Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Binaclu (remi/rummy)

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Parintii mei joaca de cand ii stiu, un fel de remi caruia ei ii spun "binaclu". Nu e clar de unde l-au invatat, unul spune ca dintr-o carte veche, unde erau descrise mai multe feluri de a juca remi, altul ca l-au invatat de la prietenii unor prieteni Posted Image

Se joaca pe echipe si regulile sunt urmatoarele:

1. Din setul de remi se scoate un rand de "2", adica un doi de fiecare culoare, astfel incat mai raman 4 doiari in joc, care se folosesc pe post de joker. Se pot folosi oriunde, dar cel mai eficient este sa-i folosesti in suite de aceeasi culoare cu doiarul. El se poate inlocui, pe parcursul jocului, cu cifra care lipseste, si se muta in aceeasi formatie, unde doreste jucatorul care a facut schimbarea (fara a vorbi cu... coechipierul).

2. Jokerul se poate folosi oriunde, dar oricare dintre jucatorii de la masa, coechipier sau nu, il poate inlocui cu cifra care lipseste. Neaparat, daca iei jokerul, trebuie sa faci o formatie noua cu el.

3. Cand suita ajunge la 6 piese, se dubleaza valoare acesteia.

4. La fel si pentru terta completa.

5. Daca suita contine joker, aceasta nu se mai dubleaza, chiar daca are peste 6 piese. La fel daca suita are un doiar de alta culoare.

6. Jockerul = 4 puncte, 2 = 2 puncte/dublat are 4, intre 3-6 = 0.5 puncte/ dublate au 1 punct, 7-13 = 1 punct/dublate au 2 puncte.

7. Castiga echipa care ajunge prima la 150 de puncte si a inchis ultimul joc. Nu castigi daca ai trecut peste 150 si nu ai inchis.

Restul regulilor sunt cam la fel cu remi obisnuit: nu se etaleaza primul tur, se ia de jos oricand (mai putin cand ramai cu o piesa pe tabla), se anunta la 3 piese.

Jocul este foarte antrenant, dar sunt foarte curioasa daca il mai joaca cineva, si daca are alte reguli. Nu gasesc nimic pe nicaieri despre acest joc.

Edited by maddy23, 27 December 2012 - 15:56.


#2
maddy23

maddy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 31.07.2002
Am uitat sa mentionez ca, am luat in considerare ca se poate de fapt numi "Pinaclu", dar tot nu am gasit multe informatii, si deci tot nu m-am lamurit :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate