Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

constructie casa in 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
coltisor77

coltisor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
CINE CAREVA CUM STA TREABA CU INCALZIREA PRIN POMEP DE CALDURA ???? AM INTELES CA REDUCE COSTURILE CU INCALZIREA CU 75 %,MAI ALES DACA AI SI CASA IZOLATA BINE

View Postcoltisor77, on 30 decembrie 2012 - 13:16, said:

CINE CAREVA CUM STA TREABA CU INCALZIREA PRIN POMEP DE CALDURA ???? AM INTELES CA REDUCE COSTURILE CU INCALZIREA CU 75 %,MAI ALES DACA AI SI CASA IZOLATA BINE

Edited by coltisor77, 30 December 2012 - 13:30.


#20
spirea

spirea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.01.2013
Salut nea Dane pt.casa la rosu 90mp amprenta+masarda+acoperisul la gata eu iti fac cu 9.000de eur,la rosu iar restul mai negociem.Ai grija tare multa cu cine te incurci,chiar si prieteni te storc de bani.Iar fierul sa-til ia meseriasul cu tine dacal comanzi gata facut e de proasta calitate(turcesc,chinezarie,OTELIT)se rupe.Cam in ce zona construesti,pa si ai mare grija la meseriasi.Iti trimit un exemplu.

Attached Files



#21
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Eu zic ca arhitectura casei prezentata in link este oribila,nu zice nimeni ca trebuie sa iti faci casa poporului si nici o casa cea mai cea dar nici un cub oribil fara nici o expersivitate(parerea mea)dar sunt gusturi diverse.
Pretul de 60k poate fi unul extrem de convenabil,convenabil sau mare,in functie de calitatea finisajelor ca materiale si manopera.
Daca o faci in regie proprie iasi mult mai ieftin dar trebuie sa te gandesti foarte bine inainte daca poti sa te inham,i la asa ceva,cum ai zis si tu este de ajuns un meserias si 2 muncitori,in functie de necesitati o sa mai iei pt cateva zile inca 2-3 persoane cu ziua.
La fel ca si ceilalti iti recomand betonul de staie turnat cu pompa,iesi mai ieftin si e mai de buna calitate.
Si eu sunt adeptul caramizi portanate,nu stau sa insir ce si cum confront cu altele,la mine a fost simplu pt caci casele din lemn care se fac la noi dupa umila mea parere nu sunt case ci doar niste baraci mai elegante,iar caramida imi da senzatia chiar daca e poate fi falsa de casa,pt mine o casa este cea din caramida.
Cauta sa o faci in regie proprie si sa eviti prietenii cahiar daca pt tine poate fi un caz fericit,dar deobicei sti cum e cu prietenii mai ales cu rudele,dar chiar si asa meseriasul/echipa cu care o faci va trebuii sa fie verificata de un structurist,iar acest sa nu se cunoasca cu echipa ca sa nu se acopere unul pe celalalt,
Asa structuristul nu are nici-un interes sa iti ascunda eventualele defectele iar echipa va face treaba cum trebuie stiind ca vor fi verificati de cinvea care se pricepe.

#22
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cum naiba ajungeti la preturi din astea de casa cat o masina? Pentru mine e inca un mister... casa la rosu cu 9000 de euro... la gata cu 40-50000 de euro... Ma dopare capul. Cu cine construiti sa iasa pretul asta, cu nea Vasi si cumatrul lui?

Eu votez pentru placa peste etaj, costuri reduse pe termen lung, izolare mai buna, durabilitate... cred ca te costa de la cateva sute la o mie de euro in plus, depinde de casa, de etaj etc.

#23
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012

View Postspirea, on 02 ianuarie 2013 - 08:49, said:

Salut nea Dane pt.casa la rosu 90mp amprenta+masarda+acoperisul la gata eu iti fac cu 9.000de eur,la rosu iar restul mai negociem.Ai grija tare multa cu cine te incurci,chiar si prieteni te storc de bani.Iar fierul sa-til ia meseriasul cu tine dacal comanzi gata facut e de proasta calitate(turcesc,chinezarie,OTELIT)se rupe.Cam in ce zona construesti,pa si ai mare grija la meseriasi.Iti trimit un exemplu.

...Constructia e realizata de voi?? Constructia din poza??

View Postlalea, on 08 ianuarie 2013 - 12:39, said:

Cum naiba ajungeti la preturi din astea de casa cat o masina? Pentru mine e inca un mister... casa la rosu cu 9000 de euro... la gata cu 40-50000 de euro... Ma dopare capul. Cu cine construiti sa iasa pretul asta, cu nea Vasi si cumatrul lui?

Eu votez pentru placa peste etaj, costuri reduse pe termen lung, izolare mai buna, durabilitate... cred ca te costa de la cateva sute la o mie de euro in plus, depinde de casa, de etaj etc.

Inmultesti mp desfasurati cu  320-360e  ( o estimare) nu ai cum sa stii exact decat dupa P.T. si nici atunci nu e exact ca mai intervin lucruri neprevazute.

#24
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai eu inmultesc, dar amaratul meu de calcul bate bine-bine spre 60000, e diferenta intre 20 si 25%, ba chiar mai bine fata de ce preturi va dau voua calculatoarele voastre. E al meu stricat?

#25
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
da...vezi ca e mansarda,,,,  amprenta de 90 mp .... inmulteste 90x1.7x320  si vezi cat iti iese

#26
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mansarda ta costa 70% din costul unui etaj? Mai-mai, da' ce-i lipseste? O placa si cateva randuri de caramizi, de unde ai taiat tu 30%? Ma rog, am inteles, sunt calcule de agatat si apoi scoate omul ba pentru una, ba pentru alta... vAD ca la mansarda si finisajele costa cu 30% mai putin... :)) Sa fim seriosi...

#27
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Poi suntem seriosi...La mansarda nu mai e nevoie de o placa....Tencuiala la un perete inalt de 1.80 e altceva decat la unul de 3.00 m ...Deci si volumul exterior de caramida e  mai mic.Cofrajul la placa e mai putin..Popi sustinere nu mai sunt , Beton la placa ,fierul placii,manopera la placa...La o casa cu etaj acoperisul ocicum trebuia facut..Eu asa evaluez..Treaba e ca evaluarea asta vine dupa mai multe lucrari ...si e c-am pe acolo pretul..(nu e pus de pe perete)....Si manopera ..(una e la casa P+1,ALTA E LA MANSARDA). ..Acum vreo 3,4 ani altul era pretul pe mp (manopera si materialele erau mai scumpe)..Si inca ceva ...Placa de 90 mp -zicem ca intra c am (1000 kg de fier si 13 m.c de beton , mai intra si ceva cofraj chit ca l folosesti pe ala de la placa parter,rezulta 3000f+3.000bet mai intra si manopera 4 oameni cam 5 zile).
Caramida pe exterior castigi c-am 8 m.c (mortar ,manopera) Deci e o diferentza...Nu o fi 30%...Ofi 20%...Inmulteste atunci cu 1.8...Da nu vrei sa ma convingi ca o casa P+1  are aceleasi costuri ca una P+M.

Edited by dan_4_you2003, 08 January 2013 - 17:30.


#28
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Eu nu conving pe nimeni de nimic, in afara de mine, daca imi permiteti! Nu intelegeam cum ajunge cineva la un pret de 45000 de euro casa la cheie, fie si 90 amprenta la P+M. Eu nu gasesc pretul asta realist, atata tot. Ca e o diferenta de 2000 de euro, asta o cred, poate mai mult, poate mai putin... dar de aici pana la 15-25000 mai putin, e cale lunga.
Credeam doar ca imi scapa ceva si doar calculele pentru casa mea sunt neadevarat de mari pentru ca nu stiu ce sa economisesc si de pe unde... Posted Image
Ma rog, intre timp am priceput, am vazut si calculele, multam de explicatii.  Spor tuturor!

#29
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
http://www.rodev.ro/...-rosu-case.html
Uitate aici sunt niste preturi sa ti faci o idee...Nu sunt facute de mine :D

#30
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
mersi; desi ciudat modul de prezentare, pare mai realist. Vad ca nu fac diferente intre P+M si P+E sau sunt chioara? Oricum, imi da un pret de peste 70000 la cheie...

#31
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Te inteleg....Preturile pentru regie proprie...La mansarda trebuie sa stii tu ...suprafata constr o inmultesti cu (1,7 sau 1,8)  ...Ti-am zis sa nu ma mai convingi ca mansarda e acelasi lucru cu P+1..Am crezut ca ai prins ideea.

Edited by dan_4_you2003, 10 January 2013 - 19:02.


#32
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcoltisor77, on 26 decembrie 2012 - 00:35, said:

Salut,numele meu este Dan si vreau sa ma apuc sa-mi construiesc o casa in primavara lui 2013.Inca de la inceputul anului 2011 am vrut sa o fac,dar nestiind nimic ce inseamna sa o iei de la 0 si discutand in stanga si dreapta,am cam dat inapoi atunci.Intre timp m-am documentat ,zic eu bine si sunt decis sa fac pasul in 2013.Am si gasit o firma Activbiz care are niste oferte,am ales de aici una din ele : este o casa P+M,178mpc/146mpu,pret la cheie 60500 euro ,pun alaturat si linkul http://activbizconst...ala-176mpc.html
Ideea mea ar fi sa o fac totusi in regim propriu si cu zilieri,sa iau doar un meserias,am un prieten care se ocupa cu asa ceva si m-a sfatuit  ca as iesi mult mai ieftin. Incalzirea vreau sa o fac pe sistem pompe de caldura si cu panouri solare
VREAU PARERILE VOASTRE LEGATE DE TOT

Salut,
Ma bag in seama pe subiect pentru ca lucrez in bransa de ceva vreme si am executat si proiectat imobile pentru multi oameni (CVul s-ar intinde pe niste pagini .. destul de multe ;) )


Daca lucrezi cu meseriasi o scoti sub 400E/mp. O sa te coste maxim 150E/mp structura si un maxim de 250E/mp la finisaje/geamuri/instalatii. Depinde de tine ce fel de gresie iti cumperi.
Un lucru este cert - daca o sa cumperi casa de la cineva vei primi o casa la care acel cineva face profit, deci primesti mai putin decat ai putea sa ai daca iti faci casa singur pe aceiasi bani ... sau platesti mai putin ca sa iti construiesti casa cu aceleasi materiale pe care le-ai primi de la acea firma. Diferenta, profitul pe care il pune acea firma pe lucrare, nu este de 1000E ... nu isi bate nimeni capul pentru 1000E.

Sfatul meu este sa iti faci un proiect. Este posibil sa bagi mai putine materiale in casa (asta pentru ca mesterul nu o sa stie niciodata tot ce stie inginerul si arhitectul) si la fel de posibil este sa si obtii o casa unica, special conceputa pentru tine si pentru nevoile tale.
Grija mare la fundatii -- foarte multi se oripileaza cand vad ca jumatate (sau mai mult) din betonul ce intra intr-o casa P+M, intra in fundatii. Daca nu faci fundatiile cum trebuie o sa stai toata viata cu fierul de glet in mana reparand fisurile de langa ferestre si usi (iar in cazurile grave de subdimensionare iti vei vedea vecinii prin fisurile din pereti). Trebuie sa ai mare grija la faptul ca o casa nu doar "sta" pe pamantul de sub ea -- acel pamant reactioneaza si el la fortele aduse de casa, iar asta poate fi un fapt decisiv in "reusita" investitiei.

Este util sa spui si unde iti faci casa, vei putea primi sfaturi ceva mai exacte cu privire la structura, termoizolatii, etc.

Bafta

#33
danom

danom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2013
Ai spus ca vrei sa iei doar proiectul respectiv si sa construiesti in regie proprie.
Sunt curios cat costa proiectul complet? (eur/mp).
Multumesc.

#34
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postlalea, on 08 ianuarie 2013 - 15:18, said:

Mansarda ta costa 70% din costul unui etaj? Mai-mai, da' ce-i lipseste? O placa si cateva randuri de caramizi, de unde ai taiat tu 30%? Ma rog, am inteles, sunt calcule de agatat si apoi scoate omul ba pentru una, ba pentru alta... vAD ca la mansarda si finisajele costa cu 30% mai putin... Posted Image) Sa fim seriosi...
Tine o asa ca stii tu ceva ,stii ce spui,n ai de unde sa tai,pt ca la mansarda,acoperisul devin tavan deci,materiale scumpe si de calitate,altfel cind ploua,simti ploaia ca ti vine in "perna",doar vreo 15% maxim poti taia,dar asta numai daca iti iese tot la fix si nu ai pierderi de loc,incepind de la structura pina la finisaje.Ai dreptate cu "calculelele",astea asa de "agatat",daca mai ai si greseli la fundatie si evaluari gresite din proiect,esti mincat pe viata...la cite dededubturi are o constructie,din ce am intilnit eu pina acum,proiectantii n au nici o treaba cu DDE si lucrarile ascunse,le cam scapa printre degete multe "esentiale"...intre proiectant si arhitect,e o mica diferenta,unul se face ca "calculeaza si verifica",IAR ARHITECTUL SEMNEAZA CA PRIMARUL...CAM ASA SE INTIMPLA  IN 95% DIN CAZURI!
Cine se forteaza sa "taie" din structura va avea un cotet de gaini nicidecum o casa,ce vad in ultimii 7-8 ani ca se construieste ,am o stringere de inima cam mare,si vb aici de oameni cu bani multi,la care trebuia sa le fac termoseminee,iar cind am ajuns la "locul faptei",am ramas mut/oripilat,bineinteles ca de pe drum ma luase cu "mici economii" la lucrare samd,l am economisit eu pe linia de "asteptare in zadar",era un pericol pt mine sa lucrez sub o placa armata cu fi4 stm...pereti de 20 cm stilpi de 20/25 la exterior si pereti de 7,5-15 cm la interior,si vb de c tii cu p+1 sau P+2,oameni cu saci de bani samd,atunci ce sa i mai cer unuia care se zbate sa faca ceva cu 7-9000 euro,sa faca imprumut la banca ca sa nu se sinucida!
E mult pina dai de astfel de proiectanti,dupa aceea esti ca si rezolvat,adica nu termini nici structura,nu mai vorbim de "capac"(acoperis de lemn cu carton si sipca),dar asta e metoda de "prosteala" in domeniul asta.Eu cind fac masuratori si calcule,eu spun direct cit costa si ce materiale folosesc,nu gresesc niciodata pt ca imi iau marja de eroare de 5-10%,dar cind spun cca 5500 euro,asa ramine ,nu incep cu dude ca n am pus aia sau ailalta si ca n am socotit 10 caramizi si 5 saci de adeziv,4 scinduri si 10 ml de teava,nu fac asa ceva ca m as face de ris,mi ar fi mie rusine de mine,e matematica de clasa a 5 a cel mult,doar ca unora le da mereu cu zecimale.
Ca sa fiu mai concret,indiferent ca e doar parter sau p+1,n ai cum sa iesi sub 180 euro/mp nici in visele tale cele mai frumoase pe structura de rezistenta,camin pt put si fosa septica(astea nu le calculeaza nimeni,o bagatela de doar 1500 euro cel putin,daca mai pui si gardul numai de la intrare vreo 5-600 euro cel putin)),cu respectarea normativelor in vigoare...dupa dorel o faci si 50 euro/mp...dar numai el stie cit ciment pune in betoniera!Poate la un p+1 sa iesi pe la 160-170 euro/mp,dar nu e sigur pt ca ai timpi morti ,ridicat materiale samd.Am facut aceste precizari fara sa atac pe nimeni,sau sa bat tignale,ok,dar cu preturi din acestea de masini tip logan,o sa avem case tip trabant sau lastun...mai stie careva cum erau aceste roabe pe roti,erau orice numai masini nu,tatal meu a detinut un trabi combi si tot eram putin "terorizat" de nesiguranta acelei masini!

La cheie ,sub 450 euro nu scoti decit finisaje mai de vara asa,cu fisuri grave in primii 2-3 ani,deci revizuire  samd!Eu mi am facut casa la care am participat in proportie de 100% tehnic,si vreo 40% faptic pe structura,si 95% pe finisaje(e adevarat ca mai de mediu spre lux),si abia am scos o la cca 480 euro,deci cu preturi sub 400 e doar un vis,poate daca pui faianta de 10 lei si gresiede 15 lei cu adeziv mai subtireanu,iar cind bati in placi suna a gol...incepem sa spunem si noi adevarul sau iar ne mintim frumos si dragut...ca asa i romanul,descopera el "teapa de aur",solutii de nefacut nici la dusmani!

Mi a scapat esentialul,nervi de otel si rabdare,verificari la singe de la A la Z,mai ales pe structura de rezistenta,unde ...reparatiile inseamna porcarii "stabile pt 5 ani maxim"...atentie mare deci!

#35
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
<p>http://www.rodev.ro/...-rosu-case.html
Astea sunt preturile de pe piatza...Am proiectat un camin cultural anul trecut (cadre din b.a.) ...A castigat licitatia o firma din Piatra Neamt ..''dorinconstruct'' ceva de genul...Constructia e ridicata ....cu pretul de 340 /mp(la cheie) ...In pretul de sus intra (instalatii de semnalizare(curenti slabi),termice,electrice,inclusiv centrala termica) ..Sunt cam 150 mp de pereti cortina (geam termopan)  ...Cat despre mansarda (vorbesc unii pe aici ca sa nu adoarma)...Am de lucru ca iti dadeam un calcul cat de cat(fara planuri).Depinde de tipul mansardei-se poate face si cu 50% din pretul parterului ..Gandestete la o mansarda in acoperis cu 4 ape (cateva luminatoare in acoperis...Pe interior structura din lemn....
Am zis sa-mi dai tabelele ( era o ironie)......

Asta e caminul...

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   1.43MB   128 downloads
  • Attached File  303.jpg   1.24MB   116 downloads

Edited by dan_4_you2003, 17 January 2013 - 12:47.


#36
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
@bagerajungle - eu semnez cu propria libertate pe planuri, garantandu-ti tie viata in cazul unui cutremur  ... chiar crezi ca doar ma prefac la calcule si verificari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate