Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Chiuveta sub fereastra

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lili78

lili78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.01.2008
In bucatarie voi avea chiuveta sub fereastra. Imi puteti da niste sfaturi cum as putea sa fac fereastra? M-am gandit ca fereastra sa fie culisanta sau sa aiba mai multi ochi, si doar cei ce sus sa se deschida.

Daca o fac sa se deschida pe interior, cam la ce inaltime ar trebui pusa, astfel incat sa se deschida complet si sa nu se loveasca de bateria chiuvetei? Are cineva asa ceva?

Va multumesc pentru orice sfaturi.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
crezi ca toata lumea area aceeasi inaltime standard a bateriei de la chiuveta si aceeasi distanta standard intre blat si ochiul de geam?

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ar fi fost interesant sa pui fereastra sub chiuveta.... :)

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Dar sa ai grija iarna sa nu lasi geamul ala deschis ca iti crapa tevile de nu te vezi si te trezesti cu apa pana la genunchi in casa.

Edited by gerbil, 27 December 2012 - 12:58.


#5
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Eu am la fel intr-o bucatarie. Fereasstra este pe modelul ferestrei de tren, se deschide-n foarfece, iar partea de jos este fixa. Este pusa la inaltimea de 90 de cm, iar ea are h120 cm.

#6
severix

severix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2011
Buna ziua.
Exista la KLUDI Romania , o baterie , Bingo Star pe numele ei , care inlatura acest inconvenient.
Poate fi ridicata , se poate deschide geamul , si se aseaza la loc.

#7
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013
Depinde de dimensiunea ferestrei:
1. Daca e destul de lata o poti imparti in 2, o parte fixa si una sa culiseze.
2. Poti sa deschizi fereastra spre exterior insa in cazul asta avand chiuveta in fata ferestrei s-ar putea sa fie cam greu sa mai inchizi geamul daca e larg deschis. Plus ca nu ii mai poti pune accesorii gen plase impotriva insectelor sau rulouri exterioare.
3, O poti face sa se deschida toata pe spate, si daca vorbesti cu cei care iti executa tamplaria le poti cere sa iti monteze foarfecele care tin cerceveaua pe laterale, iar la montaj le poti muta mai sus sau mai jos, sa se deschida atat cat crezi ca ai tu nevoie. Numai ca si aici e un inconvenient, majoritatea ferestrelor de genul asta au cremonul pe latura de sus, si s-ar putea sa fie dificil de manevrat.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
E de preferat varianta1, dar pentru unii e prea scumpă.

De evitat varianta 2. Se poate pune limitator de cursă, se face cu balamalele pe lateral, iar atunci fereastra nu se deschide decât 90 de grade și se poate închide ușor la nevoie, dar ți-o cam trântește vântul cum vrea când e deschisă.

Se poate face în varianta 3, dar cu cremonul pe lateral.

Mai e și varianta 4, cu cremonul jos, balamalele sus, deschidere exterioară și foarfecă cu 5 poziții.

Cel mai ieftin e cu jumate fix, jumate deschidere(oscilo-batantă), dar deschiderea să nu nimerească peste baterie.

Așa am și eu acasă.

Și eu am "ghiveta" la geam în bucătărie.

Edited by Digix, 09 April 2013 - 21:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate