rochia aia, in State lucrezi 2-3 ore, sau chiar mai putin...

Eu vorbeam din perspectiva unui roman care vine la cumparaturi cu banii de acasa.

#45
dromikat

dromikat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2011
Ma intereseaza totusi daca, odata ajuns in State, cu ceva bani, sa zicem 80-90 000 dolari, as putea sa inchiriez un spatiu ceva si sa ma apuc de o mica afacere ? Am 45 de ani si parca n-as mai putea sa o iau de jos... O alta problema ar fi daca as ajunge cu viza turistica, ce variante de a ramane in continuare, pe o perioada mai lunga, as avea...

#46
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Incerca cu  E2.

The E-2 Investor Visa allows an individual to enter and work inside of the United States based on an investment he or she will be controlling, while inside the United States. This visa must be renewed every two years, but there is no limit to how many times one can renew. The investment must be "substantial". Investor visas are available only to treaty countries,[1] which include countries like Albania and Senegal, but do not include Brazil, Russia, India and China.[2]
The dollar amount of the investment normally should exceed $200,000 depending on the type of business (new or existing), although cases have been made for smaller amounts. This is an approximated amount and applicants should consult an immigration lawyer prior to making any offers for existing business. The dollar amount should only be money spent on the business. Any expenses not directly spent on the actual business itself will not count toward the required amount.[citation needed]
For new startups, the investment must be large enough to start and operate the business. The amount of investment varies on the type of business. The $200,000 dollar amount would not be a substantial investment for a business such as the construction and management of a shopping center or office complex. The investment will not be considered substantial if it is not large enough to capitalize the venture. The USCIS will use an ‘Inverted Sliding Scale’ to determine whether the investment is substantial in proportion to the overall cost of the enterprise.
Upon conclusion of the business, investors must return to their countries of origin, or change their status. The holder of an E-2 visa may leave the United States at any time.

#47
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postn3utr1n0, on 23 ianuarie 2013 - 03:21, said:

Conditia nu e grea in sua. E o mizerie. Provoc pe oricine sa mi demonstreze ca sua nu e un  stat totalitar si/sau fascist sau stat politie.

Sunt putine tari unde as putea sa ma simt mai putin constrans si asuprit decat sua... printre ele se numara corea de nord poate si cateva tari prin africa.

Daca asa arata democratia , libertatea si o viata a bunastarii atunci NU merci sua. Nu vad nici o diferenta fata de germania nazista.

Deci sa inteleg ca ai trait, o vreme, de ajuns sa-ti faci o parere, in Coreea de Nord, cateva tari prin Africa, Statele Unite, tari prin Europa....si Germania nazista? :huh: (deci si prin urmare ai descoperit si masina timpului...intre timp) :huh:

View Postghelme, on 15 februarie 2013 - 15:09, said:


stie cineva cam cat ar costa shipping pentru un container cu boarfe, bicicleta, undite si ceva electronice din bucuresti in atlanta? ma mut si incerc sa imi dau seama daca merita sa imi car catrafusele sau mai bine recumpar tot in state.

Mai ales in directia asta, RO-US, nu se merita nicicum. Eu zic sa-ti iei ce e sentimental, chestii care nu se pot inlocui, lasa boarfele. Eventual mai pune 1-2 geamantane pe langa cel standard, 3 geamantane ar trebui sa fie mai mult decat suficient. Bicicleta, unditele vinde-le sau da-le altora. O sa gasesti altele mult mai ieftine comparabil in SUA.

View PostRiver_Song, on 24 februarie 2013 - 17:38, said:

Boarfe extrem de ieftine? Unde? Mai putin de 60 de dolari nu am dat pe o rochie si nu era de fita, dimpotriva.
Te-ai plimbat doar pe Fifth Avenue sau.....:rolleyes:

View PostRosebud09, on 25 februarie 2013 - 19:07, said:

Veti vedea ca o rochie de 60 dolari este fix la fel cu una de 60 lei in Ro, adica una oarecare, comparativ cu o rochie de calitate pe care o poarta "doamnele". Noroc ca in general oamenii nu se judeca dupa haine (asta se intampla la cei cu venituri foarte mari si numai in cercul lor).

Mai sa fie...in cazul tau, locuind in SUA se pare, din comentarii, chiar nu inteleg. Aproape la orice nivel, adica incepand de la camesi/tricouri pe care le gasesti la 3-4$ bucata in wall-mart sau chiar wall-greens si care in general sunt mult mai de calitate decat ce gasesti in Romania in "piata" pentru un pret echivalent, pana la tzoale de firma, atat casual gen blugi, etc. dar si chestii office, sunt mai ieftine in SUA, clar si fara tagada. Vorbim aici de lucruri comparabile sau identice.

Am impresia ca tu nu ai mai trecut de mult timp prin Romania. Eu calatoresc frecvent, in special Europa de Vest si prin imprejurimi, RO, si traiesc si intr-o tara care e foarte scumpa, in special pentru vestimentatie. O gramada de lucruri le cumpar de pe net, direct din SUA si dupa taxe/shipping tot sunt mult mai convenabile decat daca le-as lua de aici. Valabil si pentru Romania.
Normal ca sunt si lucruri scumpe/foarte scumpe in SUA, pentru ca au cui sa le vanda, daca traiesti in NY mai ales e plin de magazine de fitze, asa cum e si in Londra, Paris sau alte capitale majore.

Intr-adevar, in SUA te usuca in primul rand "asigurarile" de orice fel, adica de sanatate, viata, pentru masina, etc, etc. toate astea gratie avocatilor, doctorilor care castiga venituri de minim 6 cifre uneori si peste 7. Asa i-au invatat, acum trebuie sa suporte consecintele. De asemenea educatia e scumpa, educatie de calitate, desi ca un tanar obisnuit ai mai mult acces la finantare plus e mult mai usor sa-ti gasesti un job sa te intretii, sa-ti platesti din cheltuieli,spre deosebire de Romania sau Europa de mai la sud.
In afara de laturile astea, extrem de importante ce-i drept, mai ales costurile cu sanatatea, restul practic e mai ieftin, uneori muuuult mai ieftin in SUA decat in Europa sau in orice loc asa zis civilizat. Sa mai zic de taxe sau alte lucruri ? :huh:

#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
alea de wall mart is pentru spalat masina. io de regula ma infiintez la jack&jones si iau d-acolo tricouri si blugi pentru tinuta nespectaculoasa, la munca. tricourile-s la vreo 15-20, blugii 50-60.
la alea mai ieftine ai tot felu de suprize. nu se potriveste numarul (super fain can ai luat de pe net in europa din america si vrei sa trimiti inapoi), se dezintegreaza dupa cateva zile (frecvent la pantofi) etc. si aici vorbim de haine de barbati, ca la femei is scoruri duble, ca dau banii pe haine cum dau io pe vinuri si electronice.

meri si probeaza o geaca de piele la C&A si apoi probeaza un Belstaff. nu ca as da io 1200 euro, dar cand vad cum sta una si cum sta cealalta pe mine, parca inteleg de ce arunca unii banii pe haine "de calitate".

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRiver_Song, on 23 martie 2013 - 23:15, said:

The dollar amount of the investment normally should exceed $200,000 depending on the type of business
Doar 200.000?
Eu stiam de 1 milion...

#50
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPengoon, on 28 martie 2013 - 00:56, said:

alea de wall mart is pentru spalat masina.
La fel si alea din piata din Romania, ba mai rau, s-ar putea sa te alegi si  cu vreo boala de piele, ceva :lol:

N-am spus ca alea din wall-mart sunt de calitate ci doar ca gasesti in general in orice categorie lucruri mai ieftine in SUA.

View PostKarhu, on 28 martie 2013 - 06:48, said:

Doar 200.000?
Eu stiam de 1 milion...

Quote

The E-2 Investor Visa allows an individual to enter and work inside of the United States based on an investment he or she will be controlling, while inside the United States. This visa must be renewed every two years, but there is no limit to how many times one can renew. The investment must be "substantial". Investor visas are available only to treaty countries,[1] which include countries like Albania and Senegal, but do not include Brazil, Russia, India and China.[2]

Spre deosebire de EB-5, care iti oferta green-card si posibilitatea de a deveni rezident. De asemenea, nu trebuie sa fii doar din tarile de pe lista aplicabila pentru prima, adica poti fi si chinez, rus, brazilian etc.

http://en.wikipedia.org/wiki/EB-5_visa

#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,618
  • Înscris: 02.10.2009

View Postlawrence38, on 28 martie 2013 - 00:28, said:

Mai sa fie...in cazul tau, locuind in SUA se pare, din comentarii, chiar nu inteleg. Aproape la orice nivel, adica incepand de la camesi/tricouri pe care le gasesti la 3-4$ bucata in wall-mart sau chiar wall-greens si care in general sunt mult mai de calitate decat ce gasesti in Romania in "piata" pentru un pret echivalent, pana la tzoale de firma, atat casual gen blugi, etc. dar si chestii office, sunt mai ieftine in SUA, clar si fara tagada. Vorbim aici de lucruri comparabile sau identice.

Nu locuiesc in US, dar merg din cand in cand, in diferite locuri. Se gasesc de toate, pentru toate buzunarele. Al meu nu e asa de strans ca sa cumpar de al Wall Mart. E un  magazin din asta la cca 200 metri de locuinta si il folosec doar ca si culoar de intare in mall, sa nu ocolesc pana la intrarea principala cand e frig afara... Posted Image Cam o data sau de 2 ori pe an totusi cumpar cate ceva pentru ca la urma urmei este clar ca multe din produse sunt identice cu cele de la alte magazine dar au un pret ceva mai mic. Cu toate astea, alimente, nici chiar fructe, nu iau de acolo. Cu siguranta ca gresesc, dar uneori am impresia ca totul e chinezism contrafacut, parca si painea prospata ar fi adusa din China...
Am impresia ca tu nu ai mai trecut de mult timp prin Romania. Eu calatoresc frecvent, in special Europa de Vest si prin imprejurimi, RO, si traiesc si intr-o tara care e foarte scumpa, in special pentru vestimentatie. O gramada de lucruri le cumpar de pe net, direct din SUA si dupa taxe/shipping tot sunt mult mai convenabile decat daca le-as lua de aici. Valabil si pentru Romania.

Se intampla sa fi mers in Ro chiar si de doua ori in mai putin de un an, ca anul trecut, sau odata la 4 ani. La fel in Europa de vest. Unele lucruri in Ro (textile de ex. ) sunt cam la fel de scumpe, unele chiar mai scumpe ca in State sau Canada, uneori mai frumoase si de mai buna calitate. Cu toate astea nici eu nici sotia nu am cumparat din Ro sau Europa mai mult de carti postale sau pliante.  A luat un inel acum cativa ani... Gasim ce ne trebuie si acasa, la ce sa le mai car pe drum.

Normal ca sunt si lucruri scumpe/foarte scumpe in SUA, pentru ca au cui sa le vanda, daca traiesti in NY mai ales e plin de magazine de fitze, asa cum e si in Londra, Paris sau alte capitale majore.

Cele mai ieftine (raportat la calitate) tricouri, bluze si maruntisuri pentru tineret le-am vazut tocmai in Times Square, in inima NY. Se mai intampla... Lucruri slabe, care dupa prima spalare arata vechi, aproape bune de aruncat. Ca de la Wall Mart. Pana la urma tot pe acolo esti: dai mai mult la inceput, dar si tin mai mult.

Intr-adevar, in SUA te usuca in primul rand "asigurarile" de orice fel, adica de sanatate, viata, pentru masina, etc, etc. toate astea gratie avocatilor, doctorilor care castiga venituri de minim 6 cifre uneori si peste 7. Asa i-au invatat, acum trebuie sa suporte consecintele. De asemenea educatia e scumpa, educatie de calitate, desi ca un tanar obisnuit ai mai mult acces la finantare plus e mult mai usor sa-ti gasesti un job sa te intretii, sa-ti platesti din cheltuieli,spre deosebire de Romania sau Europa de mai la sud.
In afara de laturile astea, extrem de importante ce-i drept, mai ales costurile cu sanatatea, restul practic e mai ieftin, uneori muuuult mai ieftin in SUA decat in Europa sau in orice loc asa zis civilizat. Sa mai zic de taxe sau alte lucruri ? Posted Image

Asa este, asigurarile usuca dar cel putin nu trebuie sa vii cu plicul... Salariile doctorilor si a multor slujbasi la stat sunt disproportionat de mari fata de medie. Costurile exagerate pentru sanatate sunt unul din factorii principali ai deficitului bugetar.
Poti sa zici si de taxe pentru ca sunt sisteme de impozitare progresiva. Se depaseste 30% pentru venituri mari. Depinde si de stat. Nu toata lumea poate face smecherii financiare. Fentarea fiscului e o crima majora.
Cu toate astea singurul lucru care m-ar atrage sa stau in US ar fi clima mai calda, altfel nu, chiar la un salariu ceva mai mare. Daca as fi mai tanar cu 20-25 ani, poate m-as mai gandi...


Edited by Rosebud09, 28 March 2013 - 17:58.


#52
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
Am mare nevoie de un sfat,daca are cineva putin timp.
Am 42 ani,o viza turistica valabila pana in 2024.Sunt mama aproape singura si trebuie sa tin in scoala doi copii de 14 si 16 ani.Credeti ca as avea sanse sa lucrez undeva in America astfel incat sa imi pot intretine casa si copiii aici in tara,eventual cu doua locuri de munca?Nu fumez,nu beau ,sunt foarte bataioasa si muncitoare dar nu am acolo nici macar o cunostinta,pe nimeni caruia sa-i cer un sfat.Am 1500 euro si voi mai strange 1000 pana plec,undeva in august .
Imi ajung acesti bani sa platesc si avion si sa ma descurc pana ma angajez?Am tot citit pe forumuri dar parerile sunt contradictorii si nu prea stiu ce sa cred!
Va rog orice sfat este binevenit si poate imi va schimba viata,in sfarsit!
Multumesc anticipat!

#53
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
NU! Stai departe de america, spre binele tau. ai toata europa la dispoziție. alege ceva mai aproape mai ales ca este legal. NU risca, eu un pariu pe care o sa il pierzi.

#54
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
Am mare nevoie de un sfat,daca are cineva putin timp.
Am 42 ani,o viza turistica valabila pana in 2024.Sunt mama aproape singura si trebuie sa tin in scoala doi copii de 14 si 16 ani.Credeti ca as avea sanse sa lucrez undeva in America astfel incat sa imi pot intretine casa si copiii aici in tara,eventual cu doua locuri de munca?Nu fumez,nu beau ,sunt foarte bataioasa si muncitoare dar nu am acolo nici macar o cunostinta,pe nimeni caruia sa-i cer un sfat.Am 1500 euro si voi mai strange 1000 pana plec,undeva in august .
Imi ajung acesti bani sa platesc si avion si sa ma descurc pana ma angajez?Am tot citit pe forumuri dar parerile sunt contradictorii si nu prea stiu ce sa cred!
Va rog orice sfat este binevenit si poate imi va schimba viata,in sfarsit!
Multumesc anticipat!

View Postthe_northpole, on 08 februarie 2015 - 14:47, said:

NU! Stai departe de america, spre binele tau. ai toata europa la dispoziție. alege ceva mai aproape mai ales ca este legal. NU risca, eu un pariu pe care o sa il pierzi.
In Europa sunt din ce in ce mai putine locuri unde sa fim primiti cu bratele deschise!Multi romani se intorc mai saraci decat au plecat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate