Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Spliter si amplificator pt. semnalul de la LNB?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Eu folosesc cabluri separate de la un LNB cu mai multe ieșiri, dar un prieten are un singur cablu și în casă are un spliter de satelit (cumpărat de la Hornbach), la care a conectat două receptoare (nu are cablată casă astfel încât să vină cel puțin cu o întoacere din loop outul unuia din receptoare în intrarea celuilalt). Când alimentează ambele receptoare nu vede nimic (chiar dacă sunt pus epe acelați canal), când întrerupe alimentarea unuia celălalt funcționează OK.
Voi ce credeți că se întâmplă? Scade semnalul sub ce  e necesar pentru a funcționa fiecare? ..că așa ar pune un amplificator, tot pe la Hornbach au ceva... sau aveți alte sugestii, în afară de a veni cu clasicul cablu de al loopul unuia sau chiar de la LNB (care ar trebui să fie dublu în acest caz) ??

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu ma pricep prea bine, dar din cate stiu eu, receiverul (receptorul) lucreaza sincron cu LNB-ul. Nu poti avea doua receivere si un LNB. Nu o sa mearga.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
e ala "splitter" de satelit la pastele cailor. e un splitter chior de coaxial, alea fac asa.

ii trebuie un multi-switch cu alimentare proprie, varianta destul de scumpa.splitter-ul
ala al lui face power pass pe toate porturile si d-aia intra STB-urile in conflict. in cazul
unui multi-switch, trebuie un LNB cu doua iesiri cel putin, 4 fiind cel mai recomandat,
pentru a putea lucra fiecare decodor pe ce polaritate si frecventa doreste.

varianta cea mai simpla e sa puna un LNB dublu, sa dea 2-3 gauri si sa-si cableze casa
in asa fel incat fiecare STB sa fie cu "partea lui" de LNB. faza cu LOOP nu e recomandata,
deoarece providerii de la noi folosesc ambele polaritati si daca schimba canalul la unul din
STB-uri pe un canal cu alta polaritate decat canalul de pe celalalt STB, nu vede nimic.

ce-mi place genul ala de oameni care au ei casele "cablate", ca urla simtul esteticului in
ei si nu vor sarme la vedere, numai ca de cele mai multe ori, sunt cablate total anapoda
decat ar trebui si ei se scarpina in ceafa ca "de ce nu merge". eci, ori sparge pereti sau
reconfigureaza cablaraia si foloseste un LNB dublu, ori foloseste un multiswitch si tot nu
scapa de LNB-ul dublu sau chiar quad, ori foloseste decodoarele cate unul, pe rand.

s-a mai discutat treaba asta, http://forum.softped...antena-satelit/ .

Attached Files



#4
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
AI dreptate, eu am ţinut cont de ce am nevoie când am cablat casa, dar lui cine i-a făcut cablarea nu s-a gândit la satelit , ci la distribuţie CATV, ceea ce încă nu area.

Altcineva sugera un DC blocker pe unul din receptoare (sau un spliter cu o ieşire activă şi a doua pasivă, care să blocheze alimentarea), dar rămân pre amulte dazavantaje, legate de a comanda/alimenta LNBul, soluţia sfântă e o mică antenă la receptorul SD (îi dau eu una cu LNB!, dacă nu vrea cablu de la cealaltă şi LNB dublu) , eventual folosind o trecere plată pentru a trece pe la o uşă/geam, dacă nu vrea găuri în zid (aţi folosit careva).

Tot căutând pe internet am dat (fiind vorba de Dolce, scuze că n-am precizat) de soluţia de a elimina acestă dependenţă, mai exact de de a însuma semnalele VL (low) şi VH(high) de la un LNB Quad cu un sumator de genul DI-213. Ea se pretează mai degrabă pentru instalaţii comune, unde există distribuitoare după acel cablu unic care vine de la antenă şi poate să nu mai fie o soluţie dacă Dolce va folosi cândva şi polaritatea orizontală.

Sărbători fericite în continuare tuturor!

Edited by satcodx2002, 27 December 2012 - 09:40.


#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
N-ar strica sa citesti topicul asta: http://forum.softped...a-mi-faca-digi/

si topicul asta: http://forum.softped.../#entry12315894

Edited by Victor5, 27 December 2012 - 22:01.


#6
ciubuc85

ciubuc85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2011
pt separare semnal lnb poti folosi asa ceva

Attached Files



#7
zoom66

zoom66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.05.2010
La unul din cabluri care pleacă spre receptor pune banda izolier peste tresa cablului apoi infileteaza mufa in așa fel sa nu facă contact mufa cu tresa.  Receptorul va primi semnal doar pe central dar nu va mai alimenta 13v. Singurul inconvenienteste ca nu se vor mai receptiona TVR3, RTV si pachetul unguresc.

#8
florynz

florynz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2007

View Postzoom66, on 06 februarie 2013 - 20:34, said:

La unul din cabluri care pleacă spre receptor pune banda izolier peste tresa cablului apoi infileteaza mufa in așa fel sa nu facă contact mufa cu tresa.  Receptorul va primi semnal doar pe central dar nu va mai alimenta 13v. Singurul inconvenienteste ca nu se vor mai receptiona TVR3, RTV si pachetul unguresc.

Foarte buna ideea....de nota 10

Merci frumos de pont

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate