Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Freza de sol pentru fiat 450(u445) marimea potrivita, model, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
U 550 poate sa duca o freza de 1.80 ? nu solicita mult angrenajele? eu o vreau in loc de disc sa fac treaba in camp este un teren mai greu pante si ma gandesc cu discu ii mai greu nu il trage la deal. monoblocu o ridica?

#74
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 utb-u550_vs, on 10 octombrie 2015 - 19:49, said:

U 550 poate sa duca o freza de 1.80 ? nu solicita mult angrenajele? eu o vreau in loc de disc sa fac treaba in camp este un teren mai greu pante si ma gandesc cu discu ii mai greu nu il trage la deal. monoblocu o ridica?
eu am freza bomet de 1.8m  o folosesc la un fiat 550 dt  cu ridicatul nu ai nici o problema e lejer,   solicita un pic  angrenajele dar nu incat sa iti creez probleme  ( cu treapta  3-4 merge bine ) , eu uneori merg si cu fata sa nu patineze si am un control mult mai bun, adica merge exact pe unde vreau ,   fara fata uneori se mai duce stanga dreapt  la fel cu orcare alt utilaj.

Edited by Adi112, 11 October 2015 - 08:43.


#75
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
eu am tractiune simpla si cutie de viteza cu o maneta. la mine cu cat ar merge in ce treapta cu 2 sau 3?. multumesc pentru sfat.
te ridica si freza de bot? oare daca ii pun o greutate ceva pe bot o sa ma ajute la control?

Edited by utb-u550_vs, 11 October 2015 - 08:49.


#76
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Și eu tot bomet de 1.8m am pe u445 tracțiunea simpla. De ridicat  de bot nu e problemã are undeva la 350kg freza. Depinde foarte mult ce fel de sol lucrezi. Eu merg cu tr1 și tr2 pe mic. Am încercat în teren nearat de 6-7 ani printre pomi și nu am reușit mai mult de 2-3cm la prima trecere

#77
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
eu vreau sa o folosesc in aratura. (aratura de toamna si dau primavara cu freza) terenu e un teren greu cum este in zona moldovei dealuri coaste (as fi luat disc dai o datat de 2 ori si gata dar ma gandesc ca sunt pante si la deal nu poate sa il traga) de asta as prefera sa iau o freza din italia sfaturi referitor la marci ?

#78
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
In teorie nu ar trebui sa dai cu freza primavara, pentru ca pierzi multa apa din sol. In schimb este recomandata o grapa rotativa, care nu amesteca straturile de sol

#79
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
am grapa rabatabila de 3 metri dar daca buruiana iese un pic primavara nu rea iese bine

de nivelat iese bine sfarama bine bolovanii dar nu rupe si buruienile

#80
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 utb-u550_vs, on 11 octombrie 2015 - 08:46, said:

eu am tractiune simpla si cutie de viteza cu o maneta. la mine cu cat ar merge in ce treapta cu 2 sau 3?. multumesc pentru sfat.
te ridica si freza de bot? oare daca ii pun o greutate ceva pe bot o sa ma ajute la control?
ii pui o greutate si nu o sa ai probleme, pt. ce lucrari ai tu nevoie doar freza e buna, restul excludele daca vrei sa ai clienti,  nu te intreaba nimeni de apa din sol ...dar de bulgari nesfarmat sigur vei avia reclamatii.

#81
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Eu ti-as recomanda sa cauti  o freza de maximum 1.80 metri cu cutite cat mai subtirele! Daca gasesti una cu viteze ar fii foarte bine. Sa nu iti iei japoneza ca nu o invarte repede, aia e doar pt japone care au 4 trepte pe priza.

Edited by kilizer09, 03 November 2015 - 18:41.


#82
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
multumesc pentru sfaturi

#83
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 kilizer09, on 03 noiembrie 2015 - 18:41, said:

Eu ti-as recomanda sa cauti  o freza de maximum 1.80 metri cu cutite cat mai subtirele! Daca gasesti una cu viteze ar fii foarte bine. Sa nu iti iei japoneza ca nu o invarte repede, aia e doar pt japone care au 4 trepte pe priza.
fii mai explicit ca nu inteleg de ce frezele japoneze sunt doar pentru tractoare japoneze

#84
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

 ionsteg, on 06 aprilie 2016 - 12:49, said:

fii mai explicit ca nu inteleg de ce frezele japoneze sunt doar pentru tractoare japoneze
Din cate am auzit eu , frezele japoneze sunt facute pentru tractoarele japoneze care au 3 turatii pe priza fata de una  (la 445 pe motor).E dubios, pentru ca o freza japoneza de 1.70 costa undeva la 700eu in stare impecabila si una obisnuita mai harjonita costa peste 800eu.

#85
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Da este adevarat ca tractorasele japoneze au 2 sau 3 trepte de viteze la prizele de putere dar nu multiplica turatia motorului  ci din contra o reduc.Eu folosesc o freza japoneza de 3 ani si merge mai usor decit una   romaneasca  clasica cu cutitele indoite la 90 de grade, plus ca merg cu  a 3-a pe mic nu cu a 1-a sau a 2-a. Nu trebe sa accelerez asa tare ca la cea romineasca, iar pe aratura de toamna (doar asa folosesc freza) iese ca cenusa.
diferenta de putere necesara folosind freza cu cutitele tocite fata de cutite batute  la   forja  este sesizabila, iar ca si adincime de lucru freza japoneza nu are patine laterale si nu o pot regla sint nevoit sa o las sa intre la maxim cam 22-24 cm altfel face tot un deal s-o vale.Lasind-o sa intre complet in pamint face strat

#86
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Pe ce tractor folosesti freza japoneza, mircea ? Tot japonez?

#87
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Nu... pe un 445... inainte sa o cumpar am folosit freza unui priten bun ...era o freza romaneasca cu cutite late ,groase ,si indoite la 90 grade. (asa era din original) Freza era ingrijita  perfect si se lucra doar cam 50-80ari/an cu ea
deci functiona usor si perfect   .Dar in comparatie cu asta japoneza mergea cu mult mai greu .Ma refer la faptul ca avea nevoie de putere mai mare   Tractorul meu are si debitul redus la injectie si nu avea putere sa faca cu ea numai daca era uscat,- uscat-,uscat.............. In schimb cu asta japoneza doar ma joc
are doar 160 cm iar ca sa acopere ecartamentul tractorului  de 170 cm am atasat eu doua talere de disc unu stinga si unu dreapta  care le reglez astfel incit  devin si marcatoare....... consumul  imi iese cam 12-12,5 litri/ha cu freza asta mica  ,cu cealalta nu stiu  pentru ca imi faceam doar gradina  nefiind a mea nu am abuzat de bunatatea prietenului niciodata..am dat pe asta mica   400 euro  si am dupa ea si semanatoare pe doua rinduri ,deci la nevoie pot freza si semana cu o singura trecere

#88
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 mircea11, on 14 aprilie 2016 - 17:59, said:

N.... am dat pe asta mica      400 euro  si am dupa ea si semanatoare pe doua rinduri ,deci la nevoie pot freza si semana cu o singura trecere
Ai cumparat-o cu semantoare sau ai atasat-o tu?
Chiar sunt curios cum arata ansamblul...

#89
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010

 ionsteg, on 14 aprilie 2016 - 18:29, said:

Ai cumparat-o cu semantoare sau ai atasat-o tu?
Chiar sunt curios cum arata ansamblul...
Am facut-o eu ...... home made ...tot deodada  seamana si fertilizeaza (cu ingrasaminte chimice binenteles)

#90
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 mircea11, on 14 aprilie 2016 - 18:45, said:


Am facut-o eu ......    home made     ...tot deodada  seamana si fertilizeaza (cu ingrasaminte chimice binenteles)
Te rog, poti sa pui niste poze cu ea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate