Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cum pot receptiona toate canalele HD, 16 de la rcs rds!?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
sandu2010

sandu2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.09.2009
M-am tapit foarte tare cu un asa zis decodorHD care trebuia sa intre toate canalele HD existente pe dvb-c, eu am un lg full hd de 107 cm , si exact ce prind in dvb-c-ul tv-ului asa prind si in AMIKO 8200HD(un decoder sa zicem ilegal), am dat pe el 400 ron si am ramas cu buza umflata deoarece intr-adevar deblocheaza hbo HD, Superone HD, hbo comedy, si cinemax, dar eu am vrut mai mult sa-l iau pt canalele HD, din pacate tot 9 canale HD-uri prind si in prezent. Daca cumpar decodor humax C2-HD de la rcs rds o sa prind toate canalele HD!? sau o sa prind exact ca dvbc-ul tv-ului, adica daca prind 120 canale tot atatea o sa-mi intre si in humax c2 HD!?  In concluzie se prinde toate HD-urile pe humax c2 HD sau nu!? Din cate am inteles sunt in prezent 16 posturi HD in total, si mai vine si digisport 3HD cu pasi repezi.

NU prind urmatoarele HD-uri: Sport.roHD, Protv HD, acasaTVhd, digiworldHD, DigilifeHD, Digi animalHD si National Geographic Wild HD.

EU am crezut ca in decodoarele astea sunt bagate din start toate canalele, fara sa mai scaneze ca la tunerul dvbc-ului.
Cum sa mai spun ca dvbc-ul tv-ului se vede mult mai bine, ca acel decoder setat la 1080i. Daca stiam ca nu intra canale HD cu nimic in plus cu acel decoder Amiko 8200HD fata de ce prindeam, si ca o si sa se vada mai prost ca pe tunerul tv-ul meu imaginea, dracu il mai cumpara.
In total prind 120 posturi tv din care 9 sunt HD.

Edited by sandu2010, 22 December 2012 - 03:16.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postsandu2010, on 22 decembrie 2012 - 02:52, said:

In concluzie se prinde toate HD-urile pe humax c2 HD sau nu!?

NU prind urmatoarele HD-uri: Sport.roHD, Protv HD, acasaTVhd, digiworldHD, DigilifeHD, Digi animalHD si National Geographic Wild HD.
"Se prinde" pe tunnerul dvbc al tv ului direct protv hd / acasa hd / nat geo hd /  sport ro = nu au nevoie de decodor  / alea digi life etc sunt sd,

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Cumperi/inchiriezi echipamentul de la RCS si ai toate canalele difuzate de ei.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nu era mai simplu sa întrebi aici înainte de a da banii aiurea pe receivere DVB-C ?

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Cred ca ai o problema cu semnalul,cabluri ...mufe ..splittere sau iti trebuie un amplif.

#6
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Uita-te la setari,iti arata puterea semnalului si bazat pe asta iti poti lua amplificator.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postsandu2010, on 22 decembrie 2012 - 02:52, said:

Cum sa mai spun ca dvbc-ul tv-ului se vede mult mai bine, ca acel decoder setat la 1080i. Daca stiam ca nu intra canale HD cu nimic in plus cu acel decoder Amiko 8200HD fata de ce prindeam, si ca o si sa se vada mai prost ca pe tunerul tv-ul meu imaginea, dracu il mai cumpara.
Vezi sa ai cablu HDMI de la decoder la TV altfel vezi tot la calitate SD

#8
garei28

garei28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 26.09.2006
in meniu schimba tara pe SUEDIA

#9
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007
Ce-mi plac mie chestiile astea cu cei care intai cumpara si dupa aceea se intereseaza ce au cumparat.Posted Image

#10
sandu2010

sandu2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.09.2009
Mie mi-a spus vanzatorul receiverului Amiko 8200, ca nici cu humax c2 hd  de la rcs-rds nu prind mai multe canale HD ca pe ala care mi la vandut, din contra zice ca e mai destept ca ala, merge usb cu filme, merge netul pe el, nu e mare smecherie dar e mai bun ca ala, poti sa inregistrezi emisiuni........
Omul nu e rau intentionat, oricum la el in Bucuresti prinde toate canalele HD in numar de 16, mi-a aratat pe camera WEB, exact cu un decoder ca al meu care il am acasa. Probabil ca in judetul ARAD nu se prind toate canalele HD, dar cumnatul receptioneaza 13 HD-uri in afara de cele de la media PRO, pe alea nu le vede.
Deci voi astia care va pricepeti, are rost sa iau decodorul HUMAX c2 HD de la rcs, sau tot asa o sa-mi scaneze ca pe decodorul asta si no sa le prind pe alea 6 canale HD in plus ?

Edited by sandu2010, 22 December 2012 - 16:27.


#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Nu prinzi cele 6 canale HD pentru ca ai probleme cu 1 frecventa sau doua. Asa ca nici pe Humax HD de la RCS nu o le prinzi.

Abia dupa ce o sa remediezi problema de conectica o sa-ti intre toate canalele. Inclusiv pe TV cu DVB-C trebuie sa le gasesti macar la cautare, chiar daca la variantele criptate o sa-ti apara semnal demodulat.

#12
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Sandu, pe Digi+C HD2 merg toate canalele, normal, cum ar trebui sa mearga si pe receptorul cumparat de tine. problema la tine e pe instalatia de cablu, o frecventa din cele pe care se afla canalele in digital interfereaza daca nu e ecranat bine cablul. Functionalitatea cu inregistratul pe Digi+CHD2 e valabila daca a aparut un update de soft la tine in localitate care sa permita acest lucru, eu il astept de ceva vreme, insa degeaba, se pare. Catalin a zis la un moment dat ca ar trebui sa apara peste tot pana la sfarsitul anului. Daca nu apare, nu e vina lui, insa eu oricum il iau la rostPosted Image .
Si inregistrarea va fi posibila in functie de cat de precis e si, mai ales, daca exista EPG pe canalul pe care vrei sa il inregistrezi, altfel trebuie sa setezi manual intervalul orar si canalul. Si nu vei putea schimba canalul in timp ce inregistrezi un program. Parerea mea e ca cel mai bine iesi cu doua decodoare, pe unul il tii pt inregistrat si pe unul te uiti la ce vrei tu. Sau daca ai tv cu dvb-c, te uiti la programe pe tunerul tv-ului si inregistrezi / vizualizezi inregistrarile pe Humax.

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Marius, ai grija ce-ti doresti :P

Din ce-am citit noul soft pentru Humax HD2 pe langa faptul ca are functia de PVR vine si cu cateva neajunsuri. Din ce-am citit in topicul dedicat pe noul soft nu o sa se mai poata aranja canalele in ordinea dorita de tine (exact ca la STB-urile SD).

#14
sandu2010

sandu2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.09.2009
Deci singura remediere e sa-mi schimb cablul de la A-Z, pt ca cablul care il am eu acasa nu e direct de la cutie, ci se imparte cu un alt cablu, cred ca asta e problema, desi aia de la rcs-rds au zis ca n-are treaba schimbatul cablului ca or masurat ei puterea cablului si mi-au spus ca e buna 90%. Nu ii bai ca ii sun eu din nou si ii zic la aia ca vreau eu sa-mi schimbe tot cablul pe cheltuiala mea, si poate asa nu voi mai avea problema, singura solutie pe care o vad eu.

#15
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

View Postcatalinman, on 22 decembrie 2012 - 16:45, said:

Marius, ai grija ce-ti doresti Posted Image

Din ce-am citit noul soft pentru Humax HD2 pe langa faptul ca are functia de PVR vine si cu cateva neajunsuri. Din ce-am citit in topicul dedicat pe noul soft nu o sa se mai poata aranja canalele in ordinea dorita de tine (exact ca la STB-urile SD).
Lasa, nu-i nimic, le aranjez cum vreau eu pe tunerul tv-ului. Sa vina odata softul, pune o vorba buna la tehnic, trimite-l pe mailPosted Image numai sa ajunga odata!!! Mai e putin si se termina anul si apoi sa vezi ce-ti auzi de la mine daca nu e noul soft pe decodorul meu!Posted Image

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
In caz ca nu ajunge iti recomand o alta varianta. Posted Image

Reziliezi STB-ul HD si dupa o luna ridici altul nou din casierie.

Cel nou o sa aiba preinstalat pe el si noul soft cu functia PVR inclusa.

#17
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Riscant, prea riscant...Posted Image

#18
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Asta-i riscanta, m-am gandit si eu la varianta, dar nu sunt sigur nici ca voi gasi peste o luna un nou receiver, nici ca, daca voi gasi, va avea noul soft, nici ca imi va merge Digifilm fara optiune (aici, dupa cum ziceai, e posibil sa mearga pentru ca platesc chirie la Humax-ul HD). Bine, pot vorbi la casierie, sa intreb, eventual sa explic situatia si sa imi dea alt receiver, insa la casierie aici nu se stie nimic de noul soft (a intrebat un amic) si risc sa se uite domnisoara din POP cam ciudat la mine (oricum, cred ca s-a uitat deja la contractul Digi satelit, cand am mers dupa receivere - m-au sunat sa ma duc dupa ele in Baia Mare, numai dupa multe telefoane au inteles ca trebuie si instalate in Sighet, si ca e absurd sa ma duc pana in Baia Mare dupa 2 receivere). Mersi pt varianta, o sa ma gandesc sa vad ce fac pana la urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate