Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

ce sanse am de a lucra in USA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
gabitzu01

gabitzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2010
salutare,

am o mare rugaminte la romanii ce locuiesc in USA daca ma pot ajuta cu ceva raspunsuri.
Iata povestea mea:  am 39 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Am viza turistica pt SUA , viza ce expira in anul 2021, am fost in USA ,doar in vizita, in anii 2006 si 2012. As dori sa vin in state pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7. Ideea este ca nu imi permit sa stau asa mult acolo si sa cheltuiesc din banii mei cazarea si traiul de zi cu zi ci sa si muncesc ceva, ceva care sa imi asigure plata unei chirii, mancarea si , daca se poate, sa trimit si in tara un 3-400 usd lunar. Plus ca faptul ca as munci m-ar ajuta si la scopul meu principal - limba engleza.
Am experienta de munca de peste 15 ani, am lucrat in domeniul financiar ( contabilitate - contabil , contabil sef si financial manager - si banking - pana la functia de director de sucursala, inclusiv  ) dar nu imi fac iluzii ca imi voi gasi de lucru in acest domeniu.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. Ce sanse credeti ca as avea sa gasesc de lucru, orice, in conditiile in care am doar viza de turist ( si , ca sa zic asa " ma duce capul " )  ?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in USA si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).

multumesc pt raspunsuri,

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 gabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 03:21, said:

1. Ce sanse credeti ca as avea sa gasesc de lucru, orice, in conditiile in care am doar viza de turist ( si , ca sa zic asa " ma duce capul " )  ?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?
1. posibil sa ai sanse mai mari in UK, in USA cam egale cu zero, IMHO
2. foarte bune,

#3
yx_dark

yx_dark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.09.2010
Fara acte, doar cu viza turistica lucrezi doar la negru. Adica ceva gen spalator de vase 400 de dolari/saptamana sau ceva sigur prin restaurant, asta in NY. Oricum, daca mergi in US primele lucruri care trebuie sa le faci sunt social security, id (asta parca e buletinul si/sau permis auto) si sa incerci sa aplici pentru green card. Nu se merita sa cumperi nimic in America, pur si simplu stai cu chirie ~1000/luna, asta singur in apartament + familia ta sau daca esti singur fara familie poti cauta sa stai cu cineva, sa platiti 50-50. Poti cauta pe craigslist. Cat despre adus familia, nu stiu.

Edited by yx_dark, 28 December 2012 - 09:00.


#4
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

 gabitzu01, on 28 decembrie 2012 - 03:21, said:

salutare,

am o mare rugaminte la romanii ce locuiesc in USA daca ma pot ajuta cu ceva raspunsuri.
Iata povestea mea:  am 39 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Am viza turistica pt SUA , viza ce expira in anul 2021, am fost in USA ,doar in vizita, in anii 2006 si 2012. As dori sa vin in state pt o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an, scopul principal al vizitei fiind invatarea foarte bine a limbii engleze ( aprofundarea acesteia ), sa zicem ca acum stiu, pe o scara de la 1 la 10, de nota 6 sau 7. Ideea este ca nu imi permit sa stau asa mult acolo si sa cheltuiesc din banii mei cazarea si traiul de zi cu zi ci sa si muncesc ceva, ceva care sa imi asigure plata unei chirii, mancarea si , daca se poate, sa trimit si in tara un 3-400 usd lunar. Plus ca faptul ca as munci m-ar ajuta si la scopul meu principal - limba engleza.
Am experienta de munca de peste 15 ani, am lucrat in domeniul financiar ( contabilitate - contabil , contabil sef si financial manager - si banking - pana la functia de director de sucursala, inclusiv  ) dar nu imi fac iluzii ca imi voi gasi de lucru in acest domeniu.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. Ce sanse credeti ca as avea sa gasesc de lucru, orice, in conditiile in care am doar viza de turist ( si , ca sa zic asa " ma duce capul " )  ?
2. Credeti ca am sanse sa aprofundez limba engleza in intervalul de timp amintit ( 6 luni - 1 an )  ?

Nu exclud posibilitatea ca, daca intr-un an sau doi, voi gasi ceva bun de lucru, sa raman in USA si sa imi aduc si familia, sa imi vand casa din Romania si sa imi iau ceva acolo ( cu toate ca nu stiu daca cu 250.000 - 300.000 usd  pot sa imi cumpar ceva, macar un avans de 50% dintr-o casa noua ).

multumesc pt raspunsuri,

Nu are prea mult sens sa faci asa ceva.
Inteleg dorinta de a te muta in alta tara, dar USA nu prea e o idee buna. Ca roman fara drept de munca, nu ai mare lucru de facut acolo. Nu cred ca-ti arde s-o iei de la ZERO (a zis cineva mai sus de spalator de vase...) dupa ce-ai ajuns la un anumit nivel profesional.

Daca tot ai o casa care valoreaza 250-300k si esti dispus s-o vinzi, vinde-o, muta-te in ce tara vrei tu (inclusiv US, daca ai pata pusa pe vagauna aia) si deschide-ti o afacere. Ar trebui sa-ti ajunga banii si sa-ti asigure venituri decente.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
America e praf. Daca n-ai o meserie bine platita (exclus domeniul finantelor) probabil nici mexicanilor nu le poti face concurenta. Acum majoritatea americanilor primesc niste bonuri de masa in valoare de $700 sa cumpere alimente lunar, ca din cauza crizei este lipsa mare de cash. Parerea mea, in USA nu poti sa te duci sa strangi bani, eventual daca esti antreprenor in Silicon Valley. Mergi in UK ca se vorbeste tot engleza si lucrezi pe lire, care-s mai tari ca dolarii. Am un prieten care a plecat acum 1 luna in UK in Portville, a cautat ceva pe internet si a plecat singur. Ieri am vb. cu el la telefon si mi-a spus ca in 2 sapt. a strans 1000 lire..pe aici era taximetrist.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ai o meserie cautata si bine platita oriunde te duci e la fel de greu. Asa ca reajusteaza ce stii (contabilitate/finante) in sistemul american/englez.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2012 - 11:37.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 neagu_laurentiu, on 28 decembrie 2012 - 11:36, said:

Daca nu ai o meserie cautata si bine platita oriunde te duci e la fel de greu. Asa ca reajusteaza ce stii (contabilitate/finante) in sistemul american/englez.

     Nu stiu cum e in America, dar in UK, orice meserie ai avea trebuie sa fie certificata local. Electrician, instalator, sudor , toti trebuie sa obtina un certificat de calificare care necesita studii si bani. Un electrician, poate sa castige si 35000 pe an. Cursurile de calificare (colegiu) costa de la 3500 de lire in sus si 90% dintre studenti nu reusesc sa ia examenul.
In ce priveste absolventii de studii superioare, majoritatea dintre ei ingroasa randurile la somaj. Pe langa studii se mai cere si experienta, experienta dobandita in Uk.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 cspot, on 28 decembrie 2012 - 14:41, said:

in UK, orice meserie ai avea trebuie sa fie certificata local
In IT nu e cazul.

#9
gabitzu01

gabitzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2010
Bine, ideea de baza era de a merge in state si a aprofunda foarte bine limba si, apoi, sa ma intorc in tara.
As fi dorit sa muncesc ceva doar pt ca e mult mai usor sa inveti o limba atunci cand interactionezi cu oamenii si pt a castiga ceva bani pt a ma intretine acolo, in nici un caz ma apuc sa economisesc
Intrebarea mea, sper sa fie mai bine inteleasa, e daca as putea gasi un angajator care sa ma ia, chiar si ca spalator de vase intr-un restaurant sau in benzinarii, fara acte ( doar cu viza de turist ) si , daca voi credeti ca da, unde as putea gasi un job :  mergi pur si simplu la restaurante si te oferi sau exista site-uri specializate unde poti cauta?
In ce conditii pot inchiria un studio in USA, trebuie sa am acte sa pot inchiria sau e de ajuns viza turistica?
Ce orase imi recomandati ca fiind mai usor de a gasi un astfel de job?  ( usor stiu ca nu e pe nicaieri, ma refer raportat intre orasele din USA ) ?

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Io cred ca deja cam trebuie sa va reorientati in partea opusa, spre Mama Rusia (nu zic China ca acolo e altceva). La Mama Rusia se coc prajiturile acum.
American dream e acum american nightmare.

Edited by Tipiric, 28 December 2012 - 16:21.


#11
gabitzu01

gabitzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2010
sa ma duc in Rusia si China sa invat engleza ???
nu, probabil nu ai citit cu atentie ce am zis
ma intereseaza sa aprofundez engleza si sa muncesc ceva pt a ma intretine in aceasta perioada ( 6 luni - 1 an )

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Aaa, deci scopul tau e acela de a invata engleza...

#13
yx_dark

yx_dark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.09.2010
Ti-am zis mai sus ca poti gasi unde sa stai pe http://newyork.craigslist.org . Nu cred ca poti inchiria singur fara acte un apartament, fara acte. asta inseamna ca trebuie sa stai cu cineva, care iti da cheia ta de la camera de la usa. Oricum nu-ti cumperi mobila sau d-astea acolo, daca stai doar 1 an. Daca vrei sa stai singur cu 1600 cat ai castiga pe luna, nu ai putea sa trimiti nimic acasa.

#14
gabitzu01

gabitzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2010

 yx_dark, on 28 decembrie 2012 - 19:27, said:

Ti-am zis mai sus ca poti gasi unde sa stai pe http://newyork.craigslist.org . Nu cred ca poti inchiria singur fara acte un apartament, fara acte. asta inseamna ca trebuie sa stai cu cineva, care iti da cheia ta de la camera de la usa. Oricum nu-ti cumperi mobila sau d-astea acolo, daca stai doar 1 an. Daca vrei sa stai singur cu 1600 cat ai castiga pe luna, nu ai putea sa trimiti nimic acasa.


sa vedem, am un prieten cu acte in regula in state, poate reusesc sa-mi inchirieze pe numele lui ceva.
ce oras mi-ai recomanda , unde as avea sanse sa gasesc ceva de lucru?
categoric ca nu-mi voi cumpara mobila, insa probabil ca-mi va trebui o masina , din vizitele mele in sua am observat ca te descurci mai greu fara, in special in orasele mai mici unde transportul in comun nu e dezvoltat

#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
v-ati gandit vreodata daca este legal ce vreti sa faceti ?

#16
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
mai bine te muti in o tara din africa decat is sua.
e cea mai proasta idee. sua e o mizerie din punct de vedere al sistemului social si al locurilor de munca.
defapt sua e cea mai proasta alegere din mai multe puncte de vedere:
sistem social de rahat
sistem medial care te lasa sa mori in fata spitalului daca nu ai bani
nu exista protejarea angajatilor
nu exista sindicate
joburile sunt proaste si platite prost.
e si un stat politie , unde libertatile umane = 0.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 n3utr1n0, on 14 ianuarie 2013 - 10:10, said:

sistem social de rahat
Sigur, unii sa munceasca ca "prostii" si altii sa beneficieze !

#18
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

 neagu_laurentiu, on 14 ianuarie 2013 - 10:15, said:

Sigur, unii sa munceasca ca "prostii" si altii sa beneficieze !

am locuit acolo. nu am nici un motiv sa te mint. sua e o mizerie. in afara de o vacanta facuta pe undeva frumos si foarte scurta nu vad nici un motiv de a ma intoarce.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate