Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

hidromotor informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari,
As dori sa fac o modificare la un utilaj..de fapt utilajul nu e hidraulic..si as dori sa ma sfatui cu persoane care stiu si lucraza in domeniul hidraulic....
Am o freza de zapada si vreau sa o transform in  freza de zapada hidraulica...
Acum e actionata cu curele..care se tocesc repede si care costa foarte mult.....
Deplasarea se face pe senile....dar...cu disc de frictiune si rola de cauciuc...
As dori sa pun un hidromotor/pompa pentru deplasare....nu stiu daca as pune doua..daca se pot sincroniza.....ca sa nu se roteasca in jurul axei.....Insa daca as pune doua, as putea usor sa comand prin schimbarea turatiei, directia.
In mod normal, daca sunt doua pompe identice, cu acelasi debit, in functie de cum reglez returul cred ca as putea sa le fac sa mearga simultan sau diferentiat....si ar costa mai putin decat o pompa cu diferential.....Posted Image
Iar pentru partea de rotire a frezei as dori sa folosesc alta pompa..
Motorul termic are 10 cp....
E pe benzina....
As deschide un topic nou...dar am vazut ca aici sunt cateva persoane care stiu ce au de facut....si nu stiu daca ii pot aduce pe topic nou..
Multumesc,
danny

#20
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017
Salut. Am si eu un utilaj compus dintr-o pompa hidraulica si doua hidromotoare. In momentul in care vreau sa se roteasca amandoua deodata , unul se opreste. Exista o solutie prin care sa fac sa se roteasca amandoua deodata doar cu o pompa?

#21
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Vezi distribuitoare de prioritate

#22
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
Intrebare:
Un hidromotor poate actiona un tocator de resturi vegetale ex. Porumb, ma refer la turatie ..
In cazul in care este antrenat de pompa hidraulica a tractorului

#23
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017

 Hc-galtiu, on 14 ianuarie 2018 - 18:42, said:

Intrebare:
Un hidromotor poate actiona un tocator de resturi vegetale ex. Porumb, ma refer la turatie ..
In cazul in care este antrenat de pompa hidraulica a tractorului
Eu din cate stiu hidromotoarele au turatie mica si cuplu mare, nu cred ca merge la ce vrei tu, tie iti trebuie turatie mare , poti folosi un motor electric.
Daca nu ai acces la curent poti actiona tocatorul cu un multiplicator de turatii la priza directa a tractorului.

Edited by CalinCosmin, 14 January 2018 - 19:19.


#24
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
Pompa hidraulica la care ma refer este de fapt o pompa hidraulica asemanatoare cu cele care echipeaza tractoarele fiat si echipeaza o culegatoare feraboli 121.
Aceasta pompa pune in miscare masa de cules ,sus sau jos , si basculeaza buncarul.
Sunt curios daca poate actiona un tocator chiar si prin intermediul unui sistem multiplicator de turatie gen grup sau fulii cu diametre diferite.
Astept pareri.
Multumesc

#25
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 Hc-galtiu, on 22 ianuarie 2018 - 06:04, said:

Pompa hidraulica la care ma refer este de fapt o pompa hidraulica asemanatoare cu cele care echipeaza tractoarele fiat si echipeaza o culegatoare feraboli 121.
Aceasta pompa pune in miscare masa de cules ,sus sau jos , si basculeaza buncarul.
Sunt curios daca poate actiona un tocator chiar si prin intermediul unui sistem multiplicator de turatie gen grup sau fulii cu diametre diferite.
Astept pareri.
Multumesc
Ce fel de tocator vrei sa actionezi? Ce debit are pompa de pe culegator? Parerea mea este ca nu are debit suficient pentru a actiona un hidromotor care sa aiba si turatie si putere. Eu lucrez la un tocator pentru un bourgoin pe 2 randuri si ma tot documentez, insa fara o pompa de minim 50cm pe rotatie nu ai ce face.

#26
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017

 allumave, on 21 februarie 2018 - 11:38, said:

Ce fel de tocator vrei sa actionezi? Ce debit are pompa de pe culegator? Parerea mea este ca nu are debit suficient pentru a actiona un hidromotor care sa aiba si turatie si putere. Eu lucrez la un tocator pentru un bourgoin pe 2 randuri si ma tot documentez, insa fara o pompa de minim 50cm pe rotatie nu ai ce face.
cu ceva ani in urma o cunostinta a parcat la mine pt cateva zile  un utilaj BOBCAT pe senile care avea montat in bratele din fata un tocator de arbori si arbusti pt acces la liniile de tensiune inalta pe orice zona
ei bine acest tocator era actionat hidraulic , cu niste ciocane masive ca si organe de lucru. Avea pur si simplu un hidromotor pe axul tocatorului din care ieseau furtune hidraulice
scula era avansata de mai multe zeci de mii de euro;    am vazut ulterior ceva asemanator facaand drumuri pt exploatari forestiere

poti sa aprofundezi putin "50 de cm pe rotatie"   , cm3 pe rotatia pompei?

#27
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017
Sunt hidromotoare care au turatii mari, in italia a cumparat patronul un tocator care se pune pe excavator si era actionat cu doua hidromotoare , eu nu ma pricep cu hidraulica da stiu ca exista hidromotoare de turatie

#28
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Vad ca nu s=a mai scris de mult pe aici.

Am o problema cu un despicator de lemne Scheppach 6,5 t.Motorul electric functioneaza, pompa hifraulica la fel dar pistonul nu vrea sa se miste.

Am avut o pierdere de ulei pe la un por care l-am rezolvat cu sudura MIG si am completat aproape 500 ml ulei.

Trebuie aerisit  pe undeva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate